لودینگ

۳۰۰ هزار معلم در سراسر کشور کم داریم

گزارش

۳۰۰ هزار معلم در سراسر کشور کم داریم

 

سلامت نیوز: دیروز بالاخره پس از گذشت هفته‌‌های پرحاشیه برای دستگاه تعلیم‌وتربیت که چهار روز گذشته را نیز با به اتمام رسیدن مهلت قانونی ۹۰روزه سرپرستی کاظمی، بدون سرپرست قانونی گذرانده بود، وزیر انتخاب شد.

 

به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه جهان صنعت، یکشنبه، جلسه رای اعتماد به وزیر پیشنهادی با حضور محمد مخبر معاون اول رییس جمهور در مجلس شورای اسلامی برگزار شد. «یوسف نوری» که به عنوان سومین گزینه وزارت آموزش‌وپرورش و پس از عدم رای اعتماد نمایندگان مجلس شورای اسلامی به «حسین باغگلی‌« در سوم شهریورماه و «مسعود فیاضی» در ۲۵ آبان ماه، در روز ۲۶ آبان از سوی رییس‌جمهور دولت سیزدهم به مجلس معرفی شده بود، صبح دیروز،‌ با کسب ۱۹۴ رای موافق، ۵۷ رای مخالف و ۱۷ رای ممتنع، اعتماد نمایندگان مجلس را برای تصدی پست وزارت آموزش‌وپرورش جلب کرد.

 

یوسف نوری که متولد سال ۱۳۴۰ در استان ایلام است، دارای مدرک فوق‌دیپلم پرورشی از تربیت معلم، کارشناسی برنامه‌ریزی امور تربیتی، کارشناسی ارشد مدیریت دولتی و دکتری مدیریت گردشگری از دانشگاه علامه طباطبایی است. از جمله مهم‌ترین سوابق شغلی و اجرایی وی می‌توان به ریاست اسبق مرکز فناوری اطلاعات و ارتباطات وزارت آموزش‌وپرورش، مدیرکل اسبق بودجه وزارت آموزش‌وپرورش، متخصص گردشگری کودک، رییس کمیته گردشگری کودک اتاق بازرگانی ایران و مسوول خیرین سلامت دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی اشاره کرد. نوری در حال حاضر کارمند رسمی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی شهید بهشتی است. به این ترتیب یوسف نوری کار خود را در وزارت آموزش‌وپرورش آغاز کرد و در سه سال و ۹ ماه باقی مانده دولت سیزدهم، راه سختی برای تحقق برنامه‌ها و وعده‌هایی که برای تحول داده است در پیش خواهد داشت و باید برای ساماندهی امور مدارس به‌ویژه در زمینه بازگشایی مدارس، ارتقای کیفیت آموزش و تامین بودجه برای تسویه مطالبات و معوقات، اقدام عملیاتی کوتاه‌مدت داشته باشد و برای زخم‌های کهنه شده وزارت آموزش‌وپرورش از جمله کمبود نیروی انسانی، کسری اعتبارات، افت کیفیت آموزشی و بسیاری موارد دیگر نسخه بپیچد.

 

 

معلمان را دریابیم

یوسف نوری، وزیر پیشنهادی آموزش و پرورش در جلسه علنی دیروز مجلس شورای اسلامی در جلسه رای اعتمادش گفت: برای جبران کسری نیروی انسانی در کوتاه‌مدت تدابیری اندیشیدم که در برنامه‌ها به نمایندگان تقدیم شده است. متاسفانه برنامه‌های آموزشی ما از وضعیت خوبی برخوردار نیست. نبود تفاوت آموزشی برای تمام دانش‌آموزان صحیح نیست. ما باید به جای تنوع در مدارس به تنوع استعدادها و تفاوت‌های فردی دانش‌آموزان توجه کنیم. سند تحول بنیادی هم به این مهم توجه دارد.

 

 

وی در ادامه به برخی از مشکلات آموزشی و پرورشی امروز کشور اشاره کرد و گفت: تصاویر کتب درسی ما فاقد هنر زیباشناختی است و آموزش‌ها رنگ و بوی سکولاریسم گرفته و شرایط به گونه‌ای است که تاریخ را سلسله‌ای تدریس می‌کنند، نه به عنوان مجموعه‌ای از اتفاقات عبرت‌آموز. در برنامه‌های من به این مهم توجه شده که با قدرت علوم تربیتی را با کمک صاحب‌نظران به دوره اوج خود برسانم. وزیر پیشنهادی آموزش‌وپرورش عنوان کرد: تجربه سیاسی جمهوری اسلامی ایران در این سال‌ها بر پایه اقامه عدل استوار بوده است. پس در نظام آموزش‌وپرورش هم باید به برقراری عدالت تربیتی توجه کنیم. این شکاف در میان مناطق مختلف کشور در حوزه آموزش‌وپرورش زیبنده نیست. اکنون فقط ۶۰ درصد دانش‌آموزان ما در سامانه شاد فعال هستند و بازماندگان از تحصیل پس از کرونا افزایش داشته‌اند. سامانه جامع آماری آموزش‌وپرورش باید به گونه‌ای طراحی شود تا تفاوت‌ها و وضعیت مشخص شود. نوری بیان کرد: نظارت بر عملکرد مدارس غیردولتی در مواردی همچون اخذ شهریه و بستن تمام مبادی تعارض منافع از جمله برنامه‌های من است به گونه‌ای که هیچ کدام از مدیران ارشد و میانی در وزارتخانه و همچنین هیچ کدام از وابستگان وی نتوانند دست به بازگشایی مدارس بزنند.

 

وی ادامه داد: سهم آموزش و پرورش از سرانه‌ها باید متناسب باشد و برای افزایش حقوق و مزایای معلمان از حداکثر ظرفیت‌های کشور استفاده کنیم. براساس برنامه‌های اینجانب موسسه صندوق ذخیره فرهنگیان فسادزدایی خواهد شد که این کار با اقداماتی همچون اصلاح اساسنامه، ایجاد تنوع در نحوه بازپرداخت سهم اعضا امکان‌پذیر است.وزیر پیشنهادی آموزش‌وپرورش در پایان تاکید کرد: اگر می‌خواهیم این بار را به سرمنزل مقصود برسانیم سه راه بیشتر نداریم: معلم را دریابیم، معلم را دریابیم و باز هم معلم را دریابیم.

 

 

ابرچالش کمبود منابع انسانی

در همین راستا ابراهیم سحرخیز، معاون اسبق آموزش متوسطه و کارشناس آموزش‌وپرورش به «جهان صنعت» گفت: راهبردهای آموزش‌وپرورش در سندی به نام سند تحول بنیادی آموزش‌وپرورش مشخص شده است. این سند دارای زیر نظام‌هایی است که می‌توان در آن اولویت‌بندی کرد. اما با این حال به نظرم بیشترین چالش وزیر جدید منابع انسانی است.

 

 

وی افزود: چراکه با وجود شرایط فوق بحث کمبود نیروی معلم یک ابرچالش جدی است، زیرا با وجود حقوق‌های پایین زیر خط فقری معلم‌ها دیگر دل و دماغ کار کردن ندارند. چه‌بسا بسیاری از آنها به دنبال شغل دیگر یا شغل دوم هستند. با این حساب هشت سال است کمبود معلم را به دولت هشدار دادیم. مشکلی که طی هشت سال انباشته شده و امروز به یک سونامی کمبود معلم تبدیل شده است. در حال حاضر براساس آمار‌ها ۳۰۰ هزار معلم در سراسر کشور کم داریم. این در حالی است که نقص کمبود ۳۰۰ هزار نفری معلم‌ها با وصله و پیله درمان نمی‌شود. به طورکلی نمی‌توان با تراکم جمعیت در کلاس‌ها این کمبود را جبران کرد و متاسفانه در حال حاضر تعداد دانش‌آموزان در یک کلاس حاشیه شهرها ۴۰ تن است. مدیریت و کیفیت آموزش در کلاس‌های پرجمعیت برای معلم بسیار سخت است. این در حالی است که براساس جمعیت دانش‌آموزان باید سالانه ۷۰ هزار معلم جذب می‌کردیم. بنابراین وقتی مسوولان قضیه کمبود نیروی انسانی را جدی نمی‌گیرند ما در نظام آموزش به آخر ختم رسیده‌ایم.

 

 

سحرخیز ادامه داد: به عقیده من دولت باید نگاه‌ خود را به آموزش‌وپرورش تغییر دهد. آقای رییسی نباید راه دولت روحانی را در پیش بگیرد زیرا آموزش‌وپرورش دولتی نوعی سرمایه‌گذاری بر سرمایه اجتماعی است. اگرچه به نظرم آموزش‌وپرورش اولویت دولت رییسی نیست چرا که ما از مجلس انتظار داشتیم معلمان را همتراز استادهای دانشگاه کند ولی به دلیل کمبود بودجه رتبه‌بندی معلم‌ها به فراموشی سپرده شد؛ حال اگر نگاه دولت رییسی همانند دولت روحانی باشد که فاتحه آموزش‌وپرورش خوانده است. اگر قوی‌تر از آقای نوری هم وزیر شود باز هم نمی‌تواند کاری از پیش ببرد.

