لودینگ

گوشه چشمی به تازه های نشر

معرفی کتاب

گوشه چشمی به تازه های نشر

«مسافرخانه شکسپیر»در بازارنشر گشوده شد

رمان ایرانی «مسافرخانه شکسپیر» نوشته هومن زندی‌زاده توسط نشر ثالث منتشر و راهی بازار نشر شد.

به گزارش خبرنگار مهر، رمان ایرانی «مسافرخانه شکسپیر» نوشته هومن زندی‌زاده توسط نشر ثالث منتشر و راهی بازار نشر شده است.

این‌کتاب دومین اثر نویسنده‌اش و اولین‌اثر وی در حوزه ادبیات داستانی است. زندی‌زاده که پیش‌تر کتاب «سرزمین نامادری: پیشنهاداتی در باب مهاجرت» را منتشر کرده، فارغ‌التحصیل رشته نمایش با گرایش نمایشنامه‌نویسی خلاق بینافرهنگی است و پیش‌تر جوایزی را در زمینه نمایشنامه‌نویسی از جشنواره بین‌المللی تئاتر دانشگاهی ایران گرفته است. او در حال حاضر در استرالیا زندگی می‌کند و به‌عنوان نمایشنامه‌نویس فعالیت دارد.

«مسافرخانه شکسپیر»در بازارنشر گشوده شد/اثری جدید از ادبیات مهاجرت

وجه مشترک کتاب دوم و اول زندی‌زاده، مساله مهاجرت است. به این‌ترتیب، «مسافرخانه شکسپیر» داستان زندگی مدیر شیفت شب مسافرخانه‌ای در استرالیا است و شخصیت اصلی‌اش درگیر اتفاقات غیرمنتظره‌ای می‌شود که شغلش را دچار مخاطره کرده و زندگی شخصی‌اش را با مشکلاتی روبرو می‌کنند.

«مسافرخانه شکسپیر» چند اپیزود دارد که با عبور از هر اپیزودش، از سمت فضای واقع‌گرایانه به فضای سوررئال وارد می‌شود. زندی‌زاده معتقد است تصویر سیاه یا سفیدِ مطلقی از مساله مهاجرت ارائه نکرده و تلاش داشته با درآمیختن واقعیت و خیال، از بار تلخ حوادث بکاهد یا حتی آنها را به عواملی خارج از کنترل شخصیت‌ها مرتبط کند. او همچنین به گفته خود، از کلیشه‌ها و فانتزی‌های رایج در این‌زمینه اجتناب کرده است. این‌رمان با ۱۳۵ صفحه و قیمت ۲۴ هزار و ۵۰۰ تومان منتشر شده است.

داستان گم‌کردن زمان در درون خود

رمان «نابودی کسی که تازه از خواب بیدار شده بود» نوشته محمد فائزی‌فرد توسط نشر پیدایش منتشر و راهی بازار نشر شد.

به گزارش خبرنگار مهر، رمان «نابودی کسی که تازه از خواب بیدار شده بود» نوشته محمد فائزی‌فرد به‌تازگی توسط نشر پیدایش منتشر و راهی بازار نشر شده است.

این‌رمان یکی از عناوین مجموعه «ادبیات ژانری» است که این‌ناشر منتشر می‌کند و برای مخاطبان ۱۶ سال به بالا منتشر شده است. نشر پیدایش سال ۹۷ چاپ مجموعه‌ای برای بزرگسالان، تحت عنوان «ادبیات ژانری» را آغاز کرد که اولین عنوان آن با نام «گریخته» (شامل ۷ داستان درباره مرگ) چاپ شد.

در رمان «نابودی کسی که تازه از خواب بیدار شده بود»، مردی حضور دارد که از روزی از خواب می‌پرد و احساس می‌کند نه تخت‌خوابش را به یاد دارد نه اتاقی را که در آن خوابیده بود. او پس از بیداری متوجه می‌شود هیچ‌خاطره‌ای از دنیای خود ندارد. در ادامه داستان، دختری پیدا می‌شود که مرد را کمک می‌کند به خانه خود رفته و برای بهبود جراحت‌هایی هم که بر بدنش وجود دارند، به بیمارستان برود.

مرد بدون آن‌که متوجه شود، عضو یک گروه شورشی می‌شود و شرایط طوری پیش می‌رود که گویی مرد یکی از اعضای مهم گروه است. گروه مورد اشاره علیه شرایط موجود اعتراض و قیام کرده است؛ بردگی ماشین‌وار. با بازداشت مرد، شرایط پیچیده‌تر هم می‌شود. چون مرد احساس می‌کند چیزی که در درونش گم شده، زمان است و آن‌چه برایش اتفاق می‌افتد، مربوط به زمان حال نیست بلکه یا در گذشته رخ داده یا در آینده رخ می‌دهد…

یک‌رمان‌ژانر دیگر چاپ شد/داستان گم‌کردن زمان در درون خود

«نابودی کسی که تازه از خواب بیدار شده بود» در ۲۲ فصل نوشته شده است.

در قسمتی از این‌کتاب می‌خوانیم:

پلک‌هایم را از هم باز می‌کنم. سقف کوتاهی بالای سرم می‌بینم. آرام بدنم را تکان می‌دهم. زنده‌ام فقط کمی کنار شقیقه‌ام می‌سوزد. دست و پایم نیز به جایی بسته نیست. نیم‌خیز می‌شوم و نگاهی به اطراف می‌اندازم. اتاق کوچکی است با یک در فلزی. صدای مجادله چندنفر از پشت در به گوش می‌رسد.

صدای کسی که بازجویی‌ام کرده بود بالا می‌رود: «من می‌گم اون پاکه. از کی تا حالا شما متخصص حقیقت‌سنجی شدین؟» صدای نازک مردی دیگر بالا می‌رود: «جمع کن این دستگاه زپرتی رو.»

صدای دیگری هر دو صدا را پایین می‌کشد، صدایی آرام که نشان می‌دهد برخلاف دو صدای قبل، برای به کرسی نشاندن حرف‌هایش نیازی به فریاد کشیدن ندارد: «کافیه! برو بفرستش بره. امیدوارم از این تصمیم پشیمون نشی.» لحظه‌ای بعد درِ آهنی باز می‌شود و همان مرد بازجو داخل می‌آید. بدن ورزیده‌ای دارد که با یک لباس بدون آستین بیشتر به توی چشم می‌زند.

«پس بیدار شدی.»

همان‌طور نیم‌خیز می‌گویم: «فکر کردم قراره بمیرم.»

با چشمان ریزش که زیر دو ابروی پرپشت و کشیده پنهان شده به من زل می‌زند.

«هیچ‌وقت نمی‌ذارم یکی از نیروهام به این‌راحتی بمیره.»

این‌کتاب با ۲۴۰ صفحه، شمارگان هزار نسخه و قیمت ۶۷ هزار تومان منتشر شده است.

کتاب «بهزاد» شکاف بین نسلی در علم را پر می‌کند

«بهزاد» روایت مستند زندگی پربار استاد مهدی بهزاد است و طلایه‌دار پویه پایای بنیاد ملی نخبگان در این گستره. امیدعلی شهنی کرم‌زاده، چهره ماندگار ریاضی با ستایش از این اقدام، زندگینامه‌نگاری مفاخر ملّی را عاملی مهم برای ازبین‌بردن شکاف بین نسلی در علم برشمرد؛ و پیوستگی بین نسلی در علم را از مهم‌ترین عوامل رشد علمی جوامع دانست.
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)؛ این برگزیده جایزه علامه طباطبایی بنیاد ملی نخبگان با مثبت ارزیابی کردن اقدام این بنیاد در نگارش زندگینامه مفاخر بومی در قالب کتاب‌، گفت: این اقدام نقش بسزایی در تکریم و تجلیل اساتید برجسته و شاخص کشور در حوزه‌های مختلف دارد.

وی ضمن اشاره به شخصیت علمی دکتر بهزاد و دستاوردهای این استاد شاخص، افزود: نگارش زندگینامه از مفاخر ملّی یکی از خلأهای موجود در فرهنگ علمی کشور بود که با این اقدام تا حد زیادی پوشش داده خواهد شد. این قبیل اقدامات از ارکان اصلی توسعه علمی است؛ چراکه ارتباط بین نسل‌ها را حفظ می‌کند و سبب می‌شود نسل جوان نگرشی واقعی نسبت به گذشته داشته باشد و بتواند بر اساس آن و با حفظ خودباوری و عزتمندی، افقی روشن برای آینده خود و کشور ترسیم کند.

برگزیده جایزه ترویج علم ایران ادامه داد: ایران به‌عنوان یکی از طلایه‌داران علم در تاریخ جهان، در قرون اخیر نتوانسته بود به جایگاه برتر خود در قله‌های علم دست پیدا کند که یکی از دلایل اصلی آن، شکاف بین نسل‌های بعدی با بزرگان و مفاخر قبلی بود. این کتاب و مستنداتی مشابه به‌خوبی این شکاف را برای نسل جوان پُر می‌کنند.

شهنی کرم‌زاده با اشاره به لزوم نگارش هنرمندانه زندگینامه مفاخر ایران، اظهار داشت: کتاب «بهزاد» با قلم آقای دکتر محسن شاهرضایی که خودشان استاد ریاضی بوده و ایده اولیه  نگارش این گونه زندگینامه‌ها را مطرح کرده است، نثری بسیار روان و شیوه روایتی بسیار شیرین دارد و به همین دلیل مخاطب را نه‌تنها جذب می‌کند؛ بلکه او را تا پایان کتاب با خود همراه می‌برد. این کتاب به‌حدی شیوا و رسا نوشته شده که مخاطب می‌تواند بسیاری از موضوعات اصطلاحاً بین‌خطوط، مانند وضعیت اجتماعی و شرایط محیطی کشور و البته منطقه یزد در آن دوران را درک کند. در واقع خواننده بیشتر از آنکه سلسله مصاحبه‌ها را بخواند، در حال مطالعه یک داستان واقعی است و این مهم، وجه تمایز این کتاب است.

استاد برجسته ریاضی کشور با اشاره به محتوای کتاب بهزاد، تصریح کرد: مغز نخبه باید در خدمت به وطن باشد و این نکته به‌خوبی در کتاب بهزاد عنوان شده است. در این کتاب، مخاطب افرادی را می‌بیند که با پول بیت‌المال بورسیه می‌شوند و به هر راهی برای بازنگشتن و ماندن در غرب چنگ می‌زنند؛ اما در مقابل آنان، با نخبه‌ای آشنا می‌شود که حس وطن‌دوستی، او را به کشور بازمی‌گرداند و همین حس سبب می‌شود تمام آنچه را اندوخته است، با تواضع و اخلاص به دیگران آموزش دهد و حتی بعد از کم‌لطفی و بازنشستگی اجباری، نه‌تنها از کشور مهاجرت نمی‌کند؛ بلکه راه‌های نوینی را برای خدمت‌رسانی به کشور پیدا و ایجاد می‌کند.

وی نگاه واقعی به زندگی یک نخبه را راز دیگر موفقیت کتاب بهزاد دانست و تصریح کرد: در این کتاب تصویری شفاف از نخبگی در بستر فرهنگ ایرانی و اسلامی ارائه می‌شود و مخاطب خیلی خوب می‌تواند دلیل نخبگی یک فرد را به دور از هرگونه مبالغه و اغراقی درک کند.

این دانش‌آموخته دانشگاه اکستر و عضو برجسته هیئت علمی دانشگاه شهید چمران تصریح کرد: استاد بهزاد به حدی به کشور علاقه‌مند بود که به محض آشنایی با مبحث گراف در دانشگاه میشیگان، مقاله‌هایی را برای مطلع‌کردن دانشجویان و دانش‌آموزان ایرانی از این مبحث نوشت و من که در آن زمان در شهر مسجد سلیمان دانش‌آموز رشته ریاضی بودم، از طریق همین مقالات گراف را شناختم. لقب پدر گراف ایران، برازنده این نخبه و بزرگ ریاضی و جامعه علمی ریاضی کشور مرهون و مدیون تلاش‌های این استاد شهیر است؛ استادی که بسیاری از سرآمدان ریاضی کشور، افتخار شاگردی وی را داشته‌ و دارند.

بررسی روش‌های عملی در مطالعات گویشی

کتاب حاضر بر سه حیطه اطلس‌های‌‌ زبانی، گویش‌سنجی و مستندسازی زبان متمرکز است و موضوعاتی چون روش‌شناسی تهیه اطلس‌های زبانی، شیوه‌های آماری تحلیل و بازنمایی فاصله‌های گویشی و اصول و ملاحظات مستندسازی گویش‌ها چارچوب اصلی آن را شکل می‌‌دهند.
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا) کتاب «اطلس زبانی، گویش‌سنجی و مستندسازی زبان» نوشته آتوسا رستم‌بیک تفرشی از سوی انتشارات پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی منتشر شده است.

مطالعات گویشی در ایران سابقه‌‌ای طولانی دارد و حتی پیش از به‌رسمیت شناخته‌‌شدن و شکل‌‌گیری گروه‌‌های زبان‌‌شناسی و معرفی اصطلاح گویش‌‌شناسی، پژوهشگرانی با گرایش‌های گوناگون و با انگیزه‌‌های متفاوت به ثبت و توصیف گونه‌های زبانی مبادرت ورزیده بودند. این شاخه دیرپای زبان‌‌شناسی یکی از پویا‌‌ترین و مطرح‌‌ترین حوزه‌‌های زبان‌شناسی امروز نیز است. اهمیت ثبت و نگهداری تنوع‌‌های زبانی در گذر زمان نه‌تنها کم‌رنگ نمی‌‌شود، بلکه از جنبه‌‌های مختلف سیاسی، اجتماعی، فرهنگی و قوم‌‌شناسی فزونی می‌یابد. پیشرفت فناوری شاید در مباحث نظری رشته‌‌های علوم انسانی ازجمله زبان‌‌شناسی تأثیر آنی و محسوس نداشته باشد، در گویش‌‌شناسی به تحول در روش‌شناسی ثبت، توصیف و تحلیل گویش‌ها انجامیده است.

اطلس‌های زبانی توزیع جغرافیایی گونه‌های زبانی و تنوع‌های گویشی را به‌صورت دیداری نمایش می‌دهند. امروزه برای اندازه‌گیری دقیق‌تر و عینی‌تر فاصله‌‌های زبانی و تعیین ناحیه‌های گویشی مبتنی بر شباهت‌ها و تفاوت‌ها بین گونه‌های زبانی، از روش‌های آماری، که با نام گویش‌سنجی شناخته می‌شوند، استفاده می‌شود. از سوی دیگر، مستندسازی زبان به چگونگی ثبت علمی و نمایش داده‌های یک گونه زبانی اشاره دارد. در هر سه رویکرد، داده‌های زبانی نقش مهمّی ایفا می‌کنند و با دیجیتالی‌شدن داده‌ها و رایانه‌‌ای‌شدن محاسبات، شاهد تغییرات بنیادی روش‌شناختی در این رویکردها هستیم.

هدف کتاب حاضر شرح این روش‌‌ها و به‌ تصویر درآوردن پیشرفت‌‌هایی است که در حوزه‌های تهیه اطلس‌‌ زبانی، محاسبه فاصله‌های گویشی و ثبت و توصیف گویش‌ها رخ داده است. مطالب ارائه‌شده می‌‌تواند راهنمایی برای دانشجویان و پژوهشگران باشد و به‌عنوان کتاب درسی در حوزه گویش‌‌شناسی تدریس شود. کتاب حاضر حاصل طرح پژوهشی با عنوان «روش‌های عملی در مطالعات گویشی: اطلس زبانی، گویش‌سنجی و مستندسازی زبان» است که در پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی به انجام رسیده است.

بررسی روش‌های عملی در مطالعات گویشی

کتاب حاضر بر سه حیطه اطلس‌های‌‌ زبانی، گویش‌سنجی و مستندسازی زبان متمرکز است و موضوعاتی چون روش‌شناسی تهیه اطلس‌های زبانی، شیوه‌های آماری تحلیل و بازنمایی فاصله‌های گویشی و اصول و ملاحظات مستندسازی گویش‌ها چارچوب اصلی آن را شکل می‌‌دهند. مطالب در قالب سه فصل کلی تدوین شده‌‌اند.

در فصل اول، با عنوان «روش‌شناسی اطلس‌های زبانی»، ابتدا تاریخچه مختصری از اطلس‌های زبانی از آغاز تا حال ارائه می‌‌شود. روش‌های گردآوری داده‌ها، تحلیل و نمایش نتایج در انواع اطلس‌های زبانی شرح داده می‌‌شوند. انواع اطلس‌های زبانی از منظر پژوهشگران پیشرو در این حیطه طبقه‌بندی می‌شوند و در نهایت با تأکید بر نقش رایانه در تهیه اطلس‌های زبانی نمونه‌‌هایی از اطلس‌های جدید معرفی می‌‌گردند.

در فصل دوم، با عنوان «گویش‌سنجی: فاصله‌سنجی گویشی»، پژوهش‌‌های پیشرو در این زمینه و شیوه‌های مورد استفاده در طرح‌های معتبر گویش‌سنجی معرفی می‌‌شوند. سپس از دو منظرِ شیوه تحلیل داده‌های گویشی و شیوه نمایش نتایج، روش‌شناسی مطالعات گویش‌سنجی مورد توجه قرار می‌‌گیرد و در نهایت برخی از نرم‌افزارهای رایانه‌ای مانند گب‌‌مپ، دیاتک و غیره، که با هدف تسهیل تهیه نقشه‌های زبانی و انجام تحلیل‌‌های گویش‌سنجی طراحی شده‌‌اند، معرفی می‌‌گردند.

در فصل سوم، با عنوان «مستندسازی زبان: فراتر از یک روش»، اصول و روش‌های مستند‌‌کردن یک زبان یا گویش بررسی و شرح داده می‌‌شوند و ملاحظات لازم در پژوهش‌های میدانی زبان‌شناختی از منظر انسانی، اخلاقی و روش‌‌شناختی مورد بحث قرار می‌‌گیرند. در زمینه مستندسازی زبان نرم‌افزارهای مختلفی چون ایلَن، پرات، فلِکس معرفی و امکانات و شیوه استفاده از این نرم‌افزارها نیز به اختصار مرور می‌‌شوند.

کتاب «اطلس زبانی، گویش‌سنجی و مستندسازی زبان» نوشته آتوسا رستم‌بیک تفرشی در ۲۷۷ صفحه به بهای ۶۱ هزار تومان از سوی انتشارات پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی انتشار یافته است.

اشتراک گذاری
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on telegram
Telegram
Share on email
Email
Share on print
Print
جدیدتربن مطالب
مطالب مرتبط
دیدگاه‌ها

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *