لودینگ

بسترسازی مسئولیت اجتماعی

یادداشت

بسترسازی مسئولیت اجتماعی

دکتر سیدمحسن فاطمی
فوق دکترای روانشناسی از دانشگاه هاروارد آمریکا

مسئولیت اجتماعی در بسترهای مناسب خود رشد می‌کند و بسترهای ناسالم و مسموم اجتماعی امکان تحقق مسئولیت اجتماعی را تضعیف می‌کنند. بسترهای مناسب زمانی معنا پیدا می‌کنند که بلوغ عاطفی، بلوغ عقلانی و بلوغ ارتباطی انسان‌ها حداقل‌های خود را نشان دهد. وقتی فضای غالب ذهنی افراد یک اجتماع مملو از اضطراب و تنش باشد، بیشتر رفتارها در قالب عکس‌العمل خود را نشان خواهند داد و پویایی و بالندگی رفتارها به نازل‌ترین سطح خود خواهد رسید.

درون‌مایه‌های دیگر مسوولیت اجتماعی که تمهیدات لازم برای تحقق مسئولیت اجتماعی را همراه خواهد داشت به معناپذیری مسوولیت در داخل خانواده برمی‌گردد. ارزش‌های موجود در یک خانواده، و نوع پاسخ‌دهی به موضوعات در سطوح گوناگون می‌تواند مسئولیت اجتماعی را بی‌رنگ ٫ کمرنگ و یا پررنگ کند. بی‌تفاوتی نسبت به رخدادهای اجتماعی در درون خانواده کلید می‌خورد.

در داخل این بستر یعنی خانواده است که الگوی مرتبط با مسئولیت اجتماعی شکل می‌گیرند و یا الهام‌بخش حرکت‌های موثر می‌شوند. وقتی الگوهای مرتبط با اجرا و عملی شدن مسئولیت اجتماعی در خانواده بی معنا باشند و منبع الهام بخش اصیلی در این زمینه موجود نباشد سخن از مسولیت اجتماعی خیالی واهی بیش نخواهد بود. ارزش‌های جهت‌دهنده به مسئولیت اجتماعی به هر میزان واقعی‌تر، اصیل‌تر و جدی‌تر خود را نشان دهند، مسئولیت‌های اجتماعی را بیشتر آشکار می‌کنند .

از سوی دیگر ساختار کلان فکری، فرهنگی و اجتماعی یک جامعه که بی‌تردید در دیالکتیک اقتصادی و سیاسی آن جامعه خود را بیشتر آشکار می‌کند در تجلی یا عدم تجلی مسئولیت اجتماعی نقش‌آفرینی می‌کند. اگر معلمان یک مدرسه سر کلاس دیر حاضر شوند و زود کلاس را تعطیل کنند و با بی‌حوصلگی و بی‌تفاوتی با دانش‌آموزان برخورد کنند و کم مایه و سطحی تدریس کنند و خود فراغت تامل برای تدریس را نداشته باشند چگونه می‌توانند مسئولیت اجتماعی را در دانش پژوهان ترغیب کنند؟ اگر معلمان خود فاقد درک و فهم مسئولیت اجتماعی در عمل باشند چگونه می‌توانند آن را منتقل کنند؟ مسئولیت اجتماعی نیاز به عاملیت جدی در سطح اجرای در بسترهای کلان دارد. لوث کردن مسئولیت اجتماعی به شکل‌های مختلف انجام می‌شود.

یکی از بارزترین اشکال استهزا مسئولیت اجتماعی که‌ آثار مخرب روانشناختی خود را در سطوح گوناگون اجتماعی نشان می‌دهد این است که مسئولیت اجتماعی در مغازله با الفاظ و گفتمان ظاهری و شعاری تقویت شود اما در عمل کوچک‌ترین مصداقی از خود را نشان ندهد.


درباره مسئولیت اجتماعی بیشتر بخوانید:

 

حقوق متقابل انسانی در تعاملات اجتماعی به قلم دکتر ابوتراب طالبی

بی تفاوتی اجتماعی یا بحران خاموش به قلم دکتر سید حسن موسوی چلک


نقش مسئولیت پذیری اجتماعی در خروج از شرایط آنومیک به قلم دکتر سعیده امینی

انسان در برابر انسان «معناکاوی در مفهوم مسئولیت اجتماعی»

کار به سبک ژاپنی

 

گفتگو با دکتر سید محسن فاطمی درباره مسئولیت اجتماعی (بخش نخست)

 

 

 

اشتراک گذاری
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on telegram
Telegram
Share on email
Email
Share on print
Print
جدیدتربن مطالب
مطالب مرتبط
دیدگاه‌ها

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *