لودینگ

گوشه چشمی به تازه های نشر

معرفی کتاب

گوشه چشمی به تازه های نشر

«کتاب آرامش» نوشته مت هیگ با ترجمه مریم فتاح‌زاده توسط نشر چترنگ منتشر و راهی بازار نشر شد.

به گزارشخبرنگار مهر، «کتاب آرامش» نوشته مت هیگ به‌تازگی با ترجمه مریم فتاح‌زاده توسط نشر چترنگ منتشر و راهی بازار نشر شده است. این‌کتاب یکی از عناوین مجموعه «روان‌شناسی اجتماعی» است که این‌ناشر منتشر می‌کند.

نسخه اصلی این‌کتاب سال ۲۰۲۱ منتشر شده است. مت هیگ، نویسنده و روزنامه‌نگار ۴۶ ساله انگلیسی است. او به‌جز این‌کتاب، با آثاری مثل «دلایلی برای زنده‌ماندن»، «کتابخانه نیمه‌شب»، «توقف زمان» یا «یادداشت‌هایی برای سیاره پر استرس» در بازار نشر ایران شناخته می‌شود. «کتاب آرامش» جدیدترین اثر اوست که در آن، از دستاوردهای خود درباره سقوط به ورطه افسردگی و بازگشت به زیبایی‌های بودن گفته است.

رنج، امید، خودباوری و رضایت ازجمله موضوعاتی هستند که در آن‌کتاب درباره آن‌ها صحبت شده اما هیگ تلاش کرده نوشته‌هایش پندآموزانه نباشند بلکه حرف دل باشند. او می‌گوید این‌کتابش درهم‌وبرهم است. اما مطالب درهم‌وبرهمش از هرآن‌چیزی تشکیل شده که به او آرامش می‌دهند. این‌مطالب مختلف درباره دستور غذایی، متون و ارجاعات متنوع، روایت زندگی افراد مشهور، فیلم‌های محبوب و … هستند. هیگ می‌گوید خواندن این‌کتابش نیازی به نظم و ترتیب ندارد و می‌توان آن را در وقفه‌های زندگی مطالعه کرد.

«کتاب آرامش» به بازار آمد/کتاب جدید مت هیگ برای مبارزه با افسردگی

مطالب مختلف و درهم‌برهم «کتاب آرامش»‌ در چهاربخش آمده‌اند.

در قسمتی از این‌کتاب می‌خوانیم:

ما زنده‌ایم و بعد از مدتی می‌میریم. اشکالی ندارد اگر از این‌موضوع بترسیم. در واقع شاید بهتر هم باشد. ارنست بِکِر، مردم‌شناس فرهنگی، می‌نویسد: «زندگی کامل یعنی زندگی ضمن آگاهی از ترسی که در پس همه‌چیز قرار دارد.» ترس خجالت ندارد. اما ترس از مرگ یکی دیگر از ترس‌های مربوط به آینده است؛ یکی دیگر از ترس‌های انتزاعی‌ای است که ما را از زمان حال دور می‌کند. پس جواب ترس ما اینجاست و اکنون است و واقعی است.

وقتی در اوج افسردگی بودم، ترس من از زندگی به اندازه ترسم از مرگ بود. هم از درد زندگی می‌ترسیدم و هم از نابودی حاصل از مرگ. شاید متناقض به نظر برسد؛ اما هیچ‌وقت به اندازه زمانی که آشکارا دوست داشتم خودکشی می‌کردم، از مرگ نمی‌ترسیدم. به نظر می‌رسید این دو ذاتا به هم مرتبط هستند. متضاد هم بودند، ولی یکی بودند. عدم قطعیت ترس را تشدید می‌کند و انتخاب درد عدم قطعیت را کم می‌کند و آن را به چیزی کنترل‌شدنی تبدیل می‌کند. واقعا احمقانه است. می‌خواستم بمیرم، چون نمی‌خواستم بمیرم.

این‌کتاب با ۲۰۸ صفحه، شمارگان ۷۰۰ نسخه و قیمت ۶۰ هزار تومان منتشر شده است.

 

 

 

جهان از منظر فرهنگ و تکنولوژی

هرچند سه بخش اصلی این کتاب کاملا از یکدیگر متمایزند اما درون‌مایه‌هایی مشترک، آن‌ها را به یکدیگر پیوند می‌دهد. یکی از این مایه‌های مشترک مرکزیت تکنولوژی است که می‌توان آن را مفهوم مناسب و هسته‌ای برای تغییرات در اقتصاد سیاسی جهانی دانست
جهان از منظر فرهنگ و تکنولوژی
به گزارش خبرگزای کتاب ایران(ایبنا) «تکنولوژی، فرهنگ و رقابت‌پذیری تحولات اقتصاد سیاسی» عنوان نخستین جلد از مجموعه کتاب‌های «نقش تکنولوژی در اقتصاد سیاسی جهانی» است که با تالیف «مایکل تلالی» محقق ارشد در دانشگاه تاتینگهام ترنت، «کریس فاراندز» مدرس ارشد دانشگاه تاتینگهام ترنت در حوزه روابط بین‌الملل و راجرز توتز، در اختیار علاقه‌مندان قرار گرفته است. همانطور که از عنوان این مجموعه برمی‌آید تکنولوژی از مهم‌ترین عوامل تاثیر گذار در جهان بشری است که جنبه‌های مختلف زیست انسانی از جمله اقتصاد و سیاست را تحت تاثیر قرار داده است. نخستین کتاب این مجموعه نیز در این راستا در پی نشان دادن نقش تکنولوژی در کانون تحولات اقتصاد سیاسی بین‌المللی است.

ساختار کتاب «تکنولوژی، فرهنگ و رقابت‌پذیری» بر اساس سه دسته از پرسش‌های به هم مرتبطی شکل گرفته که حاصل بخشی از اندیشه‌های مربوط به تحلیل و تفسیر نقش تکنولوژی در اقتصاد سیاسی بین المللی  است. نخستین دسته از  این‌ پرسش‌ها پیش  از هر چیز درباره هستی‌شناسی و مفاهیم مربوط به چگونگی نگرش ما به جهان است. دومین دسته این سوالات معطوف به خط مشی‌ها و سیاست‌هاست و سومین دسته با بهره‌گیری از سوالات پیشین  ناظر بر این موضوع است که تکنولوژی‌های تخصصی چگونه ماهیت اقتصاد سیاسی جهانی را تغییر داده‌اند. همانطور که اشاره شد علاوه بر این که هر دسته از این پرسش‌ها با یکدیگر ارتباط مفهومی دارند اما خود نیز به شیوه‌ای معقول به موضوع‌های چند سطحی و روابط غامضی که مختص تکنولوژی است اشاره می‌کند.

در نخستین بخش کتاب با عنوان «تفکراتی درباره تکنولوژی و رواط بین‌الملل» این مطلب اساسی مطرح می‌شود که درباره موضوع کتاب چگونه باید اندیشید؟ چهار فصل این بخش  مفروضات اساسی ما را در زمینه‌های هستی‌شناسی و معرفت‌شناسی مورد بحث قرار می‌دهد و دو رهیافت وسیع و مکمل را مطرح می کند: رهیافت ابزاری که به موجب آن تکنولوژی چیزی نیست جز ابزار قدرت و هدف سیاست رهیافت متعالی که به موجب آن تکنولوژی بر نگرش ما به جهان و بر چگونگی ادراک و تعبیر ما از سرشت «واقعیت» تأثیر می‌گذارد.

بخش دوم کتاب با عنوان «تکنولوژی به عنوان شالوده رقابت‌پذیری در سطح بین‌الملل» مشتمل بر فصل‌هایی است که در آن‌ها یکی از پرسش‌های اساسی مبحث سیاسی معاصر بررسی می‌شود: تکنولوژی را به چه مفهومی باید یکی از سازنده‌های اساسی رقابت‌پذیری بین‌المللی دانست و در نتیجه، در پرتو این مفهوم سیاست‌های بین‌المللی، ملی، محلی و صنفی ما چگونه باید باشد؟

«تکنولوژی و تحولات در اقتصاد سیاسی جهانی» عنوان بخش سوم کتاب است که چند بررسی موردی در عرصه‌های امور مالی، هواپیمایی و اتومبیل را شامل می‌شود. کانون اصلی این بخش در واقع اهمیت تکنولوژی در اقتصاد سیاسی بین‌المللی است و این پرسش را مطرح می‌سازند که که نوآوریهای تکنولوژیکی در این سه حوزه چگونه ماهیت اقتصاد سیاسی جهانی، ساختار نظام بین المللی، و توزیع قدرت میان بازیگران نظام را دگرگون ساخته‌اند. چهار فصل این بخش به تکنولوژی‌های موجود و بسیار رایج می‌پردازند و پنجمین فصل در واقع نوعی تمرین آینده شناسی است؛ در این فصل به تکنولوژی خاصی پرداخته می‌شود که پیامدهای بالقوه بسیار مهمی خواهد داشت، ولی هنوز در مرحله کودکی است.

همان‌طور که اشاره شد هرچند سه بخش اصلی این کتاب کاملا متمایزند؛ اما درون‌مایه‌هایی مشترک، آن‌ها را به یکدیگر پیوند می‌دهد. یکی از این مایه‌های مشترک مرکزیت تکنولوژی است که می‌توان آن را مفهوم مناسب و هسته‌ای برای تغییرات در اقتصاد سیاسی جهانی دانست، یکی دیگر از این مفاهیم نیز، موضوع جهانی شدن است؛ چرا که اهمیت و ارزش فوق‌العاده حمل و نقل و ارتباطات بین‌المللی به عنوان تکنولوژی‌های تحرک‌زا موجب شده است که پدیده «جهانی‌شدن» تقریبا در تمام بخش‌های این اثر از اهمیتی انکارناپذیر برخوردار باشد. با این وصف، باید دید که این موضوع در زمان حاضر به چه معنایی است و چگونه با روندهای دیگری مانند قوم‌گرایی، قبیله‌گرایی، و محل‌گرایی، که آنها هم از رشد زیادی برخوردارند، کنار خواهد آمد.

سومین مایه مشترک، حول موضوع پر اهمیت فرهنگ می‌چرخد، در مورد اهمیت فرهنگ در محوریت این پرسش‌ها نویسندگان این طور توضیح می‌دهند: «تمام پژوهشگرانی که در تدوین این کتاب مشارکت داشته‌اند، بدون استثنا درباره اهمیت فرهنگ از زاویه تکنولوژی به طور کلی، و به ویژه از بابت نفوذ تکنولوژی بر اقتصاد سیاسی بین‌المللی تأکید ورزیده‌اند. از یک سو این پرسش مطرح شده است که عوامل فرهنگی تا چه حد بر شکل‌گیری تکنولوژی تأثیر می‌نهند؟ و از سوی دیگر، تکنولوژی تا چه حد الگوها و همگون‌یهای فرهنگی را تحت تأثیر قرار می دهد؟» علاوه بر این مفاهیم، رقابت‌پذیری با تکیه بر فرهنگ و تفاوت‌های فرهنگی یکی دیگر از نقاط مشترک در بخش‌های کتاب است که مولفان در تحلیل‌های خود آن را مد نظر داشته‌اند.

«تکنولوژی، فرهنگ و رقابت‌پذیری تحولات اقتصاد سیاسی» به قلم «مایکل تلالی»، «کریس فاراندز» و «راجرز توتز» با ترجمه ناصر موفقیان، در ۳۱۶ صفحه، شمارگان ۳۳۰ نسخه و بهای ۸۵ هزار تومان توسط انتشارات نگارستان اندیشه در اختیار علاقه‌مندان قرار گرفته است.

مروری بر فکرهای خصوصی

یاسمن خلیلی‌فرد‌، دختری است در آستانه ورود به سی سالگی. نویسنده جوان، با دلبستگی غریب به سینما. اکنون با مجموعه داستانی آمده است با عنوان «فکرهای خصوصی»، نامی وام گرفته از نخستین داستان این مجموعه. به دنبال آن ده قصه دیگر هم آمده. چهار، پنج قصه نخستین، همه از زن‌هایی می‌گویند که به گونه‌ای دردناک، رانده‌شده زندگی‌اند. با ازدواج‌های ناموفق، ازدواج‌های دوم و تلخی‌های بدتر از نخستین.

یاسمن خلیلی‌فرد‌ نقد فکرهای خصوصی

پروانه، به گونه‌ای اهل هنر، فرهیخته، با همسرش هم دانشکده‌ای دیروز، حالا همسر یک مغازه‌دار است. مغازه کاشی‌فروشی. دومی، «چمدان» است، دانشجویی که بعدتر معلمی جوان و همسر استادش می‌شود و اکنون با تلخی یک زندگی دردناک رودررو است.

داستان‌هایی کوتاه، پایانی گاه لرزاننده و تکان‌دهنده با مرگ فجیع دارند. مثل همان داستان «پسر‌خوانده» یا داستان دیگر، «نامادری» ازدواج اول و ازدواج دوم و پایانی تکان‌دهنده.

به نیمی از مجموعه داستان می‌رسید، تلخی حادثه‌های زندگی و فجایع رفته بر زنان، بیشتر قربانی به تامل وا می‌داردتان. چقدر تلخ. نمی‌توان همین طور تاخت و آسمان را همچنان گرفته، تیره، در آستانه انفجار ابرهای سیاه، آنچه روی جلد آمده است، دید تامل می‌کنید و با خود می‌گویید: اینها، حاصل اندیشه، خیال و نگاه واقعی به زندگی واقعی‌تر است که با خوانشی خوش نوشته شده است. زنانی درمانده، تنها، از پا در آمده، زنانی قربانی که با خود می‌گویید: این زندگی امروز زنان است؟

البته همه زن‌ها نه، اما بی‌گمان، بخش بزرگی از آنها باید چون آن مبل قرمز رها شده، با رومیزی طلایی رهاتر باشند، می‌گویید که زندگی اینها تهی است. بهانه‌ای می‌شود که مروری به زندگی خانواده‌ام داشته باشم. پدر از عشایر آمده از روستای کهنه ماوانا، در حاشیه ارومیه، با همسری که لب چشمه از روستایی، کمی پایین‌تر انتخاب می‌کند، دخترک ۱۳ ساله و جوان ۱۷ساله. جنگ جهانی را می‌بینند. کوچ دردانگیز و فرار از ستم جنگ جهانی هم و چون، سامان می‌گیرند، هرگز خشم‌شان، ترشرویی‌شان، جدل‌شان را کسی ندیده بود. چون کودک، آرزو می‌کردم که به جوانی برسم و طعم خوش زندگی را با عشقم بچشم. خواهر در ۱۳ سالگی، عشق زندگی‌اش را پیدا می‌کند. جوان، ‌همسرش ۱۲ سال از او بزرگ‌تر، شیدای هم‌اند. کسی قادر نیست مانع ازدواج آنها شود. عاشقانه، زندگی را آغاز می‌کنند و آن را بعد البته به جهنمی دردناک بدل می‌کنند. اما، تا پایان، با هم می‌مانند.

برادر، بی‌عشق، همسر خویشاوند انتخاب شده پدر و مادر را به همسری در می‌آورد. خالی از عشق و باز هم جهنمی دیگر می‌شود. اما آنها هم تا پایان می‌مانند. اگر چه در جدل، اما دلباخته هم می‌مانند و من چون روزگار آنها را می‌بینم، به خلاف دوران کودکی، با خود می‌گویم، هرگز تن به ازدواج نخواهم داد. شش ماه از عهدم نمی‌گذرد که همبازی دوران کودکی را به همسری انتخاب می‌کنم. همیشه می‌اندیشم، با عشق یا تهی از عشق، زندگی می‌گذرد، چه تلخ، چه شادان.

با این همه هرگز به رمز و راز آن زندگی صمیمانه و عاشقانه و در صفای ماندنی پدر و مادر که بیش از شصت سال پایید، پی نبردم، صفای کرانه‌نشینان چشمه‌های روستا بود، یا درک و تفاهم با هم؟ حالا به داستان‌نویس جوان و فرهیخته یاسمن خلیلی‌فرد، با نگاهی به همه زندگی‌های آشفته و از هم گسسته، با قلمی گیرا، با همه تسلط و آگاهی بر داستان‌نویسی، باید بگویم آن رویه دیگر زندگی در خانواده را از یاد نبرد… زندگی، تنها تلخی و درد و آشفتگی و گسستگی از هم نیست. می‌تواند جز این هم باشد. می‌تواند؟

 

 

 

مارتین همرسلی بررسی می‌کند: تاریخچه و ارزیابی مفهوم فرهنگ

«مفهوم فرهنگ؛ تاریخچه و ارزیابی» [The Concept of Culture : A History and Reappraisal] اثر مارتین همرسلی [Martyn Hammersley] منتشر شد.

مفهوم فرهنگ؛ تاریخچه و ارزیابی» [The Concept of Culture : A History and Reappraisal]  مارتین همرسلی [Martyn Hammersley]

به گزارش کتاب نیوز، کتاب «مفهوم فرهنگ؛ تاریخچه و ارزیابی» اثر مارتین همرسلی با ترجمه حجت الله خدری غریب وند و ولی الله نصیری توسط نشر نقد فرهنگ به بازار نشر عرضه شد.

مارتین همرسلی (۱۹۴۹- ) جامعه شناس بریتانیایی است که انتشارات اصلی او به طور اختصاصی در زمینه روش شناسی تحقیق اجتماعی و مسائل فلسفی در علوم اجتماعی فعالیت می کند.

ناشر در معرفی این اثر او آورده است:

کمتر مفهومی به اندازه‌ی «مفهوم فرهنگ» در حوزه‌ی علوم اجتماعی در معرض تفسیرها و تعبیرهای گوناگون بوده است. از این رو، می‌توان گفت مفهوم فرهنگ نه‌تنها دشواری‌های زیاد به بار آورده است، بلکه به سبب تنوع و وسعت معنا، ایجاد وحدت نظر بر سر گستره‌ی موضوعی آن میسر نشده است. با این حال، در هر دوره کوشش‌های تازه‌ای برای طرح دوباره‌ی مفهوم فرهنگ و مسائل آن به‌کار بسته شده است، و حتی برخی از نظریه‌پردازان بر این باورند که می‌توانند حوزه‌ی مسائل فرهنگی را در چارچوب رشته‌ای دانشگاهی و علمی مهار کنند و به نظم درآورند. فرهنگ از مفاهیم پرکاربرد علوم اجتماعی است؛ این در حالی است که در سده‌های اخیر همواره مفهوم فرهنگ چالش‌برانگیز بوده است. متداول‌ترین شیوه‌ی‌ استفاده از آن امروزه تا حدودی با سایر عبارات مانند «سنت»، «تمدن»، «رسم»، «اسطوره»، «چشم‌انداز»، «جهان‌بینی»، «ایدئولوژی»، «گفتمان» و «عادت‌واره» هم‌پوشانی دارد؛ این‌ها به هیچ عنوان به‌طور مستقیم هم‌معنا نیستند، بلکه در فرهنگ واژگان علمیِ اجتماعی، رابطه‌ای نزدیک هرچند اندکی تیره و مبهم با «فرهنگ» دارند. تلاش در راستای تبیین معانی «فرهنگ» و حتی کمک به حل مسائل مفهومی مرتبط با آن می‌تواند از طریق ریشه‌یابی آن تسهیل شود.

این کتاب ضمن ریشه‌یابی مفهوم فرهنگ، چهار مفهوم متفاوت «پرورش زیبایی‌شناسانه»، «توسعه‌ای»، «فرهنگ‌ به‌مثابه‌ی شیوه‌های متمایز زندگی» و «فرهنگ به‌مثابه‌ی معناسازی»؛ را در تاریخچه‌ی طولانی و پیچیده‌ی فرهنگ بازنمایی و تبیین می‌کند. به دنبال آن، اینکه مفهوم فرهنگ چگونه در زمینه‌های متفاوت گسترش یافته است مورد بررسی قرار می‌گیرد. در ادامه، مفاهیم مرتبط با فرهنگ اعم از جامعه‌شناسی فرهنگی، مطالعات فرهنگی، محرومیت فرهنگی، چندفرهنگی، فرهنگ دیجیتالی و تضاد فرهنگی از دیدگاه‌های مختلف مورد بحث و بررسی قرار می‌گیرند. در بخش پایانی کتاب، رابطه‌ی بین استفاده از مفهوم فرهنگ در علوم اجتماعی و نقش آن در ارزیابی مباحث در خصوص اینکه زندگی ارزشمند کدام است، جامعه‌ی آرمانی کدام است، دگرگونی جوامع به چه شیوه‌ای تغییر می‌کند، و اینکه آیا رسوم و فعالیت‌های مردم‌نهاد یا قومی‌ـــ قبیله‌ای درست یا غلط (و مانند آن) هستند به اختصار مورد بحث قرار می‌گیرند.

«مفهوم فرهنگ؛ تاریخچه و ارزیابی» اثر مارتین همرسلی در ۱۷۴ صفحه و قیمت ۴۴ هزارتومان منتشر شده و در دسترس علاقمندان قرار گرفته است.

اشتراک گذاری
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on telegram
Telegram
Share on email
Email
Share on print
Print
جدیدتربن مطالب
مطالب مرتبط
دیدگاه‌ها

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *