لودینگ

روابط، اکسیر سلامتی

یادداشت

روابط، اکسیر سلامتی

روابط، اکسیر سلامتی

فرزان کریمی ملک آبادی

دکترای روانشناسی  

 

 

وقتی در حال فریاد زدن هستید، چه کسی آرامتان می کند؟ وقتی افسرده شده اید، چه کسی نجاتتان می دهد؟ چرا یکی از بزرگترین کابوسهای بشر، تنهایی است؟ زندگی اغلب ما، صحنه ی حضور افرادی است که زندگی را لذت بخش می کنند. تا به حال به این موضوع فکر کرده اید که بدون حضور دیگران، زندگیتان چه معنایی دارد؟ نتایج برخی مطالعات نشان می دهد که حضور دیگران، نه تنها زندگی را قابل تحمل می کند بلکه درک ما را نسبت به آن شکل می دهد. به عنوان مثال تصور کنید در دنیا به جز شما انسان دیگری زندگی نمی کند. آیا موفقیت یا شکست معنایی دارند؟ آیا انگیزه ای برایتان باقی می ماند؟ برای چه کسی خودتان را به آب و آتش می زنید؟ کسی نگاه نمی کند، راحت باشید.

وقتی دیگران نیستند، معنایی باقی نمی ماند اما شاید سلامتی تان نیز دومین قربانی باشد. حجمی قابل توجه از مطالعات نشان می دهد که روابط اجتماعی با خطر ابتلا به  بیماریهای قلبی همراه بوده و بر شروع یا پیشرفت انواع مختلفی از بیماریها از سرماخوردگی و عفونتهای ویروسی سیستم ایمنی تا سرطان رابطه قوی دارد. در ایران نیز مطالعاتی به بررسی نقش روابط اجتماعی بر سلامت فرد پرداخته اند.

 

امروزه بر اساس تعریف سازمان بهداشت جهانی، ارتباطات اجتماعی بخش مهمی از سلامت آنها را پیش بینی می کنند. در این یادداشت به نتایج یکی از این پژوهشها اشاره می کنیم که با مطالعه ی ۲۷۸۸۳ نفر در تمامی استانهای ایران سعی دارد به این سوال پاسخ دهد که روابط اجتماعی افراد چه نقشی در سلامت آنها دارد. شاید به ذهن برسد که پس تاثیر عوامل دیگر چه. شاید آنها نقش مهمتری بر سلامت روان دارند. درست است. بهتر است برای درک بهتر نقش ارتباطات اجتماعی آن را در کنار سایر عناصر تعیین کننده بررسی کنیم.

در همین راستا، در این مطالعه، سن، جنسیت، شغل، وضعیت تأهل، درآمد و سابقه ی ابتلا به بیماری مزمن نیز وارد مدل پیش بینی کننده شده اند که دقیقا متوجه شویم سهم روابط اجتماعی در کنار دیگر عوامل تاثیرگذار بر سلامت چیست. در ادامه به طور خلاصه به نتایج این پژوهش اشاره می کنیم و داده های ارتباطات اجتماعی را در استانهای مختلف مقایسه می کنیم.

اولا جالب است که اغلب شرکت کنندگان در این پژوهش بزرگ، سطح روابط اجتماعی خود را خوب و خیلی خوب ارزیابی کرده اند (۹/۷۸ درصد). همچنین در مقیاس استانی نیز، سطح روابط اجتماعی افراد در استانهای مختلف کشور دارای تفاوت معنادار است؛ به نحوی که بالاترین میزان آن مربوط به استانهای هرمزگان، خوزستان، اردبیل و ایلام است. اما شاید جالب باشد که بالاترین مقادیر سرمایه ی اجتماعی در کشور نیز به شهرهای زاهدان، اهواز، اردبیل و ایلام اختصاص دارد. همچنین مراکز استانها  لرستان و یزد که کمترین میزان روابط اجتماعی را ثبت کرده اند، از نظر سرمایه ی اجتماعی نیز در رتبه های انتهایی فهرست قرار دارند.

نتایج این مطالعه در سطح فردی نشان می دهد که اگر بیکار باشید، احتمالا روابط اجتماعی خوبی هم ندارید که منطقی هم به نظر می رسد؛ چراکه اگر شبکه ای از افراد کنارتان بود، بیکار نمی ماندید و به تبع آن احساس سلامتی می کردید. همچنین شواهد این مطالعه نشان می دهد میزان درآمد ماهیانه ی شما هر چه بیشتر باشد، احساس سالم بودن بیشتری می کنید! پس به نظر می رسد اگر پول خوشبختی نمی آورد، ولی سلامتی می آورد!  اما جالب است که میزان تحصیلات ربطی به میزان ارتباطات اجتماعی و سلامت شما ندارد. یافته ی جالب دیگر این که زنان روابط اجتماعی بهتر و وسیعتری از مردان دارند و از سویی دیگر افراد مجرد احساس سالم بودن کمتری می کنند!

این مطالعه همچنین نشان می دهد هرچه ارزیابی منفی تری از روابطتان داشته باشید، کمتر احساس سالم بودن می کنید و داشتن یک بیماری مزمن نیز شرایط را به شدت بدتر کرده و روابطتان را بهم می ریزد.

در پایان باید گفت که مطالعات متعدد داخلی و خارجی و همچین مطالعه ی حاضر نشان می دهد که تن سالم در گرو روابط اجتماعی سالم است. پس منطقی به نظر می رسد که کمی بیشتر برای گسترش ارتباطات اجتماعی خود و تقویت آن وقت بگذارید.

 

 

اشتراک گذاری
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on telegram
Telegram
Share on email
Email
Share on print
Print
جدیدتربن مطالب
مطالب مرتبط
دیدگاه‌ها

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *