لودینگ

تازه های نشر

معرفی کتاب

تازه های نشر

چه‌کسی زنده می‌ماند؟

کریس بیگلی در کتاب «آخرالزمان بعدی: هنر و علم بقا»، تجزیه و تحلیلی محکم از علم عامه‌پسند درباره آخرالزمان و بقا ارایه کرده است.
چه‌کسی زنده می‌ماند؟

خبرگزاری کتاب ایران)ایبنا)-مترجم سیدامین موسوی‌زاده: کریس بیگلی در کتاب «آخرالزمان بعدی: هنر و علم بقا»، تجزیه و تحلیلی محکم از علم عامه‌پسند درباره آخرالزمان و بقا ارایه کرده است. کریس بیگلی باستان‌شناس زیر آب، مربی بقا در طبیعت و استاد مردم‌شناسی در دانشگاه ترانسیلوانیا است. او در آمریکای مرکزی و جنوبی و دریای مدیترانه کار کرده و گروه‌هایی را رهبری کرده است. او در لکسینگتون، کنتاکی زندگی می‌کند.

یک مربی بقا در سرزمین وحشی، به فجایع گذشته نگاه می‌کند تا پاسخ ما را به فجایع آینده بدهد. باستان‌شناسان چگونگی سقوط فرهنگ‌ها و تمدن‌ها را مطالعه می‌کنند و بیگلی، باستان‌شناس زیر آب و استاد مردم‌شناسی، با سه تمدنی که زمانی شکوفا بودند شروع می‌کند: «تمدن کلاسیک مایاها در آمریکای مرکزی و مکزیک، امپراتوری روم غربی در اطراف مدیترانه، و بسیاری از تمدن‌ها و جوامع بومی آمریکا در شرق آمریکای شمالی پس از ورود استعمارگران اروپایی. بیماری ۹۰ درصد از قبایل آمریکای شمالی را نابود کرد، جنگل‌ها مملو از شهرها و بناهای تاریخی متروکه مایا هستند و «انحطاط و سقوط» رم هم‌چنان جزو اصلی ادبیات و «بحث‌شده‌ترین افول در سطح جهان» است. با این حال، برخلاف آخرالزمان‌های تخیلی که در کتاب‌ها و فیلم‌های بی‌شماری به تصویر کشیده شده‌اند، این‌ها اتفاقاتی ناگهانی نبودند. فرهنگ مایا برای قرن‌ها رشد کرد و زوال یافت، و تعداد کمی از رومیان نیروهایی را که منجر به سقوط نهایی آن‌ها می‌شد، درک کردند. اما خوش‌بختانه، بومیان آمریکا قرن‌ها تلاش کرده‌اند تا آن‌چه را که می‌توانند از فرهنگ خود حفظ کنند. آخرالزمان‌ها در هالیوود – و در ذهن‌های مستعد رستاخیز- تمدن را ویران می‌کند و گروه‌های کمی را پشت سر باقی می‌گذارد که عمدتاً مردان قهرمان و مسلح هستند که از مردم هراسان و گریزانی که معمولاً از شهرها می‌آیند و بنابراین نمی‌توانند از خود مراقبت کنند، مراقبت می‌کنند.

بیگلی اما خاطرنشان می‌کند که واکنش انسان‌ها به بلایا در زندگی واقعی این‌گونه نیست. فروپاشی اجتماعی زودگذر است و مردم «به عقلانیت برمی‌گردند.» نویسنده تأکید می‌کند که مهم‌ترین مهارت برای آینده، دفاع شخصی نیست، بلکه توانایی هم‌کاری است.

به طور خلاصه این چیزی است که بعد از هیاهوی اولیه اتفاق می‌افتد و مهم است. برخی از مردم خانه و همسایه خود را رها می‌کنند. دیگران دور هم جمع می‌شوند تا از نو شروع کنند. همان‌طور که ما سرنوشت خود را پیش‌بینی می‌کنیم، بیگلی به ما می‌گوید که این جوامع بودند، نه قهرمانان تنها، که از آخرالزمان‌های گذشته جان سالم به در بردند – و این‌های کسانی هستند که از آخرالزمان بعدی جان سالم به در خواهند برد.

نویسنده پس از بررسی اجمالی فانتزی‌ها و واقعیت‌های فجایع، توضیح می‌دهد که اگر در وحش گم شوید چه باید کرد: این‌ها درس‌هایی است که او در دوره بقای خود می‌آموزد. آن‌ها ارتباط چندانی با موضوع اصلی کتاب ندارند؛ اما مطالعه‌ای سرگرم‌کننده و آموزشی را فراهم می‌کند: گرم، خشک و آبدارماندن بدن باید اولین اولویت باشد. گرچه غذا ضروری می‌نماید؛ اما می‌توانید بدون آن هم برای چند روز زنده بمانید.

کتاب آخرالزمان بعدی که باستان‌شناسی، بقاگرایی و نقد اجتماعی را در هم آمیخته است، خواندنی ضروری برای مواقع آشفتگی است. این کتاب تجزیه و تحلیل محکم علم عامه‌پسند از آخرالزمان و بقاست.

شنا‌سنامه کتاب
The Next Apocalypse: The Art and Science of Survival Kindle Edition
by Chris Begley (Author)
Basic Books (November 16, 2021), 289 pages

منبع: کرکوسریویو

«فرامدرن‌گرایی» جنبشی برای شکل‌گیری جامعه سیال

شکل‌گیری جامعه سیال با جنبشی به‌نام «فرامدرن‌گرایی» رخ می‌دهد؛ اصطلاحی فراگیر که پدیده‌های گوناگونی را، از معماری تا فلسفه و ادبیات گرد هم می‌آورد.
«فرامدرن‌گرایی» جنبشی برای شکل‌گیری جامعه سیال
به گزارشخبرگزاری کتاب ایران(ایبنا)،نویسنده کتاب «سرگذشت جامعه سیال» درباره این کتابش بیان کرده است: «در سال ۱۹۸۵ ابتدا به صورت هفتگی و سپس یک هفته در میان، در مجله هفتگی «لسپرسو» شروع به نوشتن ستونی به نام «قوطی کبریت مینروا» کردم. عنوان آن، به قوطی کبریت‌های قدیمی اشاره داشت با دو تکه فضای سفید در داخلش که جان می‌دادند برای یادداشت‌های کوتاه این مقالات معمولا ملهم از وقایع روزمره بودند، البته نه همیشه؛ چون یک شب ممکن بود یک صفحه از هرودوت، افسانه‌های برادران گریم یا کمیک ملوان زبل را دوباره بخوانم و ایده‌ای به ذهنم برسد. اما بین سال‌های ۲۰۰۰ تا ۲۰۱۵ بیش از چهارصد مقاله نوشته بودم و احساس می‌کردم بعضی از آن‌ها را می‌توان از خطر نابودی نجات داد. فکر می‌کنم بیشتر قسمت‌های این ستون را که در این کتاب جمع‌آوری شده‌اند، می‌توان بازتابی از جنبه‌های مختلف «جامعه سیال»‌مان در نظر گرفت که در ابتدای همین اثر نیز در موردش نوشته‌ام.»اومبرتو اکو، نشانه‌شناس، فیلسوف، متخصص قرون وسطی، منتقد ادبی و رمان‌نویس ایتالیایی بود. اکو پس از گرفتن مدرک دکترا در دانشگاه تورینو، در دانشگاه‌های میلان، فلورانس، بولونیا و کولژ دو فرانس تدریس کرد. اومبرتو اکو بیشتر به عنوان رمان‌نویس معروف است. درحالی که او در وهله اول یک نشانه‌شناس و فلسفه دان است و در برابر بیش از ۴۰ کتاب علمی و صدها مقاله، تنها ۵ رمان نوشته است. وی یکی از مهمترین و پرکارترین اندیشمندان و روشنفکران دنیای معاصر به شمار می‌رود.

در بخشی از کتاب تحت عنوان «جامعه سیال» می‌خوانیم: «ایده مدرنیته یا جامعه سیال» توسط زیگموند باومن مطرح شده بود. احتمالا مطالعه «وضعیت بحرانی»، کتابی که باومن و کارلو بوردونی در مورد این موضوع و موضوعات دیگر بحث می‌کنند، برای افرادی که می‌خواهند معانی مختلف این مفهوم را درک کنند، مفید خواهد بود. شکل‌گیری جامعه سیال با جنبشی به‌نام «فرامدرن‌گرایی» رخ می‌دهد؛ اصطلاحی فراگیر که پدیده‌های گوناگونی را، از معماری تا فلسفه و ادبیات (البته نه همیشه به شیوه‌ای منسجم) گرد هم می‌آورد. پست مدرنیسم علامتی از بحران روایت‌های بزرگ بود که هر یک ادعا می‌کردند می‌توان الگویی منظم را بر جهان تحمیل کرد؛ پست مدرنیسم خود را وقف یک تجدیدنظر شوخ یا طعنه‌آمیز درباره گذشته می‌کرد و به شیوه‌های گوناگون، با گرایش‌های نیهیلیستی در هم آمیخته می‌شد؛ اما به گفته بوردونی، پست مدرنیسم نیز در راه ترک صحنه است. آنچه مورد غفلت ما واقع شد، سرشت موقتی آن بود و یک روز مثل پیشارمانتیسیسم، آن نیز به موضوعی برای مطالعه پژوهشگران مبدل خواهد شد.

این موضوع به رویدادی اشاره داشت که در حال رخ‌دادن بود و بیانگر نوعی عبور از مدرنیته به اکنونی بود که هنوز نامی ندارد از جمله ویژگی‌های این اکنون نوپای باومن، بحران پیش‌روی دولت است دولت‌های ملی در مواجهه با قدرت نهادهای فراملی کدامین آزادی‌ها را حفظ می‌کنند؟ ما شاهد ناپدید شدن چیزی هستیم که پیش‌تر تضمینی بود بر اینکه افراد می‌توانند مشکلات مختلف عصر ما را به روشی مشابه حل کنند. این بحران منجر به فروپاشی ایدئولوژی‌ها و در نتیجه احزاب سیاسی می‌شود و به مثابه یک فراخوان عمومی برای اشتراک ارزش‌هایی عمل می‌کند که افراد را قادر می سازد تا حس کنند بخشی از چیزی هستند که نیازهای آنها را درک می کند. بحران در مفهوم جامعه، فردگرایی خودسرانه‌ای را افزایش می‌دهد. مردم دیگر همشهری نیستند، بلکه رقبایی هستند که باید چهار چشمی مراقب آنها بود. این سوبژکتیویسم پایه‌های مدرنیته را تهدید کرده، آن را آسیب‌پذیر ساخته و موقعیتی بدون هیچ نقطه مرجعی ایجاد کرده است که در آن همه چیز به نوعی سیالیت تبدیل می‌شود.

قطعیت قانون از بین می‌رود، نظام قضایی به عنوان دشمن در نظر گرفته می‌شود و تنها راه حل برای افرادی که هیچ نقطه مرجعی ندارند، این است که خود را به هر قیمتی در معرض دید قرار دهند و این انگشت‌نماشدن را به عنوان یک ارزش در نظر گیرند و به دنبال مصرف‌گرایی باشند. با این حال، مصرف‌گرایی مورد اشاره از آن نوعی نیست که به دنبال کسب ابژه‌های مطلوبی باشد که رضایت ایجاد می‌کنند، بلکه هدف آن دستیابی به چیزی است که بلافاصله چنین ابژه‌هایی را منسوخ می‌کند. مردم با ولعی سیری‌ناپذیر و بی‌هدف، از یک کنش مصرف‌گرایانه به کنشی دیگر می‌پرند: تلفن همراه جدید بهتر از تلفن همراه قدیمی نیست؛ اما تلفن همراه قدیمی باید دور انداخته شود تا فرد بتواند در این عیاشی خواسته‌ها شرکت کند.»

در بخش «کاتولیک‌های لیبرال و سکولارهای مقدس نما» نیز آمده است: «وقتی مردم می‌خواهند به تحولات معنوی بزرگی اشاره کنند که پایان قرن بیستم را رقم زده‌اند، بلافاصله از فروپاشی ایدئولوژی‌ها که البته غیرقابل انکار است و تمایزات سنتی مبهم بین گرایش‌های چپ و راست سخن به میان می‌آورند. اما پرسشی که باقی می‌ماند این است که سقوط دیوار برلین، علت این فروپاشی بود یا معلول آن به علم فکر کنید. مردم می‌خواستند علم یک سرزمین بی‌طرف باشد، سرزمینی ایده‌آل برای پیشرفتی که هم لیبرال‌ها و هم سوسیالیست‌ها به دنبال آن بودند تنها نقطه اختلاف بر سر این بود که چنین پیشرفتی باید چگونه و به نفع چه کسی اداره شود. بهترین نمونه آن نیز مانیفست حزب کمونیست در سال ۱۸۴۸ بود که تنها از این رو پیروزی‌های کوچک و بزرگ سرمایه‌داری را تحسین می‌کرد تا به این نتیجه برسد: «ما نیز، اکنون همین پیروزی‌ها را می‌خواهیم». لیبرال کسی بود که به پیشرفت‌های فناورانه معتقد باشد و آدم مرتجع دائما این موعظه ورد زبانش شده بود که باید به سنت‌ها رجوع کرد. جنبش‌هایی مانند الادیسمیها که به دنبال «انقلاب پس‌نگرانه» بودند، به حاشیه رفتند و هیچ گونه تأثیر چشمگیری بر اختلافات اساسی بین دو موضع نداشتند.»

کتاب «سرگذشت جامعه سیال» نوشته اومبرتو اکو، ترجمه هانیه رجبی-مهدی موسوی، در ۳۷۶ صفحه با قیمت ۱۱۰۰۰۰ تومان از سوی بنگاه ترجمه و نشر کتاب پارسه وارد بازار نشر شده است.

 

«فهم زندگی» آلفرد آدلر منتشر شد/کتابی درباره روانشناسی فردنگر

«فهم زندگی» آلفرد آدلر منتشر شد/کتابی درباره روانشناسی فردنگر

کتاب «فهم زندگی» نوشته آلفرد آدلر توسط نشر لگا منتشر و راهی بازار نشر شد.

به گزارشخبرنگار مهر، کتاب «فهم زندگی» نوشته آلفرد آدلر به‌تازگی توسط نشر لگا منتشر و راهی بازار نشر شده است. این‌کتاب یکی از عناوین مجموعه «معنای زندگی» است که این‌ناشر چاپ می‌کند.

آلفرد آدلر (۱۹۳۷_ ۱۸۷۰) نویسنده این‌کتاب، از اولین افرادی بود که به‌طور جدی به نظریه زیگموند فروید علاقمند شد، چون می‌دانست فروید دریچه نوینی را در توسعه دانش روان‌پزشکی و روان‌شناسی باز کرده است. آدلر به گروه مباحثه فروید پیوست و در سال ۱۹۱۰ رئیس «انجمن روان‌کاوی وین» شد. اندکی پس از آن، اختلاف بین دیدگاه‌های او با عقاید فروید و یونگ منجر به استعفای وی از آنجا شد.

نظریه آدلر در عین حال که عمیقاً مدیون همکار سابقش بود، از همان ابتدا رویکردی مستقل به فرمول‌بندی مشکلات روان‌شناسی انسان و یافتن راه‌حل آن‌ها داشت. آدلر در سال ۱۹۱۲ «انجمن روان‌شناسی فردنگر» [Individual Psychology] را دایر کرد که به‌جای پیروی از اصول علمیِ سفت‌وسخت فرویدی‌ها بر اهمیت اتخاذ دیدگاهی گسترده و پذیرا به شخصیت انسان تأکید داشت. نام او در کنار فروید و یونگ ‌به‌عنوان یکی از پدران بزرگ «روان‌درمانی مدرن» آمده است.

کتاب «فهم زندگی» مقدمه‌ای بر کارهای آلفرد آدلر یکی از برجسته‌ترین بنیان‌گذاران روانشناسی مدرن و نیز بنیان‌گذار مکتب «روانشناسی فردنگر» است و نمایی کلی از مفاهیم اصلی نظریه وی برای مخاطبان عمومی و دانشجویان ارائه می‌کند؛ عقده حقارت و برتری، خاطرات اولیه به‌عنوان کلیدی برای شناخت شخصیت، تعبیر خواب، عشق، ازدواج، کودکان، تمایلات و مشکلات جنسی.

روان‌شناسی فردنگر نوعی سیستم است که از طریق آن می‌توان افراد را شناخت. این مکتب روان‌شناسی ارزش ویژه‌ای در «خودیاری، زندگی سازمانی و دنیای مشاوره و روان‌درمانی» دارد. روان‌شناسی فردنگر یک فلسفه است؛ چشم‌اندازی از آینده و روشی برای یاری در درک و دریافت این امر که خودمان و دیگران چگونه به فردی که اکنون هستیم، تبدیل شده‌ایم. روان‌شناسی فردنگر یک روان‌شناسی اجتماعی است که افراد را به‌صورت واحدهایی با عملکرد تام در نظر می‌گیرد که باید به‌نوعی با زندگی در مجاورت یکدیگر روی یک سیاره روبه‌رو شوند. نیاز ما به یکدیگر غیرقابل‌انکار است؛ زیرا ما انسان‌ها بدون هم زنده نمی‌مانیم. بنابراین، یکی از اصول مهم روان‌شناسی فردنگر، علاقه اجتماعی است.

 

 

 

 

ترجمه لیلی گلستان «از عشق» منتشر شد

ترجمه لیلی گلستان «از عشق» منتشر شد

کتاب «از عشق» نوشته خوزه اُرتگا ای گاسِت با ترجمه لیلی گلستان توسط نشر مرکز منتشر و راهی بازار نشر شد.

به گزارشخبرنگار مهر، کتاب «از عشق» نوشته خوزه اُرتگا ای گاسِت به‌تازگی با ترجمه لیلی گلستان توسط نشر مرکز منتشر و راهی بازار نشر شده است.

خوزه اُرتگا ای گاسِت فیلسوف اسپانیایی متولد سال ۱۸۸۳ و درگذشته به سال ۱۹۵۵ است. او در خانه‌ای مرفه رشد کرد و به‌خلاف بسیاری از متفکران اسپانیایی، شهرت زیادی دارد. او در رشته فلسفه تحصیل کرد که این‌تحصیلات ابتدا در مادرید و سپس در شهرهای آلمان دنبال شد. او پس از چندسال تحصیل در آلمان به کشورش بازگشت و در دانشگاه مادرید، استاد متافیزیک شد.

ای گاست مدت‌ها به تاثیر فلسفه بر جامعه عقیده داشت. او که جوانی خود را در دوره سرخوردگی و شکست‌های اسپانیا (از آمریکا و از دست دادن آخرین مستعمره‌اش) گذرانده بود، پس از سال‌ها متوجه شد آرمان‌هایش محقق نمی‌شوند. در نتیجه از جامعه دوری گزید و به این‌جمع‌بندی رسید که فلسفه فقط برای فلسفه است.

کتاب «از عشق» دربرگیرنده سه جستار مختلف از خوزه اُرتگا ای گاسِت است که پیش از چاپ در قالب کتاب، از سال ۱۹۲۶ تا ۲۷ در روزنامه‌ ال سُل منتشر شدند. این‌مقالات سال ۱۹۳۳ به زبان آلمانی ترجمه و در قالب کتاب منتشر شدند. سال ۱۹۴۱ هم کتاب اسپانیایی «از عشق» منتشر شد.

خوزه اُرتگا ای گاسِت در این‌کتاب، مساله عشق را براساس تعاریف کلاسیک از فرهنگ، طبقات اجتماعی و دوره‌های تاریخی تشریح کرده است. عناوین اصلی کتاب به‌ترتیب عبارت‌اند از «مقدمه مترجم»، «زندگی و افکار خوزه ارتگا ای گاست»، «ویژگی‌های عشق»، «عشق از نظر ستاندال»‌ و «انتخاب در عشق».

لیلی گلستان مترجم اثر می‌گوید در دورانکروناکه خانه‌نشین شده بوده، در مرحله بی‌حوصلگی و آستانه افسردگی قرار داده است. در نتیجه تنها کار و ترجمه می‌توانسته در قرنطینه نجاتش دهد. در نتیجه سراغ قفسه کتاب‌هایش می‌رود و کتابی را که یک‌روز کنار کلیسای سن‌ژرمن پاریس خریده بود، برای ترجمه انتخاب کرد. او این‌کتاب را همان‌روز که خرید، ظرف چندساعت در کافه کنار کلیسا خواند و چندسال بعد در قرنطینهکروناترجمه‌اش کرد.

بخش ابتدایی کتاب با عنوان «زندگی و افکار خوزه ارتگا ای گاست» به قلم لیلی روحی متخصص ادبیات و فرهنگ اسپانیایی دانشگاه ویلیامز در آمریکا نوشته شده است.

در بخشی از این‌کتاب می‌خوانیم:

وقتی شروع می‌شود، این روند عاشقانه با یک‌نواختی و نومیدی حرکت می‌کند. می‌خواهم بگویم تمام کسانی که عاشق می‌شوند، شبیه هم‌اند _ چه باهوش و چه احمق، چه جوان و چه پیر، چه بورژوا و چه هنرمند _ همین، خودبه‌خود بودن آن را تائید می‌کند. تنها چیزی که خالص خودبه‌خود نیست شروع آن است. به همین‌دلیل است که بیش از هر پدیده دیگری نگاه روانکاوانه ما را به خود می‌کشد. چه چیزی باعث می‌شود که توجه زنی به مردی و یا توجه مردی به زنی جلب شود؟ چه کیفیتی این مزیت را فراهم می‌کند تا فردی که در صفی با دیگران است، دیده شود و در توجه به دیگران بی‌تفاوت بماند؟

این یک معضل بزرگ است، چون تمام کسانی که عاشق می‌شوند، با یک شیوه واحد عاشق می‌شوند، اما با یک دلیل واحد عاشق نمی‌شوند. برای همگان، کیفیت خاصی برای تولید شدن عشق وجود ندارد.

این‌کتاب با ۱۱۲ صفحه، شمارگان ۲ هزار و ۵۰۰ نسخه و قیمت ۳۸ هزار تومان منتشر شده است.

 

 

 

 

چاپ کتاب روانشناس آمریکایی درباره دروغ‌هایی که ناآگاهانه می‌گوییم

چاپ کتاب روانشناس آمریکایی درباره دروغ‌هایی که ناآگاهانه می‌گوییم

کتاب «دروغ ممنوع؛ رهایی از مخمصه و سردرگمی در زندگی» نوشته بنت پولوگ با ترجمه مریم تقدیسی توسط انتشارات ققنوس منتشر و راهی بازار نشر شد.

به گزارش خبرنگار مهر، کتاب «دروغ ممنوع؛ رهایی از مخمصه و سردرگمی در زندگی» نوشته بنت پولوگ به‌تازگی با ترجمه مریم تقدیسی توسط انتشارات ققنوس منتشر و راهی بازار نشر شده است. نسخه اصلی این‌کتاب سال ۲۰۱۶ توسط انتشارات پلتفرم منتشر شده است.

بنت پولوگ روان‌شناس مقیم نیویورک است و می‌گوید این‌اثر درباره دروغ‌گویی است و منظورش از دروغ، دروغ‌های آگاهانه نیست؛ آن پسرکی که همین‌طور خرده‌های شیرینی به صورتش چسبیده و می‌گوید شیرینی‌ها را او نخورده است. همچنین منظور بنت پولوگ آن شرکت‌هایی نیستند که در نامه‌هایی که برای مشتریانشان می‌فرستند می‌گویند برای ارائه خدمات بهتر به شما، سیاستمان را تغییر می‌دهیم. منظور پولوگ از دروغ در این‌کتاب، دروغ‌های ناآگاهانه‌ای است که همه‌جا وجود دارند.

بنت پولوگ در مقدمه کتاب خود گفته طبق تحقیقاتی که ۱۲ سال پیش از نوشتن این‌کتاب در دانشگاه تورنتو انجام شده، مردم حتی طی ۳ دقیقه تعامل اجتماعی دروغ می‌گویند و تا زمانی که عملکردشان را مرور نکنند، حتی متوجه دروغ‌هایی که گفته‌اند، نمی‌شوند. او می‌گوید پس از حدود ۳۰ سال کار به این‌نتیجه رسیده که همه مشکلات زندگی در پی یک دروغ ایجاد می‌شوند. هر دروغی دروغ دیگری را به دنبال دارد و در اختلالاتی مانند اضطراب، وسواس، افسردگی، ترس‌های بی‌منطق، ناتوانی در لذت‌بردن از زندگی، بلاتکلیفی، وجود مشکل در دوست‌داشتن و دوست‌داشته‌شدن، اعتیاد به مواد مخدر، خشونت خانگی یا مشکلاتی که مردم را به سمت روان‌درمانی سوق می‌دهند، دروغ نقش مهمی ایفا می‌کند.

مولف در این‌کتاب با تشریح نمونه‌هایی که در دفتر خود با آن‌ها مواجه شده و با توجه به مثال‌های زندگی روزمره به مساله دروغ پرداخته است.

کتاب پیش‌رو ۶ فصل اصلی دارد که به‌ترتیب عبارت‌اند از: «مشکل»، «دروغگویی و علت روان‌درمانی»، «شخصیتی متولد می‌شود، و چرا»، «سیستم‌های دفاعی و نشانه‌ها»، «افشای دروغ: مقاومت و فرایند روان‌درمانی» و «درمان».

در قسمتی از این‌کتاب می‌خوانیم:

نشانه‌ها با روش‌های دفاعی‌ای آغاز می‌شوند که در ضمیر ناخودآگاه و در سطح احساس شکل می‌گیرند؛ از این رو برای درمان هم باید به این سطح دست یافت. شناخت عقلانی اغلب کافی نیست و حتی چه‌بسا باعث انحراف مسیر درمان شود. شناخت عمیق‌تر را بینش می‌نامند، واژه‌ای که متاسفانه از مد افتاده. محور روان‌درمانی را تفاوتِ بین بینش و سایر انواع شناخت تشکیل می‌دهد.

ایوان در این فکر بود که از همسرش جدا شود. ولی قدرت تصمیم‌گیری نداشت چون فکر جدا شدن از پسر پنج‌ساله‌اش حتی در صورتی که سرپرستی را به هر دو والد می‌دادند او را از هر اقدامی بازمی‌داشت. همسرش مخالف سرپرستی مشترک یا ملاقات نبود. هر دوی آن‌ها زندگی مستقلی داشتند و قرار بود در خانه‌هایی نزدیک به هم زندگی کنند تا کودک بتواند به‌راحتی در خانه هر یک از آن‌ها اقامت داشته باشد. همسر ایوان پسرشان را برای جدایی از ایوان تحت فشار قرار نمی‌داد (والدگریزی). ایوان در چند گروه حمایتی حضور یافته بود و درباره نگرانی‌هایش با آن‌ها مشورت کرده بود؛ نگرانی از دست دادن خانواده، تنها ماندن، دلتنگی برای همسرش با وجود رابطه‌ای که به مرحله‌ای هولناک رسیده بود و از دست دادن فرزندش در درگیری‌های عاطفی‌ای که پس از آن ایجاد می‌شد. یکی از دوستانش به او گفته بود کیفیت زمانی که در آینده با پسرش سپری می‌کند، حتی اگر قرار باشد به چند روز در هفته تقلیل پیدا کند به دلیل نبود همسرش در کنارشان افزایش می‌یابد.

این‌کتاب با ۲۰۰ صفحه، شمارگان هزار و ۱۰۰ نسخه و قیمت ۴۸ هزار تومان منتشر شده است.

اشتراک گذاری
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on telegram
Telegram
Share on email
Email
Share on print
Print
جدیدتربن مطالب
مطالب مرتبط
دیدگاه‌ها

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *