لودینگ

طرح «پایش آزاد» تدوین تزها بر اساس نیازهای اصلی کشور را در پی داشته است

گفت‌وگو

طرح «پایش آزاد» تدوین تزها بر اساس نیازهای اصلی کشور را در پی داشته است

رئیس شورای علوم پایه برنامه مدیریت بحران و مخاطرات طبیعی واحد تهران شرق گفت: راه‌اندازی طرح پایش آزاد(نظام موضوعات) در دانشگاه آزاد اسلامی، تدوین تزها بر اساس نیازهای اصلی کشور و جهت‌دار را در پی داشته است.

لیلا صاعدی در گفت‌وگوبا خبرنگار خبرگزاری آنا، با اشاره به اینکه نظام پایش آزاد، مجموعه آمار نظام‌مند دیجیتالی از تحقیقات علمی در دوره‌های تحصیلات تکمیلی در دانشگاه آزاد اسلامی است، خاطر نشان کرد: راه‌اندازی این نظام موضوعات باعث شده با وجود پراکندگی جغرافیایی این دانشگاه در سراسر کشور امکان پایش اطلاعات در کمترین زمان ممکن وجود داشته و با توجه به مأموریت علمی تعریف شده در هر واحد دانشگاهی، تعداد زیادی از تزها بر اساس نیازهای اصلی کشور و جهت‌دار انجام می‌شوند.

رئیس شورای علوم پایه برنامه مدیریت بحران و مخاطرات طبیعی دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران شرق با تشریح اینکه در طرح پایش بستر ورود صنعت به دانشگاه ایجاد نشده، اظهار کرد: در بدو تأسیس نظام پایش این مهم جزو اهداف اولیه بود ولی سازو کار عملیاتی کردن آن دیده نشده لذا باید بستر ورود صنعت به دانشگاه ایجاد شود. داشتن قرارداد و تفاهم‌نامه با برترین‌های صنعتی و ایجاد فضای تعامل بین دانشگاه و صنعت باید در مراتب بالادستی صورت گیرد.

وی در پاسخ به اینکه فایده نظام پایش آزاد برای دانشگاه آزاد اسلامی چیست، عنوان کرد: یکی از آثار مثبت در بلندمدت، در اختیار قراردادن آرشیوی از مطالعات علمی هدفمند به صاحبان صنایع است تا با توجه به رصد توانایی‌ها و ظرفیت‌های علمی و عملی موجود در دانشگاه، ترغیب به همکاری شوند.

صاعدی با بیان اینکه در طرح پایش دانشجو باید به‌طور جدی روی پایان‌نامه‌اش کار کند، گفت: تحصیلات تکمیلی شالوده اش بر اساس تحقیق و تحقیق و تحقیق بوده دانشجویی که انگیزه ای برای کار علمی ندارد به جز ضربه زدن به نام و آبروی دانشگاه آزاد هیچ نفعی برای مجموعه ندارد ولی با نظر هوشمندانه دکتر طهرانچی مبنی بر جداسازی دانشجویان مدرک گرا و گذراندن ۶ واحد درسی به جای پایان‌نامه و عدم امکان ادامه تحصیل در مقطع بالاتر توسط این قشر از دانشجویان این مشکل بنیادی حل می‌شود.

رئیس شورای علوم پایه برنامه مدیریت بحران و مخاطرات طبیعی واحد تهران شرق با اشاره به اینکه در حال حاضر دانشجویان دیگر دانشگاه‌ها امکان حضور در طرح نظام پایش دانشگاه آزاد اسلامی را ندارند، بیان کرد: اگر در آینده نسبت به جذب دانشجوی غیر دانشگاه آزاد (از داخل و خارج از کشور) در قالب طرح های مطالعاتی اقدام شود، مطلوب است ولی قبل از آن باید جذابیتی برای ورود این دانشجویان ایجاد شود و مهمترین آن بسترسازی قوی و اعتماد صنعت به این مجموعه است.

وی با اشاره به اینکه واحد تهران شرق به عنوان قطب علمی مخاطرات طبیعی و مدیریت بحران جزو واحدهای فعال و پیشرو بوده، افزود: نظام موضوعات این دانشگاه در ۳ حوزه زلزله، سیل و خشکسالی در قالب سه جلد کتاب در سال ۹۷ به چاپ رسیده و هم اکنون علاوه بر تصحیح و به‌روز رسانی طرح‌ها در حوزه مسکن، مخاطرات طبیعی و مدیریت بحران، اقدام به تعریف سلسله نظام موضوعات وسیعی کرده و در آینده نزدیک نیز اقدام به برگزاری همایش ملی درهمین حوزه می‌کند.

صاعدی در ادامه افزود: در راستای حمایت از پایان‌نامه‌ها و طرح‌های پژوهشی دانشگاه آزاد اسلامی و با تلاش و پیگیری‌ باشگاه پژوهشگران جوان، قراردادی با شرکت مالی بانک مسکن منعقد گردید که با تشکیل کمیته‌های تخصصی و بررسی موضوعات مطروحه بر روی سامانه پژوهشیار لحاظ شده و پایان‌نامه‌های برتر نیز توسط تیم هیئت علمی و داورانی از این شرکت انتخاب شده و در همایشی مورد تقدیر قرار می‌گیرند.

اشتراک گذاری
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on telegram
Telegram
Share on email
Email
Share on print
Print
جدیدتربن مطالب
مطالب مرتبط
دیدگاه‌ها

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *