لودینگ

آدرس غلط ابراهیم فیاض!

یادداشت

آدرس غلط ابراهیم فیاض!

آدرس غلط ابراهیم فیاض!

اخیراً کلیپی از آقای دکتر ابراهیم فیاض جامعه شناس و عضو هیات علمی دانشگاه در خصوص آسیبهای اجتماعی از جمله ازدواج سفید، ازدواج ساندویچی و نظایر آن منتشر شده است.

به اعتقاد ایشان به دلیل سرعت گرفتن مدرنیسم در کشور، جامعه به جای خانواده نشسته و اقتصاد به جای جامعه شناسی، موتور محرک جامعه شده است. از نظر ایشان اقتصاد، بدون جامعه شناسی، زمینه ساز همه آسیب های اجتماعی موجود در کشور است.

تا اینجای سخنان ایشان تا حدودی قابل فهم است، اما به یک باره ایشان برای تبیین این مساله به نکته‌ای اشاره می‌کند که مرا به یاد این بیت از عارف قزوینی انداخت که “همه خو کرده چو عارف به پریشان سخنی.”

ایشان به یک باره نوک پیکان حملات خود را به سمت روان شناسی گرفته و می فرمایند زمانی که چون روان شناسی برای اداره جامعه به جای جامعه شناسی نشانده شده است، جامعه دچار آسیب هایی همچون ازدواج سفید و نظایر آن شده است.

به عنوان معلم روانشناسی هر چقدر تلاش کردم تا رد پایی از روان شناسی را در اداره جامعه مثلاً در امر ازدواج، طلاق، سیاست های تولید مثل، سیاست هسته‌ای، ترافیک، گران کردن کنترل شده ارز و طلا، سیاست های منطقه ای و بین‌المللی جمهوری اسلامی، برگزاری راهپیمایی های اربعین، فرایند انتخاب کاندیداهای ریاست جمهوری، خبرگان و نمایندگان مجلس، سیاست های آموزش و پرورش کشور ، اداره کردن صدا و سیما، هدایت سرمایه های مردم به سمت بورس، سیاست های بانک مرکزی و نظایر آن پیدا کنم موفق نشدم. و نیز نشانه های عینی از نشاندن روان شناسی به جای جامعه شناسی نیافتم.

تصور می کنم که آقای دکتر یا روان شناسی را به درستی نمی شناسند و اخباری گری، اشعری گری، مرید و مراد بازی، سنت گرایی، ظاهر گرایی و احساس گرایی که ریشه بسیاری از مشکلات مردم ایران در سالهای اخیر است را اشتباهی به جای روان شناسی درک کرده اند و در نتیجه دچار پریشان سخنی شده اند و یا مشی سیاسی ایشان مانع از درک واقعیت های جامعه که علی القاعده به عنوان جامعه شناس از ایشان انتظار می‌رود شده است.

باید به ایشان گفت: جناب دکتر به مردم آدرس غلط ندهید ؛ این کار به دور از تعهد معلمی است. در دهه های اخیر، اصولاً ایران بر اساس علم اداره نشده است ؛ نه علم روانشناسی و نه جامعه شناسی و نه هیچ علم دیگری. زیرا این علوم غربی اند و اصولاً غرب و هر آنچه مربوط به آن است در تضاد با سیاست های جمهوری اسلامی است.

جناب دکتر فیاض، ریشه مشکلات مردم را باید در مسائل اساسی تری جستجو کرد که شاید اعتراف به آنها توسط شما موجب به هم خوردن تعادل باورها و نظام فکری تان می شود و زمینه اعتراف شما به سالها فهم غلط از مسائل سیاسی تان خواهد شد . بنابراین هیچ نگفتن به مراتب بهتر از دادن آدرس غلط به مردم است.

دکتر احمد ایزدی طامه

روان شناس و عضو هیات علمی دانشگاه

 

اشتراک گذاری
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on telegram
Telegram
Share on email
Email
Share on print
Print
جدیدتربن مطالب
مطالب مرتبط
دیدگاه‌ها

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *