لودینگ

نگاهی به کتب جدید به روایت گوشه چشم

معرفی کتاب

نگاهی به کتب جدید به روایت گوشه چشم

«مکتب تفکیک» زنده‌یاد حکیمی به چاپ دوازدهم رسید

دوازدهمین چاپ کتاب «مکتب تفکیک» اثر زنده‌یاد علامه محمدرضا حکیمی توسط انتشارات دلیل ما منتشر شد. شرح مکتب معارف خراسان محتوای این کتاب مشهور است.

به گزارش خبرنگار مهر، انتشارات دلیل ما دوازدهمین چاپ کتاب «مکتب تفکیک» اثر زنده‌یاد علامه محمدرضا حکیمی را با شمارگان ۵۰۰ نسخه، ۵۴۸ صفحه و بهای ۹۰ هزار تومان منتشر کرد. چاپ پیشین (یازدهم) این کتاب سال ۱۳۹۲ با شمارگان هزار نسخه و بهای ۱۹ هزار تومان منتشر شده بود. نخستین چاپ انتشارات دلیل ما از این کتاب سال ۱۳۸۱ با شمارگان دو هزار نسخه و بهای دو هزار تومان در دسترس مخاطبان قرار گرفت. انتشارات دلیل ما کتاب «چکیده کتاب مکتب تفکیک» را نیز منتشر کرده است.

این کتاب پیشتر در چند نوبت توسط دفتر نشر فرهنگ اسلامی منتشر شده بود که نخستین چاپ آن تاریخ ۱۳۷۵ (با شمارگان ۱۵۰۰ نسخه و بهای هشتصد تومان) را با خود به همراه دارد. کتاب «مکتب تفکیک» پیشینه مهمی از نظر تاثیرگذاری بر جریان‌های‌های اندیشه‌ای در ایران دارد.

علامه فقید محمدرضا حکیمی برای نخستین بار در مقاله‌ای به نام «مکتب تفکیک» که در نشریه «کیهان فرهنگی» در اسفند ۱۳۷۱ منتشر شد، نام این مکتب را مطرح کرد. اما این مکتب ناشی از آموزه‌های میرزا مهدی اصفهانی در حوزه مشهد مقدس است.

میرزا مهدی اصفهانی در اصفهان و نجف اشرف درس خواند و طریق سیر و سلوک را آغاز کرد. از جمله اساتید او در نجف آیات عظام آخوند خراسانی، سیداسماعیل صدر و سیدمحمد کاظم یزدی بودند. مرحوم سید اسماعیل صدر میرزا مهدی اصفهانی را وارد حلقه سلوکی مکتب سامرا و رویکرد معنوی ملافتحعلی سلطان آبادی کرد. پس از آن، او را به نجف برای شرکت در درس آخوند خراسانی فرستاد.

آنجا میرزا مهدی اصفهانی با مکتب سلوکی نجف آشنا و به حلقه سلوکی مرحوم شیخ محمد بهاری و مرحوم سید احمد کربلایی وارد شد که هر دوی این شخصیت‌ها از بزرگ‌ترین شاگردان مرحوم ملاحسینقلی همدانی بودند و مسیر دیگری را نسبت به مکتب سلوکی سامرا داشتند. یکی از ویژگی‌های بزرگان اصلی مکتب سلوکی نجف توجه به عرفان در سیر و سلوک بود. سید اسماعیل صدر از ورود میرزا به مکتب سلوکی نجف ناراضی بود. به همین دلیل، او را برای شرکت در درس میرزا محمدتقی شیرازی به سامرا فرستاد.

پس از چندین سال، میرزا مهدی اصفهانی به اجتهاد رسید و سید اسماعیل صدر او را به نجف و نزد مرحوم نائینی (صاحب کتاب شریف تنبیه الامه و تنزیه المله» برد و راهنمایی آخرین مرحله تحصیل او نیز توسط سید اسماعیل صدر رقم خورد. روایت است که او در ۳۰ سالگی به دیدار حضرت حجت بن الحسن امام زمان (عج) نائل شده و ایشان بدو فرموده‌اند که طلب علم غیر از اهل بیت مساوی با انکار ماست. از اینجا تحول فکری میرزا رقم می‌خورد.

میرزا مهدی اصفهانی پس از طی مراحل علمی نزد نائینی، به پیشنهاد استادش به مشهد سفر می‌کند. حتی زمانی که در مشهد مکتب جدیدی را پایه ریزی کرد خودش را ادامه دهنده راه شیخ انصاری می‌دانست. شیخ انصاری نیز منبع اصلی مکتب اصولی سامرا بوده است.

پس از حضور مرحوم میرزا مهدی اصفهانی در حوزه علمیه مشهد، این حوزه وارد مرحله نوینی از حیات خود شد و مکتبی شکل گرفت که از آن به مکتب معارف خراسان یا به قول مرحوم علامه محمدرضا حکیمی مکتب تفکیک یاد می‌کنند. این مکتب تمایز و تفکیکی میان آموزه‌های فلسفه و عرفان و نظام معرفت‌شناسی دین قائل می‌شود و به نحوی می‌توان اعضای این مکتب را متکلمان ضد فلسفه عصر جدید نامید.

مرحوم علامه محمدرضا حکیمی که از شاگردان شیخ مجتبی قزوینی بود، در کتاب «مکتب تفکیک» روش‌شناسی این مکتب را به این شرح معرفی کرده است: مکتب تفکیک، مکتب جداسازی سه راه و روش معرفت و سه مکتب شناختی است در تاریخ شناخت‌ها و تاملات و تفکرات انسانی، یعنی راه و روش قرآن، راه و روش فلسفه، و راه و روش عرفان.

هدف این مکتب ناب سازی و خالص مانی شناخت‌های قرآنی و سره فهمی این شناخت‌ها و معارف است، به دور از تاویل و مزج با افکار و نحله‌ها و برکنار از تفسیر به رای و تطبیق، تا «حقایق وحی» و اصول «علم صحیح» مصون بماند و با داده‌های فکر انسانی و ذوق بشری درنیامیزد.

علامه حکیمی در کتاب «مکتب تفکیک» ضمن آنکه نکاتی در خصوص معارف یا شناخت حق، تاویل، ضرورت تفکیک، مرزبندی حقایق و اهمیت آن در کار شناخت حقایق، و مانند آن را مطرح می‌کند، در ادامه به ارائه «مسائل تاریخی و علمی مکتب تفکیک» می‌پردازد. معرفی عالمان تفکیکی از دیگر مطالب این کتاب است، که اسامی این افراد از این قرار است: سید موسی زرآبادی، میرزا مهدی اصفهانی، شیخ مجتبی قزوینی خراسانی، شیخ علی اکبر الهیان تنکابنی، سید ابوالحسن حافظیان، شیخ هاشم مدرس قزوینی خراسانی، میرزا علی اکبر نوقانی، شیخ غلامحسین محامی بادکوبه‌ای، میرزا جواد آقا تهرانی و شیخ محمد باقر ملکی میانجی، حسنعلی مروارید و…

هرکدام از این شخصیت‌های علمی به تالیف آثاری پرداختند که اصول مکتب تفکیک در آن شرح شده است. به عنوان مثال کتاب «بیان الفرقان‌» شیخ مجتبی قزوینی از جمله کتاب‌های مهم و معتبری است که خطوط اصلی این جریان فکری در آن انعکاس یافته است‌. کتاب دیگری تحت عنوان «تنبیهات حول‌المبدأ و المعاد» به قلم آیت‌اللّه‌ میرزا حسنعلی‌ مروارید نوشته‌ شده‌ که‌ در آن‌ نیز مسائل‌ مخصوص‌ مکتب‌ تفکیک‌ مطرح‌ شده‌ است‌. یکی دیگر از منابع مهمی که توسط بزرگان مکتب معارف خراسان نوشته شده «توحید الامامیه‌» آیت‌اللّه‌ شیخ‌ محمد باقر ملکی‌ میانجی‌ است. معمولاً پژوهشگران و منتقدانی که به مکتب تفکیک می‌پردازند، به این کتاب نیز به عنوان یکی از منابع اصلی این جریان رجوع می‌کنند.

پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی کتابشناسی توصیفی مکتب تفکیک را با پژوهش هادی ربانی منتشر کرده است. علاقه‌مندان برای آشنایی بیشتر با منابع این حوزه و مکتوبات در نقد آن، می‌توانند به این منبع مراجعه کنند.

تحلیل فردین علیخواه از زندگی روزمره ایرانیان منتشر شد

کتاب «از لذت آنی تا ملال فوری: جستارهایی کوتاه درباره زندگی روزمره ایرانی» نوشته فردین علیخواه، جامعه‌شناس و عضو هیات علمی دانشگاه گیلان، توسط نشر هنوز منتشر شد.

به گزارش خبرنگار مهر، نشر هنوز کتاب «از لذت آنی تا ملال فوری: جستارهایی کوتاه درباره زندگی روزمره ایرانی» نوشته فردین علیخواه را با شمارگان هزار نسخه، ۲۰۵ صفحه و بهای ۸۹ هزار تومان منتشر کرده است.

نویسنده این کتاب جامعه‌شناس است و عضو هیات علمی گروه علوم اجتماعی دانشگاه گیلان. او رساله دکتری خود در رشته جامعه‌شناسی را در موضوع «پتانسیل اعتراض سیاسی در شهر تهران» نوشته است. آثار او نشان از رویکردی خاص و جزءمحور در تحلیل جامعه دارند. از جمله تالیفات پیشتر منتشر شده او می‌توان به «تا طلاق نگرفتند کتاب ننوشتند: تحلیل‌هایی از جامعه ایران»، «رویکرد اجتماع‌محور در پیاده‌راه‌سازی» و «سنجش مفاهیم در پیمایش‌های اجتماعی» اشاره کرد.

همچنین «خیابان: نمونه اصلی یک فضای عمومی اجتماعی» نوشته ویکاس مهتا، «دگرگونی شهرها: نظریه شهری و حیات شهری» نوشته دیوید سی. تورنز و «مصرف‌گرایی؛ شیوه‌ای از زندگی» نوشته استیون مایلز، نیز از جمله ترجمه‌های منتشر شده اوست.

معیارهای علیخواه در تحلیل جامعه معمولی دیدن پدیده‌های غیرمعمولی و همچنین غیرمعمولی دیدن پدیده‌های که در جامعه ایرانی معمولی تلقی می‌شوند. است. به قول خود نویسنده خیره شدن به زندگی روزمره و کشف موضوعاتی برای نوشتن از دل آن، مهم‌ترین ویژگی کتاب «از لذت آنی تا ملال فوری» است.

آنچه در این کتاب مخاطب با آن مواجه است، نوشته‌هایی درباره زندگی روزمره ایرانی است. پیژامه، فینگرفود، عروسی، پدر و مادر بودن، لایک نکردن، بی‌تربیتی، شوآف کردن، شاخ اینستاگرام شدن، بدوبراه گفتن، به سفر رفتن، قرنطینه، شرکت نکردن در مجلس ترحیم از جمله موضوعاتی است که علیخواه درباره آنها به زبانی ساده نوشته است.

زبان ساده نیز از ویژگی‌های نویسنده در کتاب «از لذت آنی تا ملال فوری» است. به همین دلیل عموم مخاطبان در هر سطح اجتماعی و میزان سوادی که دارند، مخاطبان این کتاب هستند. سطر سطر این کتاب هشداری است به مخاطبان تا به جزییات زندگی روزمره خود توجه کنند و همین توجه به جزییات را می‌توان به عنوان نقطه شروعی برای توجه به فرهنگ جامعه و تلاش برای تحول و ارتقای آن در نظر گرفت.

در بخشی از یادداشت «از فینگرفود تا اژدر زاپاتا» آمده است: «غذا فقط غذا نیست. غذاها از نظر اجتماعی ارزش‌گذاری می‌شوند و وجهه‌ای اجتماعی می‌یابند. در جامعه ایرانی املت با جوجه کباب، خورشت قیمه با باقالی پلو و ماهیچه و قورمه سبزی با بوقلمون شکم‌پر یکی نیستند. به همین دلیل، گاهی حرمت مهمانی را که دعوت کرده‌ایم با نوع غذایی که برای او تدارک می‌بینیم، نشان می‌دهیم. البته در سال‌های اخیر علاوه بر نوع غذا، تنوع آن هم مهم شده است. در برخی از کشورهای خاورمیانه، میزان روغن موجود در غذا هم نشانه احترام به مهمان است. هرچه غذا چرب‌تر باشد، منزلت مهمان نزد میزبان بیشتر است.

غذا در حکم ویترین است. ما گاهی با غذا سبک زندگی‌مان را به رخ می‌کشیم. درست است که همه ایرانیان کم و بیش غذاهای مشترکی طبخ می‌کنند، اما طبخ غذاهای جدید، که بیانگر آشنایی میزبان با زندگیِ مد روز است، برای او «پرستیژ اجتماعی» به همراه می‌آورد. غذاها به ما تمایز اجتماعی می‌بخشند. گواهی می‌دهند که ما از سبک‌های جدید زندگی پیروی می‌کنیم. جلز و ولزِ استیکِ سنگی از طرفی نشانه‌ای است از طبقه اجتماعی و از طرف دیگر نوگرایی میزبان را منعکس می‌کند…»

کتاب «متاورس وانقلاب ان اف تی» تالیفجواد عباسیومژگان بهرامیتوسط انتشارات چالش به مرحله نشر رسید و روانه بازار شد.

متاورس وانقلاب ان اف تی» تالیف جواد عباسی و مژگان بهرامی

به گزارش کتاب نیوزبه نقل از ایلنا، در کتاب «متاورس وانقلاب ان اف تی» به بررسی مواردی چون مفهوم ان اف تی‌ها، دلایل اهمیت آن‌ها، ویژگی‌ها و کاربردهایشان، تاریخچه ظهور ان اف تی‌ها و نحوه کار آن‌ها، معرفی صنایع بازی و هنر، دو صنعت مهم پیشگام در بهره گیری از فناوری ان اف تی، نحوه ایجاد و خرید و فروش ان اف تی‌ه، نحوه سرمایه‌گذاری و ریسک‌های دارائی‌های متاورسی، انواع بازارهای عمومی و تخصصی ان اف تی‌ها، مهمترین متاورسها، معرفی ساختار آن‌ها و معاملات املاک در این متاورس‌ها، نمونه‌هایی از پروژه‌های برتر حوزه ان اف تی، برندهای فعال و سلبریتی‌های پیشرو، بررسی بایدها و نبایدها، ریسک‌ها و فرصت‌ها، افسانه‌ها و اسطوره‌ها، مسائل حقوقی مرتبط با ان اف تی‌ها و در نهایت آینده پیش روی آن‌ها می‌پردازد. با ظهور متاورس، طوفان ان اف تی بزودی جهان را فرا خواهد گرفت و این لحظه شاید بهترین زمان برای شناخت بنیادی این فضا، مطالعه عمیق‌تر و شناخت فرصتهای بی‌نظیر پیش رو باشد.

مهم‌ترین و داغ‌ترین موضوع در دنیای تجارت و فناوری‌های دیجیتال امروز، متاورس است. متاورس نسل تازه‌ای از فناوری‌های دیجیتال است وتمام ابعاد زندگی اجتماعی و اقتصادی بشر را متحول خواهد نمود.

فناوری‌های بلاکچین به دلیل وجود توکن‌های غیرقابل معاوضه، رنسانسی در متاورس رقم زده و امکان مالکیت قطعی دارائی‌ها و اقلام دیجیتال را در دنیای متاورس فراهم می‌نمایند که انگیزه نویسندگان کتاب «متاورس و انقلاب ان اف تی» نیز معرفی جامع و دقیق همین توکنهای غیر قابل معاوضه یعنی NFT‌ها به علاقمندان حوزه فناوری‌های نوین، دانشجویان و البته کاربران آینده‌ی متاورس است.

جوادعباسی(۱۳۵۶- ) از اساتید دانشگاه و از محققان حوزه فناوری بلاکچین و کریپتوکارنسی است و آثاری چون «بیت‌کوین سکه طلای دیجیتال و مفاهیم بنیادین بلاکچین» را در کارنامه دارد.مژگان بهرامی(۱۳۵۹- ) نیز دارای درجه فوق دکتری از دانشگاه میشیگان است و یکی از پژوهشگران حوزه فناوری بلاکچین به حساب می‌آید.

 

اشتراک گذاری
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on telegram
Telegram
Share on email
Email
Share on print
Print
جدیدتربن مطالب
مطالب مرتبط
دیدگاه‌ها

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *