لودینگ

گوشه چشمی به تازه های نشر!

معرفی کتاب

گوشه چشمی به تازه های نشر!

چاپ دوم «آسوده گرایی» نوشته گِرگ مک کیون و ترجمه علی ابوالحسنی توسط نشر مون منتشر شد. در این کتاب درباره ساده سازی کارها بحث شده است. به باور نویسنده این کتاب فرسودگی شغلی افتخار نیست.

به گزارش خبرنگار مهر، نشر مون چاپ دوم کتاب «آسوده‌گرایی: چگونه بی‌دردسر به بهترین نتیجه ممکن برسیم» نوشته گِرگ مک کیون و ترجمه علی ابوالحسنی را با شمارگان هزار نسخه، ۲۴۷ صفحه و بهای ۵۹ هزار تومان منتشر کرد. نخستین چاپ این کتاب نیز تابستان امسال (۱۴۰۰) با همین مشخصات ساختاری در دسترس مخاطبان قرار گرفته بود.

آسوده گرایی دیدگاهی متفاوت به شیوه انجام کارهاست. هدف عقب نشینی از ایدئال‌ها و انجام کار کمتر نیست، انجام دادن تمام کارهای ضروری به بی دردسرترین شکل ممکن است. با مطالعه این کتاب یاد می‌گیرید که چگونه آسود ترین مسیر ممکن را برای رسیدن به اهداف خود انتخاب کنید. کتاب این نکته را به مخاطبان می‌آموزد که وقتی که دیگر نمی‌توانند بیشتر تلاش کنند باید راه دیگری را پیدا کنند.

به باور نویسنده کتاب فرسودگی شغلی مدال افتخار نیست، چرا که وقت و توان انسان‌ها محدودیت دارد و هرچه انسان‌ها خالی‌تر بشوند، بازده تلاش‌شان کمتر می‌شود.

کتاب سه بخش و ۱۵ فصل دارد. بخش نخست با عنوان «وضعیت بی‌دردسر» شامل پنج فصل است: «وارونه کنید»، «لذت ببرید»، «خودتان را خلاص کنید»، «استراحت کنید» و «دقت کنید».

نویسنده در بخش نخست کتاب اشاره کرده که وقتی مغز انسان‌ها تا حداکثر ظرفیت خود پر باشد، هرکاری سخت‌تر به نظر خواهد رسید. خستگی سرعت انسان‌ها را کاهش می‌دهد. عوامل بی‌شماری نیز در زندگی روزمره وجود دارند که حواس انسان‌ها را پرت می‌کنند و تشخیص واضح مسائل مهم را دشوار می‌کنند. پس اولین گام برای بی دردسر کردن چیزها، پاک کردن قلب و ذهن از به هم‌ریختگی‌هاست.

بخش دوم با عنوان «عمل بی‌دردسر» شامل پنج فصل به ترتیب با این سرفصل‌هاست: «تعریف کنید»، «شروع کنید»، «ساده کنید»، «پیشرفت کنید» و «ضرب آهنگ عمل را تنظیم کنید».

فرسودگی شغلی افتخار نیست/چگونه بی‌دردسر به بهترین نتیجه برسیم؟

نویسنده در این بخش اشاره کرده که انسان‌ها وقتی به وضعیت بی‌دردسر برسند انجام عمل بی‌دردسر آسان‌تر می‌شود، اما ممکن است با پیچیدگی‌هایی روبه‌رو شوند که آغاز یا پیش‌بری پروژه‌ای ضروری را دشوار می‌کند. به باور نویسنده کمال گرایی شروع پروژه‌های ضروری را دشوار می‌کند و شک به خود پایان دادن آنها را. تلاش بیش از حد زیاد و سریع نیز حفظ روند روبه جلو را دشوار می‌کند. بنابراین باید به ساده سازی فرآیندهای انجام کار فکر کرد.

در نهایت بخش سوم کتاب با عنوان «نتایج بی دردسر» نیز شامل این فصل‌هاست: «بیاموزید»، «بالا بروید»، «روند کارها را خودکار کنید»، «اعتماد کنید» و «پیشگیری کنید». کتاب یک جمع‌بندی هم دارد که عنوان آن «خلاصه‌ای بی دردسر» است.

نویسنده در این فصل اثبات کرده که وقتی عملی را بی دردسر انجام می‌دهیم رسیدن به نتایج مطلوب را آسان می‌کنیم. به باور او دو نوع نتیجه وجود دارد: خطی و ماندگار. وقتی تلاش انسان‌ها فقط یکبار به بار بنشیند حاصل نتیجه خطی است و با نتایج ماندگار است که با صرف یکبار تلاش، می‌توان بارها سود برداشت کرد.

در بخشی از این کتاب آمده است:

«چیزی که یاد گرفتم این بود: ما همه می‌خواهیم کارهایی را انجام دهیم که مهم هستند. همه می‌خواهیم تناسب اندام داشته باشیم، برای خرید خانه یا بازنشستگی پول ذخیره کنیم، در مسیر شغلی خود به شکوفایی برسیم و با همکاران با افرادی که باهم زندگی می‌کنیم روابط نزدیک‌تری داشته باشیم. انگیزه کافی نیست، چون جزو منابع محدود است. برای رسیدن به پیشرفت واقعی در مسائل مهم، به راه و روشی کاملاً جدید برای کار و زندگی خود نیاز داریم.»

انگار هنوز این قصه نامکرر است

در تمام داستان‌های عاشقانه جهان راز و رمزی نهفته است که اندیشمندان نسبت به آن حساس بوده‌اند. در این پدیده چیزی برای فهمیدن هست که انگار هنوز این قصه نامکرر است. در جهان روانشناسی هم عشق در قامت پدیده‌ای چندوجهی و پیچیده و رشددهنده خود را معرفی می‌کند
به گزارش خبرگزای کتاب ایران(ایبنا) «درباره عشق رمانتیک» کتابی است به قلم بریت بروگارد که با ترجمه سیدپیمان رحیمی‌نژاد و فائزه پرداختی توسط انتشارات روانشناسی و هنر روانه بازار نشر شده است. بی‌شک عشق یکی از اصلی‌ترین و باریشه‌ترین مفاهیم انسانی است که در مورد آن سخن بسیار رفته است؛ اما هنوز می‌توان به آن پرداخت. همان‌طور که در معرفی کتاب آمده است: «در تمام داستان‌های عاشقانه جهان راز و رمزی نهفته است که اندیشمندان نسبت به آن حساس بوده‌اند. در این پدیده چیزی برای فهمیدن هست که انگار هنوز این قصه نامکرر است. در جهان روانشناسی هم عشق در قامت پدیده‌ای چندوجهی و پیچیده و رشددهنده خود را معرفی می‌کند.»

بریت بروگارد نویسنده این اثر استاد تمام و مدیر آزمایشگاه بروگارد در زمینه تحقیقات جدی درباره هیجان پیچیده در دانشگاه میامی است. او دارای مدرک پزشکی عصب‌شناسی و دکترای فلسفه است و تا به حال بیش از ۱۰۰ مقاله پراستناد در مورد علم اعصاب و مسائل مربوط به حوزه سلامت نوشته است. علاوه بر این «حقایق فانی»، «درباره عشق رمانتیک» و «ذهن فرابشری» سه کتاب منتشر شده اوست. مولف کتاب خود اثر را این طور معرفی می‌کند: «در همکاری‌های معاصر و تاریخی در فلسفه عشق، در برابر سه ادعا درباره عشق رمانتیک مقاومت قابل توجهی وجود داشته است. (۱) عشق رمانتیک در برابر عقلانیت و تفکر استدلالی قابل ارزیابی است، (۲) عشق رمانتیک عشق به یک دلیل است و (۳) عشق رمانتیک و عاشقانه پاسخگو به یک دلیل است. باید گفت که در این اثر این سه ایده با هم گره خورده‌اند و در طول مسیر معرفی عشق، برخی از راه‌های اصلی که عشق رمانتیک با انواع دیگر عشق، مانند عشق به عنوان‌دوستی و عشق به والدین و تفاوت آنها را معرفی می‌کند، وجود دارد.»

بروگارد کتاب خود را در ۹ فصل اصلی سامان داده است و در آن‌ها با توصیفی دقیق درباره عشق رمانتیک، به ما تصویری روشن از عشق می‌دهد که می‌تواند زمینه‌ای برای پاسخ به سوالات بی‌شمار درباره عشق، این پدیده جذاب باشد. نویسنده در این کتاب توضیح می‌دهد که چگونه هیجانات به‌ویژه عشق رومانتیک می‌تواند معنای منطقی و غیرمنطقی داشته باشد. گاهی عشق، غیرمنطقی، احمقانه و حتی مضر است؛ و گاهی کاملا منطقی است. اگر کسی را دوست دارید که با تحقیر و بی‌احترامی با شما رفتار می‌کند یا از شما سوءاستفاده می‌کند، عشقتان غیرمنطقی است. اگر عاشق تصویر فانتزی شده‌اید که از معشوق در ذهنتان ساخته‌اید، عشق شما غیرمنطقی است و از طرف دیگر عشقتان برای فردی که به شما احترام می‌گذارد و آرزومند شادی شماست، کاملا منطقی است.

انگار هنوز این قصه نامکرر است/ نکاتی درباره روانشناسی عشق

یکی دیگر از مواردی که کتاب به آن نظر دارد، دست‌کشیدن از عشق غیرمنطقی است، نویسنده در توضیح این مفهوم در کتاب می‌نویسد: «اگر عشق غیرمنطقی رفاه حال‌تان را تهدید می‌کند، وقت آن است که با مصائب دست‌کشیدن از عشق رو‌به‌رو شوید. البته این کار آن‌قدر هم که دوستان و خانواده‌تان فکر می‌کنند، کار آسانی نخواهد بود. مثل مواجهه با ترس غیرمنطقی، پس نمی‌توانید به همان راحتی که برق اتاق‌خواب‌تان را خاموش می‌کنید، عشق را نیز خاموش کنید؛ اما می‌توان بر ترس غیرمنطقی غلبه کرد و همان‌طور که افراد برای ازبین‌بردن ترس‌های بیمارگونه و اضطراب‌های خود به سختی تلاش می‌کنند، عاشق‌نبودن هم کاملا امکان‌پذیر است».

در حقیقت کتاب «عشق رمانتیک» چنین نگاهی به عشق نامرئی و یا ناخودآگاه و بازخورد آن در روابط میان ما و دیگران نیز دارد. به اعتقاد نویسنده اغلب ما نمی‌دانیم احساساتی داریم که از وجود آن‌ها بی‌خبریم و علت این عدم آگاهی ما از آن‌ها هم در ضمیر نیمه‌هوشیارمان است. با این حال این احساسات بر رفتارها و انتخاب‌های ما تاثیر قابل توجهی می‌گذارند و ما را نسبت به اشتباهات‌مان در جهان عشق رمانتیک آسیب‌پذیر می‌کنند. این احساسات پنهان نیز اغلب خود را به شکل انتخاب‌های غیرعاقلانه، اعتمادبه‌نفس پایین، جدایی‌های دردناک یا دشواری برای یافتن جایگاه در جهان بیرون نشان می‌دهند. البته نویسنده در کتاب نشان می‌دهد که این تنها یک روی عشق است و عشق همان‌طور و همان‌قدر که می‌تواند دردناک و سرشار از اضطراب باشد، می‌تواند مملو از شعف هم بوده و به زندگی ما معنایی عمیق ببخشد. درحقیقت نیاز به عشق همانند نیاز به غذا و آب یک نیاز اساسی بشر و یکی از برترین لذت‌های اوست.

«درباره عشق رمانتیک» به قلم بریت بروگارد با ترجمه سیدپیمان رحیمی‌نژاد و فائزه پرداختی در ۲۸۰ صفحه، شمارگان ۵۰۰ نسخه و قیمت ۵۲هزار تومان توسط انتشارات روان‌شناسی و هنر منتشر شده است.

اشتراک گذاری
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on telegram
Telegram
Share on email
Email
Share on print
Print
جدیدتربن مطالب
مطالب مرتبط
دیدگاه‌ها

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *