لودینگ

تحولات اجتماعی ۱۲ اسفند

تحولات اجتماعی

تحولات اجتماعی ۱۲ اسفند

تحولات اجتماعی ۱۲ اسفند

 

 

آینده نگری یک کار صرفا پژوهشی نیست، فهم قانون حاکم بر زمین است

رئیس فرهنگستان علوم گفت: آینده‌نگری صرفاً کار پژوهشی و چیزی شبیه طراحی مهندسان نیست بلکه فهم ناموس زمان و قانون حاکم بر زمین شرط درک و دریافت گذشته و آینده است.

به گزارش خبرنگار مهر، اول مارچ به عنوان «روز جهانی آینده» نامگذاری شده است. به این مناسبت چند سالی است که فرهنگستان علوم جمهوری اسلامی ایران با گرامیداشت این روز، موضوعاتی را که با آینده کشور و جهان کنونی مرتبط است برمی گزیند و با دعوت از صاحبنظران و دانشمندان عرصه‌های مختلف علوم برای ایراد سخنرانی، این روز را گرامی می‌دارد. در ششمین دوره گرامیداشت روز جهانی آینده که روز گذشته، دوشنبه ۱۱ اسفند ۱۳۹۹ به همت کمیسیون آینده نگری علم و فناوری فرهنگستان علوم برگزار شد موضوع «علم و فناوری: پیشران مواجهه با پاندمی ها و کرونا» مورد توجه قرار گرفت. آنچه در ادامه می‌آید مشروح سخنرانی رضا داوری اردکانی رئیس فرهنگستان علوم و فیلسوف معاصر برای این مراسم است؛

از همکاران عزیز و گرامی سپاسگزارم که در روز آینده نگری بیشتر به آینده پاندمی کووید ۱۹ پرداخته اند. روشن کردن وضع امروز و فردای این بیماری همه گیر یک ضرورت است. زیرا متأسفانه این بیماری می‌خواهد در زندگی ما و همه جهان جایی برای خود بیابد و همخانه ما شود. اگر از عهده شناخت آن برآییم راه آینده را بر او می‌بندیم. غلبه بر کرونا، آینده‌نگری نیست اما اگر این کار بزرگ و دشوار صورت گیرد، آینده از خطر بزرگی که تهدیدش می‌کند در امان می‌ماند. آینده‌نگری هم قانون حفظ آینده است و هر کاری و علمی که با آن آینده حفظ شود می‌تواند مقدمه‌ای یا جزئی از آینده‌نگری باشد. مقابله با کرونا این مزیت را دارد که در میدان عمل و فارغ از حرف و قیل و قال و غرقه شدن در خیالات و بحث‌های انتزاعی صورت می‌گیرد و می‌تواند درسی برای حفظ آینده و آینده‌نگری از موضع اینجا و اکنون باشد. آینده نگری نشستن و در نظر آوردن تصاویری مطلوب و برساخته با نظر مهندسی از فردا نیست. پیوند میان آینده نگری و علم امری مسلّم است اما علم معینی که آینده را به ما نشان دهد وجود ندارد. به این جهت آینده‌نگری‌ها بیشتر آینده‌نگری علم و تکنولوژی است. با علم بیشتر می‌توان آینده علم و تکنولوژی را روشن کرد. تکنولوژی یا تکنوسیانس قدرت جهان جدید و فرمانروای اکنون و آینده جهان است و این قدرت بر خلاف تصور کم و بیش شایع بیرون از اختیار انسان بسط می‌یابد ولی این بسط تا حدودی قابل محاسبه و پیش بینی است.

از آنجا که علم و تکنولوژی در قوام جهان کنونی دخالت دارند هر تغییری که در آنها صورت گیرد در جهان نیز اثر می‌گذارد. مع‌هذا به نظر نمی‌رسد که آینده بینان فردای تکنولوژی به این پرسش که عاقبت بسط این قدرت به کجا می‌کشد بتوانند پاسخ روشنی بدهند و حتی شاید پرسش را بی وجه بدانند زیرا درست است که آنها از قوه تخیل خود مدد می‌گیرند اما عمده کارشان محاسبه و گزارش نتیجه آن است. آینده نگری صورت کلی‌تری هم می‌تواند داشته باشد و آن ایستادن در اکنون و درک امکان‌های آن برای رفتن به سوی فردا و شناخت شدائد و خطرهای احتمالی راه آینده است. فردا تکرار امروز و امروزی نیست که در آن بعضی آرزوهایمان برآورده شده باشد. فردا عدمی است که شاید موجود شود اما این موجود شدن تحقق امکان‌های دیروز و امروز در حدود نظم و ناموسی است که بر تاریخ جدید حکومت می‌کند. این فردا خود به خود و به دلخواه اشخاص و حتی حکومت‌ها نمی‌آید و اکنون که قانون اساسی جهان جدید در همه جا جز در قلمرو تکنولوژی اعتبار و نفوذ چندان ندارد شاید در راه فردا نیز موانع و خطرهای بزرگ پدید آمده باشد و در هر صورت شرط فردا داشتن مواجهه با آن خطرهاست. کسی که خطر فردا را درنیابد با آینده نسبتی پیدا نمی‌کند و اگر حرفی هم از آن بزند حرفش راجع و ناظر به آینده موهوم است.

اگر فردا تکرار امروز باشد زندگی در بیرون از تاریخ می‌گذرد و اگر تکرار نباشد باید آن را در برابر خطرها حفظ کرد. خطرهایی که زندگی آدمی را تهدید می‌کند بسیار است. ما اکنون در برابر خطر هجوم یک بیماری قرار داریم و با درک این خطر می‌توانیم حواس خود را جمع کنیم و ببینیم چه پیش آمده و بیماری دارد چه می‌کند و به کجا می‌رود و چه بسا این پرسش هم برایمان اهمیت پیدا کند که از کجا آمده است. وقتی چیزی وارد زندگی مردمان می‌شود درک امکان‌های به وجود آمدنش به آنان کمک می‌کند که چگونه با آن مقابله کنند یا به نحوی کنار آیند. تا صد سال پیش وبا و طاعون و … بوده است. آیا گزارشی از همه گیری های ویروسی هم در گزارش مورخان وجود دارد؟ اگر نیست باید دید چه شده است که اکنون به وجود آمده است. ولی اکنون مهم اینست که بیماری با ما چه می‌کند و چه خطری برای جهان ما دارد. درست است که پزشکان بیشترین و نزدیک ترین مواجهه را با این خطر دارند اما کووید ۱۹ فقط آدم‌ها را مبتلا نمی‌کند که بعضی از آنها را بکشد بلکه وضع عادی و نظم زندگی را مختل می‌کند.

با شیوع چنین بیماری‌هایی کار و اشتغال بی سامان می‌شود و اقتصاد و تولید به خطر می‌افتد و پریشانی در کارها و مناسبات شدت می‌یابد. فقیران، فقیرتر می‌شوند و بلایایی مثل بیکاری و گرسنگی و تنهایی و افسردگی با بیماری در آزار مردمان و کشتن آنان شریک می‌شوند. تأمل و تحقیق در اینکه همه‌گیری چه آثاری در آینده خواهد داشت یک ضرورت است. این آثار بیشتر جهانی است و در همه کشورها با تفاوت‌هایی ظاهر خواهد شد. خدا کند که امری عادی و جزئی از زندگی نشود. آیا ممکن است کرونا هم ما را به تسلیم وادارد و جزئی از زندگی فردا شود. بیشترین چیزی که درباره کرونا می‌توان گفت اینست که پزشکی تا چه اندازه از عهده مقابله با آن برمی آید. قبلاً اشاره شد که آینده نگری علم و تکنولوژی به اندازه آینده نگری جامعه‌ها و کشورها دشوار نیست یا لااقل این پرسش تا حدودی موجه و حتی عادی است که تکنولوژی چه پیشرفتی خواهد داشت و فردا با آن چه می‌توان کرد و با پیشرفت علم و تکنولوژی چه بهبودی در زندگی پدید می‌آید. اگر چیزی مثل علم و تکنولوژی هست که تا حدودی می‌توان وضع فردایش را پیش بینی کرد سخن گفتن در مورد آینده بشر به طور کلی و حوادثی که می‌تواند پیش آید آسان نیست زیرا متغیرهایی که در نظام زندگی و اوضاع جهان و کشورها اثر می‌گذارند بسیارند و هر دم نیز چیزهایی پدید می‌آیند که شاید در حوزه نظر ما قرار نگیرند و اگر قرار گیرند آنها را به درستی نشناسیم و قهراً از اثر و تأثیر و کارکرد آنها بی خبر بمانیم.

آینده نگری نمی‌تواند بر مبنای این فرض و اصل که سیر جریان امور چنانکه اکنون هست دوام می‌یابد صورت گیرد بلکه باید با شناخت قانون اساسی حاکم بر نظام زندگی و درک استحکام و اعتباری که دارد صورت گیرد. فهم ناموس زمان و قانون حاکم بر زمین شرط درک و دریافت گذشته و آینده است. هر دگرگونی که در این ناموس و قانون اساسی زندگی ایجاد شود بر همه چیز و از جمله سیر علم و تکنولوژی هم اثر می‌گذارد. اگر آینده علم و تکنولوژی در جهان را می‌توان بر اساس آشنایی با وضع کنونی علم و امکان‌های آن محاسبه و با تقریب نه چندان دقیق معلوم کرد وضع اجتماعی اقتصادی را هم می‌توان تا آنجا که در تناسب با آنست تا حدودی پیش بینی کرد. مشکل در جایی پیش می‌آید که علم و تکنولوژی اقتباسی است و حتی غالب پژوهش‌ها هم تقلیدی‌اند. در چنین مواقعی سیر حوادث هم نظم و قرار ندارد و امور و شئون جامعه چنانکه باید به هم پیوسته نیستند و طبیعی است که آینده‌نگری نیز منتفی باشد.

آینده‌نگری صرفاً کار پژوهشی نیست. آینده‌نگرها و برنامه ریزهای اروپایی و آمریکایی و ژاپنی چون در کشورشان سیر امور کم و بیش نظم دارد می‌توانند با مطالعه و درک شرایط و امکانات، آینده کشورشان را در قیاس با اکنون تا حدودی تصویر کنند. اما در جایی که سیر تحول نظمی ندارد و مقصد پیدا نیست و مسیر زیگزاگ و تیره و ناهموار است، چگونه و بر چه اساس می‌توان وضع فردا را تصویرکرد؟

پس برای آینده نگری علاوه بر داشتن علم و به کار بردن روش باید نظم و روال سیر امور و عزم حکومت‌ها و مردم کشورها را در نظر داشت. آینده‌نگری چیزی شبیه طراحی مهندسان نیست. مهندسان طرحشان را که ریاضی است در ماده خام درمی‌اندازند اما آینده نگری طرح ریاضی نیست و ماده خام ندارد و در جایی می‌تواند صورت گیرد که پیشرفت علمی اقتصادی اجتماعی، سیر کم و بیش معین و قابل محاسبه داشته باشد و اگر چنین بنایی نباشد آینده نگری هم صورت نمی‌گیرد و نمی‌تواند صورت گیرد. به عبارت دیگر آینده‌نگری در اصل توانایی است یعنی توانستن – دانستن است نه آنکه از سنخ علم مهندسی دانستن – توانستن باشد و ابتدا علم آن را فراگیرند و سپس عمل کنند. برای فهم درست آینده نگری چند نکته را باید در نظر داشت. یکی اینکه هر علم و عملی در دایره فهم و بینش کلی ای قرار دارد که عالم انسانی را راه می‌برد. در هر عالمی حتی کارهای رسمی و عادی نیز در دایره درک و فهم و روح حاکم بر زندگی صورت می‌گیرد. این درک نمی‌تواند تقلیدی و لفظی باشد. کشورهای توسعه نیافته از آن جهت آینده نگری ندارند و نمی‌توانند داشته باشند که اداره و سازمان و صنعت و مصرف و مدرسه و تقریباً همه امورشان کم و بیش تقلیدی است. آنها در یک طرح و نظام کلی که آن را بشناسند و از تعلق خود به آن آگاه باشند عمل نمی‌کنند بلکه کارهایشان پیروی از رسم غالب است. اگر آینده نگری قبل از اینکه دانش باشد عمل است و مخصوصاً به عزم و تصمیم کشورها نظر دارد از عهده همه کس در همه جا برنمی‌آید. علم آینده نگری علم اشخاصی است که خود را در نسبت و پیوند خاص با جهان خویش می‌یابند و با اطلاع از عزم و تصمیمی که کشورشان برای شناختن آینده دارد به تصویری از آینده دست یافته اند. اینها راهگشایان و رهروان راه آینده اند و به هر منزلی که می رسند منزل آینده را روشن‌تر می ببینند و برای طی منازل دیگر آماده‌تر می‌شوند. پیداست که همیشه و همه جا قضیه بر این منوال نیست. گاهی هم در تیرگی‌ها راه مقصود گم می‌شود و کوکب هدایتی هم از هیچ گوشه بیرون نمی‌آید.

این وضع دشوار و بدی است اما بدتر این است که مسافران یا گروهی از مسافران جدامانده از کاروان راه مقصود را گم کنند و ندانند که دیگر کاروان و سفری نیست و راه به پریشانی و برهوت و تفرقه و تنهایی رسیده است. نکته دیگر اینست که آینده نگری متعلق به جهان علم و تکنولوژی جدید است. جهان‌های قدیم نه آینده نگری داشتند و نه به آن نیازمند بودند. این جهان جدید است که به صورتهای مختلف آینده‌نگری نیاز دارد. اروپای جدید در چهار پنج قرن پیش ابتدا طرح کلی و قانون اساسی تازه ای برای زندگی در انداخت و سپس سیاست و قوانین مناسب برای رسیدن به مقصود را بنا و تدوین کرد. اکنون راه تاریخ تجدد مثل قرون پیش راه هموار و روشنی نیست. بعضی کشورهای جهان توسعه نیافته نیز که در حاشیه و کناره راه تاریخ تجدد قرار داشته‌اند، از دو قرن پیش در تقدیر تجدد کم و بیش شریک شده و به درجات راه توسعه را موازی با گذشته تجدد غربی پیموده اند. آنهایی که با اصول و قانون اساسی تجدد آشنایی بیشتر و عمیق‌تر داشتند، راه را بهتر پیمودند و آنها که چندان در بند اصول و مبادی نبودند به توسعه تقلیدی رسیدند یا در میانه‌های راه ماندند. برای آینده نگری توسعه باید قانون و نظم آن را شناخت.

خلاصه کنم آینده نگری شناخت اکنون جامعه در نسبتش با اصول و مبادی آغازین و توجه به عیب‌ها و نقص‌ها و دانایی‌ها و نادانی‌ها و توانایی‌ها و ناتوانی‌های خود است نه اینکه علمی تخصصی در اختیار گروهی دانشمند باشد که بروند و آینده هر جامعه‌ای را ببینند و گزارش کنند. در اینکه دانشمندان آینده شناس با آینده شناسی ها و روش‌های آینده شناسی آشنایی دارند و برنامه ریزی آینده باید با دخالت آنان صورت گیرد بحثی نیست بلکه نظر به شرط اصلی آینده نگری یعنی آشنایی با تاریخ و ناموس زمین و زمان و رموز قانونگذاری است. این دانایان را در کجا می‌توان یافت و اگر در جایی هستند چرا آنها را نمی‌شناسیم و نمی آیند که گره‌ی از کار فروبسته جهان یا کشور خود بگشایند. کوشش‌های انجام شده در دهه‌های اخیر چندان راهگشا نبوده است. وقتی جهان چشم اندازی از آینده ندارد کشورها حداکثر می‌توانند سیر عادی یا راه مدرنیزاسیون را بپیمایند. آینده نگری ما هم می‌تواند نگرشی به این راه و منزل‌هایش باشد. در جهان توسعه یافته نیز گروه‌های مختلف متفکران و صاحبنظران وقتی به آینده نظر می‌کنند که راه روشن و افق باز نمی‌بینند. پست مدرن‌ها که بیشتر از دیگر اهل نظر مورد توجهند از پایان مدرنیته و ضعف و فتوری که عارض آن شده است و می‌شود گفته‌اند و می‌گویند. معتقدان و پای‌بندان به اصول و رسوم مدرنیته نیز هر چه سعی کرده اند دوام نظم کنونی جهان را توجیه کنند راه به جایی نبرده اند. فوکویاما که از پایان تاریخ گفت خیلی زود از رأی و نظر خود برگشت. هانتینگتون هم که از ابتدا چندان امیدوار نبود با کوشش نومیدانه خود نمی‌توانست و نتوانست پایان خوشی برای مدرنیته تصویر کند. قانون و ناموسی که پانصد سال پیش برای کل زمین و زمان جدید انشاء شده بود دیگر قدرت و نفوذ ندارد. آیا عالمی دیگر و آدمی دیگر با نظم و ناموسی دیگر باید پدید آید؟ هنوز نشانه‌ای از پدید آمدن این عالم و آدم پیدا نیست ولی ما چندان با فضای مجازی و اوهام سیاسی سرگرم شده‌ایم که گرفتاری جهان کنونی و دشواری شرایط را درک نمی‌کنیم. با همه اینها به نومیدی تن نباید داد و در تنگنای شدت امید گشایش را حفظ باید کرد. پس با شاعرمان هم سخن می‌شویم که:

درون‌ها تیره شد، باشد که از غیب چراغی برکند خلوت نشینی

و امیدوار بود که:

نفس باد صبا مشک فشان خواهد شد عالم پیر دگرباره جوان خواهد شد

 

آمار ازدواج ۲۵ سال است نزولی است/سایتهای همسریابی غیرقانونی هستند

آمار ازدواج ۲۵ سال است نزولی است/سایتهای همسریابی غیرقانونی هستند

معاون ساماندهی امور جوانان وزارت ورزش و جوانان درباره مساله اجباری شدن مشاوره پیش از ازدواج، گفت: با توجه به اینکه حدود ۲۵ سال است آمار ازدواج در کشور نزولی است، چه تضمینی وجود دارد در صورت اجباری شدن مشاوره، آمار ازدواج افزایش یابد؟.

به گزارش ایسنا، محمد مهدی تندگویان در نشست وزیر ورزش وجوانان با تعدادی از منتخبین مراکز تخصصی ازدواج استان تهران، اظهار کرد: در شهر تهران با توجه به مصوبه ستاد ساماندهی امور جوانان استان تهران می توانیم مشاوره پیش از ازدواج را اجباری کنیم اما در صورتی می توان امر ازدواج را منوط به امر مشاوره  دانست و در سراسر کشور اجباری کرد که زیر ساخت آن در تمام کشور و در روستاها وجود داشته باشد.

وی ادامه داد: اگر زیرساخت‌های لازم برای اجباری شدن مشاوره پیش از ازدواج در سراسر کشور وجود نداشته باشد عملا فعالیت ما منجر به منع ازدواج جوانان می‌شود.

تندگویان معتقد است: با توجه به مباحث فرهنگی ایجاد شده نظیر کاهش جمعیت و تک فرزندی اکنون باید بر روی اجباری شدن حضور روانشناسان و ارائه خدمات روانشناسی در مدارس تمرکز کنیم چراکه نمی‌توان به جوان ۲۰ یا  ۳۰ ساله مشاوره‌ای که باید در سن ۱۰ سالگی به او داده می‌شد، را ارائه کرد.

معاون امور جوانان وزارت ورزش و جوانان افزود: حداقل ۴۰ درصد فضای آموزشی باید به مهارت‌های زندگی، اشتغال و ورود به اجتماع معطوف شود. اینگونه گردش مالی روانشناسان نیز رونق می‌گیرد. همچنین در ارائه خدمات مشاوره روانشناسی باید به بحث خانواده توجه کرد و این خدمات خانواده محور باشند و نه دانش آموز محور چراکه روانشناسی فارغ از شرایط رفتار خانواده بی‌تاثیر است.

معاون ساماندهی امور جوانان وزارت ورزش و جوانان تصریح کرد: اعزام روانشناس به مناطق محروم تهران که از خیلی استان ها محروم تر هستند امری حائز اهمیت است. در استان‌ها نیز می توانیم با انجام پایشی فضایی را برای ارایه خدمات مشاوره نظیر ورزشگاه‌ها در اختیارشان قرار دهیم.

تندگویان گفت:  در دنیایی هستیم که برای تخریب باورها سرمایه گذاری می‌شود بنابراین اگر در موضوعات روانشناسی به روز نباشیم به نتیجه دلخواه نخواهیم رسید. نمونه آن ازدواج سفید است که متاسفانه اکنون تبدیل به فرهنگ شده که از جمله دلایل آن عدم به روز رسانی خدمات مشاوره است.

به گفته معاون ساماندهی امور جوانان وزارت ورزش و جوانان نگرش و باورهای گذشته در میان جوانان امروزی تضعیف شده و تا زمانی که نتوانیم این باورها و اعتقادات را در خدمات مشاوره ارائه دهیم به نتیجه دلخواه نخواهیم رسید.

تندگویان ادامه داد: ما اشتباها ازدواج را هدف قرار داده بودیم در حالی که باید خانواده درست و فرزندآوری را هدف مشاوره‌ها ولو مشاوره‌های پیش از ازدواج قرار دهیم. جوان باید بپذیرد فرزندآوری به معنای  خوشبختی است. باید خانواده را محور مشاوره ها قرار دهیم و افزایش جمعیت را مد نظر قرار دهیم.

وی درباره بیمه صنف مشاوران و روانشناسان و بهره‌برداران این خدمات، اظهار کرد: ما  به عنوان یکی از نهادهایی که با روانشناسان در تماس هستیم هرآنچه در این زمینه از دستمان بر آمده انجام داده‌ایم، باسازمان تامین اجتماعی  وسازمان برنامه و بودجه مکاتباتی ر انجام داده‌ایم تا در ردیف ها و اعتبارات بودجه سالیانه موضوع بیمه روانشناسان مدنظر قرار گیرد و از این بیشتر در حوزه اختیارات ما نیست.

معاون ساماندهی امور جوانان وزارت ورزش و جوانان در بخش دیگر سخنان خود به سایت‌های همسریابی اشاره کرد و گفت: ما بارها اعلام کرده‌ایم که این سایت‌ها  مجوز ندارند و از نظر ما ۱۰۰ درصد غیر قانونی‌اند. تمامی مکاتبات لازم با دادستانی، پلیس فتا، شورای اجتماعی کشور و… را انجام داده‌ایم. باید نظارت بر شناسایی آن شکل گیرد حتی نیاز به ضابط ناظری وجود دارد و نیاز است این ضابط به سازمان نظام روانشناسی اضافه شود.

تندگویان افزود: می توانیم گردش کاری را صورت دهیم که در سازمان‌های دولتی بحث ارائه خدمات روانشناسی به عنوان خدمات دولت به پرسنل جایگاه خود را پیدا کند. این معاونت سامانه “امید زندگی” را پیش تر راه اندازی کرده است که روانشناسان می توانند در آن ثبت نام کنند و مراجعان به صورت آنلاین تعرفه‌ها را پرداخت و مشاور و روانشناس خود را انتخاب کنند، اما متاسفانه با استقبال خوب جامعه روانشناسان و مشاوران مواجه نشد، در حالی که می توان به سوی تجارت الکترونیک پیش رفت‌.

تندگویان همچنین این را هم گفت که مسئولین و روانشناسان باید بدانند مدل ارتباط با جوانان تغییر کرده است و با دروسی که در دانشگاه گذرانده‌اند نمی توان با جوان نسل امروز ارتباط گرفت. ما باید یاد بگیریم چگونه مدل ارتباط با جوان را به گونه‌ای تاثیر گذار تغییر دهیم.

وی در پایان افزود: ما به وظایفمان درست عمل کردیم  اما مدعی انجام کار خارق العاده‌ای در حوزه مشاوره امر ازدواج نیستیم. هدفمان این بود مطالباتی از سالیان پیش باقی نماند و آنها را پیگیری کردیم. بخشی از این فعالیت‌ها به علت مدیریت توانمند وزیر جوانان سلطانی فر بود که از جمله آنها افزایش متراژ عمرانی فضاهای ورزشی بود و اگر ما در حوزه معاونت امور جوانان توانستیم به خوبی کار کنیم معطوف به مافوق خوب می‌شود. ما با دیدگاه مهندسی روانشناسی را مدیریت کردیم.

 

 

مدرسه؛ شاخص‌ترین بنای معرف هویت معماری ایرانی اسلامی

وزیر آموزش‌وپرورش در نهمین همایش و نمایشگاه ملی «مدرسه ایرانی – معماری ایرانی» با بیان اینکه مدرسه؛ شاخص‌ترین بنای معرف هویت معماری ایرانی اسلامی است، گفت: معماری مناسب مدارس تسهیل‌گر سلامت جسمی و اجتماعی دانش آموزان است.

به گزارش خبرنگارخبرگزاری صدا و سیما؛آقای محسن حاجی میرزایی در نهمین همایش و نمایشگاه ملی «مدرسه ایرانی – معماری ایرانی» که صبح امروز در مدرسه ماندگار دارالفنون برگزار شد، پس از رونمایی مجازی از نمایشگاه آثار طراحی و عکاسی گفت: معماری؛ هنر و دانش طراحی بنا و ساختار‌های کالبدی جوامع انسانی است و بخش مهم و جلوه برجسته و بارزی از فرهنگ و تمدن یک جامعه است و در تحقق مأموریت‌ها نقش اساسی و کلیدی دارد.

آقای حاجی میرزایی ادامه داد: اگر طراحی بنا، سازگاری با کاربرد‌های آن نداشته باشد، هیچ ترفندی نمی‌تواند این کاستی را جبران کند. هر بنایی برای اهداف و تحقق مأموریت‌هایی شکل می‌گیرد و نقش معماری رسیدن به این اهداف است و طراحی بنا، نقش، تسهیل‌کننده تحقق اهداف و مأموریت‌ها را دارد.

وزیر آموزش‌وپرورش افزود: قرار گرفتن اجزا و ترکیب شدن اجزا در معماری بنا اهمیت دارد و در طراحی بنا‌های آموزشی علاوه بر دانش مهندسی به دانش تعلیم و تربیت هم نیاز داریم، زیرا بخش مهمی از اهداف از نظام تعلیم و تربیت در تناسب با فضا است.

وی با تأکید بر این که مدرسه یک بنای بسیار مهم و متمایز از بنا‌های دیگر است، گفت: مدرسه کارکرد‌های عمیقی دارد و برای همه ما مدرسه با یادآور ماندنی‌ترین خاطرات است. خاطرات مدرسه برای سال‌های بسیاری با ما همراه است و تجربه بسیاری از نخستین کار‌ها در مدرسه است.

آقای حاجی میرزایی افزود: نخستین آشنایی‌ها، ارتباطات، پیوند و همکاری با گروه همسالان، جامعه نظم یافته و قرارگرفتن در محیطی به‌جز محیط خانواده و بهترین دوره شکل‌گیری شخصیت و هویت انسان در مدرسه است و به همین علت دوره مدرسه جز درخشان‌ترین و پایدارترین دوران زندگی همه انسان‌ها است.

وزیر آموزش‌وپرورش بابیان اینکه مدرسه یکی از بنا‌های با فراوانی زیاد در جوامع است، گفت: کمتر بنای عمومی در کشور به مقدار مدرسه مهم است و بیش از ۵ هزار مدرسه زیر ۵ دانش‌آموز داریم که نشان می‌دهد، بنای مدرسه چتر خود را در جغرافیای ایران گسترده است و بنای مدرسه از شاخص‌ترین بنا‌هایی که می‌تواند معرف هویت معماری ایرانی اسلامی باشد.

آقای حاجی میرزایی بیان کرد: مدرسه بخش مهمی از اهداف نظام تعلیم و تربیت را بر عهده دارد و به‌عنوان یک بنا باید بستری برای تربیت آگاهانه و آزادانه نسلی مؤمن، خلاق، فعال، بانشاط و سازنده، فراهم‌کننده اهداف تعلیم و تربیت، نیاز‌های فردی و جمعی دانش‌آموزان، متناسب با ساحت‌های ۶ گانه تربیت و تسهیل‌کننده یادگیری باشد.

وی با اشاره به اینکه مدرسه باید کیفیت بالایی برای تعاملات جمعی داشته و به‌عنوان کانون فعالیت‌های اجتماعی محله باشد، افزود: باید امکان دسترسی آسان و امن به مدرسه وجود داشته باشد و به تجهیزات و فناوری‌های مجهز مناسب باشد، زیرا با سلامت جسمانی دانش‌آموزان ارتباط دارد و معماری می‌تواند تسهیل‌کننده سلامت جسمی و اجتماعی دانش آموزان باشد.

آقای حاجی میرزایی عنوان کرد: ایده حیاط پویا؛ مدرسه را به عرصه توسعه حرکت‌های جمعی تبدیل می‌کند. مدرسه باید به جنبه روحی دانش‌آموزان توجه کند و برای یک یادگیری آسان هموار باشد. مدرسه باید همگام با تحولات متحول شود و با افزایش توانمندی‌های معلمان و تغییر روش‌های آموزشی، مدرسه هم باید هم گام با تحولات تغییر کند.

وی گفت: در همایش «مدرسه ایرانی – معماری ایرانی» به دنبال مدرسه‌ای هستیم که تسهیل‌کننده اهداف باشد و چنین همایشی نشان می‌دهد که در سطح کشور به دنبال پاسخ به این نیاز ملی هستیم.

برای شروع تازه و متفاوت، قرن جدید را با محیطی سبز شروع کنید

برای شروع تازه و متفاوت، قرن جدید را با محیطی سبز شروع کنید

 

نزدیک به شروع سال جدید و شروع قرنی جدید هستیم و همگی ما دوست داریم که این قرن را با رویکردی تازه و خوش بینانه آغاز کنیم ( به طور مثال در اروپا و آمریکا، در آغاز سال ۲۰۰۰ جشن های باشکوهی برگزار شدند و تمامی افراد تصمیم گرفتند تا نگاه خود را به زندگی تغییر دهند). زیرا با شروع قرن جدید، انسانها وارد مرحله تازه ای از زندگی می شوند و باید در مدل زندگی خود نیز تغییراتی اساسی به وجود بیاورند.

روانشناسان بر این عقیده هستند یکی از موضوعاتی که انسانها در شروع سال جدید ( و هم زمان با آن در شروع قرن جدید) باید مورد توجه قرار دهند، ایجاد تغییراتی در محیط زندگی است. به طور کلی، انسانها باید هر چند وقت یکبار مدل زندگی خود را تغییر دهند تا بتوانند تحولاتی در فرآیندهای مغزی خود به وجود بیاورند. یکی از این تغییرات می تواند استفاده از چمن مصنوعی در محیط اطراف باشد.

محیط سبز مورد علاقه خود را خلق کنید!

همگی ما در خانه دارای تراس هستیم و یا پشت بام به محلی برای گذاشتن کولر تبدیل شده است. اما شما می توانید با استفاده چمن مصنوعی فضای سبز مورد علاقه خود را طراحی کنید. به طور مثال می توانید چمن مصنوعی را با کفپوش ترکیب کنید و محیطی زیبا در پشت بام خود خلق کنید و یا با استفاده از چمن مصنوعی تزیینی در تراس این محیط را به محلی ایده آل برای خواندن کتاب در قرن جدید تبدیل کنید!

گیاهان مورد علاقه خود را بر روی چمن مصنوعی پرورش دهید!

بسیاری از افراد در خانه خود دارای حیاط هستند، اما چون به اشتباه فکر می کنند که با نصب چمن مصنوعی دیگر نمی توانند درختان خود را پرورش دهند، خود را از نعمت داشتن حیاطی هموراه سبز محروم می کنند. اما باید به شما بگوییم که چمن مصنوعی این قابلیت را دارد تا گیاهان و یا درخت های مورد علاقه خود را بر روی آن پرورش دهید و در این صورت حیاطی همواره سبز خواهید داشت. برای نصب چمن مصنوعی قسمت هایی را که می خواهید درخت بکارید بر روی چمن برش می دهند و شما می توانید به راحتی درخت و یا گیاهان خود را پروش دهید و به آنها رسیدگی کنید و قسمت های دیگر حیاط با استفاده از چمن پوشیده می شود.

در قرن جدید، اتاق کودک خود را متحول کنید!

چمن مصنوعی محصولی مناسب است که شما می توانید به عنوان پوششی زیبا برای اتاق کودک به کار ببرید. در ساخت چمن مصنوعی از مواد آنتی باکتریال استفاده شده است و همین امر خطر رشد باکتری و آلودگی را به طور کلی از میان می برد. همچنین با توجه به این موضوع که چمن مصنوعی ظاهری شبیه به چمن طبیعی دارد کودک شما در محیطی سبز و به دور از تنش رشد می کند و این امر به رشد شناختی کودک کمک می کند.

فضای تفریحی خود را خلق کنید!

شاید شما دارای ویلایی هستید و دوست داشته باشید که بخشی از این ویلا را به زمین بازی تبدیل کنید. برای اینکار می توانید از چمن مصنوعی استفاده کنید. چمن مصنوعی دارای انواع مختلفی برای استفاده در زمین تنیس، زمین فوتبال، زمین والیبال است و به شما کمک می کند با توجه به سلیقه ای که دارید بهترین چمن مصنوعی را برای خلق زمین بازی ویژه خود به کار ببرید.

ایده های دیگر استفاده از چمن مصنوعی

استفاده از چمن مصنوعی تنها محدود به استفاده در حیاط، تراس، اتاق کودک و یا روف گاردن نیست. شما می توانید از این محصول برای پوشش فضای خالی میان سنگ ها، زمین کنار استخر و یا پوشش پله های ورودی به ساختمان استفاده کنید. همچنین این محصول را می توان برای تزیین پلاک خانه ها نیز به کار برد. از این محصول می توان به عنوان رانر بر روی میز و یا پوشش صندلی ها استفاده کرد و صندلی سبز و اختصاصی را به وجود آورد.

جمع بندی

تا بدینجا تلاش کردیم تا شما را قابلیت های استفاده از چمن مصنوعی برای خلق محیطی خاص و زیبا در قرن جدید آشنا کنیم. همانطور که متوجه شده اید این محصول قابلیت استفاده در تمامی فضاها را دارد و با توجه به این موضوع که نگهداری از آن بسیار ساده است امروزه طرفداران بسیار زیادی پیدا کرده است. شرکت چمنزار شرکتی حرفه ای و متخصص در زمینه نصب چمن مصنوعی ورزشی و تزیینی است. برای اطلاع از قیمت چمن مصنوعی و خرید چمن مصنوعی می توانید با این گروه در ارتباط باشید و از مشاوره های رایگان متخصصان این شرکت بهره مند شوید.

اشتراک گذاری
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on telegram
Telegram
Share on email
Email
Share on print
Print
جدیدتربن مطالب
مطالب مرتبط
دیدگاه‌ها

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *