لودینگ

شورش رایانه‌ها؛ واقعیت یا تخیل؟

شورش رایانه‌ها؛ واقعیت یا تخیل؟

چارلز جی. سیمون، یک متخصص نرم‌افزار و سخت‌افزار رایانه‌ای دارای صلاحیت منحصربه‌فرد و در سطح جهانی شناخته شده و پیشگام شبکه‌های عصبی، و نیز یک نویسنده و سخنران موفق است. او در کتاب «رایانه‌ها خواهند شورید؟» یک متن گمانه‌زنی جذاب در مورد پتانسیل و آینده هوش مصنوعی ارائه کرده است.

کتاب با یک آزمایش فکری آغاز می‌شود که با طرحی از هم گسیخته می‌شود، و از مخاطب می‌خواهد که آمیختگی مغز زیست‌شناختی با خویشتن را به چالش بکشد و جایگزینی نورون‌های زیست‌شناختی را با نورون‌های مصنوعی تصور کند. اما سایمون نشان می‌دهد که رایانه‌ها فقط به این دلیل که همایه‌های معادل آن‌ها شلیک می‌کنند، مانند مردم نیستند. او استدلال می‌کند که در واقع، هوش عمومی – توانایی پاسخ دادن و واکنش به محیط خود، و یادگیری و رشد – به بیش از آن‌چه که هر هوش مصنوعی معاصر بازتاب می‌دهد، نیاز دارد.

اگرچه این کتاب با اعتبار و تخصص نوشته شده است، اما از طریق مثال‌های ملموس، قیاس‌ها و تشبیه‌های زنده، و توضیحات واضح برای همه قابل فهم است. در بخش طولانی میانی که جزئیات نحوه عمل‌کرد مغز انسان را توضیح می‌دهد، بازی‌های فکری بازیگوشانه حتی در وسط پاراگراف به وجود می‌آیند تا در زمان درست، نحوه فیلترکردن اطلاعات توسط مغز را نشان دهند. و نیز طنز متداوم سایمون، داستان کوتاه خیالی که از منظر یک ماشین نوشته شده است، و برخی از پیش‌بینی‌های بلندمدت کتاب را نرم و ملایم می‌کند.

در واقع، به نظر می‌رسد بخش بزرگی از کتاب برای کاهش ترس مردم در مورد هوش مصنوعی طراحی شده است، هم از طریق ایجاد حس همدردی با سیستم عامل‌های رایانه از طریق توضیحات علمی در مورد عملیات انسانی و زیست‌شناختی، و هم با نشان دادن این‌که رفتارهای علمی تخیلی هوش مصنوعی، بدون آن که نیاز باشد، تمایل به تحمیل رذایل انسانی به ماشین دارند، در حالی که توسعه‌دهندگان در عوض می‌توانند برنامه‌ریزی هوش مصنوعی را به گونه‌ای انتخاب کنند که «به جای این‌که شبیه ما باشند، برای ما مفید باشد.»

سایمون به مخاطبانش می‌گوید حتی اگر نقطه تکینگی فناوری نزدیک‌تر از حد تصور باشد، «هیچ دلیلی وجود ندارد که فرض کنیم ماشین‌های هوشمند برای نسل بشر فاجعه‌بار خواهند بود». چنین تضمین‌هایی به «رایانه‌ها خواهند شورید؟» کمک می‌کند تا یک متن علمی نظری و جذاب درباره پتانسیل و آینده هوش مصنوعی باشد.

اشتراک گذاری
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on telegram
Telegram
Share on email
Email
Share on print
Print
جدیدتربن مطالب