لودینگ

گوشه چشمی به تازه های نشر ۲۰ دی ماه!

معرفی کتاب

گوشه چشمی به تازه های نشر ۲۰ دی ماه!

گوشه چشمی به تازه های نشر ۲۰ دی ماه!

 

کتاب «Tips and Topics for IELTS Speaking» نخستین کتاب آمادگی بخش اسپیکینگ (مهارت گفتاری) آزمون آیلتس و نخستین کتاب آیلتس ایرانی ـ اسلامی است که از سوی انتشارات دانشگاه امام صادق (ع) به چاپ رسید.
به گزارشخبرگزاری کتاب ایران(ایبنا)،کتاب «Tips and Topics for IELTS Speaking» به قلم محمدامین مذهب، عباس منفرد، محمدمیثم صفرزاده و محمدناصر واعظی که از بهترین و مجرب‌ترین اساتید زبان انگلیسی در دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی زبان کشور محسوب می‌شوند و همگی از متخصصان و پژوهشگران آموزش زبان انگلیسی و دارای دکترای تخصصی زبان‌شناسی کاربردی هستند و نیز در تهیه و تدوین مطالب درسی انگلیسی تخصص و سابقه چندین‌ساله دارند، به رشته تحریر درآمده و از سوی دانشگاه امام صادق (ع) منتشر شده است.

کتاب حاضر از ویژگی‌ها و شاخصه‌های ممتازی برخوردار است که به‌صورت بسیار مختصر و فهرست‌وار به برخی از ویژگی‌های آموزشی این کتاب می‌پردازیم.

۱- در تألیف این کتاب براساس جدیدترین نظریات موثر آموزش زبان، تمامی جنبه‌های تخصصی آموزشی و فرهنگی بومی‌سازی همراه با جهانی‌سازی درنظر گرفته شده‌اند که باعث تولید اولین کتاب آیلتس جهانی ـ بومی یا ایرانی ـ اسلامی در ایران شده است.

۲- تصاویر جذاب و مرتبط در هر درس در قالب کوتکست (co-text) بر غنای تکست(text) می‌افزاید و کانتکست (context) لازم جهت یادگیری معنادار را بر اساس یادگیری زمینه ـ محور فراهم می‌آورد.

۳-متون کتاب به‌صورتی طراحی شده‌اند که توضیحات خودبسنده درس‌ها، این اثر را به‌عنوان یک کتاب خودخوان معرفی می‌کند تا آن دسته از افرادی که به هر دلیلی ازجمله مشغله‌های کاری امکان حضور در کلاس را ندارند، به‌صورت خودخوان از کتاب بهره برند.

۴- از آنجایی که برای تیم تخصصی نویسندگان کتاب، کیفیت و اصیل بودن، بسیار حائز اهمیت بوده است، در نگارش متون، نهایت تلاش انجام گرفته تا اثر مزبور صددرصد تولیدی باشد؛ برخلاف بسیاری از کتاب‌های موجود در بازار که متأسفانه صرفاً جنبه تجاری دارند و با استراتژی چسب و قیچی تدوین شده‌اند و از کیفیت پایینی برخوردارند.

۵- هر درس، یک عنوان یا موضوع خاص و واژگان مربوط به آن را مطرح می‌کند که باعث انسجام فکری و به خاطر سپردن بهتر واژگان و اصطلاحات مرتبط با هم می‌شوند که منجر به یادگیری خوشه‌ای واژگان می‌شود.

۶- برای هر مدخل از واژگان، ضمن نشان دادن فونتیک یا آوانگاری به انگلیسی بریتانیایی و آمریکایی و تعیین کردن مقوله گفتاری آن و حالت‌های مختلف واژه مزبور، توضیحات روشن و قابل فهمی ارائه شده است. همچنین، علاوه بر تبیین نحوه کاربرد واژه و ذکر نکات لازم، مثال یا مثال‌های کاربردی و ملموس آن واژه در جمله یا عبارات بیان شده‌اند تا فراگیر، ضمن درک صحیح از واژه و کاربرد آن، الگوی مناسبی در اختیار داشته باشد تا براساس آن، جملات کتاب را بازتولید نموده و از آن واژگان در خلق جملات مشابه کمک بگیرد.

۷-موضوعات متنوع دروس، امکان پاسخگویی به انواع سؤالات آزمون آیلتس در بخش مهارت گفتاری را فراهم می‌آورد.

۸-هر درس با سؤالاتی که ذهن را به چالش می‌کشد و فرد را برای یادگیری آماده می‌‌کند، شروع می‌شود و سپس نکات و استراتژی‌های کاربردی که منجر به فراگیری بهینه و کسب نمره بیشتر در آزمون‌های مختلف به‌ویژه آزمون آیلتس می‌شود، ارائه می‌شوند. در ادامه، ذیل عنوان‌های فرعی اصطلاحات و واژگان مربوطه مطرح و در نهایت کیو کارت و واژگان و اصطلاحات مکالمه‌گشا ارائه می‌شوند.

۹- توضیحات آغازین هر درس و واژگان و اصطلاحات موضوعی به همراه الگوهای ارائه شده در پایان هر درس باعث بالا بردن اعتماد به نفس در پاسخگویی به سوالات در محیط واقعی بومی زبان، محیط آزمون آیلتس یا آزمون‌های مشابه و یا حتی مصاحبه‌های سنجش مهارت زبانی می‌شوند.
کتاب مزبور، محدود به افراد خاصی که قصد شرکت در آزمون‌های آیلتس یا تافل دارند، نمی‌شود و برای تمام فراگیران زبان مفید و سودمند است، به‌ویژه کسانی که به دنبال تقویت مهارت گفتاری و بالابردن دانش واژگانی خود هستند.

در پایان کتاب نیز چهار نمونه آزمون مهارت گفتاری گنجانده شده که فراگیران را در درک صحیح الگوی آزمون بخش گفتار یاری می‌‌کند. علاوه بر این به همراه این کتاب یک حلقه فشرده حاوی فایل‌های صوتی فصل‌های مختلف نیز عرضه می‌شود.

کتاب «Tips and Topics for IELTS Speaking» در ۲۸۵ صفحه به بهای ۹۰ هزار تومان از سوی انتشارات دانشگاه امام صادق (ع)، راهی بازار نشر دانشگاهی شده است.

کتاب «حمایت از افراد در حقوق بین‌الملل بشر دوستانه» با عنوان فرعی «متدولوژی تطبیقی و رهیافت‌های اسلامی» نوشته سیدمصطفی میرمحمدی به تازگی از سوی انتشارات دانشگاه مفید منتشر شده است.
به گزارشخبرگزاری کتاب ایران(ایبنا)کتاب «حمایت از افراد در حقوق بین‌الملل بشر دوستانه» با عنوان فرعی «متدولوژی تطبیقی و رهیافت‌های اسلامی» نوشته سیدمصطفی میرمحمدی به تازگی از سوی انتشارات دانشگاه مفید منتشر شده است.

حمایت از انسان و انسانیت موضوع دو شاخه مهم حقوق بین‌الملل معاصر یعنی حقوق بشر و حقوق بشردوستانه است. حقوق بین‌الملل بشردوستانه امروزه یکی از شاخه‌های مهم حقوق بین‌الملل نوین است که در آن حمایت از انسان‌ها در وضعیت مخاصمات مسلحانه اساس تعهد اعضای جامعه بین‌المللی است. این حقوق در تکاپوی برقراری توازن میان اقتضائات نظامی و حمایت از انسان‌ها در برابر آلام و مصائب جنگ است. گرچه در زبان فارسی برای نام این شاخه از دانش حقوق، حقوق بشردوستانه را برگزیده‌اند، ولی عنوان «قانون انسانیت» مناسب‌تر و گویاتر به نظر می‌آید، زیرا هدف این شاخه حقوقی آن است تا رفتار طرف‌های متخاصم در جنگ با اصول انسانیت سازگار باشد.

حقوقدانان تازی نیز برای این شاخه عبارت القانون الدولی الانسانی، قانون بین‌المللی انسانی را برگزیده‌اند. از آنجا که در ادبیات حقوق فارسی عنوان حقوق بین‌الملل بشر دوستانه رایج است ما نیز در این کتاب هم این واژه را به کار می‌بریم گرچه عبارت قانون بین‌المللی انسانیت یا قواعد بین‌المللی انسانیت را گویاتر به مقصود می‌دانیم.

ما در منطقه‌ای از جهان به سر می‌بریم که بیش از هفت دهه از معمای حل ناشده فلسطین ـ اسرائیل می‌گذرد و ملل متحد همچنان در حل این بحران ناکام مانده است. سرزمین‌های اسلامی از آفریقا تا آسیا پس از فروپاشی بلوک شرق شاهد درگیری‌های بسیار بوده است با اینکه مطابق منشور ملل متحد جنگ ممنوع دانسته شد، اما پس از تأسیس این سازمان یعنی از سال ۱۹۴۵ تا کنون مناطق مختلفی از جهان بارها شاهد جنگ و خونریزی‌های گسترده بوده است.

جنگ ۸ ساله عراق علیه ایران یکی از طولانی‌ترین جنگ‌ها پس از تأسیس این سازمان است و هم اکنون نیز کم و بیش سایه شوم درگیری‌های مسلحانه در سرزمین‌های اسلامی مانند افغانستان، یمن، سوریه، لیبی و عراق وجود دارد.

ظهور پدیده تروریسم و بروز جنگ‌های نیابتی و چالش‌های پیش رو حقوق بشر دوستانه بر حمایت از اشخاص و غیرنظامیان افزوده است. از این رو کمیته بین‌المللی صلیب سرخ به ویژه پس از نشست سی و دوم صلیب سرخ و هلال احمر در ۲۰۱۵ و دیگر مراکز پژوهشی مدتی است بر لزوم پژوهش‌های تطبیقی میان حقوق اسلام و حقوق بین‌الملل بشردوستانه معاصر تاکید دارد. این پژوهش‌ها از سوی ظرفیت‌های آموزه‌ها و متون اسلامی را در احترام و حمایت از حقوق انسان‌ها و کاستن از آلام آنها در وضعیت مخاصمات را نشان می‌دهد و از سوی دیگر فرصتی فراهم می‌آورد تا راه‌های تعامل و یا همروی دو نظام حقوقی بشردوستانه و حقوق با پژوهش‌های عمیق‌تر به بحث و بررسی گذاشته شود.

کتاب پیش رو به همین هدف از سوی مرکز مطالعات تطبیقی اسلام و حقوق بشردوستانه به مرکز مطالعات حقوق تطبیقی دانشگاه مفید پیشنهاد شده است. در ابتدا به نظر می‌رسید مطالعه تطبیقی آسان باشد ولی با ورود در آن دشواری‌ها آشکار شد. آثار و نوشته‌های قابل توجهی با رویکرد  تطبیقی تدوین شده‌اند که هرکدام در جای خود تلاشی ارزشمند به شمار می‌آیند ولی پژوهش‌هایی که با رعایت روش‌های نوین پژوهش، جدیدترین قواعد حقوق بشر دوستانه را با معیارها و رهیافت‌های اسلامی مقایسه و بررسی کرده باشند، تخخکم شمارند.

مؤلف در توضیح این اثر می‌نویسد: «تنوع نوشته‌ها ما را بر آن داشت تا نخست بر متدولوژی مطالعات تطبیقی میان اسلام و حقوق بشردوستانه تمرکز کنیم و فصل نخست را به همین موضوع اختصاص دهیم. پس از آن در فصل دوم انواع افراد و گروه‌های مورد حمایت در هردو نظام حقوق بین‌الملل بشردوستانه و آموزه‌های اسلامی بررسی و معرفی شده است.

از آنجا که افراد تحت حمایت خاص در مخاصمات بسیارند، در فصل سوم به تبیین وضعیت آن دسته از گروه‌های مورد حمایت خاص و افراد خارج از صحنه پرداختیم که از نظر کمیته بین‌المللی صلیب سرخ در شرایط کنونی اهمیت بیشتری دارند و از چالش‌های پیش روی حقوق بشردوستانه معاصر در دهه گذشته و دهه حاضر به شمار می‌آیند، به ویژه دو موضوع حمایت از مفقودان و متوفیان از اهمیت بیشتری برخوردار هستند و از این رو حجم بیشتری از مطالب کتاب را به خود اختصاص داده است و بررسی تطبیقی این دو موضوع به دلیل کمبود منابع قابل اعتماد به فرصت بیشتری نیاز داشت و همین باعث تأخیر در تکمیل پژوهش در زمان مورد نظر شد.

فصل چهارم به ضمانت اجرای حقوق بشردوستانه در حمایت از اشخاص پرداخته است که از منظر تطبیقی اهمیت بیشتری دارد تطبیق این موضوع با ظرفیت‌های اسلامی موضوع تازه‌ای است که در پژوهش‌های مشابه کمتر به آن توجه شده است.

کتاب «حمایت از افراد در حقوق بین‌الملل بشر دوستانه» با عنوان فرعی «متدولوژی تطبیقی و رهیافت‌های اسلامی» نوشته سیدمصطفی میرمحمدی به تازگی با شمارگان ۳۰۰ نسخه در ۲۵۶ صفحه به بهای ۴۲ هزار تومان از سوی انتشارات دانشگاه مفید منتشر شده است.

نظریه چندجهانی می‌گوید که با هر رویداد کوانتومی، جهان به دو نسخه منشعب می‌شود که از هر نظر یکسانند؛ به اعتقاد شون کارول ما در آستانه درک جدیدی از ماهیت خود و جایگاه آن قرار گرفته‌ایم.
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا)، فرض کنید چشمان خود را می‌بندید، انتظار دارید همه‌جا تاریک به‌نظر آید، این منطقی است چون دیگر نوری به چشمان شما نمی‌رسد.
اما چنین چیزی کاملاً درست نیست. نور فروسرخ، با طول موجی که اندکی بیشتر از نور مرئی است، همیشه از جسم گرمی در حال گذار است. این شامل بدن شما نیز می‌شود، اگر چشمان ما به نور فروسرخ نیز مانند نور مرئی حساس بودند، نوری که از کوره‌های چشمان ما گسیل می‌شد، ما را کور می‌کرد، حتی وقتی پلک‌های ما بسته بودند. اما میله‌ها و مخروط‌هایی که به‌عنوان گیرنده‌های نوری در چشم عمل می‌کنند به‌طور هوشمندانه‌ای تنها به نور مرئی حساسند، نه نور فروسرخ. چگونه آن‌ها این کار را انجام می‌دهند، پاسخ نهایی در مکانیک کوانتومی است.

مکانیک کوانتومی، جادو نیست. این نظریه، عمیق‌ترین و جامع‌ترین دیدگاهی است که از واقعیت داریم. تا جایی که در حال حاضر می‌دانیم، مکانیک کوانتومی صرفاً تقریبی از حقیقت نیست، بلکه خود آن است. در صورت بروز نتایج تجربی غیرمنتظره می‌تواند مورد تجدیدنظر قرار گیرد، اما تاکنون نشانه‌ای از چنان نتایج غافلگیرکننده‌ای دیده نشده است.

در کل برای تأیید مکانیک کوانتومی باید به کلام به‌یادماندنی ریچارد فاینمن اشاره کنیم: «فکر می‌کنم بتوانم با اطمینان بگویم که کسی مکانیک کوانتومی را نمی‌فهمد.»

در این میان کتاب «چیزی عمیقا پنهان» نوشته شون کارول به بررسی جهان‌های کوانتومی و پیدایش فضا-زمان می‌پردازد. شون کارول، فیزیکدان نظری و یکی از مشهورترین نویسندگان علم، تاریخ قرن بیستم را بازنویسی می‌کند. کتاب «چیزی عمیقا پنهان» که از آن به‌عنوان شاهکار یاد شده، برای نخستین‌بار نشان می‌دهد که چگونه رویارویی شجاعانه با معماهای بنیادین مکانیک کوانتومی، طرز تفکر ما را درباره فضا و زمان تغییر می‌دهد.

گفتنی است کپی‌های شما هزاران بار در هر ثانیه به‌وجود می‌آیند. نظریه چندجهانی رفتار کوانتومی می‌گوید که با هر رویداد کوانتومی جهان به دو نسخه منشعب می‌شود که از هر نظر یکسانند، مگر اینکه در جهان دیگر رویداد کوانتومی رخ نداده باشد. به اعتقاد این نویسنده، ما در آستانه درک جدیدی از ماهیت خود و جایگاه آن قرار گرفته‌ایم.

این کتاب سه پیام اصلی دارد، نخست اینکه مکانیک کوانتومی باید قابل‌فهم شود حتی اگر هنوز به آن مرحله نرسیده باشیم و دستیابی به چنین درکی باید در علم مدرن از اولویت بالایی برخوردار باشد. مکانیک کوانتومی یگانه نظریه در فیزیک است که مابین آنچه می‌بینید و آنچه که واقعیت است، تمایزی آشکار ترسیم می‌کند. این امر چالش خاصی را پیش‌روی فیزیکدانان قرار می‌دهد که تصور می‌کنند آنچه را می‌بینند، بی‌هیچ مشکلی واقعی است و سعی می‌کنند پدیده‌ها را براساس آن توضیح دهند. اما این چالش غیرقابل توفق نیست و اگر ذهن خود را از پاره‌ای تفکرات کهنه و شهودی رها کنیم، درخواهیم یافت که مکانیک کوانتومی رازآلود و غیرقابل توضیح نیست، بلکه فقط فیزیک است.

پیام دوم این اثر آن است که در گذشته پیشرفتی واقعی به سمت درک مکانیک کوانتومی داشته‌ایم. روی رهیافتی تمرکز خواهم کرد که احساس می‌کنم امیدبخش‌ترین مسیر است، یعنی فرمول‌بندی چندجهانی یا فرمول‌بندی از مکانیک کوانتومی. بسیاری از فیزیکدانان ایده جهان چندگانه را مشتاقانه در آغوش گرفتند، اما مابین کسانی که با ایده تکثیر جهان به نسخه‌هایی از خود سرگرم شده‌اند، دارای شهرتی ناتمام است. اگر شما یکی از آن‌ها هستید، می‌خواهم شما را لااقل متقاعد کنند که جهان‌های چندگانه اصیل‌ترین راه معنادادن به مکانیک کوانتومی است و اگر مسیر کمترین مقاومت در برابر جدی گرفتن ماهیت پدیده‌های کوانتومی را دنبال کنیم کنیم، این ایده نقطه پایان است.

پیام سوم اینکه، اهمیت این موضوع تنها برای یکپارچگی علمی نیست. موفقیت‌های پیشین چارچوب مناسب اما نه کاملاً منسجم موجود از مکانیک کوانتومی نباید ما را نسبت به این واقعیت نابینا کند که شرایطی وجود دارد که تحت آن، چنان چارچوبی کافی نیست، به‌خصوص وقتی می‌خواهیم ماهیت خود فضا، زمان و سرنوشت نهایی کل عالم را درک کنیم؛ مبانی مکانیک کوانتومی مطلقاً ضروری است.

دامی که دانشمندان پهن کرده‌اند
سایت npr شبکه ملی رادیویی آمریکا در گزارشی که درباره این اثر نوشته آورده است: «شون کارول تفسیر کپنهاگ از مکانیک کوانتومی را دوست ندارد. وی در اوایل کتاب، مجموعه‌ای از سوالات متداول را می‌پرسد: سوالاتی نظیر اینکه منظورتان از «اندازه گیری» دقیقاً چیست؟ چقدر سریع اتفاق می‌افتد؟ دقیقاً چه چیزی دستگاه اندازه‌گیری را تشکیل می دهد؟ و غیره. همان طور که کتاب‌های قبلی وی نشان داده‌اند، کارول راهنمای بسیار خوبی در باب مرزهای فیزیک برای افراد علاقه‌مند است. این مهارت‌ها در این کتاب نیز به خوبی نمایش داده شده است. کارول به‌طور ماهرانه خوانندگان خود را از طریق معمای مکانیک کوانتومی به دام دانشمندان می‌اندازد.»

کتاب «چیزی عمیقاً پنهان» با ترجمه تورج حوری در ۲۹۶ صفحه با شمارگان ۵۵۰ نسخه از سوی انتشارات مازیار راهی بازار کتاب شد.

اشتراک گذاری
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on telegram
Telegram
Share on email
Email
Share on print
Print
جدیدتربن مطالب
مطالب مرتبط
دیدگاه‌ها

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *