لودینگ

گوشه چشمی به خانواده!

خانواده

گوشه چشمی به خانواده!

نگاهی به دلایل کمرنگ شدن شادی در کودکان

یکی از دسته هایی که بر اثر شیوع کرونا، سبک زندگی اش تغییرات زیادی پیدا کرد کودکان هستند. متاسفانه با دور شدن از جمع هم‌سن و سال‌ها و خانه نشینی، خوشحالی در این رده سنی کمرنگ شده است.

در این سال‌ها هرچه پیشتر آمده‌ایم از میزان شادی و سرور کودکان کاسته شده و بر شدت خمودگی و گاه اندوه و یا حداقل سکوت و انزوای آنها افزوده شده است. شادی، امنیت و آرامش دوران نوزادی، خردسالی و کودکی نقش بسیار حیاتی در رشد سالم و تکوین شخصیت بهنجار فرد دارد و غفلت از آن در دوران بزرگسالی گاه حتی غیرقابل جبران است.

بی‌شک بخشی از شرایط حاکم بر روحیه کودکان در ماه‌های اخیر مرتبط با شرایط ناشی از هجوم ویروس کرونا است اما بخش دیگری از کمتر خوش بودن و شادی کمتر کودکان ما مرتبط با شرایط سخت اقتصادی این سال‌ها است که مستقیم و غیرمستقیم از سوی بزرگترها به سوی بچه‌ها هدایت شده است. کودکان به عنوان شاهدان باهوش و دقیق، وضعیت گرانی و مسائل ناشی از آن، حالات روحی و رنج‌های اقتصادی ناشی از گرانی، تورم، مشکلات معیشتی و مرارت‌های ناشی از کمبود برخی اقلام و لوازم زندگی را در چهره ما به خوبی درک کرده و می‌فهمند و چه بسا بیشتر از ما ناراحت می‌شوند؛ حتی اگر به روی خود نیاورند.

بررسی‌ها نشان می‌دهد در اکثریت قریب به اتفاق مدارس وجود و حاکمیت نمره، رقابت ناسالم، تنبیه‌های درسی و غیردرسی، امتحان‌های دشوار و کنکور از مهمترین علل انتشار ناخوشی و اضطراب‌های پایدار در میان رده‌های سنی کودک و نوجوان است. به همین دلیل در آموزش و پرورش نوین در بسیاری از کشورهای توسعه یافته، تا حد امکان از رقابت‌های استرس‌زا و آسیب‌رسان کاسته شده و حاکمیت نمره بویژه در سنین پایین حذف شده است.

یکی از راههای در دسترس برای خروج از این وضعیت، گسترش مکانهای نفریحی در محلات و استفاده بهینه از فضاهای موجود است. در این باره میتوان به از ظرفیت بالقوه مهم شوراهای محلات و شورایاری ها استفاده کرد که متاسفانه تا کنون مغفول مانده است.

اهمیت تجربه شکست و پیروزی در آینده کودک

والدین برای این‌که کودکان آماده زندگی در جامعه شوند موظف هستند او را با معایب و مزایای شکست و پیروزی در همه امور آشنا کنند.

به گزارش خبرنگار خانواده گروه جامعه خبرگزاری آنا، کودکان باید در انجام هر کاری مهارت داشته باشند. همان‌طور که هنگام پیروزی خانواده‌ها او را تشویق می‌کنند در مواقع شکست هم باید به کودک بیاموزند در چنین مواقعی سرخورده نشود و این شکست پایان دنیا نیست و شانس‌های دیگری هم در زندگی وجود دارد.

این اعتماد به نفس باعث می شود تا کودک بداند هر آن چه را بخواهد می تواند انجام دهد. تجربه برنده شدن به کودکان کمک می‌کند تا انگیزه خود را در برداشتن گام های بعدی برای دستیابی به اهداف بزرگتر بردارند.

روانشناسان معتقدند که والدین باید به یاد داشته باشند که در هر پیروزی، درس های زیادی نهفته است. هر بازی یا مسابقه تجربه معاشرت برای کودکان است. شرکت در مسابقات مهد کودک، مدرسه یا فوتبال می‌تواند به والدین کمک کند تا کودکان خود را در مورد اهمیت کار تیمی، تعهد به یک کار، همکاری و احترام به حریف مطلع سازند.

همچنین هر بازی فرصتی برای کودکان است تا بتوانند طبق قوانین بازی کنند حتی اگر این قوانین برای او خودسرانه به نظر برسد. کودکان باید یاد بگیرند که این قوانین اهداف خاصی را دنبال می‌کند.

اهمیت تجربه شکست و پیروزی در آینده کودک

احساس شکست و ادامه دادن مسیر، مهارت خاصی است که کودکان باید برای مقابله با تجربیات منفی زندگی در بزرگسالی بیاموزند. هنگام شکست والدین باید به فرزندان خود بیاموزند که هرکس استعداد های خاص خودش را دارد و نباید بیش از حد توانایی، سعی در خوب بودن داشت.

کودکانی که باخت را تجربه نمی‌کنند، ممکن است مضطرب شوند زیرا آنها عدم پیروزی را به عنوان نوعی آسیب درک می‌کنند و نمی توانند با شرایطی که مطابق میل آن ها نیست مقابله کنند.

هنگام شکست، کودکان همچنین هنر همدلی کردن با دیگران را می‌آموزند. به عبارتی، تجربه شکست به کودکان کمک می‌کند تا نسبت به سایر کودکان در همان موقعیت، همدلی نشان دهند در واقع کودکی که شکست را در زندگی تجربه نکرده است معنای تلاش را هم در زندگی را درک نخواهد کرد.

سرانجام شکست به کودک نشان می دهد تا برای رسیدن به موفقیت باید سخت کار کند زیرا با تلاش به آن ها خواهد رسید. این شرایط همچنین به آن ها کمک می کند تا در مقابل دیگران به عنوان یک بازنده عادل دیده شوند.

اشتراک گذاری
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on telegram
Telegram
Share on email
Email
Share on print
Print
جدیدتربن مطالب
مطالب مرتبط
دیدگاه‌ها

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *