لودینگ

واژه ای سهل و ممتنع؛ چه تعریفی از محبت و محبت کردن داریم

یادداشت

واژه ای سهل و ممتنع؛ چه تعریفی از محبت و محبت کردن داریم

همه ی انسانها با محبت و محبت کردن آشنا هستند و احتمالا به طور روزانه آن را در مورد طرف ها یا شرکای اجتماعی خویش به کار می برند، اما همین رفتار معمول و متداول وقتی وارد دامنه تعریف و بازشناسی قرار می گیرد دچار چالشهایی تامل برانگیز می شود چنان که مردم گاهی برای ارائه ی تعریف محبت به سختی می افتند و پاسخ خود را با مکث بیان می کنند.

فرشته ناظمی دانشجوی ۲۵ ساله ای است که برای تعریف “محبت” با اندکی تامل می گوید: خب … محبت را شاید بتوان لطف در حق دیگران تعریف کرد که این لطف البته همیشه مادی و فیزیکی نیست، مانند احساس محبت آمیز مادر به فرزند. از او می پرسم آیا اگر مخاطب متوجه محبت شخص نشود باز هم می توان گفت که محبت صورت گرفته؟ او می گوید، بله چرا که نه! حتی اگر بلافاصله هم مخاطب متوجه رفتار یا حس محبت آمیز نشود، بالاخره متوجه خواهد شد. فرشته در مقابل این توضیح من که در یک حالت انتزاعی ممکن است مخاطب اصلا متوجه رفتار یا حس محبت نشود می گوید: باز هم به نظرم محبت کردن انجام شده است، مانند وقتی که شما در سلام کردن پیش قدم می شوید ولی مخاطب شما متوجه این سلام کردن نمی شود و جواب شما را نمی دهد. در این صورت هم، شما احترام کرده اید هرچند که این احترام از سوی طرف مقابل دریافت نشده است.

اما سعید حسین زاده که ۳۲ ساله است می گوید، اگر مخاطب متوجه محبت کردن نشود در واقع محبتی صورت نگرفته؛ چرا که این محبت هدر رفته است. او در این باره اضافه می کند: محبت یک رفتار اجتماعی است که در رفتارهای یک فرد خلاصه نمی شود بنابراین اگر مخاطب متوجه محبت کردن شما نشود نمی توان گفت که محبتی صورت گرفته است. سعید در تعریف محبت نیز می گوید: محبت در واقع یک حس خوشایند نسبت به یک شخص یا حتی یک حیوان است که باعث انجام کارهای مثبت به نفع او می شود. سعید ادامه می دهد: این احساس خوب نسبت به افراد و … است که به انجام رفتار های خوب منجر می شود. او در پاسخ به این سوال که تفاوت میان محبت و وظیفه چیست؟ چون گاهی رفتار های خوب در واقع وظایف اجتماعی انسانها نسبت به یکدیگر است می گوید: اگرچه محبت چیزی بیشتر از انجام وظیفه است ولی به نظر من حتی اگر انسانی وظیفه ی خود را در قبال دیگران به خوبی انجام دهد بازهم می توانیم بگوییم که محبت انجام شده است.

این دیدگاه در حالی مطرح می شود که گروهی از افراد معتقدند، حتی اگر وظیفه به دقت و کامل هم انجام شود باز هم نمی تواند به محبت کردن تعبیر شود. یگانه عمرانی که خود را مهندس کامپیوتر معرفی می کند و ۳۹ ساله است می گوید: وقتی من وظیفه ام را در خانه در قبال همسر و فرزندم به خوبی انجام می دهم در واقع محبتی نکرده ام، چون آنها نیز وظایفشان را در این باره به خوبی انجام می دهند. او ادامه می دهد: محبت وقتی است که فرد کاری بیشتر از وظیفه ی خود را در مقابل دیگران انجام دهد. از او می پرسم پس چرا وقتی فردی وظیفه اش را در برابر شما به خوبی انجام می دهد، از او تشکر می کنید؟ یگانه جواب می دهد: در واقع این نوعی تعارف است هرچند که اگر او تشکر نکند آیا شخص می تواند وظیفه اش را انجام ندهد؟ این مهندس ۳۹ ساله در توضیح حرف خود مثال می زند: وقتی شما از اتوبوس پیاده می شوید و کرایه پرداخت می کنید، معمولا از راننده تشکر می کنید در حالی که او وظیفه ی خود را انجام داده و برای آن مزد هم گرفته است. آیا می توان گفت که راننده به مسافران لطف کرده است؟ به نظرم هر تشکری در جواب محبت نیست. یگانه می پرسد: اگر این تشکر انجام نگیرد – چنان که برخی افراد تشکر نمی کنند – آیا راننده ی اتوبوس به انجام وظیفه اش ادامه نمی دهد؟ او محبت را انجام کار خوبی فراتر از وظایف فردی نسبت به انسانها و … می داند و می گوید: این احساس و کار خوبی می تواند نسبت به غیر انسان هم انجام گیرد مانند رفتار برخی افراد در برابر گیاهان خانگی. البته یگانه هم مانند فرشته معتقد است چندان اهمیتی ندارد که مخاطب متوجه محبت بشود یا نه، چرا که در هر صورت محبت انجام گرفته و حتی مصرف هم شده است. هرچند که انسانها می توانند به طور عمدی یا غیرعمد ابراز و انجام محبت را نسبت به خود، متوجه نشود.

البته دامنه دیدگاههای شخصی به این نظریات پایان نمی یابد. شاید بتوان گفت که به تعداد انسانها برداشت و تعریف از محبت وجود دارد به ویژه آن که این برداشتها با روحیات و سلیقه های گوناگون صورتهای مختلفی به خود می گیرد و از نظر رفتار هم تظاهرات رفتار گوناگونی دارد. در این میان آن چه اهمیت دارد این است که دست کم بسیاری افراد معتقدند که با محبت، دنیا جای بهتری برای زندگی خواهد بود.

 

زهرا شکریان

اشتراک گذاری
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on telegram
Telegram
Share on email
Email
Share on print
Print
جدیدتربن مطالب
مطالب مرتبط
دیدگاه‌ها

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *