لودینگ

تحریر شرح هدایه ملاصدرا در مرآت الأکوان

تازه‌ها

تحریر شرح هدایه ملاصدرا در مرآت الأکوان

۰۸ دی ۱۴۰۰

کتاب «مرآت الأکوان (تحریر شرح هدایه ملاصدرا شیرازى)» اثر سید احمد حسینی اردکانی از سوی مؤسسه پژوهشی میراث مکتوب بازچاپ شد.

مرآت الأکوان (تحریر شرح هدایه ملاصدرا شیرازى)» اثر سید احمد حسینی اردکانی

به گزارش کتاب نیوز به نقل از ایبنا، تحریر شرح هدایه ملاصدرا شیرازى اثر سید احمد حسینی اردکانی (متوفای ۲۴۲۱ ق)، که با مقدمه، تصحیح و تحقیق مرحوم عبدالله نورانی، پیش از این در سال ۱۳۷۵ چاپ و منتشر شده بود، از سوی مؤسسه پژوهشی میراث مکتوب بازچاپ شد.

کتاب «مرآت الأکوان؛ تحریر شرح هدایه ملاصدرا شیرازى» اثر سید احمد حسینی اردکانی (متوفای ۲۴۲۱ ق) است. ایشان آثار گوناگونی پیرامون موضوعات مختلف تألیف نموده است که نوعا ترجمهء منابع و مآخذ مهم اسلامی است. از قبیل ترجمه بحار الأنوار، ترجمهء کمال الدین،ترجمهء مبدأ و معاد،ترجمهء محبوب القلوب و ترجمهء جامع السعادات.

«مرآت الأکوان» کتابى است به زبان فارسى در حکمت نظرى، مشتمل بر بخش طبیعى و بخش الهى، که به تقاضاى شاهزاده محمدولى میرزا، فرزند فتحعلى شاه قاجار، حاکم یزد تألیف شده است. اصل کتاب به نام «هدایه الحکمه» یا «هدایه اثیریه»، تالیف اثیرالدین مفضل بن عمر ابهری (متوفاى ۶۶۱ یا ۶۶۳ ق) است. صدرالمتألهین شیرازی، شرحى بر این کتاب نوشته است که از معروف‌ترین شروح این کتاب محسوب مى‌شود و سید احمد حسینی اردکانی تحریر حاضر را بر این شرح ملاصدرا نوشته است.

مرحوم عبدالله نورانی در پیشگفتار مصحح، به شرح حال و آثار سید احمد اردکانى و ملاصدرا پرداخته است. همچنین در این مقدمه از «معرفت، عقیده و حکمت عملى از نظر ملاصدراى شیرازى» به تفصیل سخن گفته شده است. پیوند ملاصدرا و میرداماد، دستورالعمل اخلاقى ملاصدرا، و معرفى کتاب «مرآت الأکوان» دیگر عناوین این مقدمه است.

در ادامه اثر به چاپ رسیده، متن کتاب آمده است که در فن اول، یعنی در طبیعیات، مشتمل بر هفت مقاله در «احوال مشترکه عامه (سماع طبیعی)»، یک مقاله در «احوال مختصه به فلکیات»، شش مقاله و یک خاتمه در «عناصر و آنچه از آنها حادث مى‌شود» و در فن دوم، یعنی در الهیات، مشتمل بر دو مقاله است.

روش مؤلف در طرح مباحث کتاب، به این صورت است که در آغاز، اصل مسئله را با قلمى شیوا و بیانى رسا عنوان مى‌کند، آنگاه اقوال صاحب‌نظران نامى را از کتاب‌هاى متعدد پیرامون مسئله مورد نظر بیان مى‌کند و در ادامه سخن، به نقل و بررسى ادله و براهین پرداخته است و برخى از آنها را مورد مناقشه قرار داده و برخى را مى‌پذیرد.

مصحح این کتاب، زنده‌یاد عبدالله نورانی به‌ منظور تکمیل مباحث کتاب، برگزیده‌اى از ترجمه الهیات مبدأ و معاد را که به قلم مؤلف نوشته شده، در خاتمه آن آورده است. در پایان کتاب نیز فهرست‌هایی از آیات، احادیث، اعلام، کتب، و منابع مقدمه و متن به چاپ رسیده است.

کتاب «مرآت الأکوان (تحریر شرح هدایه ملاصدرا شیرازى)» پیش از این در سال ۱۳۷۵ با همکاری انتشارات علمی و فرهنگی چاپ و منتشر شده بود و هم اکنون به صورت مستقل از سوی مؤسسۀ پژوهشی میراث مکتوب در ۶۷۸ صفحه بازچاپ شده است.

اشتراک گذاری
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on telegram
Telegram
Share on email
Email
Share on print
Print
جدیدتربن مطالب
مطالب مرتبط
دیدگاه‌ها

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *