لودینگ

معرفی کتاب ۲۹ آبان ماه

معرفی کتاب

معرفی کتاب ۲۹ آبان ماه

میراث‌فرهنگی ناملموس ایران منتشر شد

کتاب «میراث‌فرهنگی ناملموس ایران» توسط مرکز معرفی فرهنگی پژوهشگاه میراث‌فرهنگی و گردشگری چاپ و منتشر شد.

میراث‌فرهنگی ناملموس ایران

به گزارش کتاب نیوزبه نقل از ایبنا، کتاب «میراث‌فرهنگی ناملموس ایران» شامل میراث‌فرهنگی ناملموس ثبت شده در فهرست‌های ملی و جهانی از سویمحمد‌حسن طالبیان،مصطفی‌پور علیوسیما حدادیدر دو فصل شامل ثبت ملی و ثبت میراث‌جهانی به نگارش درآمده است.

ثبت آثار ملی، فهرست معرف میراث‌فرهنگی ناملموس، فهرست در خطر و نیازمند پاسداری ناملموس، میراث‌فرهنگی ناملموس منسوخ، ثبت عناصر میراث‌فرهنگی ناملموس در فهرست میراث‌فرهنگی ناملموس بشری یونسکو، ردیف موسیقی ایران، آیین‌های پهلوانی و زورخانه‌ای، نوروز، مراسم زیارت تادئوس مقدس، هنر ساختن و نواختن عود، هنر ساختن نواختن رباب،جشن سده، یلدا و… از موارد ارائه شده در فصول این کتاب است.

تا زمان چاپ این کتاب یعنی تا پایان سال ۱۳۹۹ دو هزار ۵۷۹ اثر در فهرست ملی میراث‌فرهنگی ناملموس به ثبت رسیده و پاسداری از این آثار از طریق معرفی صحیح و اثر بخش،در قالب مرجعی رسمی و قابل اعتماد ،وظیفه یکایک مردم و به عبارت بهتر صاحبان آنها است.

آنچه در کتاب میراث‌فرهنگی ناملموس ایران آورده شده،عناصر فرهنگی ثبت شده در فهرست ملی میراث‌فرهنگی ناملموس و عناصر ثبت شده در فهرست میراث‌فرهنگی بشری یونسکو است.

این آثار براساس کنوانسیون در پنج گروه اصلی شامل؛ سنت‌ها و اصطلاحات شفاهی از جمله زبان که محملی برای میراث‌فرهنگی ناملموس به شمار می‌رود، هنرهای نمایشی و ورزشی، رسوم اجتماعی، آیین‌های دینی و ملی جشنواره‌ها، دانش و رسوم مربوط به طبیعت و کیهان و مهارت در هنرهای دستی سنتی طبقه‌بندی می‌شوند.

این کتاب به گونه‌ای تدوین شده است که نه تنها برای پژوهشگران و متخصصان، بلکه برای همه علاقه‌مندان قابل استفاده و مراجعه باشد.

 

 

 

«حقوق فرهنگی» منتشر شد

«حقوق فرهنگی» منتشر شد/ضرورت‌های مطالبه‌گری از مسئولان

کتاب «حقوق فرهنگی» نوشته زهرا هنربخش توسط انتشارات شاپرک منتشر شد. در این کتاب اشاره شده حقوق فرهنگی وجه ممیزه انسان با سایر موجودات است و باید آن را از مسئولان مطالبه کرد.

به گزارشخبرنگار مهر، کتاب «حقوق فرهنگی» نوشته زهرا هنربخش در ۱۳۱ صفحه و بهای ۴۵ هزار تومان توسط انتشارات شاپرک سرخ منتشر شد. نویسنده در این کتاب با تکیه بر آیات و روایات متعدد و همچنین قوانین و مقررات حقوقی به موضوع مهم حقوق فرهنگی در زندگی انسان پرداخته است.

بر اساس آنچه در این کتاب آمده، ارزش و اهمیت فرهنگ در نظام اسلامی تا آنجاست که خداوند متعال پیامبرش را برای تعلیم و تربیت، هدایت و تزکیت فرستاده است و اصولاً بعثت یعنی تحول و دگرگونی و بعثت اجتماعی چیزی جز یک حرکت اساسی و دگرگون ساز در تمامی ابعاد جامعه و ضمیر انسان برپایه اعتقاد به توحید و ذات باری تعالی نیست. بنابراین مردم حق دارند توسعه فرهنگی جامعه خود را از حکومت مطالبه کنند.

این شکل حق قطعاً مبتنی بر تاسیسِ حقوقی بود که پیش از آن بند یک و دو ماده ۲۷ اعلامیه جهانی حقوق بشر مصوب ۱۰ دسامبر ۱۹۴۸ به رسمیت می‌شناخت:

ماده ۲۷ بند ۱- هر کس حق دارد که آزادانه در زندگی فرهنگی جامعه شرکت جوید، از هنرها برخوردار و از پیشرفت‌های علمی و دستاوردهای آن بهره‌مند شود.

بند ۲- هرکس حق دارد که از حمایت منافع معنوی و مادی هر اثر علمی، ادبی یا هنری که خود پدیدآورنده آن است برخوردار شود.

در کشور ما نیز اصل دهم قانون اساسی در مورد خانواده به عنوان واحد بنیادین جامعه اسلامی اشاره شده که همه قوانین و مقررات و برنامه‌ریزی‌های مربوط باید در جهت آسان کردن تشکیل خانواده، پاسداری از قداست آن و استواری روابط خانوادگی بر پایه حقوق فرهنگی و اخلاق اسلامی باشد.

نویسنده کتاب در جایی دیگر تأکید می‌کند که اصل عدم تبعیض مصرح در تعداد زیادی از اسناد حقوقی بین المللی مبنای حقوقی مهمی را در حیطه هر حق انسانی از جمله حقوق فرهنگی تشکیل می‌دهد. توافق مهمی در این خصوص وجود دارد که بهره مندی از حقوق و آزادی‌ها مبتنی بر تساوی به مفهوم برخورد یکسان در هر مورد نیست بلکه، مستلزم رعایت تسهیل ابراز هویت‌های فرهنگی مختلف است.

در فصلی از این کتاب در رابطه با حقوق فرهنگی در بستر پذیرش تنوع فرهنگی در جوامع اشاره شده و آمده است:

تنوع فرهنگی، عبارت از شناسایی شیوه‌ها و رسوم اجتماعی مختلف در درون گروه‌های قومی گوناگون است که لازمه نیل به آن در یک جامعه، پذیرش تفاوت‌های فرهنگی است. این امر مستلزم تأکید بر وجوه مشترک فرهنگ‌ها و راه و رسم زندگی، اعتقاد و عمل به تساوی فرصت‌های اجتماعی، آموزش برای همگان، احترام به تعیین سرنوشت هر یک از آحاد مردم توسط خود آنان و پذیرش این واقعیت که به جای برتر دانستن فرهنگی بر فرهنگ دیگر، بر شباهت‌های آنها تأکید شود و بر این اساس، تنوع فرهنگی به معنای وجود الگوها، شیوه‌های عمل و بیان احساس، سبک‌های زندگی و نظام‌های ارزشی متنوع در میان گروه‌های اجتماعی در درون مرزهای جغرافیایی یک کشور است که به گونه‌ای طبیعی با یکدیگر تعامل و همزیستی دارند. چنین ویژگی‌هایی از تنوع فرهنگی است که ارزش‌های اجتماعی، الگوهای رفتاری، مناسبات حقوقی، قانونی و هنجاری متفاوت ایجاد می‌کند.

زهرا هنربخش در کتاب حقوق فرهنگی نوشته با توجه به افزایش تنوع فرهنگی در سراسر جهان، در این قرن، شهروندان نیاز به دانش، نگرش و مهارت‌هایی برای عملکرد در جوامع فرهنگی خودشان و همچنین فراتر از مرزهای فرهنگی خود دارند. آنها هم چنین باید مایل به مشارکت در ساخت یک فرهنگ ملی و مدنی نیز باشند که اخلاقی و صرفاً اجتماعی باشد. وقتی قرار است انسان فقط موجودی لذت طلب باشد که چند روزی مهلت بیشتر ندارد و با مرگ هم نابود می شود، دیگر جز تشویق به مسابقه بر سر تمتعات پَست مادی چه باید بکند؟ در این صورت فرهنگ و حق فرهنگی چه معنایی می‌تواند داشته باشد؟ اگر اندیشه و فرهنگ را اساس هویت انسان و فصل ممیز او از سایر مخلوقات بدانیم، حقوق فرهنگی اهمیت خود را می‌یابد و محروم کردن انسان از آن، همانند محروم ساختن او از تنفس و به منزله قتل او تلقی خواهد بود.

 

 

 

 

کتاب «جهان مال من است» برای بچه‌ها منتشر شد

کتاب «جهان مال من است» برای بچه‌ها منتشر شد

کتاب «جهان مال من است» نوشته تهمینه حدادی توسط انتشارات فاطمی منتشر و راهی بازار نشر شد.

به گزارشخبرنگار مهر، کتاب «جهان مال من است» نوشته تهمینه حدادی به‌تازگی توسط انتشارات فاطمی منتشر و راهی بازار نشر شده است. این‌کتاب یکی از عناوین مجموعه «کتاب‌های طوطی»‌ است که این‌ناشر برای کودکان و نوجوانان منتشر می‌کند.

تهمینه حدادی نویسنده این‌کتاب متولد سال ۶۵، خبرنگار کتاب کودک و نوجوان است و نوشتن و تصویرگری آثاری را برای کودکان در کارنامه دارد. او در انجمن نویسندگان و تصویرگران ایران عضویت دارد. هاله قربانی تصویرگر این‌کتاب هم متولد سال ۶۴ است و از سال ۹۲ تصویرگری برای کتاب‌های کودکان را در دستور کار خود قرار داده است.

«جهان مال من است» داستان کوتاه پسربچه‌ای است که با پدرش جهانگردی می‌کند و همه‌جای جهان را می‌گردد.

در قسمتی از این‌کتاب می‌خوانیم:

بعد می‌رسیم به یک جاده. بابا دستم را می‌گیرد و دوتایی راه می‌افتیم به سمت جنگل. می‌گوید: «آن بالا را نگاه کن.» آن‌بالا، قبل از شروع جنگل، یک اسب منتظرمان است. اسب راه را بلد است. می‌داند شب‌ها زیر کدام درخت بایستد یا کدام تمشک‌ها برای خوردن بهترند. حتی می‌داند موقع سر رسیدن شغال‌ها باید تندتر بدود و برسد به تپه‌ها.

این‌کتاب با ۳۶ صفحه مصور رنگی، شمارگان ۲ هزار نسخه و قیمت ۵۸ هزار تومان منتشر شده است.

 

 

 

 

«برای مدیران» به چاپ بیستم رسید

«برای مدیران» به چاپ بیستم رسید

کتاب «برای مدیران» شامل رهنمودهای رهبر معظم انقلاب اسلامی به مدیران توسط انتشارات سروش به چاپ بیستم رسید.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روابط عمومی انتشارات سروش، کتاب «برای مدیران» شامل رهنمودهای رهبر معظم انقلاب اسلامی به مدیران به‌تازگی توسط انتشارات سروش به چاپ بیستم رسیده است.

چاپ اول این‌کتاب که برگرفته از گفتارها و گزیده‌های کلام رهبر انقلاب اسلامی حضرت آیت‌الله العظمی خامنه‌ای در مقوله مدیریت است، تیرماه سال ۹۲ با شمارگان ۵ هزار نسخه عرضه شد و کمتر از ۶ ماه به چاپ سوم رسید.

در این اثر ویژگی‌های مدیران و آن‌چه آن‌ها برای ادای درست تکالیف مدیریتی خود در تحقق دولت اسلامی باید بدانند، با استخراج از کلام شیوای رهبری و مواضع روشن ایشان در این زمینه، آمده است.

رهبر معظم انقلاب اسلامی از بدو رهبری تاکنون نصایح، توصیه ها و بعضا تعریف‌ها و یا هشدارهایی نسبت به مدیران کشور داشته‌اند که در شرایط زمانی مختلف منجر به اصلاح رفتار مدیران شده است. کتاب «برای مدیران» در ۹ فصل شامل «مدیران؛ اهمیت و جایگاه در نظام اسلامی»، «معنویت»، «اخلاق»، «گزینش همکاران»، «نظارت بر زیر مجموعه»، «مدیران انقلابی»، «وظایف و ویژگی‌ها»، «آسیب‌شناسی» و «نامه امام علی (ع) به مالک اشتر» تدوین شده است.

چاپ بیستم این کتاب با ۱۶۶ صفحه، شمارگان ۵۰۰ نسخه و قیمت ۵۰ هزار تومان عرضه شده است.

اشتراک گذاری
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on telegram
Telegram
Share on email
Email
Share on print
Print
جدیدتربن مطالب
مطالب مرتبط
دیدگاه‌ها

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *