لودینگ

نگاهی به تحولات اجتماعی

نگاهی به تحولات اجتماعی

خروج نخبگان از کشور خارج شدن ژن هوشمند است

فرار مغزها عبارتی نیست که کشور ما با آن آشنا نباشد. سال‌ها است با این آسیب رو به رو هستیم و متاسفانه روند خروج افراد نخبه از کشور ادامه دارد. آنچه نباید فراموش شود این است که نخبگان دانشگاه‌ها اگر از کشور خارج شوند، در واقع ژن هوشمند را خارج کرده اند.

میزان فرار مغزها یا به تعبیری فرار ژن‌ها، با بهبود شرایط اقتصادی و اجتماعی قابل کاهش است. به طور مثال اگر شرایط اشتغال برای افراد تحصیل کرده بهتر شود، شاید از خروج آن ها از کشور کم شود. مسیر حرکت علمی و تلاش برای حل مشکلات جامعه باید از وظایف دانشگاه ها باشد. باید اشتغال را به یک پروژه تبدیل کرد و همه برنامه‌های دانشگاه‌ها به این سمت باشد.

محمدعلی زلفی گفته است: دانشگاه‌های ما از هر حیث پیشرفت های خوبی داشته است؛ نباید نگاه منفی داشته باشیم همانگونه که در دانشگاه علامه طباطبایی اتفاقات خوبی رخ داده است. خیلی لذت بخش است که فرزندان ما در این مکان ها آرامش داشته باشند و از نظر علمی رشد کنند.

اگر می‌خواهیم نسل پاسخگو تحویل جامعه دهیم، باید خودمان پاسخگو باشیم. باید فرهنگ دانشگاهی و فرهنگ را تغییر دهیم البته در این مسیر وظیفه دانشگاه علامه طباطبایی سنگین تر است. ر دانشگاه ها باید نسل عالم تر و عاقل تر از خودمان، تحویل دانشگاه بدهیم. استادی که دانشجوی ضعیف تحویل دهد، موفق نیست. باید ۲۵ تا ۳۰ درصد از ما عاقل تر و عالم تر باشند. باید به بحث نخبه گماری و نخبه پذیری بیشتر توجه کرد.

 

 

نیاز جامعه به تقویت اعتماد عمومی

ناصر قوامی فعال سیاسی درباره ایجاد و تقویت اعتماد عمومی گفت: اینکه مردم یک کشور به مدیران اعتماد نداشته باشند، موجب می‌شود همیشه نسبت به آینده‌ای که انتظارشان را می‌کشد نگران باشند.

قوامی ادامه داد: همه مسئولان امر باید به‌طور جدی به این فکر باشند که با انجام اقدامات موثر بر زندگی و معیشت و رونق اقتصاد خانوار و کشور ناامیدی مردم را به امیدواری تبدیل کنند زیرا امید به فردا و فرداهای بهتر، اصلی اصولی برای هر کشور است تا بتوانند در راستای کاهش مشکلات و نیز افزایش آسایش عمومی مردم برنامه‌های موثر را اجرایی کنند.

او با اشاره با اینکه ایران اسلامی در طول بیش از ۴۰ سال گذشته همواره تحت فشار کشورهایی بود که نمی‌توانند نظام اسلامی را بربتابند عنوان کرد: در این شرایط که نظام بین‌الملل کمر به تخریب منافع ملی ما بسته باید تا در کارها و اقداماتمان از سیاسی‌کاری و ترجیح مصالح جناحی پرهیز نموده و همه با هر سلیقه و طرز تفکری فقط برای مصالح کشور و منافع مردم آستین‌ها را بالا زده تا بلکه بتوانیم مانع‌ها را از پیش رو برداریم.

ناصر قوامی گفت: همه کسانی که در دستگاه‌ها و ارگان‌های مختلف؛ مسئولیتی برعهده گرفته‌اند، باید با درک شرایط دشواری که در آن قرار داریم، همه همت خود را برای انجام ماموریت محوله‌شان به‌نحو احسن به کار گیرند تا کشور از وضعیت کنونی به سلامت عبور کند و مردم بعد از چند سال سختی به آرامش نسبی برسند

اشتراک گذاری
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on telegram
Telegram
Share on email
Email
Share on print
Print
جدیدتربن مطالب
مطالب مرتبط
دیدگاه‌ها

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *