لودینگ

چرا نشریات علمی پژوهشی کشور رشد نمی‌کنند؟

گزارش

چرا نشریات علمی پژوهشی کشور رشد نمی‌کنند؟

از ۱۸۴۰ نشریه علمی ایران، ۲۶۰ نشریه در پایگاه‌های بین المللی نمایه شدند و برای رشد آن ها باید سالانه ۵ درصد به میزانشان اضافه شود.

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، محل انتشار نتایح محققان با عنوان نشریات علمی پژوهشی شناخته می‌شود و منظور از آن این است که دانشمندان ایرانی و خارجی در سراسر جهان بتوانند با دستاورد‌های یکدیگر آشنا شوند و نشریات پژوهشی در دنیا محمل ارتباطات بین المللی در سطح دبیران، داوران، و نویسندگان و پژوهشگران هستند.

پژوهشگران و دانشمندان زیادی طی سال‌های اخیر به وضعیت و تعداد و روند داوری نشریات علمی پژوهشی انتقاد کرده اند و با این حساب گفتنی است که ضعف‌هایی در این زمینه دیده می‌شود.

از مهم‌ترین عواملی که باعث ضعف در نشریات علمی پژوهشی شده است باید به اعمال احتیاط‌های گسترده در سیاست‌های همکاری بین المللی دانشگاهی، تحریم‌های وسیع، کمبود تعریف یا وجود پروژه‌های پژوهشی بین المللی، کمبود تبادلات اساتید و دانشجویان با دانشگاه‌ها و گروه‌های علمی پراستناد جهانی اشاره کرد.

غلامحسین رحیمی معاون پژوهشی وزیر علوم درباره اهمیت نشریات علمی پژوهشی گفت: لازم است که حتما به ارتقای بستر توسعه و رشد مقالات و مجلات علمی – ترویجی بپردازیم؛ چرا که آن‌ها حلقه‌ای برای کامل کردن محیط علمی اجتماعی هستند.

آنچه که در ارزیابی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری برای نشریات وجود دارد شامل فرآیند داوری، داشتن سایت، داوری تخصصی و … است که محتوی نشریه توسط ارزیابان وزارت علوم بررسی می‌شود و عدم تخلف و عدم رعایت آئین نامه‌ها به وزارت علوم گزارش داده خواهد شد؛ و به اینصوت کارشناسان با آن‌ها مقابله خواهند کرد.

اینکه نشریات بتوانند در نمایه‌های معتبر بین المللی حضور پیدا کنند یکی دیگر از شاخص‌های بین المللی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری است. اگر نشریات علمی پژوهشی دچار تخلف شوند، برای مثال پذیرش مقاله‌ای را صادر کنند، اما به چاپ آن نپردازند از طرف وزارت علوم حتما جریمه می‌شوند.

 ۲۶۰ نشریه علمی ایران در پایگاه‌های بین المللی نمایه شدند

محمدعلی زلفی گل وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران جوان، درباره رشد نشریات علمی پژوهشی گفت: برای سال‌های آینده برنامه ریزی کرده ایم تا سالانه ۵ درصد از مجلات علمی کشور نمایه بین المللی پیدا کنند.

او افزود: وقتی مجلات علمی کشور نمایه بین اللملی شوند مقالات چاپ شده در آن درصدد ارتقای رتبه علمی کشور خواهد شد.

زلفی گل درباره نمایه شدن نشریات علمی در پایگاه‌های بین المللی گفت: از ۱۸۴۰ نشریات علمی ۲۶۰ نشریه وزارت علوم، وزارت بهداشت و دانشگاه آزاد نمایه بین المللی پیدا کرده اند.

/

نشریات علمی زیر ذره بین کمیسیون نشریات وزارت علوم قرار گرفتند

محسن شریفی، مدیر کل دفتر برنامه ریزی و سیاست گذاری امور پژوهشی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران جوان، درباره تعداد نشریات وابسته به وزارت علوم اظهار کرد: تمامی نشریات وابسته به وزارت علوم، تحقیقات و فناوری حدود ۱۴۰۰ عدد است.

او افزود: ۲ سالی می‌شود که نظام ارزیابی نشریات مشابه آنچه که در سطح دنیا وجود دارد را به صورت مکانیزه از سوی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری شروع کرده ایم و شاخص‌هایی در سطح بین المللی و داخلی و بومی برای آن در نظر گرفته ایم.

شریفی تصریح کرد: در گذشته این ارزیابی وجود نداشته، اما از سال ۹۸ تصویب شده و سالی یک بار هم طبق آئین نامه جدید به ارزیابی نشریات می‌پردازیم که هزار امتیاز در این ارزیابی‌ها وجود دارد و ارزیابی‌های مدنظر برای شاخص‌های مختلف بر اساس نمره کسب شده رتبه الف، ب، ج یا د می‌گیرند.

مدیر کل دفتر برنامه ریزی و سیاست گذاری امور پژوهشی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری اضافه کرد: تعدادی از نشریاتی که رتبه «د» می‌گیرند به معنای آن است که ضعیف عمل می‌کنند، اما اگر دارای سه رتبه الف، ب و ج باشند قابل قبول است.

شریفی با اشاره به اخذ پول برخی نشریات برای چاپ مقالات دانشجویان گفت: در این خصوص وزارت علوم، تحقیقات و فناوری کار‌های گسترده‌ای انجام داد که منجر به تصویب یک آئین نامه شد و در اردیبهشت ماه ابلاغ شد که تا قبل از آن چنین مصوبه‌ای وجود نداشت.

او با بیان اینکه نشریات علمی زیر ذره بین کمیسیون نشریات وزارت علوم، تحقیقات و فناوری هستند، تاکید کرد: در خصوص چگونگی پیشبرد نشریات علمی از سوی وزارت علوم آئین نامه ابلاغ شده و دانشجویان و استادان و پژوهشگران بدانند که باید در چهارچوب آئین نامه عمل کنند و مطابق آن به نشریات پول بپردازند. در غیر اینصورت، عواقب کار بر عهده خودشان خواهد بود.

مدیر کل دفتر برنامه ریزی و سیاست گذاری امور پژوهشی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری اضافه کرد: اگر گزارش‌هایی در خصوص تخلف نشریات به ما داده شود حتما با آن‌ها برخورد خواهیم کرد، اما اگر مخفیانه انجام شود دیگر برخوردی از سوی ما به علت اینکه از ماجرا اطلاع نداریم انجام نخواهد شد.

/

شریفی تاکید کرد: برخی نشریات طی چند ماه گذشته از جامعه دانشگاهی هزینه‌های هنگفتی را جهت چاپ مقالات اخذ کرده اند که آمار آن به وزارت علوم گزارش شده و ما هم مطابق مستندات موجود تخلفاتی را در نظر گرفته ایم و در حال پیگیری آن‌ها هستیم که در صورت تکرار نشریه از لیست وزارت علوم اخراج خواهد شد.

اشتراک گذاری
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on telegram
Telegram
Share on email
Email
Share on print
Print
جدیدتربن مطالب
مطالب مرتبط
دیدگاه‌ها

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *