لودینگ

تاثیر سحر و طلسم بر اختلافات خانوادگی

یادداشت

تاثیر سحر و طلسم بر اختلافات خانوادگی

با این که در زمان ما رفاه خانواده‌ها بیشر از گذشته‌ شده، اما صفا و صمیمیت در خانه‌ها کمتر دیده ‎می‌شود و اختلافات خانوادگی رشد کرده که آمار رجوع به دادگاه‌های خانواده این موضوع را تایید می‌کند. تداوم اختلافات و دعواها در خانواده مانند بیماری است که اگر درمان نشود حاد و سخت شده، و باعث تزلزل پایه‌های خانواده می‌گردد. کارکرد تشکیل خانواده، ایجاد مهر و محبت و صفا و صمیمیت است که نباید بخاطر برخی اختلافات، جایش را به ناآرامی و عدم آرامش دهد. بسیاری از اوقات این اختلافات اساسی نبوده و در مورد مسائل جزیی پدید می‌آید که با رعایت برخی راهکارها، حل شده و آرامش و صفا و صمیمیت به خانواده باز می‌گردد. خداوند در قرآن کریم توصیه‌هایی ارائه کرده که عمل به آنها بسیار راهگشا است که در ادامه به آنها پرداخته می‌شود.

“بخشش” شاه‌کلید حل مشکلات خانوادگی

اساس تشکیل خانواده برای ایجاد رحمت و مودت و آرامش در بین همسران است. اما اختلافات درون خانواده، همسران را از این هدف دور می‌کند. گاهی برای حفظ خانواده لازم است از خطا و اشتباه غیر عمد همسرتان چشم‌پوشی کنید.(۱) امام علی(علیه‌السلام) می‌فرماید: هر کس تغافل و چشم‌پوشی نکند زندگیش سیاه و تلخ می‌شود.(۲)

 البته بیشتر اوقات دعواهای زن و شوهر ریشه در تمرکز روی مسائل جزئی و بی‌اهمیت دارد؛ آیه ۱۲۸ سوره نساء توصیه می‌کند دعوا نکنید و به سمت صلح و صفا بروید.

بر اساس باور مردم نسبت به سحر و دعانویسی، بازار دروغگویان و کلاه‌برداران داغ شده و به بهانه حل مشکلات آنها، مردم را فریب داده و پول زیادی از این راه بدست می‌آورند. ولی باید دانست که خیلی از اوقات تصور افراد در مورد سحر، تنها جنبه روانى، خیالى و تلقینى دارد و در واقع حقیقت ندارد.

خوش‌رفتاری خصلتی بسیار کارآمد است که خیلی از اختلافات را تحت‌الشعاع قرار می‌دهد.(۳) برخی بعد از چند سال زندگی و پیش آمدن برخی اختلافات تصور می‌کنند که دیگر تمایلی برای زندگی با همسر خود را ندارد که خداوند به صراحت می‌فرماید به این کراهت اهمیت ندهید که شما خیر خود را نمی‌دانید و چه بسا کنار آمدن با آن همسر برای شما از طلاق و جدایی بهتر باشد.(۴)   

نقش ریش‌سفیدها برای حل اختلافات

گاهی اختلافات به حدی می‌رسد که با راهکارهای ارائه شده، حل نمی‌شود. در این صورت خداوند توصیه می‌کند که از بستگان خود کمک بگیرید. یک داور از خانواده خود و یک داور از خانواده خانم که کمک به حل اختلافات شما بکنند.(۵)  

در قدیم ریش‌سفیدان نقش پررنگی در حل اختلافات داشتند. مشکلات خانوادگی غالبا توسط آنها حل و فصل می‎‌شد و چیزی به نام دادگاه خانواده مطرح نبود. امروزه نیز بهترین کار اینست که قبل از هر اقدامی از طریق ریش‌سفیدان و صاحبنظران فامیل مشکلات خانوادگی را حل کنید.

شاید طلسم شده‌ایم

این روزها بازار سوال درباره طلسم اختلاف و جدایی بین زن و شوهر حسابی داغ است. خیلی‌ها معتقدند اختلاف با همسرشان طبیعی نیست و از سحر و جادوی بدخواهان نشات می‌گیرد. اما آیا از نگاه قرآن این نوع طلسم کردن واقعیت دارد؟ در جواب باید گفت، بله، یکی از موارد استفاده از سحر، ایجاد اختلاف بین زن و شوهر است(۶) بر اساس آیه ۱۰۹ بقره سحر و جادو عمدتا به دلیل حسادت رخ می‌دهد. بر اساس باور مردم نسبت به سحر و دعانویسی، بازار دروغگویان و کلاه‌برداران داغ شده و به بهانه حل مشکلات آنها، مردم را فریب داده و پول زیادی از آنها می گیرند. ولی باید دانست که خیلی از اوقات تصور افراد در مورد سحر، تنها جنبه روانى، خیالى و تلقینى دارد و در واقع حقیقت ندارد.

 حال این سوال پیش می آید که مگر همه امور دست خدا نیست پس چرا این اتفاقات می افتد؟  

در قدیم ریش‌سفیدان نقش پررنگی در  حل اختلافات داشتند. مشکلات خانوادگی غالبا توسط آنها حل و فصل می‎‌شد و چیزی به نام دادگاه خانواده مطرح نبود. امروزه نیز بهترین کار اینست که قبل از هر اقدامی از طریق ریش‌سفیدان و صاحبنظران فامیل مشکلات خانوادگی را حل کنید.

قرآن می‌فرماید که بدون اجازه خدا کسی گزند نمی‌بیند، لازم است “اجازه خدا” توضیح داده شود. در جهان همه قدرت‌ها از پروردگار سرچشمه می‌گیرد، حتی سوزندگی آتش و برندگی شمشیر بدون اذن و فرمان تکوینی خدا نمی‌باشد. اتفاقات جهان بر اساس اسباب و مسببات است که سحر و جادو نیز یکی از آن موارد است. خداوند با قدرت خویش، نیرویی را در برخی افراد نهاده است و انسان‌ها با بهره‌گیری از این نیرو و تقویت آن می‌توانند به کارهای شگفت‌انگیزی دست زنند، اما عده‌ای با سوء استفاده از آن به کارهای ناشایست اقدام می‌کنند و در مقابل، عده‌ای نیز سحر جادوهای دیگران را باطل می‌کنند. مثال واضح برای این بحث چاقو و بریدن آن است؛ یعنی هر کس بر چیزی چاقو را بکشد نتیجه آن بریدن است. حال اگر کسی بین زن و شوهری سحر ایجاد کند، نتیجه‌اش ایجاد اختلاف بین آنها است. در اسلام یادگیری سحر حرام است مگر برای کسی که بخواهد با یادگیری آن، سحری را باطل کند. حضرت علی(علیه‌السلام) کسی که سحر می‌کند را کافر می‌داند.(۷) همچنین کسب و درآمد از راه سحر و جادو حرام است.  

خوب است این را هم بدانید که در آیات و روایات راه‌هایی جهت باطل کردن سحر ارائه شده است. خداوند در آیه ۴ سوره فلق تاکید دارد که از شرّ ساحران به خدا پناه ببرید. در روایاتی توصیه شده که برای در امان ماندن از شر ساحران دو سوره فلق و ناس(معوذتین) را زیاد تلاوت کنید. همچنین با مداومت در تلاوت آیه الکرسی خود را در حفاظت خداوند قرار دهید.

اشتراک گذاری
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on telegram
Telegram
Share on email
Email
Share on print
Print
جدیدتربن مطالب
مطالب مرتبط
دیدگاه‌ها

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *