به گزارش برنا؛ نمایندگان مردم در شوراهای اسلامی شهر و روستا با رأی مردم همان حوزه انتخاب می‌شوند و شورای هر استان هم از نمایندگان منتخب شوراهای شهرستان‌های تابعه هر استان تشکیل می‌شود. انتخابات شورای شهر تنها انتخابات سراسری در کشور است که بدون نظارت شورای نگهبان برگزار می‌شود و تا چندی پیش بررسی و نظارت بر آن بر عهده نمایندگان مجلس بود که حالا این رویه تغییر کرده و انگار نه تنها مجلسی‌ها، بلکه هیات‌های نظارتی دیگری نیز برای اجرا انتخابات و نحوه رسیدگی به عملکرد شوراها پای کار آمده‌اند.

محمدصالح جوکار، رییس کمیسیون امور داخلی کشور و شوراها، در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی خبرگزاری برنا درباره تغییر کلیات طرح شوراها گفت: تصویب قانون شوراها در حال حاضر در مرحله طرح است.

او با بیان اینکه کارگروه مربوطه در حال بررسی و کارشناسی این قانون با حضور دستگاه‌های مرتبط و نظارتی است، افزود:  مبحث نظارت بر انتخابات که بر عهده مجلس و نمایندگان بود در حال حاضر به ترکیبی از دستگاه‌های مختلف از جمله مجلس، قوه قضائیه و دولت رسیده است.

جوکار ادامه داد: نظارت بر انتخابات که بر عهده نمایندگان مجلس بود اما نظارت بر عملکرد آن بر عهده مجلس نبود، در حال حاضر نظارت بر عملکرد شوراها نیز توسط همین هیات‌های نظارت بر انتخابات انجام می‌شود.

وی گفت: مابقی بخش‌های طرح هم که تغییر کند، متناسب با تغییرات کلی انجام خواهد شد.

رییس کمیسیون امور داخلی کشور و شوراها بیان کرد: ما چیزی به عنوان شورایاری‌ها فعلا در قانون نداریم.

وی با بیان اینکه در زمینه شورایاری‌ها ممکن است شهرداری‌ها تصمیم بگیرند و ما چنین مصوبی را نداریم، افزود: ما فعلا در برنامه خودمان تعیین شیوه جدیدی از شورایاری را در دستور کار نداریم و پیش‌بینی نکردیم.