لودینگ

استعاره و شناخت تألیف آزیتا افراشی به چاپ دوم رسید

معرفی کتاب

استعاره و شناخت تألیف آزیتا افراشی به چاپ دوم رسید

 استعاره و شناخت تألیف آزیتا افراشی به چاپ دوم رسید

کتاب «استعاره و شناخت» تألیف آزیتا افراشی توسط پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی به چاپ دوم رسید.

به گزارش خبرگزاری مهر، کتاب «استعاره و شناخت» تألیف آزیتا افراشی که در سال ۱۳۹۷ توسط پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی برای اولین بار منتشر شده بود، اخیرا با قیمت ۳۸ هزار تومان به چاپ دوم رسید.

استعاره و شناخت به تالیف آزیتا افراشی، کتابی درباره استعاره مفهومی در زبان‌شناسی شناختی و ارتباط آن با ابعاد مختلف زندگی ادبی و فرهنگی انسان است.

استعارهٔ مفهومی یک پدیدهٔ چندبُعدی است که موجب شده پژوهشگرانی با تخصص‌های گوناگون به آن بپردازند. استعارهٔ مفهومی در زبان خودکار، ادبیات، رشد و فراگیری زبان کودک، عصب‌شناسی، نشانه‌شناسی، دین‌پژوهی، مطالعات ترجمه، مطالعهٔ فرهنگ، رسانه و حوزه‌های دیگر، موضوع پژوهش به‌شمار می‌آید.

گاهی نیز استعاره‌های مفهومی، خود موضوع پژوهش نیستند ولی به‌ مثابهٔ ابزار، در حوزه‌های دیگری چون سبک‌شناسی، جامعه‌شناسی، روان‌شناسی و واژگان‌نگاری به‌کار گرفته می‌شوند.

کتاب حاضر در ۹ فصل تالیف شده است: فصل ۱: پیش‌زمینه، که به اجمال به مبانی عصب‌شناختی استعاره‌های مفهومی می‌پردازد؛ فصل ۲: استعارهٔ مفهومی چیست؟، ساخت استعاره و انواعِ آن را توضیح می‌دهد. فصل ۳: استعاره و حس‌آمیزی؛ که نخستین بار به زبان فارسی در همین کتاب به آن پرداخته شده است. فصل ۴: استعاره‌های عواطف؛ فصل ۵: استعاره و فعل‌های حسی؛ که رابطه‌ای است بین دو حوزهٔ مطالعه یعنی فعل‌های حسی و مطالعات استعاره که در آثار غیرایرانی و ایرانی پیشینه‌ای ندارد و نخستین بار در این کتاب در قالب فصلی مجزا به آن پرداخته شده است. فصل ۶: استعاره و مفهوم زمان؛ که پیش‌تر از سوی نگارنده در قالب سخنرانی وکارگاه به آن پرداخته شده است. فصل ۷: استعاره و پیکره؛ که در نتیجهٔ پژوهش‌های پیکره‌ای نگارنده و دانشجویان بر پیکرهٔ پایگاه دادگان زبان فارسی (PLDB) شکل گرفته است. فصل ۸: استعاره و مجاز؛ که در صدد است زمینه‌ای برای پیشنهاد نظریهٔ مجاز مفهومی ارائه دهد. فصل ۹: استعاره و فرهنگ؛ که به منظور معرفی استعاره‌های اولیه و فرهنگ‌بنیاد نگارش یافته است.

در بخشی از پیشگفتار کتاب در معرفی آن آمده است: استعاره مفهومی بی تردید موضوع و الزاما مهمترین موضوع پژوهش در زبان شناسی شناختی نیست، ولی شاید بتوان گفت به سبب سامان یافتگی چارچوب تحلیل، مشهورترین موضوعی است که عموما زبان شناسی شناختی را با آن می شناسند. امروزه در دنیا پژوهش درباره استعاره های مفهومی به یک تخصص تبدیل شده است و زبان شناسی را می توان برشمرد که عمده آثارشان به پژوهش در حوزه استعاره های مفهومی اختصاص دارد.

پژوهش بر استعاره های مفهومی در زبان شناسی، فنون و شیوه های تحلیل روشنی دارد: هر چند انجام تحلیل های دستی بر پیکره های وسیع و تبیین نتایج تحلیل استعاره ها دشواری‌هایی به همراه دارد.

اشتراک گذاری
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on telegram
Telegram
Share on email
Email
Share on print
Print
جدیدتربن مطالب
مطالب مرتبط
دیدگاه‌ها

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *