لودینگ

نگاهی به تاره های نشر

معرفی کتاب

نگاهی به تاره های نشر

 

توسط مرکز مطالعات شهر تهران؛پیامدهای فرهنگی و اجتماعی مگامال‌ها در تهران کتاب شد

 

کتاب «مگامال ها و مجتمع های تجاری در تهران» مطالعه‌ای جامعه شناختی که حاصل پژوهش عباس کاظمی و مسرت امیرابراهیمی است توسط انتشارات مرکز مطالعات و برنامه ریزی شهر تهران منتشر شد.

 

به گزارش خبرنگار مهر، به تازگی کتاب «مگامال ها و مجتمع های تجاری در تهران» مطالعه‌ای جامعه شناختی که حاصل پژوهش عباس کاظمی و مسرت امیرابراهیمی است توسط انتشارات مرکز مطالعات و برنامه ریزی شهر تهران منتشر شده است.

 

این اثر شامل یازده فصل با عناوین زیر است: مقدمه، چشم انداز نظری، روش‌شناسی، پیش‌روی مراکز خرید در آسیا، اقتصاد سیاسی خودگردانی تهران: از مستغلات شهری تا مراکز تجاری، گونه شناسی مراکز خرید در شهر تهران، تحول فرهنگ خرید در بین شهروندان تهرانی، اتنوگرافی محله محور، اتنوگرافی مجتمع‌های تجاری، گسترش مجتمع‌های تجاری و پیامدهای آن، نتیجه گیری.

 

منابع و نمایه بخش پایانی این اثر است.

 

هدف این کتاب، مطالعۀ پیامدهای فرهنگی و اجتماعی ناشی از حضور مال‏ها و مراکز خرید در شهر تهران و همین‌طور، شیوۀ استفادۀ مصرف‌کنندگان و شیوۀ مدیریت آن‌ها در شهر تهران است.

 

تحقیق با روشی ترکیبی مانند پیمایش (‌بین شهروندان و میان مصرف‌کنندگان مراکز خرید)، مصاحبه و مشاهدۀ کیفی، مطالعۀ اسنادی، سرشماری مراکز خرید، تحلیل محتوای مصوبات کمیسیون مادۀ ۵، مصاحبه با نخبگان انجام شده است.

 

بر اساس سرشماری انجام‌شده حدود ۴۰۰ مرکز خرید و مجتمع تجاری کوچک و بزرگ در تهران وجود دارد که بیشتر در مناطق ۱ و ۲ و ۵ و در مرحلۀ بعد مناطق ۴ و ۲۲ تهران متمرکز هستند.

 

بر اساس پیمایش ۲۲۰۰ نفری در میان شهروندان تهرانی، بیشترین مراجعه‌کننده به مراکز خرید در میان طبقات اجتماعی متوسط و جوانان و زنان بوده است و گروه‌های طبقاتی پایین، کمترین استفاده را از آن داشته‌‏اند. از میان گروه‌های مختلف سنی گروه ۱۸ـ ۲۹ سال، بیشترین نگرش مثبت به مراکز خرید داشته است. برای شهروندان تهرانی خرید فعالیتی خانوادگی است تا فردگرایانه، همچنین مراکز خرید با مفهوم آسودگی، امنیت در ذهنیت مردم گره خورده است.

 

براساس پژوهش این اثر مشخص شده است که رفتن به مرکز خرید، اولویت سوم فراغتی مردم بعد از رفتن در پارک و دیدار خانواده و اقوام است. به طور کلی، ۶۶ درصد مردم طی سال ۱۳۹۴ از یک مرکز خرید بازدید کرده ‏بودند. همچنین، بر اساس پیمایش‏۱۲۰۰نفری درون مراکز خرید روشن شد که مصرف‌کنندگان بیشتر از طبقات متوسط، گروه سنی جوان و تحصیل‌کرده هستند.پیامدهای گسترش مال‏سازی در تهران را در سه سطح فردی سطح شهر و سطح مراکز خرید و مال‏ها بیان شده است.

 

نتایج پژوهش کتاب نشان داده است که در سطح فردی با تحول در سبک زندگی و فرهنگ مصرف و تحول در تجربۀ شهر روبه‌رو هستیم همچنین در سطح شهر با تغییر بافت شهری، تحول در الگوهای سکونت حوالی مراکز خرید، دگردیسی فضایی شهر به سمت شبه ‏فضاهای عمومی یعنی فضاهای عمومی با مالکیت خصوصی و کنترل‌شده، نابرابری فضایی میان طبقات پایین و متوسط و اعیانی‌سازی شهر از طریق توسعۀ فضاهای لوکس تجاری مواجهیم. در سطح مال‏ها موقعیت اشباع مال‏ها و افت و خیزهای حیات درون مال‏ها که در برخی مواقع منجر به پدیدۀ مرگ مال یا تغییرکاربری آن شده است، روبه‌رو خواهیم بود.

 

در بخش راهکارهای پیشنهادی اثر هم، پیشنهاداتی چون ضرورت جدی گرفتن پیوست‏های اجتماعی قبل و پس از ساخت، ایجاد سامانۀ آنلاین برای شفافیت صدور مجوزها، انتشار اسناد و پیوست‌های و تعداد مراکز خرید در تهران و مهم‌تر از همه، سخت‌گیری در دادن صدور مجوز برای ساختن مال‏های بیشتر، تلاش برای ساخت هرچه بیشتر فضاهای عمومی غیرتجاری مطرح شده است.

 

این کتاب با ۶۶۶ صفحه با شمارگان هزار نسخه و قیمت ۹۰ هزار تومان توسط انتشارات مرکز مطالعات و برنامه ریزی شهر تهران منتشر شده است.

 

 

 

«کتاب آرامش» جدیدترین اثر مت هیگ است که در آن، از دستاوردهای خود درباره سقوط به ورطه افسردگی و بازگشت به زیبایی‌های بودن گفته است.
دستاوردهایی درباره سقوط به ورطه افسردگی و بازگشت به زیبایی‌های بودن
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا)، کتاب آرامش جدید‌ترین اثر مت هیگ، نویسنده کتاب‌های پرفروشی مثل کتابخانه نیمه‌شب، انسان‌ها، یادداشت‌هایی درباره سیاره ناآرام و چگونه زمان را متوقف کنیم است. هیگ که برای کتاب‌هایش برنده جوایز متعددی شده است، در این کتاب با ما از دستاوردهایش از سقوط به اعماق افسردگی و بازگشت به زیبایی بودن می‌گوید. گفته‌های هیگ از رنج، امید، خودباوری و رضایتمندی، از سر پندآموزی نیست؛ بلکه مرواریدهایی‌اند که از دل اقیانوس تاریکی‌ها صید شده‌‌اند.

به گفته هیگ، کتاب آرامش کتابی است درهم‌وبرهم از هرآنچه به او آرامش می‌دهد؛ از گزیده‌هایی از متون تا دستور غذایی، از روایت‌هایی از زندگی افراد سرشناس تا فهرست فیلم‌های محبوبش. خواندن کتاب ترتیبی ندارد و می‌توان آن را در وقفه‌های کوتاه میان ضرب‌آهنگ تند زندگی مطالعه کرد. مت هیگ روزنامه‌نگار و نویسنده کتاب‌های داستانی و غیرداستانی است که برای بزرگسالان و کودکان می‌نویسد. داستان‌های او بیشتر به سبک ادبیات گمانه‌زن است و آثار او به بیش از چهل زبان ترجمه شده است.

نسخه اصلی این‌کتاب سال ۲۰۲۱ منتشر شده است. مت هیگ، نویسنده و روزنامه‌نگار ۴۶‌ساله انگلیسی است. او به‌جز این‌کتاب، با آثاری مثل «دلایلی برای زنده‌ماندن»، «کتابخانه نیمه‌شب»، «توقف زمان» یا «یادداشت‌هایی برای سیاره پر استرس» در بازار نشر ایران شناخته می‌شود. «کتاب آرامش» جدیدترین اثر اوست که در آن، از دستاوردهای خود درباره سقوط به ورطه افسردگی و بازگشت به زیبایی‌های بودن گفته است.

در مقدمه کتاب می‌خوانیم: «گاهی برای آرام‌کردن خودم چیزهایی می‌نویسم؛ چیزهایی که در روزهای سخت باد گرفته‌ام. فکرهایم، مکاشفه‌هایم، فهرستی از چیزهای مختلف، مثال‌های مختلف، چیزهایی که می‌خواهم یادم بماند یا چیزهایی که از دیگران و سرگذشت آنها یاد گرفته‌ام. نکته عجیب و متناقض این است که بسیاری از درس‌های واضح و آرامش‌بخشی که در زندگی می‌آموزیم، به روزهایی مربوط می‌شوند که در بدترین اوضاع بوده‌ایم. زمانی که گرسنه هستیم، بیشتر از همیشه به غذا فکر می‌کنیم و زمانی که در دریا می‌افتیم، بیشتر از همیشه به قایق نجات می‌اندیشیم… چیزهایی که می‌نویسم، برایم مثل قایق نجات هستند و من را روی آب شناور نگه می‌دارند. امیدوارم این قایق‌ها بتوانند شما را هم به ساحل برسانند.»

نکته‌ای که درباره ساختار این کتاب لازم است بدانیم این است که این کتاب درست مثل زندگی واقعی درهم و برهم است. بعضی از فصل‌های آن کوتاه و بعضی بلند است. کتاب پر است از فهرست، جملات قصار، نقل قول، مطالعات موردی و باز هم فهرست و حتی گاهی دستور آشپزی. مطالب این کتاب را بر اساس تجربیاتم نوشته‌ام، اما بخش‌هایی از آن را از منابع مختلفی مثل فیزیک کوانتوم، فلسفه، فیلم‌های مورد علاقه‌ام، مذاهب باستانی و اینستاگرام الهام گرفته‌ام.

شما می‌توانید این کتاب را به هر ترتیبی که دوست دارید، بخوانید. می‌توانید کتاب را از ابتدایش شروع و در انتهایش تمام کنید یا از انتهایش شروع و در ابتدایش تمام کنید یا آنکه جسته و گریخته بخش‌هایی از آن را مطالعه کنید. می‌توانید صفحاتش را تا کنید یا حتی پاره کنید. می‌توانید آن را به دوستتان امانت بدهید. می‌توانید آن را کنار تخت‌خوابتان یا حتی کنار توالت بگذارید. می‌توانید آن را از پنجره به بیرون پرت کنید. در هر صورت هیچ قانونی برای خواندن آن وجود ندارد. هرچند کتاب بر حسب تصادف موضوعی دارد. این موضوع همان ارتباط است. همه جزء چیزها هستیم و با تمام چیزها در ارتباطیم: انسان با انسان؛ لحظه با لیٹ، درد با لذت، ناامیدی با امید.

ما همگی در روزهای سخت به نوع عمیقی از آرامش نیاز داریم؛ آرامشی بنیادین حمایتی استوار؛ کوهی که بتوانیم به آن تکیه کنیم. همان نوع آرامشی که از اول درونمان داشته‌ایم؛ ولی گاهی برای دیدنش به کمی کمک نیاز داریم.

«کتاب آرامش» نوشته مت هیگ با ترجمه مریم فتاح‌زاده توسط نشر چترنگ با قیمت ۶۰۰۰۰ تومان منتشر و راهی بازار نشر شد.

اشتراک گذاری
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on telegram
Telegram
Share on email
Email
Share on print
Print
جدیدتربن مطالب
مطالب مرتبط
دیدگاه‌ها

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *