لودینگ

نگاهی به تازه های نشر

معرفی کتاب

نگاهی به تازه های نشر

 

بیماری‌های دنیاگیر به مثابه یک شکل از خودآگاهی تاریخی/ آنفولانزای ۱۹۱۸ کشنده‌ترین بیماری تاریخ ایران

تاریخ عرصه پهناوری از وقایع و تحولات است که هر کس به تناسب مسئله و نیازی که پیدا می‌کند به آن رجوع و اطلاعات لازم را استخراج می‌کند. به همین دلیل می‌توان گفت مورخان در هر دوران و عصری که زندگی می‌کنند، متناسب با مسائل آن دوران با تاریخ مواجهه پیدا می‌کنند.

در دوران کنونی حیات ما اخیرا با شکل خاصی از یک بیماری عالمگیر با نام کرونا مواجه بودیم که برای انسان مدرن امروزی بسیاری بیگانه بود؛ در حالی که در طول تاریخ کل جهان بی‌نهایت از این‌گونه پدیده‌ها رخ داده است. شاید برای انسان مدرن امروی غیرقابل باور بود که با این گستره عمیق از امکانات پزشکی و درمانی در مواجهه با یک ویروس این میزان زمین‌گیر و مستاصل باشد؛ ولی به هر حال این واقعه به قدری انسان امروز را با شک و تردید مواجه کرد که سعی کرد با نگاه به گذشته خود و بازخوانی بیماری‌های عالمگیر در طول تاریخ یک بار دیگر توانایی‌ها و یا شاید ناتوانایی‌هایی خود را در مواجهه با این گونه مسائل مورد بازخوانی قرار دهد.

در همین راستا اخیرا در تمام دنیا ما مجموعه تحقیقات و کتاب‌هایی را مشاهده کرده‌ایم که اقدام به بازخوانی بیماری‌های واگیردار در دل تاریخ کرده‌اند. در این میان یکی از این دست کتاب‌ها که مربوط به همین بازخوانی در تاریخ ایران است کتاب «تاریخ‌نگاری آنفولانزای ۱۹۱۸ ایران» است. این کتاب مجموعه مقاله‌هایی درباره بیماری عالمگیر آنفولانزا در سال ۱۹۱۸ میلادی است که توانسته است زوایایی مختلف از جامعه ایران آن زمان در مواجهه با این مشکل حاد مورد بررسی قرار دهد.

آنفولانزای ۱۹۱۸ ایران،‌ به روایتی کشنده‌ترین بیماری تاریخ ایران بوده است. اما علیرغم این اهمیت تاریخی تا کنون کمتر بدان پرداخته شده است. در این کتاب سعی شده است این بیماری مهلک را نزد ایرانیان بازشناسی کرده و اهمیت آن را در تاریخ معاصر ایران مورد بررسی قرار دهد؛ چرا که اکنون قطعی شده است برپایی انستیتو پاستور (که صدسالگی خود را در سال ۱۳۹۹ شمسی جشن گرفته است) واکنشی دولتی به درخواست اجتماعی ایرانیان در پی وقوع آنفولانزایی ۱۹۱۸ بوده است. به عبارت دیگر در پی فشار اجتماعی دولت ایران تصمیم گرفت دست به برپایی نهادی برای پایش سلامت ایرانیان بزند و نتیجه آن راه افتادن پاستور در تهران بود. به همین جهت می‌توان گفت مجموعه اقدامات دولت و نهادهای اجتماعی که همواره در مواجهه با یک بحران شکل می‌گیرد یک‌بار دیگر در زندگی کنونی ما نیز می‌تواند مورد توجه قرار بگیرد.

از سوی دیگر تاریخ پزشکی هر جامعه، تاریخ فراز و فرود زندگی آن جامعه و مردم نیز هست. بر این اساس شاید بتوان تاریخ پزشکی را تاریخ جنگ مردمان با مرگ به شمار آورد و هم چنین می‌توان تاریخ پزشکی هر جامعه را تاریخ سرافرازی،‌ یا سیاه‌رویی دلت‌ها در پاسداشت زندگی مردم نیز دانست. از این رو هر کوششی در تاریخ پزشکی ایران و تاریخ پزشکی را باید به فال نیک گرفت و آن را شکلی از خودآگاه جمعی مردم یک کشور دانست.

کتاب تاریخ نگاری آنفولانزای ۱۹۱۸ ایران متشکل از ۶ مقاله با این عناوین است: ۱. دنیاگیری آنفولانزا ۱۹۱۸-۱۹۱۹، ۲. به روز رسانی داده‌های آماری،‌ ۳. مرگ و میر و جغرافیایی دنیاگیری آنفولانزا در سال ۱۹۱۸، ۴. همه‌گیری آنفولانزایی ۱۹۱۸ در ایران، ۵. تعدیل قوانین: دنیاگرایی آنفولانزا و تجربه ایران در سال ۱۹۱۸، ۶. آنفولانزا در ایران.

آن‌گونه که مترجم در مقدمه کتاب اشاره می‌کند مقاله‌هایی که در مجموعه حاضر برای ترجمه انتخاب شده‌اند،‌ بر اساس رویکرد کل و جزء گرد آمده‌اند. سه مقاله نخست وضع بیماری را در سراسر جهان می‌شناسانند و مقاله‌های بعدی به بررسی وضع آن در ایران می‌پردازند. این رویکرد از آن جهت انتخاب شده که در نهایت مقاله‌ها بتوانند چشم‌اندازی کلی از وضع جهان، و در آن میان کشور ایران رد مقابله با دنیاگیری آنفولانزایی ۱۹۱۸ به دست دهند.

مقاله اول دنیاگیری آنفولانزا، ۱۹۱۸-۱۹۱۹ نوشته فرد. ر. ون هارستولد به وضعیت این بیماری در سراسر جهان پرداخته و درباره تاثیر آن در بعد جهانی صبحت کرده است. آنچه که در این مقاله مشهود است میزان آمارهای متفاوت و متنوعی است که درباره این بیماری تا کنون دست ما رسیده است اما هر چه هست در بعد جهانی آن وضعیت و تعداد کشنده بسیار بالاتر از آن چیزی است که در حد تصور ما بوده است.

مقاله دوم به عنوان به روز رسانی داده‌های آماری نیز در همین راستا حرکت کرده است منتهی با این تفاوت که باید دید دقیق‌تر و جزئی‌تری به موضوع داشته است. مواردی که در این مقاله ذکر شده است مسئله کاستی در گزارش‌دهی و مشکلاتی است که روبه‌روی نهادها و ارگان‌های جمع‌آوری اطلاعات بوده است. در نهایت با آوردن جداول و نمودارهایی مولف سعی کرده نگاه دقیق‌تری به این فاجعه انسانی داشته باشد.

مقاله سوم با عنوان مرگ و میر و جغرافیایی دنیا گرایی در سال ۱۹۱۸ به روند گسترش و مرزهای جغرافیایی این بیماری پرداخته است. از جمله نتیجه‌گیری‌های بسیار مهم این مقاله وخامت امواج این بیماری در اقلیم‌های خاص مثلا در اروپا و همچین فصل بهار است و اینکه شیوع پاییزی آن شکل خاصی از ویروس موسوم به ویروسی است که تلفات آن حتی در قیاس به فصل بهار نیز بیشتر بوده است.

مقاله چهارم با عنوان همه‌گیری آنفولانزایی ۱۹۱۸ دریان به قلم مورخ شهیر و ایران‌شناس ویلم فلور است. نویسنده در اینجا مطالب بسیار بدیع و جدیدی در اختیار مخاطب قرار می‌دهد از جمله اینکه میزان آشنایی ایرانیان با بیماری آنفولانزا تا چه حد بود است شیوه مواجهه با این بیماری از سوی پزشکان داخل ایران همچون پولاک چگونه بوده است. علائم آن چگونه توصیف شده است که در نوع خود هر کدام از این مسائل نگاه جدیدی به این پدیده مهم در ایران داشته است.

مقاله پنجم با عنوان تعدیل قوانین: دنیاگرایی آنفولانزا و تجربه ایران در سال ۱۹۱۸ به قلم امیر ارسلان افخمی است. نویسنده که از متخصصان و کارشناسان به نام این حوزه است توانسته یکی از بهترین و خواندنی‌ترین مقالات ممکن در این کتاب را به نگارش در بیاورد. خواندنی از این جهت که نویسنده توانسته به خوبی و با نگاهی عمیق به ابعاد اجتماعی و سیاسی این بحران عمیق تاریخی بپردازد و سویه‌های عیان و پنهان را بر زندگی ایرانی‌های آن زمان بررسی کند. برای این کار نویسنده حتی از امواج چندگانه این بیماری در ایران صحبت به میان آورده و نشان داده هر کدام از این امواج چه میزان ویرانی و قحطی برای جامعه ایران به همراه آورده است. درواقع می‌توان گفت آنچه که اهمیت دارد نگاه اجتماعی و سیاسی این مقاله است.

مقاله ششم با عنوان آنفولانزا در ایران نیز به همین ترتیب با قلم خود افخمی است که نگاه تکمیلی به مباحث مقاله پیشین است. مجموعه مقالات در این کتاب در نوع واقعا توانسته است نگاه بدیعی به مسئله بیماری همه‌گیر در ایران و جهان داشته باشد؛ اما خوب می‌شد اگر نویسنده مسئله تبدیل تواریخ میلادی به شمسی یا قمری را انجام می‌داد و از این گذر مخاطب فارسی زبان با مشکلات کمتری مواجه شود.

کتاب «تاریخ نگاری آنفولانزای ۱۹۱۸ ایران» نویسندگان، امیر ارسلان افخمی، ویلم فلور، هارستولد و دیگران در ۱۴۵ صفحه و قیمت ۲۵ هزار تومان از سوی نشر اقیانوس علم منتشر شده است.

بیان دیدگاه‌های نوین و چشم‌اندازهای موردنیاز در «از آینده چه خبر؟»

 

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، اصل این اثر به زبان انگلیسی توسط انتشارات اشپرینگر منتشر شده و در رده کتاب‌های حوزه مطالعات، علم، فناوری و نوآوری قرار دارد.

 

این اثر فراتر از یک راهنمای فنون و روش‌‌های آینده‌پژوهی است و چشم‌اندازهای اساسی موردنیاز از آینده و روندهای آن در جهان را ارائه می‌‌دهد و به خوانندگان برای پیش‌بینی میزان و نحوه تحقق چشم‌اندازها و استفاده از فنون مرتبط یاری می‌رساند.

 

نویسنده کتاب تاثیر و تاثر عوامل مهم در آینده ما را بررسی می‌کند و حاوی مثال‌های متعددی است که با اشاره‌های متعدد به وقایع سیاسی و فرهنگی سال‌های اخیر و سریال‌های تلویزیونی معروف و رمان‌های داستانی شناخته‌شده همراه هستند.

 

هرچند ممکن است هرکدام از اشاره‌ها برای کارشناسان و متخصصان حوزه خاصی جذاب باشند، وقتی در داخل یک متن و به شکل متوالی خوانده می‌شوند ممکن است حس پراکنده‌گویی را به خواننده منتقل کنند، به‌ویژه آنکه با بذله‌گویی ذاتی نویسنده نیز مواجه می‌شوند. در عین حال خواننده می‌تواند فرصت‌ها و حوادث آینده و تاثیر آنها بر روند وقایع را در حوزه‌های موردعلاقه خود به‌عنوان نمونه در حوزه‌های هوش مصنوعی یا مدیریت برند با تاکید بیشتری در داخل متن کتاب بازخوانی کند و نکات نویسنده را با عمق بیشتری دریابد.

 

 

نویسنده کتاب، پروفسور فرد فیلیپس، استاد دانشگاه نیومکزیکو و برنده جوایز علمی معتبر دنیا و سردبیر سابق فصلنامه‌ای معتبر Technological Forecasting and Social Change ‪(TFSC) است که شاگرد هال لینستون، بنیان‌گذار همین مجله، و مبدع روش دلفی بوده و در بخش‌های مختلف کتاب به نظرهای استادش اشاره دارد؛ همچنین نویسنده اثر دارای سابقه طولانی در تدریس، تحقیق و مشاوره‌های دولتی و خصوصی در آمریکا و نیز تجربه سال‌ها کار دانشگاهی در آسیای شرقی، به‌ویژه تایوان است و بنابراین دانشمند حوزه سیاستگذاری و دست‌اندرکار نوآوری به حساب می‌آید

 

 

متن کتاب لبریز از تجارب واقعی و چندفرهنگی است و نویسنده سال ۲۰۱۷، یک شماره از مجله TFSC را به ویژه‌نامه‌ای درباره ایران اختصاص داده بود.

 

مترجمان «از آینده چه خبر» تمام تلاش خود را کرده‌اند تا با ترکیب تخصص‌های سیاست‌گذاری و آینده‌پژوهی، متن دقیقی ارائه کنند.

 

کتاب «از آینده چه خبر؟» با ترجمه سپهر قاضی‌نوری و معصومه کاظمی، اخیرا در ۱۹۰ صفحه و بهای ۵۵ هزار تومان توسط انتشارات مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور عرضه شده است.

 

 

 

کتاب «تعامل مذهب و سیاست در دولت عباسی» منتشر شد

کتاب «تعامل مذهب و سیاست در دولت عباسی» منتشر شد

کتاب «تعامل مذهب و سیاست در دولت عباسی» نوشته مصطفی خرمی به همت مؤسسه بوستان کتاب به چاپ رسید.

به گزارشخبرنگار مهر، کتاب «تعامل مذهب و سیاست در دولت عباسی» نوشته مصطفی خرمی به همت مؤسسه بوستان کتاب در ۴۹۶ صفحه منتشر شد.

بی تردید رابطه متقابل “مذهب و سیاست” از مسائل مهم، کلیدی و تأثیرگذار دولت دوره عباسی به شمار می‌رود که نیازمند بررسی و پژوهشی دقیق علمی است. دوره عباسیان همانگونه که عصر ظهور و شکوفایی مذاهب فقهی و زمان گسترش مکتب‌های فکری – کلامی است، عصر فراز و فرود مذاهب متناسب با اغراض سیاسی دربار نیز هست. یقیناً چرخش‌ها و اغراض سیاسی دربار عباسی در تعامل با برخی مذاهب و تقابل با جماعت دیگر، در رشد و گسترش یا محدودیت و ممنوعیت آنها مؤثر و کارآمد بوده است.

مروری کوتاه بر ریشه‌های انقلاب خراسانی – عباسی و چگونگی شکلگیریدولت عباسی همراه با معرفی مذاهب پدید آمده پیش از آن و نیز مذاهب پدیدار گشته در عصر عباسی و چگونگی تعامل آنها با دربار از مباحث مهم این اثر است که با خواندن آن می‌توان فشردهایاز تاریخ عصر عباسی و فرقه‌ها و مذاهب آن عصر را به راحتی به دست آورد و به مدد آن تعامل میان مذهب و سیاست را در دولت عباسیبازشناساییکرد.

ساختار اثر

این اثر در چهار فصل تهیه و تدوین شده است؛ در فصل اول این کتاب که تحت عنوان “نگاهی به تاریخ عباسیان و مذاهب اسلامی” به رشته تحریر در آمده، پس از مروری بر تاریخ خلافت عباسی، ریشه‌های این دولت بیان شده و در ادامه، فرقه‌ها و مذاهب پیش از عصر عباسی، تبیین و سپس به پیدایی مذاهب و فرقه‌ها در عصر عباسی از جمله فرقه‌های کلامی و فرقه‌های فقهی پرداخته شده است.

نویسنده در دومین فصل از این اثر به «نقش گرایش‌های مذهبی در انقلاب و ساختار دولت عباسی» می‌پردازد و نقش گرایش‌های مذهبی در نهضت خراسانی – عباسی مورد بررسی قرار داده است؛ همچنین به نقش گرایش‌های مذهبی در استقرار دولت عباسی و علل تغییر در گرایش‌های عباسیان پس از پیروزی پرداخته شده است.

«تأثیرات مذاهب بر سیاست و عملکرد دولت عباسی» عنوان فصل سوم این کتاب است که در این فصل اثرگذاری مذاهب کلامی فقهی (اصحاب حدیث، اصحاب رأی، مکتب اعتزال، مکتب کلامی اشعری) بر دولت عباسی و اثرگذاری مذاهب فقهی مشهور (اربعه –حنفی، مالکی، شافعی، حنبلی-) بر دولت عباسی پرداخته شده است.

در چهارمین و آخرین فصل از کتاب «تعامل مذهب و سیاست در دولت عباسی»، به نقش دولت عباسی در ظهور و گسترش مذاهب اختصاص یافته است که در ابتدای این فصل، مبحثی تحت عنوان «دولت عباسی؛ نیازها و شعارها» تبیین شده و «نقش دولت عباسی در ظهور و گسترش برخی مذاهب»، «سیاست‌های دوستانه عباسیان و مذاهب همسو» و «سیاستهایخصمانه عباسیان با مذاهبناهمسو» و «پیامدهای تعامل و همگرایی (فرهنگی، سیاسی و اجتماعی) مذاهب با دولت عباسی» مورد بحث و بررسی قرار گرفته است.

برشی از این اثر

سابقه تشیع در خراسان نیز به همان سده نخست هجری باز می‌گردد و می‌توان گفت: همزمان با ورود اسلام به خراسان، گرایش‌های شیعی نیز وارد این سرزمین گردیده است. این گرایش‌ها بیشتر بار علوی داشته و با دوستی اهل بیت (ع)به ویژه امام علی (ع)همراه بوده است. گرچه نمی‌توان اندیشه‌ها و باورهای شیعی مسلمانان نخستین و نیز مردم خراسان را برابر «تشیع انتقادی» کنونی دانست اما تردیدی نیست که گرایش‌های شیعی آن زمان حداقل نوعی از «تشیع سیاسی» به طرفداری از حق امامت، وصایت و جانشینی امام علی (ع)و حقانیت علویان بوده است.

ریشه‌های تشیع علوی و برخی از مردم خراسان (غور) به همان سده نخست هجری و عصر خلافت امام علی (ع)باز می‌گردد. حاکم این دیار از افتخار شرفیابی به حضور امام، پذیرش اسلام و دریافت عهد ولواو به دیار خویش بازگشت. مردم این سرزمین به تبع از فرمانروایی شأن «اسلام را با تشیع علوی» یا حداقل اسلام را با گرایش‌های شیعی (علوی) پذیرفتند که اینک نسل‌های متوالی پس از سده‌های متمادی هنوز بر همان باور قلبی در عشق به ولایت علوی، پایدار ماندهاند.

علاقه مندان جهت خرید اینترنتی این کتاب می‌توانند به نشانی اینترنتی www.bustaneketab.ir مراجعه نمایند

 

 

 

نظرات علامه طباطبائی درباره حقوق محیط زیست کتاب شد

نظرات علامه طباطبائی درباره حقوق محیط زیست کتاب شد

کتاب «حقوق محیط زیست در اندیشه قرآنی علامه طباطبایی» نوشته علی رضایی بیرجندی توسط مؤسسه بوستان کتاب منتشر شد.

به گزارش خبرنگار مهر، کتاب «حقوق محیط زیست در اندیشه قرآنی علامه طباطبایی» نوشته علی رضایی بیرجندی به‌تازگی توسط مؤسسه بوستان کتاب منتشر و راهی بازار نشر شده است.

این کتاب در دو فصل تدوین شده است: فصل اول رابطه خدا و محیط زیست را در چهار عنوان بررسی می کند که در این عناوین چهارگانه درباره آفریدگی، نظام مندی، هوشمندی و تسبیح گویی محیط زیست بحث می شود.

فصل دوم کتاب نیز که عهده دار تبیین رابطه انسان با محیط زیست است، دو قسمت عمده دارد که موضوعاتی چون خلاقیت الهی انسان، کرامت الهی انسان، امانت داری انسان، و رسالت انسان در حفظ محیط زیست را بررسی می کند.

مباحث فصل اول به مباحث نظری می‌پردازد و در قالب «هست و نیست» ارائه می شوند، اما مباحث فصل دوم جز برخی مباحث مقدماتی، مطالبی هستند که در قالب «باید و نباید» ارائه می شوند.

علامه طباطبائی در تفسیر المیزان، با توجه به آیات قرآن و روایات، درباره آسمان، زمین، کوه ها، آب و هوا، حیوانات، هویت و چگونگی خلقتشان و لزوم بهره مندی صحیح و حفاظت از آنها سخن گفته است.

مسؤولیت انسان در برابر نظام نیکوتر، توجه به پیوند متقابل و وثیق انسان و محیط زیست در مبدأ آفرینش و معاد، توجه به همگونی انسان و طبیعت، رعایت حرمت محیط زیست، لزوم بهره مندی حکیمانه از محیط زیست بر پایه عدالت زیست محیطی و حفاظت از حق حیات طبیعت، بنیادهای نگاه علامه طباطبائی به طبیعت و محیط زیست را بر می سازد.

اثر پیش رو با روش توصیفی و تحلیلی، چگونگی ارتباط خدا و انسان با محیط زیست را بر پایه متن تفسیر گرانسنگ «المیزان فی تفسیر القرآن» موضوع پژوهش قرار داده است.

کتاب حاضر با تبیین برخی از اندیشه های علامه طباطبائی، به ضرورت بهره مندی صحیح از طبیعت و محیط زیست، لزوم حفظ و آبادکردن آن و پرهیز از هر گونه تخریب، تضعیف و آلوده کردن آن به مثابه وظیفه ای انسانی و اسلامی پرداخته است.

در بخشی از این اثر آمده است:

* سجده گیاهان

قرآن مجید از سجده گیاهان سخن گفته است و مفسران در تبیین نوع سجده گیاهان، سه نظریه را بیان کرده اند: یک، سجده آنها تکوینی و به مثابه ایفای نقش خویش در نظام آفرینش است؛ دو، سجده آنها از نوع دلالت است و زمینه هدایت انسان را به وجود خداوند متعال فراهم می آورد، سه، سجده واقعی و نوعی فروتنی همراه با شعور در برابر آفریدگار است.

مفهوم آیات قرآن مجید، تأکید آن بر ناتوانی انسان از درک تسبیح گیاهان، دلیل های روایی و مشاهده عینی برخی از انسان هایی که به مقام محرمیت رسیده اند، نظر سوم را تأیید می کند.

* هوشمندی زمین

در قرآن و روایات آمده است که زمین، مکان ها و روزهایی که در آنها ثواب یا گناه رخ داده و نیز دست ها، پاها، پوست در آخرت، شهادت خواهند داد. پیامبر اکرم (ص) بر حرمت نهادن به زمین تأکید می ورزد و آن را به منزله مادری معرفی می کند که انسان از آن ارتزاق می‌نماید و نیز از اعمال نیک و بد انسان خبر می دهد. لازمه این امر آن است که زمین و اجزایش ۰۰۲۰ شعور داشته باشند و در آخرت محشور شوند. قرآن کریم درباره سنگ که جزئی از زمین است، می فرماید: «وَ إِنَّ مِنْهَا لَمَا یَهْبِطُ مِنْ خَشْیَهِ اللَّهِ»؛ برخی سنگ ها از هیبت خدا {از فراز کوه} به زیر می افتد.

این‌کتاب با ۱۶۸ صفحه و قیمت ۴۰ هزار تومان منتشر شده است

اشتراک گذاری
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on telegram
Telegram
Share on email
Email
Share on print
Print
جدیدتربن مطالب
مطالب مرتبط
دیدگاه‌ها

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *