لودینگ

جواب آسیب دیدگان کرونا را چه کسی می‌دهد؟

گزارش

جواب آسیب دیدگان کرونا را چه کسی می‌دهد؟

سلامت نیوز: کرونا بر روی صد نفر فوتی در روز قفل شده و هر روز بسیاری در انتظار دو رقمی شدن آمار مرگ و میر و یا آرزوی تحقق این امر در ابتلا به این میهمان همیشگی بیمارستان‌ها هستند. حال که بحث گزارش‌های صد روزه دولت و راستی آزمایی وعده‌های رئیس جمهور داغ است، بد نیست نگاهی به یکی از وعده‌های مهم او بیندازیم تا ببینیم در عملکرد ۱۰۰ روزه آقای رئیسی در وضعیت نظام سلامت و واکسیناسیون چه وضعیتی دارد.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه آرمان ملی ،واکسیناسیون کرونا برای همه آحاد مردم در اسرع وقت بود و هنوز معلوم نیست چه اتفاقی افتاد که در مدت چند روز از انتصاب وزیر بهداشت جدید سیل واکسیناسیون به کشور سرازیر شد.

اما بدون‌شک، جدیت رئیس‌جمهور و نظارت مستقیم بر روند انجام این کار را هم نمی‌توان نادیده گرفت و اقداماتی همچون تماس تلفنی و گفت‏ وگوی مستقیم با روسای‌جمهور روسیه و چین نقش اثرگذار در آن داشته است. آمارها نشان می‌دهد طی ۱۰۰ روز گذشته ۸۱ میلیون و ۶۲۶ هزار و ۹۵۵ دوز واکسن جدید در کشور تزریق شده که عمده آنها وارداتی بوده است: بدین شکل که چهارشنبه ۱۳ مرداد ۱۴۰۰؛ مجموع واکسن‌های تزریق‌شده: ۱۴ میلیون و ۲۴۰ هزار و ۳۵ دُز، سه‌شنبه ۲۵ آبان ۱۴۰۰؛مجموع واکسن‌های تزریق‌شده: ۹۳ میلیون دُز.

اما یکی از وعده‌های مهم دیگر آقای رئیس جمهور که جمعیتی بالغ بر ۳۰ تا ۴۰ میلیون نفر را شامل می‌شود، هنوز محقق نشده است و آن وعده مهم « کمک به آسیب‌دیدگان از کرونا» است که در این رابطه می‌توان به دولت قبل نمره مردودی داد و دولت جدید نیز در ۱۰۰ روز گذشته برنامه‌ای برای این مهم نداشته و ثمره آن گسترش روز افزون فقر در جامعه بوده است.

 

طبق آمار وزارت کار، گسترش کرونا در کشور نه تنها به صاحبان بسیاری از مشاغل لطمه زد و کسب و کارهای خدماتی را با وقفه روبه‌رو کرد بلکه به بیکاری و از بین رفتن کسب و کار بیش‌ از ۹۰۰ هزار کارگر در کشور انجامید. چندی پیش وزیر کار نیز اعلام کرد: «حدود ۲.۴ میلیون نفر بیکار، ۲.۲ میلیون دارای اشتغال ناقص و ناپایدار، ۹.۷ میلیون نفر با اشتغال کم‌درآمد و ۴.۵ میلیون دارای اشتغال غیررسمی بدون بیمه هستند.

این افراد آمار رسمی است که این وزارتخانه منتشر می‌کند و گسترش و تاثیر کرونا برفقر بیش از این آمارهاست. شاید بد نیست به آمار وزارت بهداشت نیز نگاهی بیندازیم که در آن قید شده از زمان شیوع کرونا در اسفند ۹۸ تا به امروز، ۶ میلیون و ۵۱ هزار و ۶۴۲ نفر به این ویروس مبتلا شده‌اند( هرچند که کارشناسان و مسئولان سابق وزارت بهداشت این آمار دو تا سه برابر بیشتر می‌دانستند.) در دولت دوازدهم که کرونا نیمی از عمر آن را با چالش روبه‌رو کرد، تنها تدبیر دولت، تعطیلی کسب و کارها (یک هفته در میان) بود و در این بین میلیون‌ها نفر، یا ورشکسته شدند یا زندگی و کار خود را از دست دادند و بر خلاف وعده‌ها در این میان کمترین حمایت از آسیب دیدگان کرونا صورت گرفت.

گسترش فقر و بی‌توجه‌ای دولت
هرچند بارها، روحانی به حمایت از آسیب دیدگان کرونا تاکید کرد، اما به‌غیر از مبالغ یک میلیون تومانی دو چند مقطع زمانی یا افزایش ۴۵ هزار تومانی خانوار آسیب پذیر، حمایت دیگری صورت نگرفت. اما یکی دیگر از وعده‌های آقای رئیسی، «کاهش ۵۰ درصد از هزینه‌های درمان» بود اما آمار ارقام از افزایش ۷۰ تا ۹۰ درصدی داروهای تولید داخل و افزایش ۳۰۰ تا ۵۰۰ درصدی داروهای وارداتی حکایت دارد. هرچند که نرخ ویزیت‌ها و تعرفه‌های بیمه‌ای در ۱۰۰ روز گذشته افزایش پیدا نکرده، اما با وعده کاهش ۵۰ درصدی هزینه‌های درمان و افزایش نرخ تورم، فاصله بسیاری وجود دارد، آن هم در شرایطی که هزینه های درمانی سالانه پنج میلیون ایرانی را به زیر خط فقر می‌کشاند.

مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی نیز در ماه‌های پایانی سال ۱۳۹۹ در گزارشی به تاثیر همه‌گیری کرونا بر وضعیت کلان اقتصاد ایران پرداخت و برآورد کرده بود که ایران تا پایان سال ۱۳۹۹ با تبعات اقتصادی این ویروس دست‌وپنجه نرم خواهد کرد و مهمتر اینکه کرونا، بین ۲ میلیون و ۸۰۰ هزار تا ۶ میلیون و ۴۰۰ هزار نفر از ایرانی‌ها را از کار بیکار خواهد کرد. حالا نیم بیشتر از سال ۱۴۰۰ هم گذشته و وضعیت همه‌گیری کرونا در ایران اگر بدتر نشده باشد، بهتر نشده است.

با این همه، ظاهراً قسمت دوم پیش‌بینی مرکز پژوهش‌های مجلس درست از آب درآمده و بخش بزرگی از مشاغل در بازار کار ایران از دست رفته‌اند. اگر سناریوی بدبینانه را در نظر بگیریم، با توجه به اینکه تعداد شاغلان در بازار کار ایران در مرز ۲۵ میلیون نفر قرار دارد، اکنون یک نفر از هر چهار نفر شغل خود را از دست داده‌اند و در انتظار وعده رئیس جمهور جدید برای حمایت از آسیب دیدگان کرونا هستند. امری که در ۱۰۰ روز گذشته محقق نشده است.

 

اشتراک گذاری
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on telegram
Telegram
Share on email
Email
Share on print
Print
جدیدتربن مطالب
مطالب مرتبط
دیدگاه‌ها

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *