لودینگ

علی لندی که بود و چه کرد؟

علی لندی که بود و چه کرد؟

.در بهترین حالت این سوالی است که سال‌های بعد در امتحانات دانش‌آموزان مطرح می‌شود. دانش‌آموز، کمی با خودش فکر می‌کند و بعد جملاتی را که از کتاب درسی حفظ کرده روی کاغذ می‌آورد: «علی لندی، نوجوان فداکار خوزستانی بود که وقتی در خانه خاله‌اش مهمان بود، متوجه شد گاز پیک‌نیک خانه همسایه آتش گرفته و دو خانم نیازمند کمک‌هستند. او رفت و به آن دو نفر کمک کرد و خودش دچار سوختگی شد و چند روز بعد در بیمارستان آسمانی شد.»
دانش‌آموزان خیلی سال است دارند با همین روش، فداکاری‌های ریزعلی خواجوی و حسین فهمیده را از کتاب درسی سوم دبستان حفظ می‌کنند و روبه‌روی سوال‌ها در ورقه امتحانی می‌نویسند و می‌روند کلاس بالاتر.
علی لندی ۱۵ساله وقتی فهمید دو زن همسایه در آتش گیر افتاده‌اند باید یک تصمیم لحظه‌ای می‌گرفت. از همان تصمیمات لحظه‌ای که پزشک‌ها می‌گویند بیش از قوه عقل به ناخودآگاه آدم مربوط می‌شود و ما می‌دانیم اصلا ربطی به آن یک لحظه ندارد. در آن لحظه تمام تصمیم همین است: بزن به دل آتش!
حالا مسؤولانی که در بهترین حالت اسم و رسم علی لندی را مثل دیگر فداکاران ضمیمه کتاب‌های درسی می‌کنند تا دانش‌آموزان آن را حفظ کنند، آیا به این فکر می‌کنند که باید آن سبک زندگی و آموزش و پرورشی را مورد بررسی قرار داد که علی لندی را به جایی رسانده بود که در یک لحظه آن تصمیم را بگیرد. هرچند تاریخ به ما نشان داده گاهی اوقات همین درخواست ساده برای وارد شدن نام یک نفر به کتاب‌های درسی هم اجابت نمی‌شود.

اشتراک گذاری
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on telegram
Telegram
Share on email
Email
Share on print
Print
جدیدتربن مطالب