لودینگ

تدریس با زبان اقوام مختلف ایرانی به کتاب‌های درسی راه پیدا می‌کند؟

گزارش

تدریس با زبان اقوام مختلف ایرانی به کتاب‌های درسی راه پیدا می‌کند؟

رئیس سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی درباره توجه به زبان اقوام مختلف در روند تدریس توضیح داد. به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، هفته گذشته بود که در مجلس نحوه چگونگی تدریس ادبیات زبان‌های قومی و محلی در مناطق مختلف کشور مورد بحث و بررسی قرار گرفت و بنا شد تا در نحوه اموزش این زبان‌ها با همکاری آموزش و پرورش تجدید نظر صورت بگیرد و حتی علیرضا منادی رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس اعلام کرد که جزئیات این طرح در جلسات آتی کمیسیون بررسی خواهد شد.

همچنین در کنار این موضوع اصل ۱۵ قانون اساسی صراحتا اعلام می‌کند «زبان و خط رسمی و مشترک مردم ایران فارسی است. اسناد و مکاتبات و متون رسمی و کتب درسی باید با این زبان و خط باشد، ولی استفاده از زبان‌های محلی و قومی در مطبوعات و رسانه‌های گروهی و تدریس ادبیات آن‌ها در مدارس، در کنار زبان فارسی آزاد است.»

در همین مورد حسن ملکی رئیس سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی به خبرنگار باشگاه باشگاه خبرنگاران جوان گفت که براساس همین اصل قانون اساسی در تعلیم و تربیت رسمی مجاز نیستیم غیر از زبان پارسی، زبان سایر اقوام را آموزش دهیم.

او ادامه داد: البته زبان‌های اقوام مختلف کشور را معرفی می‌کنیم، اما با توجه به اصل یاد شده در قانون اساسی در بحث رسانه‌ها و روزنامه‌ها که به تعلیم و تربیت رسمی مربوط نمی‌شود این موارد می‌توانند، مطرح شوند.

رئیس سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی بیان کرد: ادبیات اقوام را در هر قومی آموزش می‌دهیم و در سازمان پژوهش در دروسی مانند استان ناسی و زبان و ادبیات فارسی به معرفی زبان‌ها پرداخته‌ایم البته به هیچ وجه تکلیفی نداریم تا برای آموزش از این زبان‌ها بهره بگیریم.

اشتراک گذاری
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on telegram
Telegram
Share on email
Email
Share on print
Print
جدیدتربن مطالب
مطالب مرتبط
دیدگاه‌ها

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *