لودینگ

نگاهی به تازه ها

تازه‌ها

نگاهی به تازه ها

افزایش شتاب دیپلماسی علمی ایران

رئیس موسسه استنادی علوم و پایش علم و فناوری isc گفت: ایران جایگاه دوم دنیا از لحاظ رشد دیپلماسی علمی را کسب کرد.

افزایش شتاب دیپلماسی علمی ایرانبه گزارش خبرنگارخبرگزاری صدا وسیمابه نقل از روابط عمومی پایگاه استنادی علوم جهان اسلام، محمدجواد دهقانی افزود: اطلاعات مستخرج از پایگاه استنادی بین المللی اسکوپوس نشان می‌دهد که در سال ۲۰۲۱ سهم مشارکت بین المللی در فعالیت‌های پژوهشی در قالب انتشار مقالات و مستندات علمی و به عبارت دیگر دیپلماسی علمی کشور از ابتدای سال ۲۰۲۱ تاکنون بیش از ۳۴%و بالاترین میزان در طول ۲۰ سال اخیر رسیده است. هرچند اطلاعات در سال ۲۰۲۱ هنوز تکمیل نشده است، همچنین در مقایسه سال ۲۰۲۰ با سال ۲۰۱۹ مشخص می‌شود که جمهوری اسلامی ایران با ۱۲.۵% رشد و با اختلاف ۰.۱۴% با هند جایگاه دوم دنیا از لحاظ رشد دیپلماسی علمی دنیا را کسب کرده است. کشور مالزی با رشد ۱۲ درصد در جایگاه سوم و کشور‌های تایوان و ترکیه به ترتیب در جایگاه بعد قرار دارند.
وی افزود: گسترش همکاری و تعامل فعال، سازنده و الهام بخش در حوزه علم و فناوری با سایر کشور‌ها از جمله سیاست‌های کلی علم و فناوری ابلاغی توسط مقام معظم رهبری است. مشارکت علمی زمینه را برای دیپلماسی علمی باز می‌کند. یک پژوهش می‌تواند حاصل فعالیت یک پژوهشگر یا مشارکت علمی چند پژوهشگر از یک کشور یا بیش از یک کشور باشد. در صورتی که دو یا چند پژوهشگر از کشور‌های مختلف روی یک طرح تحقیقاتی مشترک فعالیت کنند آنگاه یک تعامل علمی در سطح بین المللی رخ داده است که غالباً با هدف گسترش مرز‌های دانش صورت می‌پذیرد.
دهقانی گفت: در سال ۲۰۱۱ سهم مقالات با مشارکت بین الملل از کل مقالات کشور حدود ۱۶.۵% بود. این رقم در سال ۲۰۱۶ به ۱۹.۷% و در سال‌های بعد به تدریج افزایش یافت به طوری که درسال ۲۰۱۸ به ۲۴% و در سال‌های ۲۰۱۹، ۲۰۲۰ و ۲۰۲۱ به ترتیب به ۲۷.۲%، ۳۰.۵% و ۳۴.۲% افزایش یافته است.
رئیس موسسه استنادی علوم و پایش علم و فناوری isc افزود: پس از ایران و هند کشور‌های مالزی و تایوان هر کدام تقریباً با ۱۲% رشد در دیپلماسی علم در جایگاه‌های بعدی قرار گرفته اند. ترکیه نیز در دیپلماسی علمی در زمره کشور‌های برتر است. این کشور با ۱۰% رشد در جایگاه پنجم از لحاظ سهم مقالات با مشارکت بین الملل از کل مقالاتش قرار دارد. بعد از ترکیه، اندونزی، ژاپن، لهستان و کره جنوبی قرار دارند که بین ۵ تا ۷% رشد در مقالات با مشارکت بین الملل خود داشته اند. در بین کلیه قدرت‌های علمی دنیا فقط دو کشور ایتالیا و چین از لحاظ رشد دیپلماسی علم رشد منفی را تجربه کرده اند.
وی افزود: با محاسبه رشد سهم مقالات منتشر شده با مشارکت بین الملل در سال ۲۰۲۰ نسبت به سال ۲۰۱۹ مشخص شد که در ایران، حوزه فنی و مهندسی با ۱۸% بیشترین میزان رشد را داشته است. بعد از آن حوزه علوم انسانی قرار دارد که ۱۷% رشد را تجربه کرده است. در جایگاه سوم علوم پزشکی قرار دارد که رشد این حوزه برابر با ۱۳% بوده است. حوزه علوم پایه با ۱۲% و حوزه علوم اجتماعی با ۱۱% و سپس حوزه علوم کشاورزی با ۸% در جایگاه‌های بعدی قرار گرفته اند.
دهقانی افزود: در سال ۲۰۲۰ علوم فنی و مهندسی و علوم پایه ۳۴% از مقالات شان به صورت مشارکت بین الملل منتشر شده است. این دو حوزه موضوعی بالاترین سهم را در بین حوزه‌های موضوعی به خود اختصاص داده اند. بعد از این دو حوزه، حوزه‌های موضوعی علوم اجتماعی و کشاورزی با ۳۱% در جایگاه بعدی قرار دارند. علوم پزشکی با ۲۵% و علوم انسانی با ۱۹% در مکان‌های بعدی قرار دارند.

 

 

 

۳ عضو جدید ستاد ملی ساماندهی امور جوانان منصوب شدند

تهران – ایرنا – معاون امور جوانان وزارت ورزش و جوانان در احکامی جداگانه، روسای کمیسیون‌های تخصصی «اوقات فراغت و آسیب های اجتماعی»، «ازدواج و خانواده» و «مشارکت اجتماعی و هویت» ستاد ملی ساماندهی امور جونان را منصوب کرد.

به گزارش روز شنبه ایرنا از پایگاه خبری وزارت ورزش و جوانان،وحید یامین‌پوردر احکامی جداگانه محمد آقاسی را به عنوان رئیس کمیسیون تخصصی اوقات فراغت و آسیب های اجتماعی، علی ابوترابی را به عنوان رئیس کمیسیون تخصصی ازدواج و خانواده و مجتبی تاجیک را به عنوان رئیس کمیسیون تخصصی مشارکت اجتماعی و هویت ستاد ملی ساماندهی امور جوانان منصوب کرد.

در بخشی از این احکام آمده است: امید است با فراهم سازی شرایط حداکثری صاحبنظران و مسئولان دستگاه های عضو ستاد در تولید فکر و محتوا و همچنین مسئله یابی، نقد و بررسی و تکمیل برنامه های پیشنهادی در ستاد ملی ساماندهی امور جوانان به منظور کمک به تصمیم سازی مسائل حوزه های مربوطه و رسیدن به وضع مطلوب گام های موثر و ارزشمندی برداشته و زمینه های تصویب و اجرایی شدن طرح و برنامه های ملی و استانی را فراهم کنید.

به گزارش ایرنا، اکنون ۳۷۲۰ سازمان مردم نهاد با مجوز رسمی وزارت ورزش و جوانان در زمینه آسیب‌های اجتماعی (متشکل از آسیب‌های رفتاری، خودکشی، خشونت‌های خیابانی، سوء‌تغذیه، فرزندان طلاق، مبارزه با اعتیاد، کودکان خیابانی و بی‌سرپرست)، فرهنگ‌سازی، اشتغال، کمک در مواقع بحران و… در کشور فعالیت می‌کنند.

 

 

برنامه‌های دولت برای کاهش فقر مطلق در سال آینده اعلام شد

دبیر ستاد بودجه سال ۱۴۰۱ با اشاره به نقاط قوت بودجه سال آینده گفت: دولت برنامه‌های متنوعی برای کاهش فقر مطلق و حمایت از محرومیت زدایی دارد.

به گزارشخبرگزاری مهربه نقل از سازمان برنامه و بودجه، حیدرعلی نوری دبیر ستاد بودجه۱۴۰۱با اشاره به نقاط قوت لایحه بودجه سال ۱۴۰۱ اظهار داشت: رویکردهای جدیدر رابطه بااصلاح ساختار بودجه طراحی شد که به دنبال بهبود شاخص‌های کلان بودجه از جمله تراز عملیاتی، خالص دارایی‌های سرمایه‌ای و مالی هستیم.

دبیر ستاد بودجه۱۴۰۱سازمان برنامه و بودجه با بیان اینکه سهم اعتبارات تملک دارایی‌های سرمایه‌ای (عمرانی) از بودجه عمومی نسبت به سال ۱۴۰۰ افزایش ۵ درصدی دارد، گفت: اعتبارات عمرانی به نسبت بودجهسال جارینیز برای سال ۱۴۰۱ بالغ بر ۴۳ درصدی رشد یافته است.

وی با اشاره به اینکه به دنبال کنترل مصارف هزینه‌ها از جمله رشد سهم حقوق و دستمزد در بودجه عمومی هستیم، افزود: کاهش ۱۵ درصدی سایر اعتبارات هزینه‌ای، اصلاح سیاستارزترجیحی و پیشبینیآثار جبرانی آن در یارانه‌های تبصره ۱۴ از دیگر رویکردهای جدید است.

نوری ادامه داد: برنامه محور شدن بودجه سال ۱۴۰۱، افزایش کارایی منابع و مصارف از طریق پیوند بین درآمدها و هزینه‌های دستگاه‌های اجرایی و اصلاحات صندوق‌های بازنشستگی در راستای پایداری مالیصورتمی‌گیرد.

این مقاممسئولبه مسئله تولید، اشتغال و رشد اقتصادی پرداخت و یادآور شد: حمایت‌های دولت از تولید و اشتغال به واسطه تشکیل صندوق پیشرفت و عدالت ایران بهصورتملی و استانی انجام خواهد شد و بدین منظور ۱۵۰ هزار میلیارد تومان منابع در نظر گرفته شده است.

وی ادامه داد: اختصاص مبلغ ۳۰ هزار میلیارد تومان از محل واگذاری و فروش سهام شرکت‌های دولتی و فروش اموال و افزایش به سرمایه بانک‌های دولتی برای این است تا بانک‌ها بتوانند ۳ برابر آن را برای حمایت از تولید و اشتغال اختصاص دهند. حمایت از مشارکت عمومی خصوصی در اجرای طرح‌های تملک دارایی‌های سرمایه‌ای با اختصاص ۳۰ درصد اعتبارات تملک دارایی‌های سرمایه‌ای پیش بینی شده که برای این منظور صندوق تثبیت بورسبه منظورحمایت از بازارهای مالی به میزان ۶ هزار میلیارد تومان راه اندازی می‌شود.

به گفته دبیر ستاد بودجه۱۴۰۱سازمان برنامه و بودجه مبلغ ۲۰ هزار میلیارد تومان از محل فروش اموال وزارت جهاد کشاورزی برای حمایت از زیرساخت‌های بخش کشاورزی اختصاص می‌یابد. همچنین۳,۴۰۰میلیارد تومان از بودجه عمومی برای توسعه آبیاریتحت فشارو اجرای الگوی کشت از طریق اهرم سازی به همراه منابع صندوق توسعه ملی و نظام بانکی و منابع شرکت‌های دولتی و منابع نهادهای عمومی بهره گرفته خواهد شد.

نوری به برنامه‌های متنوع در لایحه بودجه سال آینده اشاره کرد و ادامه داد: واگذاری اعتبار لازم برای اجرای طرح‌های ملی با ماهیت استانی به استان‌های مربوطه به میزان ۶.۳ هزار میلیارد تومان، اختصاص ۳۲ هزار میلیارد تومان بابت استفاده متوازن از امکانات کشور و توزیع عادلانه و رفع تبعیض و ارتقا سطح مناطق کمتر توسعه یافته و تحقق پیشرفت و عدالت در استان‌ها، افزایش اعتبارات تأمین آب، آبرسانی اضطراری به شهرها و روستاها با اولویت جبران حق آبه‌های قانونی منتقل شده به بخش شرب به میزان ۱۳ هزار میلیارد تومان از محل ردیف‌های متفرقه در نظر گرفته شده است.

وی حمایت از سلامت مردم از محل بودجه عمومی، مالیات بر ارزش افزوده و هدفمندی یارانه‌ها به میزان ۱۷۳ هزار میلیارد تومان را از دیگر برنامه دانست و عنوان کرد: حمایت از واحدهای تولید وصنفیآسیب دیده ازکرونابا کاهش ۵ واحد درصد از مالیات واحدهای تولیدی و صنفی در دستور کار قرار دارد.

دبیر ستاد بودجه۱۴۰۱سازمان برنامه و بودجه در مورد برنامه‌های محرومیت زدایی بیان داشت: اختصاص ۶۶ هزار میلیارد تومان از محل ۳ درصد نفت برای مناطق محروم در اختیار استان‌ها، اختصاص مبلغ ۵ هزار میلیارد تومان برای مسکن محرومین از محل هدفمندی یارانه‌ها، اختصاص ۳۵۶ همت برای کاهش فقر مطلق خانوارهای تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی و مبلغ ۳۳۲ میلیون یورو از محل بندیتبصره (۱) برای محرومیت زدایی مناطق محروم پیش بینی شد.

این مقاممسئولبا تاکید بر اینکه در لایحه بودجه سال آینده وزرا و رؤسای دستگاه‌های اجرایی و استانداران مسئولیت و جوابگویی بیشتری نسبت به مسائل بودجه خواهند داشت؛ به مأموریت‌های محولشده اشارهکرد و گفت: افزایشدرآمدهایدولت از طریقدرآمدهایپاک (مالیات) منجر به بهبود شاخص نسبت مالیات به تولید ناخالص داخلی شده است.

نوری ادامه داد: گسترش عدالت سرزمینی و رفع محرومیت و بهبود عدالت در پرداخت‌ها از طریق افزایش پلکانی حقوق و معافیت‌های مالیاتی طبقات پایین حقوق و محدودیت ۳۷ میلیونتومانیسقف پرداخت ماهانه (ناخالص)، افزایش ۳ برابری اعتبارات تملک دارایی‌های سرمایه‌ای استان‌ها با رویکرد عدالت، تمرکززدایی و محرومیت زدایی، مالیات بر خودروها و خانه‌های لوکس و برقراری مالیات بر مناطق آزاد ودر نهایتانضباط بخشی به سیاست‌های حمایتی بندهتبصره ۱۷ از دیگرمواردنقاط قوت بودجه به حساب می‌آید.

ش دو برابری تسهیلات اشتغالزایی برای کمیته امداد و بهزیستی یکی دیگر از مصوبات کمیسیون بود.

اشتراک گذاری
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on telegram
Telegram
Share on email
Email
Share on print
Print
جدیدتربن مطالب
مطالب مرتبط
دیدگاه‌ها

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *