لودینگ

میزگرد اختلافات نسلی؛ امری طبیعی یا پدیده ای آسیب رسان؟ بخش ششم و پایانی

میزگرد اختلافات نسلی؛ امری طبیعی یا پدیده ای آسیب رسان؟ بخش ششم و پایانی

گوشه چشم با موضوع فاصله نسلی
اختلافات نسلی؛ امری طبیعی یا پدیده ای آسیب رسان؟

 

گوشه چشم
چند روزی است که در فضای مجازی کشور فیلم کوتاهی از درگیری چند نوجوان منتشر شده که توجه افکارعمومی را به شدت به خود جلب نموده است.
ماجرا از این قرار است که چند دختر نوجوان که به اصطلاح به ” دهه ی هشتادی ها” شهرت دارند، در یک فضای عمومی و در کنار پسران همسال خود با هم به درگیری لفظی و رد و بدل کردن واژه های نامناسب می پردازند که تا اینجای قضیه ماجرا چندان غافلگیر کننده و عجیب به نظر نمی رسد. چون اینگونه اتفاقات، به دلیل رقابت و البته ویژگی های مختص سن نوجوانی و حتی جوانی معمولاً رخ می دهد و چندان هم غافلگیر کننده نیست!

در این میان اما موضوع عجیب و تکان دهنده این است که یکی از دخترها که حداکثر پانزده یا شانزده ساله به نظر می رسد، ناگهان با اعتماد به نفس تأکید می کند که سلاح سردی همراه دارد و بعد قمه ی بلندی از زیر لباسش در می آورد.! و باقی قضایا.
آنچه که در محتوای این ویدئو، تکان دهنده و نگران کننده است، در واقع خشونت زیاد و لحن بسیار بی پروایی ست که دخترها در بحث و دعوا به کار می برند. رفتار هنجار شکنانه ای که در نسل های پیشین و بخصوص در زنان با تفاوت های بیولوژیک و با خصلت ها و خصوصیات روحی و نهادی خاصی که خداوند در فطرت آنان به ودیعه نهاده است؛ مثل نرمش، مهربانی ، غریزه ی مادرانه، چندان به چشم نمی خورد. حال پرسش اینجاست که آیا بیم آن می رود فاصله ی نسلی موجود در کشور که به مراتب بیشتر از گذشته شده است، می رود تا به یک گسست نسلی تبدیل شود؟
آیا وجود فاصله یا تقابل فکری والدین و نسل بزرگسال جامعه در عمیق تر شدن این شکاف نقشی اساسی داشته اند؟
آیا سرکشی، عناد و فردگرایی نسل جوان و باهوشی که در بستر شبکه های مجازی و در کنار گوشی و تبلت و اینترنت رشد کرده و پا گرفته است را باید به مثابه یک جریان عادی و طبیعی نگریست یا یک پدیده ی آسیب رسان خانوادگی و اجتماعی؟
لذا به منظور واکاوی بیشتر این موضوع و بررسی تخصصی پدیده ی فاصله ی نسلی، میز گردی با حضور جمعی از کارشناسان و اندیشمندان عرصه های اجتماعی و روانشناسی برگزار شد که توجه شما را به بخش پایانی این میزگرد جلب می کنیم.

اشتراک گذاری
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on telegram
Telegram
Share on email
Email
Share on print
Print
جدیدتربن مطالب