لودینگ

بهبود کیفیت آینده زوجین در گروی فرزندآوری است

تحولات اجتماعی

بهبود کیفیت آینده زوجین در گروی فرزندآوری است

بهبود کیفیت آینده زوجین در گرو فرزندآوری است

یک آینده‌پژوه جمعیت گفت: در بسیاری از اوقات گفته می‌شود که تولد فرزندان برای آینده کشور و جامعه مهم است اما من به خانواده‌های “تک‌فرزند” می‌‌گویم در درجه اول بهبود کیفیت آینده خود و فرزندانشان در گروی تصمیم به تولد فرزندان بیشتر است.

دکتر مریم اردبیلی در گفت‌و‌گو با خبرنگار اجتماعی باشگاه خبرنگاران پویا با بیان اینکه زوج‌ها باید نگرششان را درباره “تک‌فرزندی” تغییر دهند، اظهار کرد: خانواده‌های تک یا دو فرزند باید بدانند که با این تصمیم، تا حدی استفاده بهینه، بانشاط و متعادل‌تری از امکانات موجود را محدود می‌کنند از طرفی مزایای فرزندآوری در میانسالی و سالمندی از نظر حمایت‌ها و کیفیت زندگی بسیار قابل توجه است.

وی ادامه داد: زوجین جوانی که در دهه سوم و چهارم زندگی خود و تک‌فرزند هستند، براساس شاخص‌های امید به زندگی، نصف عمر خود را پیش‌ِرو دارند در این رابطه باید گفت که در نیمه دوم زندگی، کیفیت اهمیت بیشتری پیدا می‌کند.

این پزشک و استاد دانشگاه خاطرنشان کرد: با اینکه دولت در تهیه امکانات و لوازم فرزند‌آوری عملکرد خوبی نداشته و در این زمینه عقب است اما خانواده‌ها نباید معطل این موضوع بمانند و باید سریعتر اقدام به فرزند‌آوری کنند؛ خوشبختی، آینده خودشان و فرزندشان نباید فدای تأخیر بوروکراتیک سیاست‌های دولتی شود البته ان‌شاءالله این سیاست‌ها به کمک می‌آیند و شرایط خانواده‌ها را تسهیل می‌کنند.

وی افزود: در بسیاری از اوقات گفته می‌شود که تولد فرزندان برای آینده کشور و جامعه مهم است اما من به خانواده‌های “تک‌فرزند” می‌‌گویم در درجه اول بهبود کیفیت آینده خود و فرزندانشان در گروی این تصمیم است.

اردبیلی تصریح کرد: براساس پیمایش‌های انجام‌شده از زوجین در آستانه ازدواج، در زمان حاضر تمایل خانواده‌های ایرانی برای فرزند‌آوری بیشتر از نرخ جانشینی (۲.۱ فرزند) است؛ این پیمایش‌ها می‌گویند خانواده‌ها ۲.۴ تا ۲.۶ فرزند می‌خواهند، اگر سیاست‌های دولت به کمک بیاید، این تعداد فرزند نیز محقق می‌شود اما در عین حال زوج‌ها نباید به این تعداد هم اکتفا کنند و باید فرزندخواهی بیشتری داشته باشند.

وی افزود: هیچ چیز خوبی در دنیا بدون سعی و تلاش به دست نمی‌آید، تولد فرزندها هم از این قبیل موارد است که به شب‌بیداری‌ها و برنامه‌ریزی‌های زیادی نیاز دارد؛ تصمیم به این اقدام ممکن است در مقطعی خانواده‌ها را با چالش‌هایی روبه‌رو کند اما بقیه زندگی آنها را آکنده از شیرینی خواهد کرد.

این آینده‌پژوه جمعیت متذکر شد: به‌نظرم باید ذهنمان را از تصور کلیشه‌ای ایده‌آل بودن “تک‌فرزندی” خالی کنیم و همین‌طور در مورد درکمان از موفقیت تجدید نظر کنیم؛ تولد فرزند و کسب موفقیت‌های دیگر با هم مخالف نیستند و باید باور کنیم که موفقیت‌های اجتماعی و اقتصادی با وجود فرزندان نیز امکان‌پذیر است؛ در این رابطه، در زمان حاضر زوجین جوانی را شاهد هستیم که بعد از تجربه دو یا سه فرزندی اظهار می‌کنند باورشان نمی‌شد که زندگی‌شان این‌قدر شیرین شود!

اشتراک گذاری
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on telegram
Telegram
Share on email
Email
Share on print
Print
جدیدتربن مطالب
مطالب مرتبط
دیدگاه‌ها

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *