لودینگ

گوشه چشمی به تازه های نشر ۲۳ اسفند ماه!

معرفی کتاب

گوشه چشمی به تازه های نشر ۲۳ اسفند ماه!

این رساله کوچک مانندشهریارماکیاولیمشورتی ماندگار و صریح برای کسانی فراهم می‌کند که مشتاق قدرت هستند. ایده آلیسم و ساده دلی کنار می‌روند وقتی کوئینتوس به برادرش و همه ما می‌گوید که مشغله نازل و کثیف مبارزه انتخاباتی موفق واقعاً چگونه عمل می‌کند. نامه پر از توصیه‌های گرانبها برای کاندیداهای مدرن است.

چگونه در انتخابات پیروز شویم» [How to win an election : an ancient guide for modern politicians] مارکوس تولیوس سیسرون [Quintus Tullius Cicero]

به گزارش کتاب نیوزبه نقل از ایبنا، کتاب «چگونه در انتخابات پیروز شویم» [How to win an election : an ancient guide for modern politicians] نوشتهمارکوس تولیوس سیسرون[Quintus Tullius Cicero] به ترجمه شهاب الدین عباسی منتشر شده است.

مجموعه خردمندی کهن برای خوانندگان مدرن کاری از انتشارات دانشگاه پرینستون است که تا این تاریخ ۱۲ کتاب از آن منتشر شده است. در این مجموعه عده‌ای از محققان خبره به انتخاب و ترجمه از زبان اصلی برخی از مهمترین متون باستان پرداخته و مقدمه‌هایی فشرده و خواندنی و توضیحات متنی و تاریخی معتبری بر ترجمه افزوده‌‌اند.

کتاب‌ها بر محور موضوعاتی مهم مانند سیاست، زندگی فردی و اجتماعی و آداب‌‌اندیشیدن شکل گرفته‌اند که همه انسانها همواره درگیر و دل مشغول آنها بوده‌اند و امروز هم هستند. این آثار قدرت درونی دارند و می‌توانند در حل مسائل انسان معاصر منبع رجوع و کمک باشند. اولین کتاب این مجموعه با موضوع راه‌های پیروزی در انتخابات در سال ۲۰۱۲ منتشر شد. دو کتاب بعدی درباره راه و رسم کشورداری و مواجهه با میانسالی و پیری به ترتیب در سال‌های ۲۰۱۳ و ۲۰۱۶ منتشر شدند. چند کتاب دیگر این مجموعه با محوریت پیروزی در بحث و استدلال روبه‌رو شدن با مرگ آداب دوستی آداب رهبری و آزادی شخصی در سال ۲۰۱۸ منتشر شدند. کتاب‌های دیگر این مجموعه به موضوعاتی نظیر این اختصاص دارند که چگونه باید آرامش خود را حفظ کنیم، چگونه به جنگ و سیاست خارجی بیاندیشیم و چگونه درباره خدا فکر کنیم. این کتاب‌ها اخیر در سال ۲۰۱۹ منتشر شده‌‌اند.

این کتاب‌های خواندنی نویسندگان بزرگ و نامداری چون سیسرون(کیکرو) سنکا، توسیدید(توکودیدس)، اپیکتوس، پلوتارک(پلوتارخوس) دارند که از فیلسوفان، دولتمردان، مورخان و سخنوران بزرگ تاریخند. مترجم و پژوهشگر کتاب «چگونه در انتخابات پیروز شویم» فیلیپ فریمن استاد علوم انسانی در دانشگاه پیر دین در کالیفرنیا است. دکترایش را از دانشگاه ‌هاروارد ادبیات و زبان شناسی کلاسیک گرفته و کتاب‌های متعددی منتشر کرده است. سه کتاب از مارکوس سیسرون و یک کتاب از برادر وی در این مجموعه به همت دکتر فریمن ترجمه و تنظیم شده‌‌اند. ترجمه‌های خوب و روان او را از متون کلاسیک ستوده‌اند.

«چگونه در انتخابات پیروز شویم» بر اساس ترجمه و تنظیم اثری از کوئینتوس تولیوس سیسرون پدید آمده است. این اثر متن توصیه‌ای است که برادر سیسرون فیلسوف سیاستمدار و سخنور نامدار رومی به وی نوشته است. درباره این کتاب نوشته‌‌اند: «سخنان کوئینتوس سیسرون با بیش از دو هزار سال فاصله از ما صریح تیزهوشانه و روشنگر است وقتی به جانوری عجیب به نام سیاست می‌رسیم می‌بینیم طبیعت انسان در طول این دو هزاره تغییر چندانی نکرده است واقعاً باید گفت گذشته حتی گذشته هم نیست.»

در بخشی از مقدمه این کتاب می‌خوانیم: «روم در ایام برادران سیسرون امپراتوری پهناور بود، اما چنان اداره می‌شد که گویی هنوز شهری کوچک است که در میان هفت تپه در کنار رودخانه تیبر آرمیده است. سیاست عمیقاً شخصی بود و سررشته آن در دست چند خانواده پیشرو شهر قرار داشت و متمرکز بر محل اجتماعات رومی در مرکز شهر بود. اگرچه شهروندان رومی در پهنه ناحیه مدیترانه‌ای زندگی می‌کردند، چیزی به نام رای گیری پستی وجود نداشت. همه مبارزات انتخاباتی را کاندیدا‌ها در داخل شهر روم یا در شهرهای اطراف انجام می‌دادند. هر رومی که سودای کنسول شدن در سر داشت، لازم بود پس از خدمت نظام وظیفه، اول در رشته‌ای از مقام‌های رده پایین‌تر یا راه افتخارات خدمت کند. اولین قدم در این روند طولانی حول و حوش ۳۰ سالگی شروع می‌شد و عبارت بود از یکی از کویسترهایی که هرسال برای اجرای وظایف عرفی حکومت مثل اداره کردن خزانه داری انتخاب می‌شدند. خدمت در مقام پریتر هم بعد از آن قرار داشت و مسئولیت‌هایی مانند اداره دادگاه‌ها را به همراه داشت. در این منصب فرد ممکن بود به خارج از روم فرستاده شود تا بر یکی از ایالت‌ها حکمرانی کنند. فقط عده‌ای کمی برای مبارزه نهایی برگزیده می‌شدند، یعنی مبارزه برای جایزه نهایی که عبارت بود از مقام کنسولی این دو مقام عالی که سالانه انتخاب می‌شدند، قدرت اجرایی عالی جمهوری را در دست داشتند و مسئول هم امور مدنی و هم امور نظامی بودند. اعیان روم با حسادت مراقب انتخابات کنسولی بودند، چون خدمت در چنین مقام عالی، وجهه اجتماعی رشک برانگیز والا نژادی فرد و ایل و تبار او را تضمین می‌کرد.

رومیان ایده یونانی «یک فرد، یک رای» را اختراعی برای حاکم شدن توده عوام می‌دانستند و آن را مسخره می‌کردند. هر شهروند مذکر بزرگسال می‌توانست یک رای بدهد اما این کار در سیستم گروهی پیچیده‌ای انجام می‌شد…»

فهمیدن مبانی سیستم انتخاباتی روم در قرن یکم پیش از میلاد، برای درک ارزش توصیه‌ای که مارکوس سیسرون در این نامه دریافت کرد مفید است، اما لذت واقعی آن برای اکثر خوانندگان مدرن در توصیه مصلحت جویانه بی پرده‌ای است به اینکه چطور باید از رای دهندگان بهره‌برداری کرد و مقام سیاسی را از آن خود ساخت.

این رساله کوچک مانند شهریار ماکیاولی مشورتی ماندگار و صریح برای کسانی فراهم می‌کند که مشتاق قدرت هستند. ایده آلیسم و ساده دلی کنار می‌روند وقتی کوئینتوس به برادرش و همه ما می‌گوید که مشغله نازل و کثیف مبارزه انتخاباتی موفق واقعاً چگونه عمل می‌کند. نامه پر از توصیه‌های گرانبها برای کاندیداهای مدرن است. اما برخی از عالی‌ترین گوهر‌های آن به این شرح است:

مطمئن شوید که خانواده و دوستانتان از شما طرفداری می‌کنند. وفاداری در خانه شروع می‌شود. دور و بر خود آدم‌های مناسب جمع کنید. پایگاه حمایتی گسترده‌ای برای خود بسازید. به هرکس هر قولی بدهید. مهارت‌های ارتباطی اهمیت کلیدی دارد. شهر را ترک نکنید. ضعف‌های مخالفان خود را بشناسید. بدون خجالت تملق رای دهندگان را بگویید. به مردم امید بدهید، حتی بدترین رای دهندگان می‌خواهند کسی را باور کنند.

خرده توصیه‌های بسیار دیگری در این نامه برای خوانندگان مدرن وجود دارد که خودشان می‌توانند آنها را کشف کنند و به شعف بیایند، با اینکه جمهوری رومی بیش از ۲۰۰۰ سال قبل از بین رفته و جالب است که می‌بینیم چیز‌ها هرچه بیشتر تغییر می‌کنند، بیشتر یکسان می‌مانند و شاید با خودتان بگویید، نحوه انتخابات کنسول‌ها به چه صورت درآمد؟ آیا مارکوس بالاخره مبارزه انتخاباتی‌اش را برد؟ آیا توصیه کوئینتوس کارگر افتاد ؟ پس از انتخابات بر سر دو برادر چه آمد؟ به خواندن ادامه دهید و در پایان نامه متوجه می‌شوید چه اتفاقی افتاده است.

کتاب «چگونه در انتخابات پیروز شویم؟» نوشته مارکوس تولیوس سیسرون به ترجمه شهاب الدین عباسی با شمارگان ۱۱۰۰ نسخه در ۹۶ صفحه به بهای ۴۰ هزار تومان از سوی بنگاه ترجمه و نشر کتاب فارسی منتشر شده است.

 

 

 

 

در سایه‌ی برادری | الف

همه از یک ریشه‌ایم و جلوه‌ای از حق تعالی. هر چه هست اوست و جلوه هم اوست. در این جلوه‌گاه هستی، با آدمیانی با گِلی واحد، اختلافات بر سر چیست؟ روابط انسانی چگونه است و چگونه باید باشد؟ چه تلاشی در جهت چگونه باید شدن‌شان صورت گرفته؟ در زمانه‌ای که برداشت‌های معرفت شناسانه نظری و متدیک علم اقتصاد بر علوم اجتماعی و روابط انسانی فارغ از هر نژاد و دین و ملیتی سایه افکنده، دغدغه‌یامام موسی صدر، تبیین مبنای روابط انسانی، تقریب افراد و تعامل آن‌ها با یکدیگر جهت تکامل‌شان و از همین مدخل تکامل جوامع بشری بوده‌است. ایشان در پی این مسئله که، روابط انسانی باید بر کدام پایه قرار داشته باشد و چگونه شکل بگیرد، از واژه‌ی «برادری» استفاده می‌کند و از چهار نوع برادری نام می‌برد که می‌تواند مبنای روابط اجتماعی قرار گیرد؛ برادری انسانی، برادری خداباوران، برادری اسلامی و برادری ملی. کتاب «ارج نامه انسان» در ۴ فصل به توضیح هر یک ازانواع برادری می‌پردازد و استدلال می‌کند که وجود آن‌ها چگونه می‌تواند روابط انسان‌ها را تقویت کرده و موجب افزایش همکاری و تعامل میان‌شان شده و عاملی باشد برای شکست دشمن. کتاب ارج‌نامه‌ی انسان تلاش می‌کند از باورهای امام موسی صدر در این عرصه گزارشی تحلیلی ارائه کند.

ارج نامه انسان موسی صدر
برادری انسانی
در خصوص ارتباط افراد با ادیان مختلف، استدلال برآمده از اسلام و نص قرآن اینگونه بیان می‌دارد که دعوت همه‌ی انبیا در قرآن از یک ریشه واحد است. دعوت همه‌ی آن‌ها اسلام نامیده شده، زیرا دعوت‌شان تسلیم خداوند بودن است. بنابراین ادیان همگی یک ریشه دارند، همگی از آن خداوند هستند و برای خدمت به انسان‌ها آمده‌اند و بر این اساس همگی برابرند. پس چنین شرایطی ایجاب می‌کند، با افراد ادیان مختلف به نیکویی صحبت کرد و بر اساس ریشه‌ی مشترک، با آنان تعامل داشت. خداوند، واحد است و نزد این خدای واحد، انسان‌ها با یکدیگر تفاوتی ندارند. مگر به واسطه عمل و علم و تقوا. برابری، عامل برادری است. امام موسی صدر در خصوص برادری و برابری انسان‌ها در این بخش از کتاب مفصلا توضیح می‌دهد که اگرچه جامعه از افراد مختلف تشکیل شده اما هیچ یک از آن‌ها بر دیگری برتری ندارد، بلکه هر کس توانایی و استعداد خاص خودش را دارد. این تفاوت افراد در توانایی‌شان، سبب نیاز متقابل افراد با یکدیگر شده و در نهایت تعامل آن‌ها با یکدیگر را رقم می‌زند، زیرا انسان‌ها برای رفع نیازها و تکامل خویش به دیگر افراد جامعه نیاز دارند. این امر قابل تعمیم به ملت‌ها نیز می‌باشد و علت وابستگی و تعامل متقابل ملت‌ها با یکدیگر را سبب می‌شود.

برادری خداباوران
گذشته از برادری انسانی افراد با یکدیگر، که از پی برابری افرادی با هم بدست می‌آید، به دلیل شرایط زیستی لبنان، که در آن مسلمانان و مسیحیان با هم زیست می‌کردند، امام موسی صدر از برادری خداباوران و هم‌زیستی آنان با یکدیگر دفاع نموده و آن را معیاری برای روابط افراد با یکدیگر در آن جامعه در نظر گرفته‌است. همانطور که در بحث قبلی هم گفته شده همه‌ی انسان‌ها از خالقی برابر، آفریده شده‌اند. مشارکت افراد در هستی و ریشه‌ی مشترک‌شان که از خاک است، عاملی است برای برادری‌شان. امام موسی صدر همواره بر این موضوع تاکید می‌کند که ایمان انسان‌ها به پروردگارشان، برادری آن‌ها را تقویت می‌کند و هر انسانی که بر اساس ایمانش به خدا، علیه وضع موجود مبارزه کند و قدمی بردارد، مورد حمایت اوست. جامعه‌ی توحیدی را جامعه‌ای می‌داند که در آن وحدت از آغاز آفرینش وجود داشته و تا پایان آفرینش وجود دارد. در جامعه خداباوران، روابط انسانی، مبتنی بر خداباوری آن‌هاست و آنچه میان‌شان شکل می‌گیرد رقابت است و تعامل، نه آنچنان که در جوامع مادی می بینیم، مبتنی بر کار اقتصادی و نزاع با هدف برتری طبقاتی.

خداباوری اسلامی
تفرقه‌هایی که در طول تاریخ میان مسلمانان رخ داده، موجب تذکر و یادآوری ضرورت اتحاد و هم‌بستگی آنان با یکدیگر شده، تا از خطراتی که در قرآن به آن اشاره شده دوری کنند. خطراتی که اصل قرآن و اسلام را هدف قرار داده و آن‌ها را تهدید می‌کند؛ خطر مشرکان و یهودیان. امام موسی صدر بخش مهمی از اختلاف مسلمانان با یکدیگر را ناشی از سیاست حکومت‌ها می‌داند که در طول تاریخ سعی در دامن زدن اختلافات میان مسلمانان داشتند. ایشان در راه تلاش برای برادری مسلمانان با یکدیگر و دوری از تفرقه این نکته را یادآور می‌شود که هدف همه مسلمانان باید مبارزه با ظلم و دفاع از مظلوم، در نگاهی جهانی باشد. امام در صدد بود، جهت تحکیم روابط انسانی مسلمانان، آن‌ها را اقناع کند که تفاوت‌های مذاهب را بپذیرند، با یکدیگر تعامل کنند، و تفاوت‌ها را راهی بدانند برای اجتهاد و تامل و تفکر. و در اختلاف با هم زیاده‌روی نکنند، از سب یکدیگر بپرهیزند و به جای مجادله کلامی، به تعیین هدف بپردازند و از طریق تلاش برای دست‌یابی به اهدف، راه اعتماد به یکدیگر را بیابند. موسی صدر در راه تلاش در به انجام رساندن وحدت میان مسلمانان، با شناسایی تفاوت‌های میان شیعه و سنی که در ولایت و منابع شرع، خلاصه می‌َشد، دو پیشنهاد می‌دهد: وحدت فقهی میان مسلمانان و تلاش همگانی برای رسیدن به اهداف مشترک. امام موسی صدر، در عین اینکه شیعه را مذهبی پیشرو می‌داند که در صدد طبقه‌بندی افراد نیست، برای وحدت و حفظ برادری، بر یکپارچگی مناسک و شعائر مسلمانان را نیز تاکید می‌نمود. هم‌چنین در بخش‌های مختلف کتاب از تجربیات مختلف امام موسی صدر از تعامل با اهل تسنن و دفاع از شیعیان و ضرورت اتحاد در برابر یهودیان، گفته شده‌است.

خداباوری ملی
امام موسی صدر در مقابل تفکری که دین و وطن‌پرستی را در تقابل با هم می‌دید ایستاد و آن‌ها را مکمل یکدیگر و هر دو را در خدمت انسان می‌دانست. ایشان با توجه به وضعیت هم‌زیستی مسیحیان و مسلمانان در لبنان با یکدیگر، از وحدت ملی برای دفاع از میهن و دفع خطر شمن خارجی استفاده می‌کرد. البته این وحدت ملی، به معنای فرقه‌گرایی نبوده و ایشان فرقه‌گرایی را به معنای پذیرش سکولاریسم می‌دانست. چهار معنای فرقه‌گرایی؛ سیاسی، ادای تکلیف، فرقه‌گرایی مثبت و فرقه‌گرایی منفی می‌باشد. آنچه موجب تفرقه می‌شود، فرقه‌گرایی منفی است. زمانی که فرقه‌ای فقط به فکر اعتلای خود باشد و کشمکش میان فرقه‌های مختلف رخ دهد، فرقه‌گرایی منفی رخ می‌دهد. نقش نظام سیاسی در اینجا ظاهر می‌شود که بتواند فراتر از فرقه‌ها عمل کرده و شرایط رقابت را میان شان ایجاد کند و نه کشمکش. در این صورت، وجود فرقه‌های مختلف در جامعه موجب رشد، تعامل، دادوستد و انتقال تجربیات خواهد شد.

تلاش ایشان در ایجاد لبنانی واحد، و جلوگیری از تجزیه‌ی لبنان، در این کتاب بسیار به چشم می‌خورد. به نظر می‌رسد در این کتاب، تحلیل خوبی از اندیشه‌های امام موسی صدر در خصوص برادری صورت گرفته، آنچه بر اساس پاورقی‌های کتاب ارج‌نامه‌ی انسان به نظر می‌رسد این است که مرجع این اثر، کتاب «گام به گام با امام» بوده و بر اساس آن، این تحلیل‌ها صورت گرفته‌است.

 

 

 

 

رابرت ووبولدینگ در کتاب خود به شما یاد می‌دهد که چگونه بدون کنترل یکدیگر گزینه‌های متعدد پیش‌رو را ببینید و با آزادی رفتارهای خود را انتخاب کنید و در کل خلقتان را بالا ببرید.
خلقتان را بالا ببرید تا افسرده نباشید
ابوذر گل‌ورز؛ پژوهشگر و مترجم در گفت‌وگو باخبرگزاری کتاب ایران‌(ایبنا)، درباره کتاب «راهنمای روان‌شناسی تئوری انتخاب برای افسردگی» نوشته رابرت ووبولدینگ که ترجمه آن‌را خودش برعهده داشته، بیان کرد: این اثر یکی از کتاب‌های مجموعه‌ای هفت جلدی است که ضمن آموزش مفاهیم کلیدی تئوری انتخاب از قبیل نیازهای اساسی، دنیای کیفی، ماشین رفتار و …، به کاربست این عناصر در مشاوره با افراد افسرده می‌پردازد. علاوه بر این، نویسنده در بحث تخصصی به نشانه‌های افسردگی و همچنین علل و پیامدهای آن اشاره کرده و راهکارهایی را برای مقابله با «ابر سیاه و تیره افسردگی» ارائه می‌کند. یکی از جنبه‌های حائز اهمیت این کتاب، اشاره به نمونه‌های واقعی مبتلا به افسردگی و درج مصاحبه‌های صورت‌گرفته با آن‌ها است که به‌ویژه برای متخصصان یک کلاس درس آموزشی برای فراگیری شیوه‌های مصاحبه به سبک تئوری انتخاب و واقعیت‌درمانی محسوب می‌شود.

وی افزود: در زمینه تئوری انتخاب و واقعیت‌درمانی کتاب‌های متعددی، به‌ویژه به قلم شیوای دکتر علی صاحبی، تألیف و ترجمه شده است. اما جای کتابی که به‌طور خاص به شیوه اداره افسردگی از این دیدگاه بپردازد، خالی به‌نظر می‌رسید. لذا با توجه به عنوان کتاب و همچنین نویسنده، یعنی رابرت ووبولدینگ، که به‌نوعی فرد دوم این نظریه شناخته می‌شود، می‌توان به اعتبار علمی مباحث مطرح‌شده تکیه کرده و از آن‌ها در راستای آموزش و درمان استفاده کرد.

این مترجم با اشاره به مخاطبان اصلی این اثر تأکید کرد: محتوای کتاب به‌گونه‌ای تنظیم شده که تمام افراد قادر به بهره‌گیری از مطالب آن هستند. در حقیقت هم درمانگرانی که قصد اجرای تئوری انتخاب را در اتاق درمان دارند (یعنی از رویکرد واقعیت‌درمانی استفاده می‌کنند)، هم افراد افسرده (به‌عنوان یک روش خودیاری) و هم کسانی که با افراد افسرده در ارتباط هستند و قصد کمک به آن‌ها را دارند، می‌توانند از توصیه‌های این کتاب استفاده کنند. به اعتقاد ویلیام گلسر، یادگیری مفاهیم تئوری انتخاب بسیار ساده اما کاربرد آن‌ها بسیار دشوار است، بنابراین برای درک موضوعات مطرح‌شده در کتاب به پیش‌نیاز علمی خاصی احتیاج نیست، اما عمل کردن به توصیه‌های ارائه‌شده مستلزم همت و پشتکار خوانندگان و تعهد برای انجام تمرین‌ها است.

گل‌ورز دباره عمومی‌سازی دانش و رویکردی که نویسنده در راستای ترویج علم در این اثر داشته، گفت: همان‌طور که اشاره کردم، گام‌های اول در این زمینه توسط دکتر علی صاحبی برداشته شده است. دکتر گلسر، مبدع تئوری انتخاب و واقعیت‌درمانی، این نظریه را روان‌شناسی جدید آزادی فردی یا روان‌شناسی امید نامیده است؛ بنابراین هر چه بیشتر مفاهیم این نظریه در بین افراد جامعه ترویج شود، انسان‌ها از زندگی در کنار یکدیگر لذت بیشتری می‌برند.

این پژوهشگر ادامه داد:  این تئوری به افراد آموزش می‌دهد که چگونه بدون کنترل یکدیگر گزینه‌های متعدد پیش‌رو را ببینند و با آزادی رفتارهای خود را انتخاب کنند، نیازهای خود را مسئولانه ارضا کنند، شیوه‌های رفتار بهینه در موقعیت‌های مختلف زندگی را فرابگیرند، از عادت‌های مؤثر استفاده کرده و از عادات مخرب اجتناب کنند.

وی در پاسخ به این پرسش که «با توجه به ترجمه این اثر ضرورت اصلی آن برای انتشار کتابی در باب موضوع تئوری انتخاب در کتاب چه مواردی بوده است؟»، بیان کرد: متخصصان و روان‌شناسان، به‌ویژه کسانی که قصد اجرای واقعیت‌درمانی را دارند می‌توانند برای الگوگیری از نحوه کاربست مفاهیم تئوری انتخاب، از مثال‌های متنوعی که در کتاب ارائه شده (فرد مبتلا به اختلال استرس پس از سانحه، نوجوان بزهکار، یک فرد بیکار و یا مدیر اجرایی موفق) استفاده کنند و تکنیک‌های مصاحبه با مراجعان را در اتاق درمان به‌کار ببرند. این کتاب به‌صورت مختصر و مفید مباحث موردنیاز برای انجام مصاحبه درمانی با افراد افسرده را مطرح کرده است؛ ضمن اینکه نویسنده کتاب فرمولی برای اجرای واقعیت‌درمانی ابداع کرده که مورد تأیید ویلیام گلسر بوده و در این کتاب نیز به‌طور خلاصه به آن اشاره کرده است.

گل‌ورز گفت: از سوی دیگر، افراد زیادی در جامعه مبتلا به افسردگی هستند که بنا به علل مختلف، ازجمله ترس از برچسب بیمار روانی، واکنش‌های دیگران، مسائل مالی یا فرصت نداشتن، از مراجعه به درمانگران اجتناب می‌کنند. چنین افرادی و حتی اطرافیان آن‌ها می‌توانند این کتاب را به‌عنوان یک کتاب خودیاری مطالعه کنند و تکنیک‌ها و توصیه‌های اشاره‌شده را در زندگی خود یا افراد افسرده‌ای که می‌شناسند، به‌کار ببرند.

کتاب «راهنمای روان‌شناسی تئوری انتخاب برای افسردگی» از سوی انتشارات ارجمند راهی بازار کتاب شده است.

داستان ایرانی «عشقِ یک لبخند نیم‌سانتی» اثری از مهین سمواتی که برای گروه سنی نوجوان نوشته شده است از سوی نشر صاد منتشر شد.

عشقِ یک لبخند نیم‌سانتی مهین سمواتی

به گزارش کتاب نیوز به نقل از مهر، داستان ایرانی «عشقِ یک لبخند نیم‌سانتی» اثری از مهین سمواتی که برای گروه سنی نوجوان نوشته شده است در ۱۰۴ صفحه از سوی نشر صاد منتشر شد.

این داستان از زبان فرشته روایت می‌شود. دختر ده‌ساله‌ای که در یک خانواده پر جمعیت به دنیا آمده است. خانه آنها حیاط بزرگی دارد و آدم‌های بسیاری در اتاق‌های دور حیاط زندگی می‌کنند. عمو، زن عمو و عمه‌اش هم با آنها همسایه هستند.

فرشته اتفاق‌هایی را تعریف می‌کند که در این خانه بزرگ برایشان رخ می‌دهد مثل وقتی‌که به‌دنبال حوادثی، به دام اِبی، پسر لاتِ محله می‌افتد و وارد ماجرایی پرترس و هیجان می‌شود.

مهین سمواتی متولد ۱۳۳۹ در همدان و مربی ادبی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان است.

در بخشی از این کتاب آمده است:

مدت‌ها بود که نمرهٔ بیست نگرفته بودم. تا خانه یک‌نفس دویدم، حتّی وقتی به قهوه‌خانه رسیدم یک لحظه هم نایستادم که تلویزیون تماشا کنم. کیف توی یک دستم بود و دفتر نقاشی در دست دیگرم. غیر از نمرهٔ بیستِ خوش‌تیپی که روی یک خطّ منحنی لم داده بود، چیزی نمی‌دیدم.

اشتراک گذاری
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on telegram
Telegram
Share on email
Email
Share on print
Print
جدیدتربن مطالب
مطالب مرتبط
دیدگاه‌ها

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *