لودینگ

دانشجویانی تربیت کنیم که چرخ مملکت را بهتر از ما بچرخانند

گفت‌وگو

دانشجویانی تربیت کنیم که چرخ مملکت را بهتر از ما بچرخانند

معاون آموزشی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: باید بر اساس قوانین حرکت کنیم و وظیفه اصلی همه ما تربیت دانشجویانی است که در آینده بتوانند چرخ مملکت را بهتر از ما بچرخانند.

خبرگزاری میزان – بنا بر اعلام پایگاه خبری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی علی اکبر حق دوست، در نشست هم اندیشی با اعضای هیات علمی دانشگاه‌ها و دانشکده‌های علوم پزشکی سراسر کشور که به صورت مجازی برگزار شد، با تاکید بر شفافیت در حوزه آموزش پزشکی، اظهار کرد: خوشبختانه زیرساخت مستقلی برای شنیدن نظرات دانشجویان و نمایندگان منتخب آن‌ها در انجمن‌های صنفی با معاونت آموزشی فراهم شده و لازم است این زیرساخت برای شنیدن نقطه نظرات اعضای هیات علمی در سراسر کشور نیز فراهم شود، تا مدیران آموزشی، نظرات، انتقادات و پیشنهادات این بزرگواران را به صورت سیستماتیک دریافت کرده و از طریق بوردها، انجمن ها، دانشگاه‌ها و دانشکده‌ها پاسخگو باشند.

وی با تاکید بر ضرورت افزایش ارتباط با اعضای هیات علمی و استفاده از نظرات آنان در امور مختلف، پاسخگویی به مطالبات اعضای هیات علمی را از اولویت‌های حوزه آموزش برشمرد.

 

حق دوست تاکید کرد: باید بر اساس قوانین حرکت کنیم و به آن احترام بگذاریم و این یک وظیفه اخلاقی، ملی و دینی است، لذا چنانچه بپذیریم که حکومت، حکومت قانون است مملکت رو به آبادی گام برمی دارد و وظیفه اصلی همه ما تربیت دانشجویانی است که در آینده بتوانند چرخ مملکت را بهتر از ما بچرخانند.

حق دوست گفت: برای همگرایی علوم لازم است تغییراتی در خودمان ایجاد کنیم و بنده به عنوان متولی آموزش وظیفه دارم از جلد خود بیرون آمده و برنامه ریزی مشارکتی را سرلوحه قرار دهم و شما عزیزان که نقش اصلی را در کوره آموزش دارید، کمک کنید تا به هدف مشترک که تعالی علمی مملکت است، بیندیشیم و گام برداریم.

معاون آموزشی وزارت بهداشت گفت: حضور مثال زدنی و فعال اعضای هیات علمی با توجه به محدودیت‌های موجود در جلسه مجازی نشان می‌دهد که این جلسات بسیار مهم و ضروری است و باید هماهنگی بیشتری بین ستاد و اعضای هیات علمی برقرار شود، لذا از دوستان تقاضا می‌کنم سوالات خود را در صفحه اینستاگرام معاونت آموزشی حداکثر تا یک هفته آینده مطرح کنند تا سوالات، دسته بندی شده و پاسخ داده شوند.

در ادامه این نشست، دکتر سید علی حسینی، رییس مرکز امور هیات علمی نیز در خصوص آیین نامه ارتقای اعضای هیات علمی بیان کرد: در مورد این آیین نامه که از مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی است، باید با هماهنگی وزارت علوم و در چارچوب مقررات شورای عالی انقلاب فرهنگی اقدام کنیم. البته آیین نامه ارتقای وزارت بهداشت با وزارت علوم نمی‌تواند مشابه باشد، زیرا، اگرچه در آموزش و پژوهش مشابه یکدیگر هستند، اما ویژگی‌های متفاوتی در قسمت‌های بالینی دارند.

حسینی افزود: هیات ممیزه مرکزی وزارت بهداشت برای دانشکده‌ها و دانشگاه‌هایی که تحصیلات تکمیلی ندارند، مصوب کرد که موضوع الزام به داشتن پایان نامه، تقلیل یابد، اما لازم است که اعضای هیات علمی، حداقل‌هایی را در هدایت پایان نامه‌ها و دروس داشته باشند، بنابراین ضروریست که با رعایت ضوابطی، این کار را ساماندهی کنیم که به دانشگاه‌ها نیز مجوز لازم داده شده است.

وی در ادامه گفت: در رابطه با تشکیل شورای صنفی اساتید، نگاه کلی ما نگاه مثبتی است و درصدد هستیم که این اتفاق رخ دهد، لذا با هماهنگی‌های صورت گرفته با دفتر اداره کل حقوقی وزارتخانه، این اقدام انجام شده و وزارت بهداشت برای اولین بار در کشور مجوز شورای صنفی اساتید را کسب می‌کند.

رییس مرکز امور هیات علمی عنوان کرد: در مورد مسائل حقوقی و پرداخت‌ها در طول یکسال گذشته تلاش‌های زیادی در شورای معاونت، دفتر وزارتی و شورای مدیران معاونت انجام شده و در دستور کار قرار گرفته و خوشبختانه هفته گذشته وزیر محترم بهداشت، مصوبه هیات امنای دانشگاه‌ها را امضا کردند و امیدواریم به زودی این ترمیم انجام شود. اما واقعیت این است که برای اعضای هیات علمی در وزارت بهداشت با این همه مسئولیت که بر عهده دارند، این کافی نیست و امیدواریم که همه مسئولان در رده‌های مختلف کشور به این مسئله توجه ویژه داشته و همکاری لازم را کمافی السابق مبذول دارند.

حسینی همچنین یادآور شد: در خصوص کارشناسان ارشد، وجوه تمام وقتی و تمام وقتی جغرافیایی برای مربیان را هم به مناطق آمایشی واگذار کردیم و هیات امنای دانشگاه‌ها براساس مصوبه اختیار دارند که از ۷۰ درصد تا ۹۰ درصد، اجازه دهند که مربیان در قالب تمام وقتی جغرافیایی قرار گیرند.

وی تصریح کرد: گفتگوی منظم ادواری پیشنهاد خوبی است که از سوی اعضای محترم هیات علمی مطرح شد، زیرا اگر زبان گویا و ناطق اعضای هیات علمی در سطح کشور فعال باشد به مدیریت‌ها کمک خواهد کرد.

حسینی افزود: حق و حقوق عام خدمات کشوری، مشمول هیات امنا نیز می‌شود و اگر این مسائل در دانشگاهی وجود ندارد، می‌توان از لحاظ حقوقی پیگیری کرد.

موضوع حق التدریس، دغدغه همه دانشگاه‌ها است

وی گفت: موضوع حق التدریس، دغدغه همه دانشگاه‌ها است و مدیریت در دانشگاه‌ها باید به گونه‌ای باشد که بتوانند این پرداخت‌های نیرو‌های حق التدریس را انجام دهند.

رییس مرکز امور هیات علمی با بیان اینکه دستور وزارت بهداشت این است که اعضای هیات علمی در بدو خدمت، تمام وقت جغرافیایی شوند، گفت: متاسفانه گزارش‌هایی وجود دارد که شروع خدمت اعضای هیات علمی بالینی را به تمام وقت جغرافیایی نبودن منوط می‌کنند و تعارض وجود دارد، در حالیکه حدود ۶۰ درصد از اعضای هیات علمی ما از نوع بالینی هستند و یکی از چالش‌های جدی ما در جذب هیات علمی همین گروه به دلیل تناقض در آیین نامه‌ها و درخواست‌های متقاضیان جذب است و این موضوع به لحاظ کمی و کیفی به نفع ما و آموزش علوم پزشکی کشور نیست.

حسینی خاطرنشان کرد: خرید تعهدات در مقطع phd و ارشد با راهکار‌هایی که در حوزه معاونت آموزشی طراحی شده و هماهنگی با هیات عالی تعهدات در وزارتخانه آغاز شده و به غیر از رشته‌هایی که به آن‌ها نیاز مبرم وجود دارد در حال انجام است و دانشگاه‌ها در یک چهارچوب قانونمند باید آن را عملی کنند، لذا دستورالعمل و شیوه پرداخت نیز به تصویب هیات عالی رسیده و برای دانشگاه‌ها ارسال شده است.

مشکل کسب مجوز در جذب هیات علمی

وی همچنین تصریح کرد: در خصوص جذب و تامین هیات علمی، باید در هر سطح و جایگاهی از سازمان امور استخدامی مجوز جذب هیات علمی دریافت کنیم و بودجه آن را سازمان برنامه و بودجه بپذیرد و تامین کند، لذا مشکل اصلی کسب مجوز است.

حسینی گفت: تسهیلات وام بانکی در اختیار وزارت بهداشت نیست و وزارت اقتصاد و بانک مرکزی فقط اعضای رسمی هیات علمی را مشمول می‌دانستند که با تلاش توانستیم پیمانی‌ها را نیز مشمول این قانون کنیم.

وی افزود: ستاد مشترک ارتش نیز به ما اعلام کرده است که وزارتین و دستگاه‌ها به هیچ وجه پس از پایان دوره ضرورت، امکان تحویل کارت پایان خدمت به متقاضی را ندارند، لذا ما پس از دوره ضرورت اجازه داریم درخواست کارت پایان خدمت کنیم و در وزارتخانه نگه داریم و باید پس از تعهد ۴۸ ماهه به متقاضیان تحویل داده شود.

حسینی درخصوص بورسیه‌ها عنوان کرد: این مسئله در دستور کار هیات مرکزی جذب قرار دارد، وزارت بهداشت چند نوع بورسیه دارد و این در حالی است که دانشگاه‌ها حاضر به جذب آن‌ها نیستند.

وی تاکید کرد: ما در وزارت بهداشت ۲۴۰ هزار دانشجو داریم که بر اساس قانون برنامه ششم باید ۲۴ هزار استاد پیمانی و رسمی مشغول به خدمت داشته باشیم، اما این در حالی است که ۱۳ هزار استاد داریم و این کمبود به دلیل وجود محدودیت‌هایی است که برای وزارت بهداشت وجود دارد.

حسینی خاطرنشان کرد: در مورد بازنشستگان که دغدغه همه مسئولین است، بار‌ها گفته شده و درخواست شده که سقف سنوات هیات علمی بازنشستگی نباید با محدودیت روبرو باشد، لذا باید از ظرفیت هیات امنا‌ها استفاده کرد تا اساتیدی که سالیان سال برای این کشور خدمت کرده اند، دچار مشکل نشوند.

حسینی افزود: راه اندازی اداره رفاه هیات علمی پیشنهاد خوبی است که توسط اعضای هیات علمی مطرح شده و در ستاد فعالیت دارد، لذا دانشگاه‌ها نیز می‌توانند راسا اقدام کنند.

حسینی در مورد نقل و انتقال اعضای هیات علمی نیز گفت: طبق ماده ۱۲۲ آیین نامه اداری استخدامی اعضای هیات علمی، نقل و انتقال اعضای هیات علمی منوط به موافقت دانشگاه مبدا و مقصد خواهد بود.

وی در ادامه افزود: در رابطه با آیین نامه بالینی پرستاری برای اعضای هیات علمی، این آیین نامه و شیوه نامه آن تنظیم شده و نقش هیات علمی و همکار پرستار و سوپروایزر در این آیین نامه تدوین شده است، بنابراین لازم است با وفاق، آموزش پرستاری در حالت تئوری و بالینی ارتقا یابد.

حسینی در موضوع بورسیه‌ها تاکید کرد: افرادی که در فراخوان شرکت کردند، شرایطشان با افرادی که در فراخوان شرکت نکرده‌اند متفاوت است و بورسیه‌هایی که درحال حاضر جذب دانشگاه شده‌اند و دانشگاه آن‌ها را به عنوان تداوم خدمتی در هیات علمی دانشگاه‌ها می‌پذیرد با افرادی که نمی‌پذیرد، متفاوت است و برای افراد با ویژگی‌های متفاوت نحوه پذیرش گوناگون است؛ لذا اعضای هیات علمی که بورس هستند و در فراخوان شرکت کردند و هیات جذب دانشگاه برای آن‌ها خارج از فراخوان تمایل به جذب دارد، آن‌ها را هم باید دانشگاه‌ها به معاونت آموزشی وزارت بهداشت معرفی کنند تا هیات جذب مرکزی در مورد آن‌ها تصمیم بگیرد.

وی همچنین در خصوص اعضای هیات علمی پژوهشی دانشگاه‌ها تصریح کرد: با توجه به اینکه عملکرد اعضای هیات علمی بر اساس نیاز‌های دانشگاه هاست وزارتخانه در مورد اینکه عضو هیات علمی آموزشی باشد یا پژوهشی و حتی در مجوز‌ها هم دخالتی ندارد و دانشگاه‌ها می‌توانند در هر حوزه‌ای که صلاح می‌دانند، افراد را استفاده کرده و ارتقای پایه و مرتبه را مدیریت کنند.

وی در خصوص سختی کار برخی حیطه‌ها نیز اعلام کرد: کمیته‌ای در حوزه معاونت توسعه وزارت بهداشت وجود دارد که باید همه ویژگی‌های سختی کار را با سازمان برنامه و بودجه بررسی کند تا وارد چارچوب سختی کار شود.

در ادامه این جلسه، دکتر امیر احمد اخوان، معاون اجرایی معاونت آموزشی وزارت بهداشت نیز به تشریح چارت تشکیلاتی دانشگاه‌ها پرداخت و گفت: روند وزارت بهداشت اینگونه است که بر اساس ماموریت‌های جدید دانشگاه و اتفاقاتی که رخ می‌دهد، چارت تشکیلاتی بین ۳ تا ۴ سال یکبار اصلاح شود.

وی گفت: تغییری که مد نظر دانشگاه است باید مجوز شورای گسترش را گرفته باشد و معاونت توسعه وزارت بهداشت این تغییر را بر اساس نظر دانشگاه بررسی کند و بعد از تایید در هیات امنای دانشگاه به مرحله اجرا برسد.

بورد‌های تخصصی، متولی بازنگری کوریکولوم‌ها هستند

اصغری، مشاور معاون آموزشی وزارت بهداشت نیز در خصوص بازنگری مصوبه کوریکولوم‌ها و به روزرسانی آنها، گفت: بورد‌های تخصصی، متولی بازنگری کوریکولوم‌ها هستند و بازنگری هر ۵ سال یک بار الزامی است، اما اگر بورد‌ها تمایل داشته باشند هر سال هم می‌توانند این کار را انجام بدهند.

اشتراک گذاری
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on telegram
Telegram
Share on email
Email
Share on print
Print
جدیدتربن مطالب
مطالب مرتبط
دیدگاه‌ها

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *