لودینگ

تازه های نشر ۱۹ اسفند ماه

معرفی کتاب

تازه های نشر ۱۹ اسفند ماه

کتاب «حق بر توسعه در نظام بین الملل حقوق بشر و آموزه‌های اسلامی» توسط  مهدی فیروزیدر گروه مسائل فقهی و حقوقی پژوهشکده فقه و حقوق تهیه شده است.

حق بر توسعه در نظام بین الملل حقوق بشر و آموزه‌های اسلامی» توسط  مهدی فیروزی

به گزارش کتاب نیوزبه نقل از مهر، تحولات پرشتاب گفتمان حقوق بشر معاصر طی یک سده اخیر، علاوه بر فراگیرشدن این گفتمان، گسترش مفهومی و هنجاری آن را به نحو فزاینده‌ای موجب شده است؛ به گونه‌ای که قلمرو آن به عرصه‌های جدیدی همچون صلح، توسعه و محیط زیست نیز گسترش پیدا کرده و ظهور نسل جدیدی از حقوق بشر را موجب شده است.

تلقی توسعه به عنوان حقی بشری و در نتیجه پیدایش «حق بر توسعه» به عنوان یکی از مصادیق نسل سوم حقوق بشر و ذیل عنوان حقوق همبستگی، در همین راستا قابل تحلیل و ارزیابی است.

کتاب حاضر این مسئله را در دو بخش مورد بررسی و تحلیل قرار داده است؛ در بخش اول به تحلیل حقوقی و اسلامی حق بر توسعه به مثابه یکی از حقوق بشر پرداخته که در پنج فصل تنظیم شده است، در بخش دوم منابع و ضمانت اجرای حق بر توسعه را در چهار فصل مورد بررسی قرار داده است.

کتاب «حق بر توسعه در نظام بین الملل حقوق بشر و آموزه‌های اسلامی» توسط نشر پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی در قطع رقعی و در ۶۶۰ صفحه به زیور طبع آراسته شده است.

کتاب «فلسفه سیاسی آیزایا برلین» [Isaiah Berlin] نوشتهجان گری[John Gray] با ترجمه خشایار دیهیمی توسط نشر نو منتشر و راهی بازار نشر شد.

فلسفه سیاسی آیزایا برلین» [Isaiah Berlin] نوشته جان گری [John Gray

به گزارش کتاب نیوزبه نقل از مهر، این‌کتاب یکی از عناوین مجموعه «کتابخانه فلسفه سیاسی» است که این‌ناشر منتشر می‌کند و پیش‌تر کتاب‌های «فلسفه سیاسیهانا آرنت» نوشته لی بردشا و «فلسفه سیاسی فون هایِک» نوشته جان گری با ترجمه همین‌مترجم در قالب آن منتشر شده‌اند.

نسخه اصلی این‌کتاب سال ۱۹۹۶ توسط انتشارات دانشگاه پرینستون منتشر شده و جان گری در آن، در پی تشریح آرا و عقاید آیزایا برلین فیلسوف و نظریه‌پرداز سیاسی انگلیسی است که سال ۱۹۰۹ متولد شد و سال ۱۹۹۷ درگذشت. او از فیلسوفان سیاسی و مهاجران اندیشمند قرن بیستم است که از روسیه به انگلستان رفت و تجربیاتش از ضربه‌های دردناک سیاسی و رژیم‌های توتالیتر، دست اول و مستقیم بود. این‌تجربیات و حضورش در انگلستان، باعث شکل‌گیری نظریات سیاسی او شد اما میراث غیرانگلیسی برلین، شور آتشین و درک تراژیک از زندگی انسان است.

برلین در نوشته‌ها و مواضع خود، با اصول بنیادی سنت فکری غرب در تضاد و دشمنی است و لیبرالیسمی که در پی آن است، مبارزه‌جو و متمایز از لیبرالیسم متداول غربی است. جان گری در کتابی که برای معرفی این‌فیلسوف نوشته، بر این‌مساله تاکید دارد که پلورالیسم ارزشی، به عنوان اندیشه واحد و بنیادین و نیروی حیاتی همه آثار آیزایا برلین است. گری می‌گوید چنین نگاهی در فلسفه سیاسی برلین، باعث شده که تصور جامعه کاملی که در آن همه آرمان‌ها و خیرهای اصیل به دست می‌آید، نه تنها آرمان‌شهری بلکه ذاتا متناقض باشد.

گری در توضیح بیشتر و تشریح عقاید برلین، می‌گوید لیبرالیسم او، رواقی و تراژیک است و کشمش و تضاد را بین ارزش‌های رقیب اجتناب‌ناپذیر می‌داند. همچنین خسارت‌های ناشی از آن را هم جبران‌ناپذیر می‌شمارد. گری در این‌کتاب از وقایع و حوادث زندگی برلین،‌ فقط تا حدی یاد کرده که به اندیشه و فلسفه او ارتباط پیدا می‌کنند.

این‌کتاب ۶ فصل اصلی دارد که به‌ترتیب عبارت‌اند از: «اندیشه آزادی»، «پلورالیسم»، «تاریخ»، «ناسیونالیسم»، «رمانتیسم و ضد روشنفکری» و «لیبرالیسم آگونیستی».

در قسمتی از این‌کتاب می‌خوانیم:

خود برلین پلورالیسم ارزشی‌اش را در نویسندگانی چونماکیاولّی، مونتسکیو، ویکو، و هردر بازجسته و تشخیص داده است که یا به صورت آموزه‌ای آشکار در آثارشان عیان شده است، یا در غیر این‌صورت پیش‌فرض بیان‌نشده اندیشه‌شان بوده است. حال این سوال پیش می‌آید که آیا این‌آموزه، به آن شکلی که در آثار برلین می‌یابیم، آموزه‌ای اصیل و ابتکاری است یا نه. اینکه در زندگی اخلاقی ما باید بدون کمک اصلی فراگیر ارزشها را با هم متعادل کنیم نظر و نگرش شهودگرایان اخلاقیی نظیر راس و رشدال بود که آثارشان در دهه بیست در آکسفورد، زمانی که برلین دانشجوی آنجا بود، خوانده می‌شد. اما در آثار برلین هیچ مفهوم شهودگرایانه با جنبه اخلاقی نیست که تضادهای میان ارزشهای توافق‌ناپذیر را بتوان به‌نحوی با آن آشتی داد، و در مقابل، در آثار شهودگرایان هم هیچ التفاتی به توافق‌ناپذیری خیرهایی که با صورتهای کلی زندگی همراهند دیده نمی‌شود.

این‌کتاب با ۲۴۵ صفحه، شمارگان هزار و ۱۰۰ نسخه و قیمت ۵۰ هزار تومان منتشر شده است.

 

 

 

 

کتاب «الفبای تفکر فلسفی» [Philosophy: A Beginner’s Guide] اثرپیتر کیو[Peter Cave] تلاشی برای آشنایی با اصول مقدماتی فلسفه و نظریه‌های اندیشمندان بزرگ این حوزه است. مسائل و مشکلات اساسی فلسفه در این کتاب به روشی ساده، جذاب و قابل فهم مطرح می‌شوند.

الفبای تفکر فلسفی» [Philosophy: A Beginner's Guide] اثر پیتر کیو [Peter Cave]

به گزارش کتاب نیوزبه نقل از ایبنا، پرسش از چیستی، قرن‌هاست ذهن بشر را به خود مشغول کرده است و علم فلسفه در ابتدایی‌ترین تعریف در پی پاسخ به پرسش‌هایی از چیستی برآمده است. اما زمانی که از تفکر فلسفی حرف می‌زنیم، دقیقا از چه می‌گوییم؟ این شیوه تفکر چه ویژگی‌هایی دارد و تفاوت آن با سایر ساحت‌های اندیشه در چیست؟ انسان‌ها همیشه در طول تاریخ درباره جهان اطراف خود کنجکاو بوده‌اند و نه فقط درباره آنچه می‌بینند، می‌شنوند و حس می‌کنند بلکه درباره خودشان، افکارشان، امیال و تصوراتشان نیز می‌اندیشند. تلاش ما برای شناخت خود و جهان اطراف خود منوط می‌شود به آنچه علم، هنر، عقل، موسیقی و دین به ما می‌گوید اما فلاسفه درباره این مشغولیات ذهنی بشر به فلسفه ورزی می‌پردازند، آن‌ها نه فقط درباره واقعیت جهان مادی و خود ما، بلکه همچنین درباره اینکه چگونه می‌توان به معرفت جهان و ماهیت نظریه‌های علمی‌درباره آن دست یافت فلسفه ورزی می‌کنند. کتاب «الفبای تفکر فلسفی» تلاشی در جهت آشنایی با اصول مقدماتی فلسفه و نظریه‌های اندیشمندان بزرگ این حوزه است. مسائل و مشکلات اساسی فلسفه در این کتاب به روشی ساده، جذاب و قابل فهم مطرح می‌شوند.

پیتر کیو نویسنده این کتاب که خود استاد فلسفه انسان گرایانه است در این اثر تلاش داشته تا به شکل موجز و همه فهم در مورد مهم‌ترین مسائل در حوزه تفکر فلسفی صحبت کند. او برای رسیدن به این هدف کتاب خود را در یک پیشگفتار، نه فصل اصلی و یک سخن آخر سامان داده است.

او در پیشگفتار کتاب سعی می‌کند با توضیح تاریخ و مفهوم فلسفه و همچنین معرفی بنیاندگذاران فلسفه یونان باستان به مخاطبان خود روش خواندن کتاب‌های فلسفی را هم بیاموزد و به تعبیری در اولین قدم توضیح دهد که برای تفکر فلسفی پیش از هر چیز باید تغییراتی در نحوه نگرش خود ایجاد کنیم، او در بخشی از این قسمت می‌نویسد:«بهترین راه برای آموختن فلسفه درگیر شدن خود شخص با مسائل است. هرچند پاسخ‌های درست و غلط زیادی در فلسفه وجود دارد، با عمیق‌ترین مسائل غالبا می‌توان کوشید تا جهان را با حدی از روشنایی دید و طوری به مسائل پرداخت که با سایر باورها و دیدگاه‌ها هماهنگ باشد».

نویسنده پس از پیشگفتار کتاب فصل نخست خود را با یکی از اساسی‌ترین پرسش‌های فلسفی آغاز می‌کند، «انسان بودن چیست؟» نویسنده در مسیر پاسخ به این پرسش ما را با اصطلاحاتی در فلسفه از جمله، استدلال، پیشنی و پسینی آشنا می‌کند و تفکرات فیلسوفانی مانند دکارت را به عنوان طلایه داران فلسفه جدید شرح می‌دهد، نحوه روایت کتاب حتی اگر سابقه قبلی هم از مطالعات فلسفی نداشته باشید به شکلی است که شما را با خود همراه می‌کند.

نویسنده با همین شیوه روایی و بهره‌گیری از روایت‌ها و تمثیل‌ها و در خلال آن توضیح مهم‌ترین مفاهیم فلسفی و معرفی فیلسوفان موثر، سایر فصول کتاب را هم پیش می‌برد و به عبارتی هر چند هر فصل عنوان جداگانه دارد، اما مطالب کتاب به نوعی در امتداد هم قرار می‌گیرند. به این ترتیب ما در فصل‌های «آیا ما در قبال آنچه می‌کنیم، مسئولیم؟»، «بقای نفس»، «اخلاقا ما باید چه کاری انجام دهیم؟»، «چه چیزی دولت را توجیه می‌کند؟»، «ذهن، مغز و بدن»، «پس معرفت(شناخت) چیست؟»، «چگونه شکاک باشیم؟» و «هنرها: نقطه آغاز کجاست؟» با نویسنده اثر در این مسیر همراه و با مفاهیم مهم فلسفی چون جبرگرایی، تقدیرگرایی، وجودگرایی، اخلاق و رویکردهای اخلاقی، وضع طبیعی و … و فیلسوفانی چون کازانووا کاسپر، جان لاک، ویتگنشتاین و … آشنا می‌شویم.

پس از نه فصل اصلی، نویسنده بخش پایانی کتاب را به سخن آخر اختصاص داده و عنوان «مرگ و میر،جاودانگی و معنای زندگی» را برای این فصل برگزیده است. به عبارتی او مرگ به مثابه پایان زندگی و نسبت آن با فلسفه را به عنوان پایان بخش اثر خود نیز برگزیده است و در این مسیر نگاهی به اندیشه فیلسوفان مشهوری چونشوپنهاورونیچهانداخته است. در قسمتی از این پایان بندی کوتاه می‌خوانیم: «ما انسان‌ها موجوداتی هستیم که هر چقدر سعی کنیم از خصلت‌های خود جدا شویم، باز برای ما اهمیت دارد که زندگی‌مان چگونه بگذرد. این هم می‌تواند حائز اهمیت باشد که دیگران چگونه ما را می‌بینند.سارترنظر ما را به اهمیت دیگران جلب می‌کند: وقتی ما دیگر نیستیم، صید دیگران که زنده‌اند خواهیم شد. زندگان می‌توانند ما را طبقه‌بندی کنند، ما را ارزیابی و ارزش‌گذاری کنند. پیش از آنکه نفس آخر را بکشیم، این اقبال راداریم که زندگی خود را بازنگری کنیم و پرتوی جدید بر آن بیفکنیم.»

«الفبای تفکر فلسفی» نوشته «پیتر کیو» با ترجمه «سعید کریم‌پور» در ۲۴۸ صفحه، شمارگان ۷۰۰ نسخه و قیمت ۴۸ هزار تومان به همت انتشارات سبزان در اختیار علاقه‌مندان قرار گرفته است.

 

 

 

کتاب «تبار خیزش؛ مسائل سرمایه‌داری معاصر در خاورمیانه» [Lineages of Revolt: Issues of Contemporary Capitalism in the Middle East] برخی از شاخص‌ترین تحولات خاورمیانه را از دریچۀ اقتصاد سیاسی مارکسیستی پیگیری می‌کند و نویسنده با تأکید بر سرمایه‌داری و مساله طبقه اجتماعی به‌عنوان محورهای اصلی تحلیل، قصد دارد آن‌ها را یک نوآوری در مطالعه خاورمیانه به شمار آورد.

تبار خیزش؛ مسائل سرمایه‌داری معاصر در خاورمیانه» [Lineages of Revolt: Issues of Contemporary Capitalism in the Middle East]  آدام هنیه [Adam Hanieh]

به گزارش کتاب نیوز به نقل از ایبنا، کتاب تبار خیزش نوشتهآدام هنیه[Adam Hanieh] نویسنده فلسطینی تبار از معدود آثاری است که در اوج تحولات بهار عربی با رویکرد اقتصاد سیاسی نوشته شد و از این رو جایگاه متمایز در میان سایر تحلیل ها دارد.

نویسنده در این کتاب با سطحی‌خواندن اغلبِ بحث‌های مرتبط با مسائل اقتصاد سیاسی خاورمیانه، غفلت از پرداختن به ماهیت سرمایه‌داری در این منطقه را ضعف بزرگی در فهم مسائل خاورمیانه اعلام می‌کند. به همین دلیل نویسنده بیان می‌کند که قصد دارد در بنای چنین تحلیلی سهمی ادا کند؛ از این‌رو تلاش می‌کند تا در طرحی کلی، برخی از شاخص‌ترین تحولات خاورمیانه را از دریچۀ اقتصاد سیاسی مارکسیستی پیگیری کند و با تأکید بر سرمایه‌داری و طبقه به‌عنوان محورهای اصلی تحلیل، آن‌ها را یک نوآوری در مطالعه خاورمیانه به شمار آورد. بدین ترتیب، تلاش می‌کند ضمن نشان دادن اهمیت اقتصاد سیاسی برای فهم خاورمیانه، زمینه‌ای برای فهم قیام‌های این منطقه ترسیم کند.

تمرکز اصلی این کتاب بر مرحلۀ نئولیبرالی سرمایه‌داری است و روند تحول نئولیبرالی خاورمیانه را، در بیش از دو دهۀ گذشته، پیگیری می‌کند. هدف کتاب به بررسی خود این سیاست‌ها محدود نمی‌شود، بلکه به این پرسش می‌پردازد که چگونه نئولیبرالیسم وجوه تکوین طبقه و دولت را تعیین کرده است. به عبارت دیگر، نئولیبرالیسم عاملی دانسته شده که به ماهیت دستگاه دولت پویایی خاصی بخشیده و با گسترش رژیم‌های مستبد ارتباطی وثیق دارد.

تحلیل کتاب عمدتاً بر تجربۀ کشورهای عرب‌زبان منطقه تمرکز دارد، کشورهایی که کانون خیزش‌های اخیر بوده‌اند و به استناد یافته‌های آن، اقتصاد سیاسی توسعۀ آن‌ها شباهت‌های بسیاری به یکدیگر دارد و به‌خصوص برای فهم مقیاس منطقه‌ای اهمیت دارند.

در پیشگفتار کتاب آمده است:

در این کتاب آدام هنیه به جای پرداختن به سیاست ورزی روز عمدتاً به واکاوی روندهای تاریخی و تحولات طبقاتی ملازم آن می‌پردازد تا زمینه شکل‌گیری اعتراضات و به تبع آن دلالت های سیاسی این جنبش ها را تحلیل کند. افزون بر رویکرد نظریه نویسنده، وجه تمایز این کتاب برجسته کردن حوزه هایی است که در مطالعات متداول خاورمیانه عمدتاً مغفول مانده است یکی از این حوزه‌ها تحولات نئولیبرالی بخش کشاورزی است.

یکی دیگر از زمینه هایی که معمولاً همچون استثنایی بر روندهای کلان خاورمیانه از متن تحلیل ها کنار گذاشته می‌شود فلسطین است. نویسنده در این کتاب نشان می‌دهد که به رغم ویژگی‌های متمایزی که تداوم اشغالگری بر دولت خودگردان کرانه باختری تحمیل کرده فلسطین متاثر از همان روندهایی است که به ساختار اقتصاد سیاسی دیگر نقاط خاورمیانه شکل داده است. در واقع اشغالگری اسرائیل که عریان ترین صورت تمایلات امپریالیستی در خاورمیانه است زمینه را برای بسط سلطه موسسات مالی بین‌المللی بر فلسطین و پیشبرد آسان‌تر اصلاحات نئولیبرالی هموار ساخته است.

کتاب تبار خیزش همچنین با بررسی اقتصاد سیاسی خاورمیانه زمینه را برای طرح پرسش‌های بنیادی فراهم می‌کند که پاسخ به بسیاری از آنها نیازمند پژوهش ها و مطالعات بعدی است. یکی از مهمترین این پرسش ها به رابطه میان تحولات نئولیبرالی و جنبش های جدید اجتماعی برمی گردد باید به این پرسش اندیشید که هژمونی نئولیبرال چگونه به اعتراضات مردمی در برابر نظام سرمایه‌داری شکل داده است و جنبش هایی در چنبره عناصر متناقض و چندباره ایدئولوژیک خلق کرده است.

افزون بر این پرسش از رابطه میان ایدئولوژی و میل به ادغام در بازار جهانی مجال بیشتری برای بررسی می طلبد.

کتاب تبار خیزش مجموعاً در هفت فصل تنظیم شده است که فصل اول پس از بیان نظریه‌ها، در فصل دوم طرحی کلی از بسط امپریالیسم اروپایی و آمریکایی در منطقه، از جنگ جهانی دوم تا دهۀ اول سدۀ بیست‌ویکم، ارائه می‌شود و به بررسی حامیان راهبردی سلطۀ غرب در منطقه از دیدگاه قدرت نظامی، سیاسی و اقتصادی می‌پردازد. تأکید فصل بر استفاده از ابزارهای مالی همانند وام، کمک خارجی و همچنین انواع قراردادهای تجاری و سرمایه‌گذاری است. این فرایند در تقابل و تعامل با نیروهای سیاسی و اجتماعی بومی در منطقه رخ داده است؛ امری که الگوهای دولت و طبقه را از نو ساخته و راه را برای اصلاحات نئولیبرالی باز کرده است. فرایند یادشده، ضمن اینکه مناطق مختلف خاورمیانه را به درجات مختلفی در بازار جهانی ادغام کرده، الگوهای انباشتِ درونی خود منطقه را نیز تغییر داده است.

در فصل‌های ۳ و ۴، روایتی از خیزش نئولیبرالیسم و تأثیرات آن ترسیم شده است. فصل سوم به بررسی برخی عناصر راهبرد نئولیبرالی، مانند خصوصی‌سازی، مقررات‌زدایی از بازار کار، آزادسازی تجارت و سرمایه‌گذاری و تحول بازارهای مالی می‌پردازد. تمرکز آن به‌طور مشخص بر اردن و سه کشور شمال آفریقا (تونس، مراکش و مصر) است. تأکید این فصل بر منطق پیش‌برندۀ اصلاحات نئولیبرالی و پیامدهایش برای تکوین طبقاتی است، و همچنین توضیح می‌دهد که چگونه نئولیبرالیسم در هریک از این کشورها ماهیت قدرت دولت را تغییر داده است. فصل چهارم به بررسی تأثیر نئولیبرالیسم بر کشاورزی اختصاص دارد و نشان می‌دهد که چگونه اصلاحات نئولیبرالی ضمن سلب‌مالکیت زمین از کشاورزان و تبدیل زندگی روستایی به پرولتاریایی، تشکیل سرمایه در فضاهای شهری و روستایی را به هم پیوند زده است. نقطۀ مقابل آن -که به روش تجربی طرح می‌شود- توسعۀ شرکت‌های خوشه‌ای کشت و صنعت است که به مدارهای بین‌المللی کالای کشاورزی مرتبط است و برای طبقات بومی مرحله‌ای حیاتی از انباشت محسوب می‌شود.

کتاب در ادامه به دو مطالعۀ موردی مهم می‌پردازد که عمیقاً به چگونگی شکل‌گیری اقتصاد سیاسی منطقه در دورۀ نئولیبرالی مرتبط است. فصل پنجم این مضامین را در کرانۀ باختری فلسطین پی می‌گیرد و نشان می‌دهد که چگونه اشغالگری اسرائیل به برآمدن سرمایه‌داری فلسطینی در امتداد خطی به‌غایت نئولیبرال کمک کرده است. هستۀ اصلی استدلال این است که به مسئلۀ فلسطین نباید از منظری صرفاً حقوقی-که بر نمونه‌های بی‌شمار نقض حقوق بشر به دست اسرائیل تمرکز دارد- نگریست، بلکه باید از منشور توسعۀ سرمایه‎‌داری به مسئلۀ فلسطین پرداخت؛ توسعه‌ای که عمیقاً به ماهیت امپریالیسم در خاورمیانه مرتبط است. فصل ششم به مطالعۀ بسیار مهم کشورهای شورای همکاری خلیج اختصاص دارد. این فصل، با تأکید بر جایگاه محوری کارگران مهاجر به موازاتِ توسعۀ شرکت‌های خوشه‌ای سرمایه‌داری در سراسر خلیج، دیدی کلی از تکوین طبقه در خلیج ارائه می‌دهد.

این کتاب با فصل هفتم دربارۀ خیزش‌های ۲۰۱۱-۲۰۱۲ و پیامدهای آن برای آیندۀ تحولات سیاسی منطقه به پایان می‌رسد. در این فصل، زمینۀ هریک از مهم‌ترین این انقلاب‌ها –مصر، تونس، یمن، بحرین، لیبی و سوریه- و همچنین طرحی کلی از پاسخ‌های منطقه‌ای و غربی به این قیام‌ها مطرح می‌شود. هدف این است که این قیام‌ها را در امتداد فصل‌های پیشین بررسی کند. این فصل فقط برخی از ویژگی‌ها و اشتراکات این قیام‌ها را طرح می‌کند تا نشان دهد توجه به تکامل طبقه و دولت -آن‌گونه که در کتاب ترسیم شده است- بهترین راه برای فهم خط‌سیر این خیزش‌هاست. نویسنده در پایان اذعان می‌دارد که اگر این قیام‌ها را به‌عنوان کلّیتی واحد در نظر بگیریم، خواهیم دید که بحران‌های طولانی‌مدت اجتماعی در خاورمیانه –همچون استیلای استبداد، طرد اقتصادی و به حاشیه‌رانده‌شدن بخش عظیمی از مردم منطقه- نه فقط نتیجۀ کمبود سرمایه‌داری نیست، بلکه نتیجۀ مستقیم خود سرمایه‌داری است.

آدام هنیه نویسنده فلسطینی تبار و استاد دانشگاه SOAS در این کتاب تلاش می کند برخی از شاخص ترین تحولات خاورمیانه را از دریچه اقتصاد سیاسی رادیکال پیگیری و تحلیل کند. نوآوری این کتاب تاکید بر سرمایه داری و طبقه به عنوان محورهای اصلی تحلیل است.

نویسنده در پایان کتاب چنین نتیجه گیری می کند:

خاورمیانه همچنان منطقه ای مرکزی برای بازار جهانی است و از این رو موفقیت و شکست مبارزات اجتماعی آن در تعیین ماهیت سرمایه‌داری جهانی در سال‌های پیش‌رو نقشی مهم دارد. قیام هایی که در سال‌های ۲۰۱۱ و ۲۰۱۲ سربرآوردند بذر امید را در دل همه کسانی کاشتند که رویای ساختن آینده پسا سرمایه داری را در سر دارند. در بهترین حالت قیام های عربی رابطی مهم در زنجیره الهام بخش مبارزاتی است که در دو سال گذشته در گوشه و کنار جهان شعله ور شدند.

به همین طریق پیشروی خزنده ضد انقلاب در منطقه نیز بخشی از تلاش مشترک همه دولتهای سرمایه دار برای سرکوب مقاومت در برابر بحران و ریاضت مالی است. خیزش های عربی نشانه ای است از امید و ضرورت و توان انقلابی ها نوید قیام در هنگامه سیاست حضوری همیشگی دارد نویدی که به فراسوی خاورمیانه می‌رود و به همه کسانی تعلق دارد که در پی جهانی دیگر گونه اند.

این کتاب از سوی پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات و با پیشگفتاری از دکتر یوسف اباذری با ترجمه لادن احمدیان هروی در ۳۷۴ صفحه منتشر شده است.

 

 

 

 

«توتالیتاریسم» [Totalitarianism] نوشتههانا آرنتبا ترجمه مهدی تدینی توسط نشر ثالث منتشر شد.

ناصر و خاستگاههای حاکمیت توتالیتر [The Origins of Totalitarianism (Elemente und Ursprünge totaler Herrschaft)] هانا آرنت توتالیتاریسم

به گزارش کتاب نیوز، این کتاب جلد سوم از مجموعه سه جلدیعناصر و خاستگاههای حاکمیت توتالیتر[The Origins of Totalitarianism (Elemente und Ursprünge totaler Herrschaft)] است.

هانا آرنتفیلسوف در فلسفهٔ سیاسی و تاریخنگار آلمانی – آمریکایی بود. آرنت در تاریخ ۱۴ اکتبر ۱۹۰۶ در خانواده ا‌ی یهودی در شهر هانوفر آلمان چشم به جهان گشود. تحصیلات ابتدایی و متوسطه‌ی خود را در شهر زادگاهش و سپس در کونیگزبرگ (در پروس شرقی) به پایان رساند. بعدها تحصیلات عالی خود را نزد استادانی چون بولتمن وهایدگردر دانشگاه ماربورگ در رشته‌های فلسفه، تئولوژی و زبان یونانی دنبال کرد.

ناشر در معرفی این اثر آورده است:  هانا آرنت در این اثرباید سخت‌ترین کار ممکن را انجام دهد: باید نظریه‌ای ارائه دهد که نشان دهد حاکمیت توتالیتر (یا توتالیتاریسم) چه ماهیت، ساختار، سازماندهی و کارکردی دارد. کار وقتی دشوار می‌شود که توجه می‌کنیم او دو رژیم و جنبشی را مبنای نظریه‌پردازی خود نهاده است که دشمن یکدیگر بودند و در جنگی انسانسوز میلیون‌ها نفر را از همدیگر کشتند: رژیم بولشویستی‌‌‌کمونیستی شوروی و رژیم ناسیونال‌سوسیالیستی آلمان. چگونه می‌توان بزرگ‌ترین دشمنان تاریخ را همسرشت و همذات پنداشت و در یک دسته جای داد؟
آرنت با مطالعه‌ای تطبیقی، گوشه‌گوشۀ این دو جنبش و رژیم توتالیتر را زیر ذره‌بین نظری خود قرار داده و نشان داده است این دو، با آن‌که منادیان ایدئولوژی‌هایی متضاد و متخاصمند، در نهایت سازۀ سیاسی‌‌‌ اجتماعی یکسانی را بر پا کرده‌اند که در آن انسان به معنای واقعی کلمه از فرایند هستی حذف شده است: فرایندهای هیولاییِ تاریخ (کمونیسم) و طبیعت (نازیسم) جایگزین انسان کنشگر شده است و هر انسانی‌ گناهکار و بی‌گناه، کنشگر یا بی‌کنش‌ سر راه این فرایندها قرار گیرد، مانند موجودی که هیچ‌گاه وجود نداشته است، از میان برداشته می‌شود؛ یا بی‌درنگ به جوخۀ اعدام سپرده می‌شود یا در ظلمت اردوگاه‌ها به دیار فراموش‌شدگان (که بسی بدتر از دیار مردگان است) سپرده خواهد شد.
در نهایت، پس از آشنایی دقیق با نظریه‌ای که آرنت در این اثر تدوین کرده است، می‌توان داوری کرد که کدام رژیم بر اساس چه ویژگی‌هایی توتالیتر، کدام شبه‌توتالیتر، کدام پیشاتوتالیتر و کدام غیر توتالیتر است.

توتالیتاریسمیا جلد سوم عناصر و خاستگاههای حاکمیت توتالیتراثر هانا آرنت را نشر ثالث در ۴۸۴ صفحه و با قیمت ۷۲۵۰۰ تومان به علاقمندان ارائه کرده است.

 

 

 

 

 

اشتراک گذاری
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on telegram
Telegram
Share on email
Email
Share on print
Print
جدیدتربن مطالب
مطالب مرتبط
دیدگاه‌ها

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *