لودینگ

تصویری از جامعه‌ای بی‌قانون در «قصه‌های قانون جنگل»

معرفی کتاب

تصویری از جامعه‌ای بی‌قانون در «قصه‌های قانون جنگل»

جمال‌الدین اکرمی در مجموعه طنز «قصه‌های قانون جنگل» جامعه‌ای بی‌قانون را به تصویر می‌کشد.
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، «قصه‌های قانون جنگل» عنوان مجموعه طنزی است که به قلم جمال‌الدین اکرمی امسال از سوی نشر پیدایش برای گروه سنی «ب» راهی کتابفروشی‌ها شده است.

تا به حال ۸ جلد از این مجموعه منتشر شده و هرکدام از جلدهای این‌مجموعه دربردارنده تعدادی قصه درباره ماجراهای حیوانات جنگل است که روایت‌کننده مسائلی هستند که برایشان پیش می‌آید. این‌قصه‌ها با شیوه روایی و استفاده از طنز، نوشته شده‌اند و در انتهای هر کتاب، نتیجه اخلاقی داستان نوشته شده است.

«شیرخان و شلغم پخته»، «خرسی‌خانِ داروغه و همسایه‌ها» و «گوزن‌بانو و اِژی تُخسه» عناوین سه جلدی هستند که به‌تازگی از این‌مجموعه چاپ شده‌اند و عناوین، ششم، هفتم و هشتم «قصه‌های قانون جنگل» هستند. پیش از این نیز از این‌مجموعه عنوان‌های «ببر بنگال و کانگوروی بچه به بغل»، «تیغ تیغو و تمثال مبارک شیر خان»،« شیرخان و خورشت کلم» ،«دم دراز و ننه کلاغه» و «ویلای فیل خان و خاله کرگدن» چاپ شده بودند.

جمال‌الدین اکرمی در گفت‌وگو با ایبنا درباره این مجموعه توضیح داد: «قصه‌های قانون جنگل» قصه‌های دنیای ماست، هرچند قهرمانانش همگی ساکنان جنگلند. زندگی در جنگل هم مقررات خودش را دارد. مقرراتی که از قانون جنگل پیروی می‌کند. توی جنگل، این قوی‌ترها هستند که قانون جنگل را تنظیم می‌کنند و البته خودشان هم نظارتش را به عهده می‌گیرند. هرکتاب چند قصه طنز دارد، گاهی تلخ و گاهی شیرین. مخاطب در «قصه‌های قانون جنگل» می‌آموزد که برای قدرتمند بودن لازم نیست حتما درختی را از جا بکنید یا تخته سنگی را پرتاب کنید، کافی‌ست عقل و آگاهی‌تان را به‌کار گیرید و بدون ضایع کردن حقوق دیگران، جانتان را نجات دهید.

این نویسنده در ادامه بیان کرد: زمان نوشتن این مجموعه، می‌خواستم داستان‌ها به‌گونه‌ای باشد که برگرفته از واقعیت‌های امروز جامعه خودمان باشد و در قالب این داستان‌ها، چالش‌ها و معضلات جامعه که خیلی نمی‌توان راجع به آن‌ها صحبت کرد را بیان کنم.

این نویسنده و منتقد ادبی درباره عنوان مجموعه نیز توضیح داد: از عنوان مجموعه یعنی «قصه‌های قانون جنگل» کاملا مشخص است که به موضوع هرج‌ومرج و بی‌قانونی می‌پردازد چون هرجایی که بی‌قانونی و هرج‌ومرج وجود داشته باشد، اصطلاحا می‌گویند قانون جنگل برقرار است و قانونی دیده نمی‌شود و قانون موجود هم قانون افراد قدرتمند است و افراد کم‌قدرت باید هرطور شده سعی کنند خودشان را حفظ کنند.

اکرمی گفت: محورهای اصلی داستان‌های این مجموعه مبارزه برای حفظ محیط زیست و صلح است و اینکه هرکدام از ما سهم دوگانه‌ای در ویران‌کردن یا حفظ این دو داریم. همچنین سعی کردم در داستان‌های این مجموعه روی مالکیت خصوصی بیشتر تمرکز کنم که چگونه می‌شود از حق و سهم دیگران به خاطر خودمان چشم‌پوشی کنیم و آن‌ را به سود خودمان برباییم. درواقع تلاش کردم این درون‌مایه‌ها را در جلدهای مختلف مجموعه‌ جدا نکنم و این مفاهیم را در همه داستان‌ها بگنجانم.

این نویسنده در ادامه یادآور شد: درون‌مایه بسیاری از داستان‌های این مجموعه از افسانه‌های کهن مانند افسانه‌های عامیانه ایرانی، کلیله و دمنه یا مجموعه افسانه‌های کشورهای دیگر گرفته شده است. اما سعی کردم آن‌ها را تغییر شکل دهم و امروزی کنم به‌طوری‌که وقتی داستان‌ها را می‌خوانید احساس می‌کنید کلا با داستان تازه‌ای روبه‌رو هستید.

وی درباره سایر جلدهای این مجموعه نیز توضیح داد: این مجموعه بیشتر از ۸ جلد خواهد بود و احتمالا آن را به ۱۰ جلد برسانم. چون در جامعه حرف‌های ناگفته زیادی وجود دارد که جا دارد به آن‌ها پرداخته شود. در حال حاظر هم جلد نهم را نوشته‌ام و آماده تحویل به ناشر است.

جمال‌الدین اکرمی در سال ۱۳۳۶ در سمنان بدنیا آمده و دارای مدرک کارشناسی کارتو‌گرافی و کارشناسی ارشد افتخاری ادبیات داستانی است. وی در زمینه‌های مختلفی مانند نگارش شعر، قصه، رمان، ترجمه و تصویرگری کتاب‌های کودکان کار کرد‌ه و مدرس نقاشی و هنر کودک، کانون پرورش، آموزش و پرورش، پژوهش در زمینه‌ تصویرگری کتاب‌های کودکان و نوجوانان است.

اکرمی، تألیف سه کتاب در زمینه‌ پژوهش تصویرگری کتاب کودک در ایران و جهان، تصویرگری بیش از هشت کتاب برای کودکان، تألیف هفت مجموعه شعر برای کودکان، ۳۰ قصه برای کودکان، ۸ رمان برای نوجوانان، تألیف ۳۰ جلد کتاب آموزشی «پیش از دبستان» و ۲۰ جلد کتاب «پیش از آمادگی» برای خردسالان و ترجمه‌های زیادی برای کودکان را در کارنامه‌اش دارد. از جمله آثار وی می‌توان به «ترانه‌های مهتاب»، «ترانه‌های جشن تولد»، «شاعری در باغ وحش»، «از کودکی تا ماه»، «فاخته تنها»، «گل دوستی»، «جشن تولد لیلا کوچولو»، «علی کوچولو گم شده بود»، «آهو کوچولو قایم شو»، «چشمانت را ببند والریانوس» اشاره کرد.

نشر پیدایش، کتاب‌های «شیرخان و شلغم پخته»، «خرسی‌خانِ داروغه و همسایه‌ها» و «گوزن‌بانو و اِژی تُخسه» از مجموعه طنز «قصه‌های قانون جنگل» را با شمارگان هزار نسخه و قیمت ۱۷ هزار تومان برای هرجلد منتشر کرده است.

اشتراک گذاری
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on telegram
Telegram
Share on email
Email
Share on print
Print
جدیدتربن مطالب
مطالب مرتبط
دیدگاه‌ها

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *