لودینگ

جزییات تحول در نظام آموزش و پرورش

جزییات تحول در نظام آموزش و پرورش

سال تحصیلی ۱۴۰۱-۱۴۰۰ آغاز و بازگشایی مدارس به صورت مجازی در قالب استفاده از ظرفیت اینترنت و شبکه های اجتماعی انجام شد. فارغ از آسیب های این نوع شیوه آموزش که در جای خود قابل بحث و ارزیابی است؛ این دومین بهار تعلیم و تربیت است که آغاز سال تحصیلی در دوران پاندمی کرونا را بدون شور و نشاط دانش آموزان در فضای مدارس و بدون برپایی مراسم ها و جشن های خاص مربوط به این رویداد مهم علمی و آموزشی، شاهد هستیم.

امیرعباس میرزاخانی در این باره گفت: با نگاه کلی به رویکردها و اهم برنامه‌های اجرایی و سیاست‌های اعلامی رییس جمهور جدید، به این نتیجه می‌رسیم که دولت سیزدهم برنامه‌ها و ساختار اجرایی فعلی را غیر قابل اصلاح تشخیص داده و در راهبردها به دنبال اصلاح اساسی و تحول درون‌زا در ساختار اجرایی و برنامه‌های این ابر وزارتخانه است.
وی هدف کلی تحول در آموزش‌وپرورش را بر اساس اهداف سند تحول بنیادین برشمرد و گفت: هدف کلی، پرورش شهروند تراز جامعه مدنی است و سند تحول ویژگی‌های چنین شهروندی را جامعه‌گرا، جامعه پذیر، غیر خرافی و دارای تفکر مردم‌سالارانه معرفی کرده است.

این کارشناس حوزه آموزش و پرورش در ادامه به تبیین الزامات موردنظر برای رسیدن به اهداف فوق در چارچوب رویکردها و برنامه‌های اجرایی دولت سیزدهم از منظر راهبردهای کلان نظام آموزشی پرداخت و تاکید کرد که چنانچه دولت سیزدهم قصد دارد تا در چارچوب اسناد و قوانین بالادستی دست به اصلاح و تحول در آموزش‌وپرورش بزند بهتر است موارد زیر را مد نظر قرار دهد:

– اصلاح ساختار و تشکیلات
– استقرار نظام شایسته‌گزینی در انتصاب مدیران

– اصلاح متون درسی و برنامه‌های آموزشی

– دوری از حافظه محوری

– حفظ حرمت افراد
– ارتقای منزلت اجتماعی معلمان
– توجه ویژه به شورای عالی آموزش و پرورش به عنوان مرجع تصمیم‌گیری

اشتراک گذاری
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on telegram
Telegram
Share on email
Email
Share on print
Print
جدیدتربن مطالب