 

 

این کارشناس با اشاره به برقراری عدالت در آموزش‌وپرورش اظهار کرد: اگر قرار بر اجرای عدالت در کشور باشد، یکی از مسیر‌های توزیع قدرت و ثروت داشتن آموزش‌وپرورشی برابر است و در غیر این صورت انحرافات دامان جامعه را می‌گیرد. آموزش‌وپرورش نوعی سرمایه‌گذاری بلندمدت و پربازده اما دیربازده تلقی می‌شود. به همین دلیل آموزش‌وپرورش را نباید در حد یک کالا تنزل دهیم که ناچارا معلم خرید خدمات استخدام کنیم. نباید مافیای مدارس غیردولتی در سیستم آموزش‌وپرورش تصمیم‌گیری کنند و پشت ستاد قائم شوند. به همین خاطر اگر آقای نوری به این موارد توجه نکند قطعا در این راه موفق نخواهد شد.

 

معاون سابق وزارت آموزش‌وپرورش با تاکید براینکه آموزش‌وپرورش باید در اولویت دولت باشد، بیان کرد: قدم اول آموزش‌وپرورش فلسفه بافی نیست، ما مشکل ایده‌پردازی نداریم ما مشکل عملی داریم. دولت باید از لحاظ مالی آموزش‌وپرورش را حمایت مالی کند. بنابراین تا این موضوعات حل نشود هیچ توفیقی در وزارت صورت نمی‌گیرد و نارضایتی‌ها در آینده بیشتر هم می‌شود. در نتیجه رضایت شغلی در معلمان وجود ندارد و مابقی وعده وعیده‌ها آب در ‌هاونگ کوبیدن است. بنابراین تا زمانی که آموزش‌وپرورش در اولویت دولت نباشد، هیچ وزیری موفق نخواهد بود. به همین خاطر هنوز هم بر این باورم که آموزش‌وپرورش در اولویت دولت رییسی نیست، چرا که اگر در اولویت اول او بود قطعا وضعیت بهتر بود. با این حال امیدواریم دولت رییسی برخلاف دولت روحانی بیشتر به آموزش‌وپرورش اهمیت دهد.

 

سلامت اجتماعی

 

سلامت نیوز ›

 

سلامت اجتماعی ›

 

رفاه اجتماعی

 

برچسب‌هاآموزش و پرورشکمبود معلمفقر

 

مطالب مرتبطقالیباف: معلمان نگران نباشند؛ لایحه رتبه بندی تصویب می شودحسرت ۱۰ساله معلمان، پول نشدبازار داغ مهاجرت دانش‌آموزان به ترکیه/ ترس از سقوط به زیر خط فقر عامل رشد مهاجرت در کشورپناهجوی ایرانی بر اثر یخ‌زدگی در مرز لهستان جان باختپارادوکس فقر و فرزندآوریآموزش آنلاین، فقر آموزشی در ایران را تشدید کرد

 

نظر خود را بنویسیدنام:

 

(ضروری)

 

ایمیل:

 

(ضروری)

 

وبسایت:

 

نظر:

 

کد امنیتی:

 

پربیننده‌ترین اخبار

 

روز هفته ماه

 

با ظریف بار نگران هزینه های زیاد و مشکلات حمل بار نباشیدمخالفت موسسه تحقیقات شیلات با پرورش تیلاپیا/ اصرار رئیس سازمان شیلات برای پرورش تیلاپیا!قصه فرزندی که پدر و مادرش را به دلیل آلودگی به «اچ‌آی وی» از دست دادچرا در گوش‌هایم احساس گرفتگی می‌کنم؟درباره استرس تلفنی؛ چرا بسیاری از ما به آن دچار هستیم؟اگر به نقرس دچار هستید، از این غذا‌ها دوری کنیدمردها از علائم سرطان پروستات آگاه شوندتبعات اصرار مسوولان به کنترل کرونا در ایراناومیکرون ۵۰۰ برابر سرعت سرایت پذیری بیشتری داردتعرفه ویزیت دو دلاری در ایران! / پزشکان عراقی و افغانستانی از پزشک ایرانی بیشتر درآمد دارندتمسخر کودکان و نوجوانان در حضور اقوام و «آزار خاموش» آنهاتوصیه هایی برای جلوگیری از ترش معدههوای تهران؛ ناسالم برای تمام گروه‌ها/طبق قانون می‌توان دورکاری را اجرایی کردتکذیب کمبود داروهای بیماران تالاسمی / استعلام داروها از “تیتک” یا “۱۴۹۰”زیرپایی ، ساده اما ضروری

 

ویدئو / گزارشی از رنج نامه رزیدنت ها

 

آخرین اخبار

 

تزریق ۷۳۰ هزار دُز واکسن در شبانه روز گذشته/ ۴۲۵۳ بیمار جدید شناسایی شدندآنچه باید درباره بیماری «همانژیوم» بدانیداین ورزش خلق و خوی‌تان را بهتر می‌کنداسترس مو را سفید می‌کندمرگ روزانه ٢٧٧ هکتار از جنگل‌های هیرکانیتوصیه‌های کرونایی؛ استفاده از ماسک و رعایت فاصله اجتماعی تا پایان اپیدمی نباید فراموش شوداُمیکرون تازه ترین نگرانی جهانفرونشست دشت شهریار و تبعات زمین‌شناختی آنآشفتگی ۴ رکن پزشکی از یک مطالبه مردمی!ایستاده در برابر کروناافزایش ظرفیت پزشکی به معنای رفع کمبود پزشک نیستکاهش شناسایی مبتلایانِ ایدز در بحران کرونا / لزوم احیای مجدد برنامه کنترل HIVمخالفت موسسه تحقیقات شیلات با پرورش تیلاپیا/ اصرار رئیس سازمان شیلات برای پرورش تیلاپیا!قصه فرزندی که پدر و مادرش را به دلیل آلودگی به «اچ‌آی وی» از دست دادنظر جالب دکتر آرش غفوری در مورد رنگ طبیعی لثهتبعات اصرار مسوولان به کنترل کرونا در ایرانورود سامانه بارشی به کشور از فردادختران مجرد چگونه می‌توانند سرپرستی کودکی را به‌عهده بگیرند؟محاصره ویروستوصیه هایی برای جلوگیری از ترش معدههر آنچه لازم است درباره التهاب گوش بدانیدواکسن اسپوتنیک برای مقابله با سویه اومیکرون تنظیم می شودسرطان ریه در میان مردان شایع استنکات ایمنی برای حمام سالمندانزیرپایی ، ساده اما ضروریمثل قرقی جنس می‌رسانندمصوبات کمیته اضطرار آلودگی هوای تهران اعلام شدمعرفی مقصران مرگ خبرنگاران محیط زیست در سفر به نقدهدستگیری پزشک قلابی در رشتچگونه خواب های شفاف و شیرین ببینیم؟دکتر عمادی: ۵۰ جهش در سویه جدید کرونا رخ داده است/ احتمال پیک جدیدی در کشور با شیوع اومیکروناگر به نقرس دچار هستید، از این غذا‌ها دوری کنیدمحدودیت جدید در تهران؛ تردد شبانه خودروهای گازوئیلی ممنوع شدچرا برخی افراد خیلی شاد هستند؟اعتراض پدر به حکم تجاوز مرد۲۷ساله به فرزند۲.۵ساله اشمصائب یک بیماری؛ دارو نیست اما چندبرابر قیمت پیدا می‌شودتعرفه ویزیت دو دلاری در ایران! / پزشکان عراقی و افغانستانی از پزشک ایرانی بیشتر درآمد دارنداومیکرون ۵۰۰ برابر سرعت سرایت پذیری بیشتری داردپاندمی کووید ۱۹ در آستانه ایجاد سونامی دیابت نوع ۲سیگارهای الکترونیکی به D.N.A آسیب می رسانندتکذیب کمبود داروهای بیماران تالاسمی / استعلام داروها از “تیتک” یا “۱۴۹۰”بفرمایید تا کی باید«مازوت» را تحمل کنیم؟اینفوگرافیک / آمار کرونا در جهان تا ۹ آذرکشف ۲۶۷۰ کیلوگرم مواد مخدر در تهراندرباره استرس تلفنی؛ چرا بسیاری از ما به آن دچار هستیم؟هورمون درمانی می تواند از سقط جنین جلوگیری کندشبکه ملی آزمایشگاهی در جست‌وجوی «اُمیکرون»/ قابلیت تغییر «پاستوکووک پلاس» با جهش‌های کروناراهکارهایی ساده برای داشتن خواب راحتتمسخر کودکان و نوجوانان در حضور اقوام و «آزار خاموش» آنهاچرا در گوش‌هایم احساس گرفتگی می‌کنم؟مردها از علائم سرطان پروستات آگاه شوندکاهش ۵۰ درصدی شکایات پزشکی در بحران کرونا / بالا بودن میزان شکایات در پنج رشتهویروس کرونا چگونه جهش پیدا کرد؟هوای تهران؛ ناسالم برای تمام گروه‌ها/طبق قانون می‌توان دورکاری را اجرایی کردبا ظریف بار نگران هزینه های زیاد و مشکلات حمل بار نباشیدفوت ۸۲ بیمار کرونایی در شبانه روز گذشتهکلکسیونی از جهش‌های بد در یک ویروس / آیا واکسن اثر ندارد؟سونامی کمبود معلمتحقق ۸۰ درصدی نسخه‌نویسی الکترونیکی بیمه سلامت در ۲۲ استان کشورسازمان جهانی بهداشت: هنوز اطلاعات دقیق در مورد قدرت سرایت اُمیکرون وجود نداردآیا مرتب بودن در بهبود عملکرد مبتلایان به آلزایمر نقش دارد؟چرا سویه جدید کرونا، امیکرون نام گرفت؟شناسایی ۴۲ هزار و ۹۳۳ مبتلا به ایدز در کشوروضعیت قرمز ۱۸ ایستگاه کیفیت هوای تهراناومیکرون در ایران دیده نشده/ اشتباه بزرگ انگلیس در برگزاری جشن برداشتن ماسکتست PCR می تواند “اُمیکرون” را تشخیص دهدمقابله با چاقی به کمک یک ترکیب گیاهیآیا نیازی به تمیز کردن گوش داریم؟صدها ابهام در پرونده سدهاپیشنهادهای تغذیه‌ای برای افرادی که احساس سرما می‌کننداغلب شهرهای تهران در شرایط زرد کرونا / مهم‌ترین اقدامات برای مهار کرونای «اُمیکرون»با این معجون سریع لاغر می شویدسندرومی که مبتلایان به خشونت خانگی به آن دچار هستنداز خواص فوق‌العاده کشمش سیاه برای سلامتی چه می‌دانید؟آمادگی و هشدار در خوزستان برای مقابله با «اومیکرون»خرید دارو با ارز دولتی، فروش به قیمت قاچاقواکسن پاستوکووک پلاس در سبد دز یادآور اسپوتنیک و آسترازنکا قرار گرفتعوارض زیاده روی در مصرف ماکارونیمقصر گرانی دارو کیست/ رفتار معنادار سازمان غذا و دارو!تزریق دوز سوم واکسن کرونا برای این افراد ضروری استقاتلی که سلاحش بالابردن قند خونتان استعلائمی که باید حواستان به آن‌ها باشدحالا نوبت دُز سوم استهر ۳ روز یک سیل در ایران رخ می‌دهداعمال محدودیت ستاد ملی کرونا برای افراد واکسن نزدهاولویت دکترساینا، دسترسی بیمار به درمان استسکانس ژنی تست‌های PCR برای شناسایی کرونای «اُمیکرون»/ تاکید بر رصد دقیق پایانه‌های مرزیکدام واکسن کرونا در برابر سویه اُمیکرون موثر است؟بیهوشی دندانپزشکی در کودکان/ آنچه والدین باید بداننداثرات منفی نشستن طولانی مدت بر روی بدن

 

در صورتیکه تمایل به دریافت خبرنامه سلامت نیوز را دارید، آدرس ایمیل خود را وارد نمایید.

 

 

 

درباره ما تماس با ما شرایط استفاده آرشیو تلکس رادیو سرویس ها

 

تبلیغات نرم افزارها همراهان زیرمجموعه ها جشنواره ها و کمپین ها انجمن

 

AriaGostarشرط مهم سلامت یک جامعه توانمندی مردم در جستجو، دریافت و به کار گیری اطلاعات سلامت است، سلامت نیوز شریک سلامت جامعه ایرانی است.

 

twitter facebook zigur google plus

 

 

سلامت نیوز: سونامی کمبود معلم

اشتراک گذاری
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on telegram
Telegram
Share on email
Email
Share on print
Print
جدیدتربن مطالب
مطالب مرتبط
دیدگاه‌ها

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *