لودینگ

«گوشه چشم» در گفت و گو با یک جامعه شناس مفهوم سبک زندگی را بررسی کرد: زندگی فعال

گفت‌وگو

«گوشه چشم» در گفت و گو با یک جامعه شناس مفهوم سبک زندگی را بررسی کرد: زندگی فعال

 

عالیه شکربیگی

 جامعه شناس

 

یکی از مهمترین مفاهیم اجتماعی که مردم در سالهای اخیر توجه زیادی به آن پیدا کرده اند، “سبک زندگی” است. سبک زندگی به روش خاص زندگی یک شخص، گروه یا یک جامعه سبک زندگی یا Life Style می‌گویند. این اصطلاح اولین بار توسط یک روانشناس اتریشی به نام آلفرد آدلر مورد استفاده قرار گرفت. در فرهنگ آکسفورد سبک زندگی به شیوه‌های مختلف زندگی فردی یا گروهی اشاره دارد.‌ تعریف این اصطلاح در فرهنگ لاگ من عبارتست از: راه یا روشی برای زندگی کردن. به طور کلی این واژه یک واژه ی فراگیر است که شامل سرگرمی، تفریحات، مدل مو، نوع لباس پوشیدن، شغل، هنر و…. می‌باشد.

در همین ارتباط دکتر عالیه شکربیگی، جامعه شناس درخصوص سبکهای مختلف زندگی به «گوشه چشم» گفت: سبکهای زندگی دربرگیرنده ی ارزشها، حالات، سلایق، نوع رفتارها در هر موردی است. آگهیها و رسانه‌های مختلف از جمله تلویزیون، موسیقی و… فراهم آورنده ی تصاویری بالقوه از سبک زندگی هستند. اکثر مردم به این که هر فرد مختار است سبکی برای زندگی خود را انتخاب کند، معتقد می‌باشند. در اکثر مواقع به دلیل تجمع عناصر سبک زندگی در یک جا، سبکهای زندگی مشترکی بین افراد ایجاد می‌شود‌. معمولاً گروههای اجتماعی با یک سبک خاص زندگی می‌کنند. فرهنگ افراد یک جامعه ارتباطی مستقیم با سبک زندگی آنها دارد. سبک زیستن ارزشها و گرایشهای یک فرد یا یک گروه را انعکاس می‌دهد.

وی افزود: نظریه‌های مختلفی برای سبک زندگی ارائه شده‌اند که هر یک دارای تعریف خاصی هستند. به طور مثال سبک زندگی فعال مخصوص افرادی است که بسیار اجتماعی و فعال هستند. این افراد همواره تمایل دارند در فعالیتهای اجتماعی حضور پیدا کنند و فردی سازنده و تأثیرگذار باشند. ورزش جزء جدانشدنی فعالیتهای روزانه ی افراد فعال است. این افراد به خوبی با مردم معاشرت و گفت و گو می‌کنند. به راحتی به گروههای مختلف و باشگاههای محلی می‌پیوندند. بدن این افراد هم از لحاظ فیزیکی و هم از لحاظ روحی کاملاً در شرایط سالمی است. در سبک زندگی فعال لازم نیست فرد از بدن و ذهن خود کار زیادی بکشد. انرژی انسان در این نوع سبک کاهش نمی‌یابد.

این جامعه شناس همچنین گفت: افرادی که سبک زندگی سالم را انتخاب کرده‌اند معمولا تمام جوانب زندگی خود را در نظر گرفته و مراقب آن هستند. سبک زندگی سالم به سبک زندگی فعال شباهت زیادی دارد. در این سبک افراد از غذاهای سالم استفاده می‌کنند؛ از خوردن چربی، شکر و شیرینی زیاد اجتناب می‌کنند؛ به طور کلی رژیم غذایی بسیار سالمی دارند و پرخوری نمی‌کنند؛ ارگانهای مختلف بدن از جمله قلب، کلیه، مغز، استخوانها و… سلامت خود را حفظ می‌کنند؛ تمرین ذهنی و ورزشهای روزانه حتماً در این سبک از زندگی گنجانده می‌شود؛ داشتن تمرینات ساده و مداوم در فعال نگه داشتن ذهن و بدن بسیار مؤثر می‌باشد.

 

او ادامه داد: کسانی که به پرورش محصولات کشاورزی و حیوانات علاقه ی زیادی دارند و عشق آنها حضور در طبیعت و استفاده از هوای سالم است، دارای سبک زندگی روستایی هستند. در این سبک فرد در یک مزرعه زندگی کرده و تمام مواد غذایی از جمله میوه، لبنیات، حبوبات، گوشت و تخم مرغ خود را به صورت ارگانیک و طبیعی به دست می‌آورد. در این سبک می‌توان از هوای پاکیزه و سالم طبیعت لذت برد. سبک زندگی روستایی فقط برای یک فرد یا یک خانواده نیست بلکه در یک روستا افراد زیادی زندگی می‌کنند که زندگی اجتماعی فعالی دارند. در مراسمهای مذهبی و اعیاد مختلف افراد می‌توانند در کنار هم به تفریح و شادی بپردارند.

دکتر شکربیگی بیان کرد: تعدادی از مردم نیز تمایل دارند که یک زندگی انفرادی داشته باشد. افراد مستقل تحمل ندارند فرد دیگری در کنار آنها زندگی کند. مسئولیت پذیری یکی از مهمترین چیزهایی است که زندگی انفرادی به انسان می‌آموزد. فرد در زندگی انفرادی این هنر را می‌آموزد که به تنهایی خود را سرگرم کند‌. در این سبک رفتارها و اعمال فرد توسط کسی قضاوت نمی‌شود.

 

تأثیر کرونا بر سبک زندگی

این جامعه شناس گفت: از زمانی که بیماری کرونا شیوع پیدا کرد،‌ سبک زندگی تمام مردم را تحت تأثیر قرار داده است. با در نظر گرفتن پیامدهای منفی و مثبت کرونا می‌توان زندگی خود را تغییر داد و آن را مدیریت کرد. شیوع جهانی بیماری کرونا نوع جدیدی از شیو‌ه‌های زندگی را ایجاد کرده است. برای مدیریت سبک جدید زندگی ناشی از کرونا باید اطلاعات و شناخت خود را از آثار و پیامدهای مختلف کرونا افزایش داد‌. وی افزود: تعاملات اجتماعی و رفت و آمدهای فامیلی با ویروس کرونا تغییر پیدا کرد. عده ی بسیار زیادی از مردم برای پیشگیری از این بیماری قرنطینه می‌شوند و عده‌ای دیگر به دلیل شرایط شغلی که دارند مجبورند ساعات بیشتری را در بیرون از خانه حضور داشته باشند. سیستم آموزشی نیز از حالت حضوری به مجازی تغییر یافته است. با شیوع ویروس کرونا در سطح جهان، راهی به غیر از زندگی همزیستی با همنوع برای افراد جامعه باقی نمانده است. در کنار تمام نکات منفی کرونا می‌توان گفت که این بیماری باعث تقویت و افزایش صلح جهانی شد و سبک زندگی مسالمت‌آمیز را رواج داد.

دکتر شکربیگی درپایان گفت: چیزی با عنوان بهترین سبک زندگی نداریم. هر یک از سبکهای زندگی که معرفی شد می‌توانند به نوبه ی خود بهترین سبک باشند. انسان باید به خوبی زندگی کرده و از تمام لحظات زندگی خود لذت کافی ببرد. همه ی مراحل زندگی سختیهای خاص خودش را دارد، اما این فراز و فرودها نباید مانع از لذت بردن افراد از زندگی شود. انسان باید از داشته‌های خود لذت ببرد.

 

 

اشتراک گذاری
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on telegram
Telegram
Share on email
Email
Share on print
Print
جدیدتربن مطالب
مطالب مرتبط
دیدگاه‌ها

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *