به گزارش خبرنگار برنا؛ پیری و جوانی مسئله ای است که علاوه بر جنبه های اجتماعی، دغدغه های سیاستگذاری را به همراه دارد. این مسئله چندسالی است آنقدر مورد توجه قرار گرفته است که حالا یکی از سیاست های کلان دولت و خصوصا حکومت جمهوری اسلامی ایران محسوب می شود. قانون جوانیِ جمعیت ۷۳ ماده ای و ۸۱ تبصره، دهم آبان به تصویب شورای نگهبان رسید و در ادامه توسط آیت الله رئیسی به دستگاه های اجرایی ابلاغ شد.

اما چیزی که در حال حاضر باعث نگرانی بخش زیادی از جوانان شده است این است که این قانون با قانون تسهیل ازدواجی که ۱۴ سال است که از تصویب می گذرد و اجرایی هم نشده است ممکن است در تقابل باشد و موازی کاری صورت گیرد.

قانون تسهیل ازدواج در سال ۱۴۰۱ بودجه ای ندارد

زهره سادات لاجوری عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی برنا گفت: در قانون جوانی جمعیت و حمایت از خانواده سعی کردیم که جهات مختلف را درنظر بگیریم و تسهیلات و مشوقاتی که برای ازدواج جوانان است را در نظر گرفتیم.

لاجوردی افزود: برخی از نمایندگان در حال پیگیری قانون تسهیل ازدواج هستند تا اشکالات و خطاهای آن را برطرف کنند و آن را نیز به جریان بیاندازند.

عضو مجلس شورای اسلامی ادامه داد: قانون تسهیل ازدواج در قالب تسهیل ازدواج است اما قانون جوانی جمعیت قانونی همه جانبه است.

لاجوردی درباره تخصیص بودجه به قانون تسهیل ازدواج تصریح کرد: چون هنوز اجرای قانون تسهیل ازدواج به نتیجه نرسیده است بعید است که برای آن بودجه ای در نظر گرفته شود و به امسال نمی رسد.

لحظه شماری جوانان برای اجرای قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت

حالا با اجرایی شدن قانون جوانی جمعیت بسیاری از جوانان ترغیب به ازدواج و یا به فرزندآوری شدند چرا که تسهیلات درنظر گرفته شده از لحاظ مسکن، مرخصی، یارانه و حمایت های دوران بارداری و شیردهی و… یک برنامه منسجمی را شکل داده است که می تواند در راستای افزایش جمعیت و کاهش نگرانی جامعه متخصص کشور  موثر باشد.

از طرفی امیرحسین بانکی‌پور، رییس کمیسیون مشترک طرح جوانی جمعیت و حمایت خانواده می گوید: پیری جمعیت را چون رخ نداده جدی نمی‌گیریم اما اگر در این سیاهچاله بیافتیم ۱۵۰ سال طول می‌کشد از بحران خارج شویم؛ همچنین باید عده‌ای سه تا چهار بچه داشته باشند تا حداقل میانگین‌ به دو بچه برسد.

افزایش تعداد فرزندآوری اگر چه در نگاه اول می تواند برای بسیاری از خانواده ها نگران کننده باشد اما مجلسی ها آنقدر به چیزی که بررسی و تصویب کرده اند اطمینان دارند که این قانون را به نوعی نکته‌ی مثبتی برای خانواده ها می دانند و فرزند آوری را راهکاری برای زندگی بهتر در آینده.

بچه دار شدن راهی برای کاهش مشکلات زندگی می‌شود

روح الله متفکرآزاد عضو کمیسیون آموزش مجلس شورای اسلامی به خبرنگار برنا گفت: فرزندآوری زمانی به جهت مالی، اقتصادی تهدید تلقی می شد اما هم اکنون با توجه به دیده شدن همه ابعاد آموزه های دینی و… در قانون جمعیت، اگر کسی بخواهد مشکلات زندگی اش حل شود، قانون جوری نوشته شده است که بگوید برای حل مشکل بهتر از فرزنددار شوم.

به هرحال این جوانان هستند که با همه‌ی این تشویقات و تسهیلات منتظر اجرای قانون جوانی جمعیت اند. بنا به دستور رئیس جمهور این قانون ۷ ساله ی آزمایشی به چند دستگاه های خاص به صورت ویژه ابلاغ شده است و حالا جوانان زیادی در هر قشری که هستند منتظر اند ببینند این قانون قرار است چطور به صورت کلان اجرا شود و همه بتوانند از تسهیلات آن بهره مند شوند.