لودینگ

تازه های نشر به روایت گوشه چشم!

معرفی کتاب

تازه های نشر به روایت گوشه چشم!

ساختارهایی نوظهور با نام آزمایشگاه‌های سیاستی

آزمایشگاه‌های سیاستی، ساختارهای نوظهوری هستند که سیاست‌های عمومی را به شیوه‌ای مبتکرانه مبتنی بر طراحی، به‌ویژه با مشارکت شهروندان و نهادهای دولتی، تدوین می‌کنند.
با وجود محبوبیت روزافزون این آزمایشگاه‌ها در سطح جهان و نقش پررنگ آنها در طراحی روش‌هایی برای سیاست‌گذاری، مطالعات کمتری در مورد مفهوم‌شناسی آنها به شکلی جامع انجام شده است. تا جایی که از واژه آزمایشگاه سیاستی با تعابیر مختلفی در جهان استفاده می‌شود.

ویژه‌سازی این آزمایشگاه‌ها برای سیاست‌های علم و فناوری، موضوعی است که نیازمند بررسی‌های بیشتر و پیشنهادهای ساختاری و معنایی است. با این هدف کتاب آزمایشگاه‌های سیاستی (مفاهیم، ابزارها و کاربردها) در قالب چهار فصل سازمان یافته منتشر شده است.

در دو فصل اول، با مرور تجربیات جهانی در خصوص آزمایشگاه‌های سیاستی، ماهیت، ساختار و سازوکار آنها و همچنین رویکردهای تحقیقی در آزمایشگاه‌های سیاستی بررسی و مطالعه شده است. در فصل سوم نیز، با توجه به ویژگی‌های این نوع از آزمایشگاه‌ها، پیشنهاد‌هایی برای شکل‌دهی به آزمایشگاه سیاستی ویژه حوزه علم، فناوری و نوآوری مطرح می‌شود. در بخش چهارم، با هدف مروری بر تجارب مهم‌ترین آزمایشگاه‌های سیاستی جهان، یک دسته‌بندی از انواع این آزمایشگاه‌ها ارائه شده و سپس در قالب آن دسته‌بندی برخی از مرتبط‌ترین مراکز مورد بررسی قرار گرفته‌اند.

چگونگی تنظیم و سامان‌دهی روابط انسان با دیگران از منظر قرآن

در کتاب «مهارت‌های ارتباطی از نگاه قرآن و روایات»اشاره می‌شود که با اندکی تأمل در لابه لای آیات و روایات به روشنی در می‌یابیم که اسلام به مثابه یک مکتب جامع و فراگیر به هیچ وجه نسبت به یکی از مهم‌ترین ارکان زندگی انسان که چگونگی تنظیم و سامان‌دهی روابط او با دیگران می‌باشد بی‌تفاوت یا کم توجه نبوده و نیست.
چگونگی تنظیم و سامان‌دهی روابط انسان با دیگران از منظر قرآن
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا)، در کتاب «مهارت‌های ارتباطی از نگاه قرآن و روایات» در حد سرمایه اندک نویسنده به مباحث ارتباط‌های میان‌فردی و روانشناسی اجتماعی می‌پردازد و باید گفت بدون بهره‌گیری از منابع سرشار وحی و کلمات نورانی معصومین علیهم السلام نمی‌توان به اصول و معیارهایی که منجر به سعادت و خوشبختی انسان در دنیا و آخرت می‌شود دست یافت. در این راستا باید با استمداد از منابع خطاناپذیر وحیانی و آموزه‌های دینی به بررسی نقادانه و منصفانه نظریات ارائه شده در منابع غربی همت گماشت.

در «مقدمه» این کتاب آمده است: «کامل‌ترین، دقیق‌ترین و قابل اعتمادترین منبع برای شناخت درست انسان و روابط حاکم بر زندگی او کتاب خدای خالق انسان است. قرآن کریم و در کنار آن احادیث پیامبر اعظم صلی الله علیه و آله و ائمه معصومین علیهم السلام که ترجمان وحی خداوند هستند جامع‌ترین تعریف را از انسان و عوامل و زمینه‌های سعادت آفرین و اصول بهداشت روانی او ارائه می‌دهند. با نهایت تأسف در جامعه ما هنوز فراگیران رشته‌های مختلف علوم انسانی در دانشگاه‌ها به ویژه دانشجویان روانشناسی و جامعه‌شناسی با انبوهی از کتاب‌ها و مآخذ و منابع غربی مواجه‌اند و بدون اینکه از محتوای غنی اسلام درباره ماهیت وجود انسان و قوانین و سنت‌های حاکم بر زندگی فردی و اجتماعی او آگاهی یابند تحت تأثیر فلسفه، فرهنگ و علوم رایج در جوامع مادی‌گرای غربی قرار می‌گیرند. در چنین شرایطی رویکرد به آموزه‌های وحیانی و آگاهی یافتن از رهاوردهای قرآن و عترت در این زمینه امری ضروری و اجتناب ناپذیر است. بدون شک در متون قرآنی و روایی ما همه مسائلی که در رشد شخصیت فردی و اجتماعی انسان نقش بسزایی دارد به وفور موجود است. این سرچشمه پرفیض می‌تواند همه تشنه کامان وادی حیرت را از زلال معارف خود سیراب سازد. عدم آگاهی و بی‌خبری از این چشمه جوشان موجبات سرگردانی و ضلالت را برای نوع بشر فراهم ساخته به گونه‌ای که باید سال‌ها بگذرد تا نسل حاضر بتواند از بار چنین خسارت و غرامتی رهایی یابد.

با اندکی تأمل در لابه لای آیات و روایات به روشنی در می‌یابیم که اسلام به مثابه یک مکتب جامع و فراگیر به هیچ وجه نسبت به یکی از مهم‌ترین ارکان زندگی انسان که چگونگی تنظیم و سامان‌دهی روابط او با دیگران می‌باشد بی‌تفاوت با کم توجه نبوده و نیست. در قرآن کریم پیامبر اعظم (ص) به عنوان کامل‌ترین اسوه و الگو در همین راستا معرفی شده است. واکاوی بعد اخلاقی و سیره و روش زندگی پیامبر (ص) و معصومین (ع) به ویژه در عرصه اخلاق اجتماعی و روابط میان‌فردی می‌تواند راهگشای انسان‌ها در همه مکان‌ها و زمان‌ها باشد. از دیدگاه اسلام، مهارت‌های ارتباطی مبتنی بر خداباوری و یگانه پرستی و عمل به تکلیف در برابر پروردگار هستی است و معاشرت و حسن سلوک با دیگران به عنوان جلوه‌ای از جلوه‌های تکلیف‌گرایی و خدامحوری مدنظر است. این درحالی است که در بیشتر پژوهش‌ها و اندیشه‌های غربی در موضوع روابط اجتماعی، مصلحت طلبی و منفعت جویی اساس حرکت و تلاش انسان را تشکیل می‌دهد و روابط میان فردی نیز ابزاری برای رسیدن به موقعیت‌های بهتر جهت جلب منافع بیشتر است.»

در بخش اول این کتاب تحت عنوان «مبانی ارتباط‌های میان‌فردی» نیز می‌خوانیم: «بحث مهارت‌های ارتباطی از جمله مباحث مهم و اساسی است که جایگاه ویژه‌ای را در علم روان‌شناسی به خود اختصاص داده است. بشر از روز نخست که پا به عرصه گیتی نهاده، ناگزیر به ایجاد ارتباط با دیگران بوده است. اصل ضرورت ارتباط با دیگران، اصلی جاودانه و اجتناب ناپل بر و سازگار با فطرت آدمی است. بشر از دیرباز به منظور تهیه غذا و نیازهای اولیه خود و دفاع از خود در برابر حمله حیوانات درنده و حوادث طبیعی به کار گروهی و دسته جمعی نیازمند بوده است و همواره جهت ایجاد ارتباط با دیگران از سرمایه‌های فطری خود سود جسته است؛ اما از آنجا که این ارتباط چندان آگاهانه نبوده و بر اساس منطق و روش‌های صحیح، طراحی نشده بود چه بسا موجبات زد و خورد و درگیری را میان او و دیگران دامن می‌زد. با گسترش علوم و پیشرفت فناوری و پیچیده شدن روابط انسانی بحث از چگونگی و ماهیت این ارتباط و راه‌های توسعه و گسترش آن در اولویت پژوهش‌های اندیشمندان و روانشناسان قرار گرفت.»

در بخش «ارتباط‌های میان‌فردی از نگاه قرآن و سنت» که بخش دوم کتاب را به خود اختصاص داده است نیز درباره انواع ارتباط از دیدگاه اسلام می‌خوانیم: «با مطالعه و تأمل در آیات قرآن و روایات معصومین(ع) در می‌یابیم که انسان دارای چهار نوع رابطه می‌باشد: ارتباط با خداوند متعال، ارتباط با خود، ارتباط با طبیعت و ارتباط با دیگران. ارتباط با خداوند متعال در روایتی از امام علی (ع) است که «هر که رابطه بین خود و خدای خود را اصلاح کند خداوند رابطه میان او و مردم را اصلاح خواهد کرد. از این روایت استفاده می‌کنیم که نخستین گام برای ایجاد یک رابطه سالم با مردم ایجاد رابطه‌ای درست و صحیح میان خود و خداوند است. بنابراین ضروری است درباره کیفیت ارتباطی که با خداوند متعال داریم بیندیشیم و پی ببریم که این ارتباط بر چه پایه‌ای استوار است. برخی از مردم اساسا این ارتباط را به دست فراموشی سپرده‌اند و در مشکلات و فراز و نشیب‌های زندگی و در همه امور به اسباب مادی و ظاهری متوسل می‌شوند و نقش عوامل معنوی و سنت‌های الهی را نادیده می‌گیرند. خداوند در همین زمینه می‌فرماید: خداوند را فراموش کردند، خداوند نیز خودشان را به فراموشی نسبت به خودشان کشاند.»

کتاب «مهارت‌های ارتباطی از نگاه قرآن و روایات» به قلم احمد نطنزی از سوی نشر شاهد در ۲۵۴ صفحه و با قیمت ۵۰۰۰۰ تومان روانه بازار نشر شده است.

پرکردن شکاف فناوری

عظیم اظهر در کتاب اخیر خود با عنوان «نمایی» که در ادامه کتاب «عصر نمایی» نوشته است، در مورد شکاف میان فناوری و جامعه سخن می‌گوید.
پرکردن شکاف فناوری
 خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا)؛ نویسنده: پ‌د اسمیت/ مترجم: الهه پورعلی: یک نظرسنجی در سال ۲۰۲۰ نشان داد که ۶۰ درصد مردم احساس می‌کردند شتاب تغییر در زندگی بسیار سریع است. نسل‌های قبلی هم که برای اولین بار با موتورهای بخار یا آسانسور روبه‌رو شدند، احتمالا همین طور فکر می‌کردند؛ اما به گفته عظیم ازهر، تحلیل‌گر و کارآفرین فناوری، ما در واقع وارد دوره‌‌ای از تغییرات بی‌نظیر و بی‌ثبات‌کننده شده‌ایم: «دوره‌ای کاملا جدید از جامعه بشری و سازمان اقتصادی؛ آن‌چه من آن را عصر نمایی می‌نامم.»

منبع: توییتر مولف
اظهر، رایانش و هوش مصنوعی، انبارش انرژی و انرژی‌های تجدیدپذیر، زیست‌فناوری و تولید (مانند چاپ سه‌بعدی) را حوزه‌هایی می‌داند که در آن نوآوری‌ها با سرعت نمایی در حال توسعه هستند: «فناوری‌های تازه با سرعت بسیار بیش‌تری پدیدار و مقیاس‌بندی می‌شوند، در حالی که به شدت در حال کاهش قیمت هستند.»

مشکل این است که در حالی که تغییرات فناورانه به سرعت در حال شتاب گرفتن است، جامعه ما با سرعت تدریجی و افزایشی با نرخ ثابت در حال تکامل است. در نتیجه، شکافی بین فناوری و جامعه ایجاد می‌شود که اظهر آن را «شکاف نمایی» می‌نامد.

ما از روزهای تبرهای چوبی و چوب‌های حفاری چوبی، به فناوری‌های امروزی رسیده‌ایم. با این حال به گفته اظهر، ما به عنوان یک گونه در درک تغییرات نمایی بسیار بد هستیم: «ذهن ما برای دنیایی شکل گرفته که هنوز قدرت تغییرات سریع را کشف نکرده بود.»

با این حال، افراد و شرکت‌ها آن را در مخاطرات خود نادیده می‌گیرند. در سال ۲۰۰۷، استیو بالمر از مایکروسافت در اظهار نظر مشهوری آیفون را رد کرد و گفت: «این هیچ شانسی برای به دست آوردن سهم قابل توجهی از بازار ندارد.» همان‌طور که اظهر اشاره می‌کند: «او در شکاف نمایی افتاد.»

اظهر در عبارتی که از سخنرانی سی‌پی اسنو در مورد دو فرهنگ در سال ۱۹۵۹ گرفته شده است، می‌گوید: اکنون بین فناوران و بقیه جامعه «شکافی از عدم درک متقابل» وجود دارد. سیاست‌مداران غالبا از ابتدایی‌ترین فناوری‌ها ناآگاهی عمیقی نشان می‌دهند: «آن‌ها مانند افرادی هستند که سعی می‌کنند با پر کردن صندوق عقب خودرو از یونجه به خودرو سوخت‌رسانی کنند.»

این نگران‌کننده است، زیرا جهان قطعا در حال تغییر است. به شرکت‌های فناورانه که هر یک به اندازه یک دولت هستند و اکثر آن‌ها کم‌تر از دو دهه قدمت دارند – فکر کنید که اکنون بر بازار تسلط دارند. چنین شرکت‌هایی از قوانین مالیاتی ملی اجتناب می‌کنند، آن‌‌ها پیمان‌کاران مستقل را معرفی کرده و اقتصادی بر اساس داده‌ها را ایجاد کرده‌اند که در آن اطلاعات خصوصی ما بدون اطلاع ما خرید و فروش می‌شود. او می‌نویسد: «مطمئناً از داده‌ها برای سودبردن از ما و اغلب برای ردیابی ما استفاده می‌شود و ممکن است از آن برای کنترل ما استفاده شود.»

اظهر در مورد قدرت فناوری بی‌رحمانه ابراز نگرانی می‌کند: «ما در حال ورود به عصر فراوانی هستیم. اولین دوره در تاریخ بشریت که در آن تولید انرژی، غذا، رایانش و موارد دیگر بسیار ارزان خواهد بود.»

اما، علاوه بر برجسته کردن پیشرفت‌های شگفت‌انگیزی که در حال انجام است، او با قدرت در مورد چه‌گونگی شکل‌دادن به فناوری برای بازگردان آن در خدمت جامعه صحبت می‌کند و بینش‌هایی اساسی در مورد نحوه حفاظت از شهروندان و کارگران در اقتصاد دیجیتالی جدید ارائه می‌دهد؛ و همه این‌ها برای ساختن دنیایی که در آن «ما هستیم که تصمیم می‌گیریم از ابزارهایی که می‌سازیم چه می‌خواهیم.»

شناسنامه کتاب
Exponential: How Accelerating Technology Is Leaving Us Behind and What to Do About It, by Azeem Azhar, published by Random House, September 7, 2021, 323 pages.

اشتراک گذاری
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on telegram
Telegram
Share on email
Email
Share on print
Print
جدیدتربن مطالب
مطالب مرتبط
دیدگاه‌ها

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *