لودینگ

ابتلا به سرطان ریه در سیگاری‌ها ، بیست برابر غیر سیگاری‌هاست/ افراد سیگاری، ۸ تا ۲۰ سال پیرتر از سن واقعی خود به نظر می‌رسند

گفت‌وگو

ابتلا به سرطان ریه در سیگاری‌ها ، بیست برابر غیر سیگاری‌هاست/ افراد سیگاری، ۸ تا ۲۰ سال پیرتر از سن واقعی خود به نظر می‌رسند

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری برنا؛ کشیدن تنها یک نخ سیگار در روز می تواند سبب گرفتگی سینوس‌ها و سوزش معده شده و باعث ایجاد اختلال در فشار خون و ریتم ضربان قلب شود. حتی مغز نیز دچار آسیب‌های آنی جبران ناپذیری خواهد شد.

سیدعلیرضا حسینی، متخصص بیماری‌های ریوی، در خصوص عوارض سیگار و تاثیر آن بر ریه می‌گوید: ابتلا به سرطان ریه در سیگاری‌ها، بیست برابر غیر سیگاری‌هاست. در حقیقت سیگار کشیدن عامل خطر اصلی بروز سرطان ریه است. ایجاد سرطان ریه مستقیماً با تعداد سیگارهای کشیده شده در روز، مدت سیگار کشیدن و محتوای قطران و نیکوتین سیگارهای کشیده ارتباط دارد. اکثر کسانی که به‌ علت سرطان ریه می‌میرند، سیگاری هستند.

او ادامه داد: سیگاری‌های افراطی ۱۵، ۲۵ بار احتمال بیشتر برای مرگ ناشی از سرطان ریه نسبت به غیرسیگاری‌ها دارند و تنها ۱۵، ۲۰ سال از سیگار کشیدن می‌گذرد تا سرطان ریه ایجاد شود و تعداد کمی از بیماران با این بیماری بیش از ۵ سال زنده می‌مانند. خطر سرطان ریه بین سیگاری‌های غیرفعال یا تحمیلی نیز افزایش یافته است. بسیاری از مواد موجود در دود سیگار- بویژه هیدروکربن‌های چند حلقه‌ای آروماتیک- ممکن است در سرطان‌زایی شرکت داشته باشند.

این متخصص در ادامه به ارتباط مابین پوکی استخوان و کشیدن سیگار پرداخت و اظهار داشت: منواکسید کربن یکی از اصلی‌ترین گازهای سمی در خروجی اگزوز اتومبیل و دود سیگار است، میل ترکیبی این گاز با خون بسیار بالاتر از اکسیژن است. این گاز باعث کاهش قدرت عمل اکسیژن در خون افراد سیگاری حرفه‌ای تا ۱۵ درصد می‌شود. استخوان‌های افراد سیگاری تراکم خود را از دست داده و به راحتی شکسته می‌شود همینطور زمان التیام یافتن و جوش خوردن آنها پس از شکستگی تا ۸۰ درصد افزایش پیدا می‌کند.

او ادامه داد: همچنین با تضعیف سیستم ایمنی افراد سیگاری در اثر مصرف مواد دخانی، بدن این افراد مستعد ابتلا به انواع بیماری‌ها از جمله «لوپوس اریتماتوز» می‌شود که این بیماری می‌تواند عامل از دست دادن موها، ایجاد زخم‌ در دهان، جوش‌های پوست روی صورت، سر و دست‌ها شود.

حسینی در خصوص اثراث مصرف سیگار بر پوست نیز یادآور شد: در افراد سیگاری چروک‌های پوست بیشتر و در سنین کمتری نسبت به افراد غیر سیگاری ظاهر می شود. سیگار باعث کاهش کلاژن پوست می شود (کلاژن مسئول کشسانی پوست است) و پوست را شل می کند. خطوط پوستی از لب‌های فوقانی و تحتانی انتشار می‌یابد. خطوط کم عمق روی چانه و فک تحتانی و صورت ظاهر می‌گردد و سبب لاغری و زرد رنگ شدن پوست می‌شود.

این متخصص افزود: افراد سیگاری، ۸ تا ۲۰ سال پیرتر از سن واقعی خود به نظر می رسند. ۱۰ دقیقه کشیدن سیگار باعث کاهش اکسیژن رسانی پوست به مدت یک ساعت می شود. اغلب سیگاری‌ها یک رنگ خاکستری روشن در پوست صورت‌شان دارند که بعد از ترک سیگار از بین می‌رود. نیکوتین موجود در سیگار، عروق خونی را تنگ و جریان خون را کم می‌کند. سیگار کشیدن باعث تأخیر در ترمیم زخم پوستی می‌شود.

حسینی با بیان اینکه سیگار در ابتلا به بسیاری از بیماری‌های شایع چشم مانند: پوسیدگی لکه زرد شبکیه ناشی از سن (دژنرسانس ماکولا)، گلوکوم (آب سیاه)، کاتاراکت (آب مروارید) و تنبلی چشم (آمبلیوپی) به عنوان عامل خطرساز محسوب می‌شود، عنوان کرد: بسیاری از این بیماری‌ها منجر به کاهش غیرقابل برگشت بینایی می‌شوند. سیگار باعث کاهش سطح خونی مواد آنتی اکسیدان می‌شود. این مواد وظیفه محافظت از سلول‌های شبکیه چشم را بر عهده دارند. سیگار باعث تخریب لایه محافظ مابین شبکیه و عروق خونی شده و منجر به کاهش خونرسانی، تحریک و ایجاد بافت اسکار (زخمی) می شود. سیگار باعث می شود که بدن در معرض رادیکال‌های آزاد قرار گیرد که باعث آسیب سلولی و نرسیدن مواد مغذی به شبکیه و عدسی چشم می‌شود. مونوکسیدکربن دود سیگار باعث کاهش اکسیژن رسانی و در نتیجه افت دید در شب می‌شود.

این کارشناس در ادامه با اشاره به تاثیرات استعمال سیگار روی دهان و دندان، تصریح کرد: سیگار در مدت کوتاهی باعث زردشدن دندان‌ها می شود. خمیر دندان‌های مخصوص افراد سیگاری در بازار وجود دارد که حاوی مواد ساینده بیشتری نسبت به خمیر دندان‌های معمولی است. اما باید توجه داشت که اثر این خمیر دندان‌ها موقتی بوده و درمان قطعی این بدرنگی دندان‌ها، ترک سیگار است. دندان‌های افراد سیگاری نسبت به سایرین، استعداد بیشتری برای تشکیل جرم و پلاک میکروبی دارد که هر دو، عامل بیماری‌های لثه هستند.

حسینی در پایان افزود: به علت کاهش اکسیژن در جریان خون سیگاری‌ها، عفونت‌های لثه دیر ترمیم می‌شود. عفونت و بیماری‌های لثه از شایع‌ترین علل از دست رفتن زودهنگام دندان‌ها هستند. از دیگر آثار سیگار بر دهان می‌توان به بوی بد دهان و ابتلا به سرطان دهان اشاره کرد. بسیاری از سیگاری‌ها نسبت به بی‌حسی موضعی مقاوم هستند و با وجود تزریق ماده بی حسی دندانپزشکی، همچنان درد را حس می‌کنند.

 

امجد عبدی

اشتراک گذاری
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on telegram
Telegram
Share on email
Email
Share on print
Print
جدیدتربن مطالب
مطالب مرتبط
دیدگاه‌ها

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *