لودینگ

تازه ها به روایت گوشه چشم

تازه‌ها

تازه ها به روایت گوشه چشم

برخی ایرانیان زندانی در خارج از کشور از خدمات بهداشتی مناسب برخوردار نیستند

نشست مشترک معاون امور بین‌الملل قوه قضاییه و دبیر ستاد حقوق بشر جمهوری اسلامی ایران و معاون کنسولی، مجلس و ایرانیان وزارت امور خارجه صبح امروز برگزار شد.

کاظم غریب آبادی معاون امور بین‌الملل و دبیر ستاد حقوق بشر ضمن تقدیر از معاون کنسولی، مجلس و ایرانیان وزارت امور خارجه گفت: شرایطی که مدیریت جدید بر قوه قضاییه حاکم شده و رئیس جمهور نیز به تازگی کار خود را آغاز کرده است، فرصتی است که دیدگاه‌های متعالی آنان در خصوص ایرانیان خارج از کشور جنبه عملیاتی پیدا کند، به طوری که با استفاده از تمامی ظرفیت‌ها به منظور تسهیل امور ایرانیان خارج از کشور و در رسیدگی به مسائل حقوقی قضایی آن‌ها نشستی را داشته باشیم.

معاون امور بین‌الملل قوه قضائیه عنوان کرد: قطعا این اولین نشست نیست و آخرین نشست هم نخواهد بود و پیش از این نیز همکاری‌های بسیار خوبی صورت گرفته و نشست‌های هم‌اندیشی و هم‌فکری متعددی برگزار شده است.

وی در ادامه گفت: ما بیش از ۴ میلیون ایرانی در خارج از کشور داریم که تقریبا ۵ درصد ایران را شامل می‌شود و این یک سرمایه بزرگی برای کشوری مانند جمهوری اسلامی ایران محسوب می‌شود. در تمامی ادوار، ایرانیان خارج از کشور و ایرانیان داخل کشور برای مجموعه حاکمیت و نظام تفاوتی نداشته‌اند و اینگونه نبوده که فقط کسانی که در داخل کشور زندگی می‌کنند را جزو هموطنان خود تلقی کنیم و از ایرانیان خارج از کشور غافل باشیم.

وی هدف از برگزاری این نشست را احصا مسائل حقوقی و قضایی ایرانیان خارج از کشور و تعیین راهکاری برای این مسائل دانست و گفت: پس از این جلسه مجموعه‌های کارشناسی ما باید دو تا سه هفته موضوعات مطرح شده در این جلسه را بررسی کنند و چهار تا شش هفته دیگر نیز نشست دوم را داشته باشیم تا گزارشی از اقدامات عملی برای ایرانیان خارج از کشور داشته باشیم. هر ایرانی که می‌خواهد متوجه شود که در نظام قضایی ایران پرونده‌ای دارد یا خیر، می‌تواند به بخش‌های کنسولی سفارتخانه‌های ما مراجعه کند و ما سعی می‌کنیم با هماهنگی با واحد‌های ذیربط قضایی پاسخ را در اسرع وقت اعلام کنیم.

معاون امور بین‌الملل قوه قضاییه در ادامه و با اشاره به لزوم کاهش هزینه‌های ایرانیان خارج از کشور برای دسترسی به خدمات حقوقی و قضایی، گفت: از وزارت امور خارجه درخواست می‌کنم تا اگر امکان کاهش هزینه صدور گواهی سوءپیشینه وجود دارد مقدمات آن فراهم شود.

غریب آبادی در ادامه با تأکید بر ممنوعیت صدور احکامی برای منع ارائه خدمات کنسولی به ایرانیان خارج از کشور اظهار کرد: اقدام بسیار خوبی که از سوی ریاست وقت قوه قضاییه صورت گرفت این است که هیچ واحد قضایی نباید احکامی را صادر کند که مانع ارائه خدمات کنسولی به ایرانیان خارج از کشور شود که این اقدام، اقدامی متعالی به شمار می‌رود و این نظر قاطع نظام قضایی است و اگر همکاران در بخش‌های کنسولی با سئوالی در این خصوص مواجه شدند بدانند که نظر نظام قضایی این است که مانعی برای ارائه خدمات کنسولی به ایرانیان خارج از کشور وجود ندارد.

معاون امور بین‌الملل قوه قضاییه در خصوص ایرانیان زندانی در زندان‌های خارج از کشور نیز گفت: موضوع قابل توجه در این زمینه این است که برخی از ایرانیان زندانی در زندان‌های خارج از کشور از لحاظ خدمات بهداشتی، سلامت و قضایی در شرایط مناسبی قرار ندارند. در این زمینه وزارت امور خارجه تمام تلاش خود را انجام می‌دهد و تصمیم گرفتیم تا برنامه منسجمی را برای آن‌ها داشته باشیم. ایرانیانی که جرمی مرتکب شدند صرفا باید مجازات آن جرم را تحمل کنند. وظیفه ما و دستگاه سیاست خارجی این است که از تمامی ظرفیت‌ها استفاده کنیم و در این زمینه یک راهکار انتقال محکومان با رضایت خود آن‌ها است و راه دیگر این است که با مقامات ذیربط در کشور‌های هدف پیوسته در حال مذاکره برای رفع مشکلات ایرانیان زندانی در خارج از کشور باشیم.

وی در بخش پایانی سخنان خود از امکان مساعدت به برخی از خانواده‌های ایرانیان زندانی در خارج کشور که خانواده‌های آن‌ها داخل کشور هستند خبر داد و گفت: خانواده‌های برخی از این زندانیان که در داخل کشور هستند ملجأیی جز ما ندارند لذا در این زمینه برای ارائه مساعدت به این خانواده‌ها می‌توان از ظرفیت بنیاد تعاون زندانیان استفاده کرد.

 

 

 

 

بیش از ۲۶۳ میلیون مبتلا به کرونا در جهان

طبق آخرین آمار جهانی تا امروز ۲۶۳ میلیون و ۹۶ هزار و ۴۶۷ نفر در جهان به ویروس کرونا (کووید۱۹) مبتلا شده‌اند که از این تعداد، ۵ میلیون و ۲۳۴ هزار و ۱۳۰ نفر جان خود را از دست داده‌اند. از مجموع تعداد مبتلایان در جهان، تاکنون ۲۳۷ میلیون و ۶۲۸ هزار و ۶۹۶ نفر بهبود یافته و توانسته‌اند این بیماری را شکست دهند.

کشور آمریکا با بیشترین تعداد مبتلایان در جهان با افزایش ۱۰۶ هزار و ۸۷۶ مبتلا در ۲۴ ساعت گذشته، به مجموع ۴۹ میلیون و ۴۲۱ هزار و ۹۱۳ مبتلا رسیده است؛ تاکنون ۸۰۳ هزار و ۴۵ آمریکایی مبتلا به کووید۱۹ در این کشور جان خود را از دست داده‌‌اند. کشور هند پس از آمریکا در رده دوم جهان قرار دارد که با افزایش ۸ هزار و ۹۵۴ مبتلا در ۲۴ ساعت گذشته، به مجموع ۳۴ میلیون و ۵۹۶ هزار و ۷۷۶ مبتلا رسیده است. در این کشور تاکنون ۴۶۹ هزار و ۲۴۷ نفر جان خود را بر اثر ابتلا به کرونا از دست داده‌اند. کشور برزیل به‌عنوان سومین کشور جهان با افزایش ۹ هزار و ۷۱۰ مبتلا در ۲۴ ساعت گذشته، به مجموع ۲۲ میلیون و ۹۴ هزار و ۴۵۹ مبتلا رسیده است. در این کشور تاکنون ۶۱۴ هزار و ۷۵۴ نفر جان خود را بر اثر ابتلا به کرونا از دست داده‌‌اند.

کشورهای انگلیس، روسیه، ترکیه، فرانسه و ایران نیز به‌ترتیب با ۱۰ میلیون و ۲۲۸ هزار و ۷۷۲، ۹ میلیون و ۶۳۶ هزار و ۸۸۱، ۸ میلیون و ۷۹۵ هزار و ۵۸۸، ۷ میلیون و ۶۷۵ هزار و ۵۰۴ و ۶ میلیون و ۱۱۷ هزار و ۴۴۵ نفر مبتلا در رده‌های چهارم تا هشتم جهان قرار گرفته‌اند.

 

 

 

دسترسی ۸۰ درصد خانوارها به اینترنت ثابت تا سال ۱۴۰۴

صادق عباسی شاهکوه، در نشست بررسی چالش‌های حوزه ارتباطات ثابت با دارندگان پروانه FCP (ارایه‌دهنده سرویس‌های اینترنتی و ارتباطی ثابت) عنوان کرد: دسترسی۲۰ میلیون خانوار و پنج میلیون کسب‌وکار تا سال ۱۴۰۴ به اینترنت پهن‌باند ثابت باید بر بستر فیبر نوری شکل بگیرد، البته بخشی از دسترسی نیز از طریق شبکه بی‌سیم قابل پوشش است.

معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: براساس مصوبه شورای عالی فضای مجازی تا سال ۱۴۰۴ باید ۸۰ درصد خانوارها و ۱۰۰ درصد کسب و کارها با متوسط سرعت ۲۵ مگابیت بر ثانیه به پهن‌باند ثابت دسترسی داشته باشند.

وی با اشاره به تعداد بازیگران حوزه ارایه اینترنت پهن‌باند در کشور، افزود: برنامه‌ریزی و راهبری توسعه زیرساخت‌های ارتباطی پر سرعت و با کیفیت پهن‌باند ثابت با تاکید بر بستر فیبر نوری (FTTX) نیازمند برنامه مدون با پیش‌بینی موانع و الزامات آن است و در حال حاضر رگولاتوری تلاش می‌کند کلیات این برنامه را با مشارکت و جمع‌بندی نظرات بازیگران اصلی این حوزه تدوین کند.

عباسی شاهکوه تصریح کرد: اولویت اصلی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، توسعه ارتباطات ثابت بر بستر فیبر نوری و ارتقای کیفیت شبکه سیار کشور است و توسعه هر دو حوزه کاملاً به هم مرتبط است و چنانچه ارتباطات پهن‌باند ثابت توسعه پیدا نکند، حوزه ارتباطات سیار نیز در آینده‌ای نزدیک دچار بحران می‌شود. در واقع با توسعه بخش ارتباطات ثابت، تمامی حوزه ICT رشد می‌کند.

معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات عدم تمایل به سرمایه‌گذاری در این بخش را یکی از موانع توسعه عنوان کرد و گفت: اکنون هزینه سرمایه‌گذاری در بخش ICT (ارتباطات و فناوری اطلاعات)، ارزی است در حالی‌که درآمد این حوزه به ریال است، ضمن آن‌که با ثابت ماندن تعرفه در چند سال اخیر، علیرغم افزایش هزینه‌ها در سایر بخش‌ها، روند درآمد کاهشی بوده است.

عباسی شاهکوه افزود: بایستی حجم سرمایه‌گذاری لازم برای توسعه حوزه ثابت را برآورد و با تمهیداتی همچون معافیت‌های مالیاتی، سوبسید در سهم اپراتورها در پروانه CNSP (پروانه همگرای شبکه و خدمات ارتباطی) و فضای مطلوب را برای سرمایه‌گذاری فراهم کنیم.

 

 

 

به خانواده‌های دارای چندقلو «کمک هزینه کودکان» پرداخت می شود

اقدامات و عملکرد سه ماهه سازمان بهزیستی کشور در دولت سیزدهم تشریح شد.

ارائه خدمات مالی خرد به ۱۰۰نفر، پرداخت سرمایه کار و آماده سازی شغلی زنان سرپرست خانوار به ۲۵۰۰ نفر، کمک به تقویت و توسعه گروه‌های همیار زنان به ۵۰نفر، پرداخت حق بیمه سهم کارفرمایی یا خویش فرمایی نیازمندان به ۶هزار و ۷۶۹ نفر، پرداخت حق بیمه سهم کارفرمایی یا خویش فرمایی معلولان به ۱۹ هزار و ۵۲۵ نفر، پرداخت هزینه ارتقاء کارایی معلولین به یک هزار و ۹۱۹ نفر، آموزش آماده سازی شغلی برای ارائه خدمات توانبخشی به ۷۰۹نفر، کمک به تأمین مسکن ۱۹۰۰ واحد برای نیازمندان و معلولان ، کمک به تأمین ودیعه مسکن زنان برای ۱۲۵۰ نفر سرپرست خانوار و کمک به امور رفاهی و تکریم ۴۵۵ هزار نفر از سالمندان از جمله اقدامات این سازمان به شمار می‌رود.

طبق این گزارش ، ۱۶ مورد راهبری و دیده بانی برنامه‌ها و دستگاه‌های حوزه سالمندی، کمک به بهبود تغذیه ۲ هزار کودک مبتلا به بیماری های متابولیک، کمک به تغذیه یک هزار مادر باردار و شیرده نیازمند، پرداخت کمک هزینه کودکان به ۲۸ هزار و ۲۰۰خانواده دارای فرزند چند قلو، پرداخت شهریه به ۲۴ هزار دانشجوی تحت پوشش،حمایت از ۸۰ هزار نفر از دانش آموزان خانواده های تحت پوشش، ارتقاء توانمندی و ترخیص ۲۰۰ نفر از فرزندان تحت سرپرستی سازمان بهزیستی، کمک به نگهداری ۱۸ هزار و ۷۰۰ کودک و نوجوان، کمک هزینه پوشاک به ۱۰ هزار نفر از فرزندان تحت سرپرستی این سازمان، پرداخت کمک هزینه روزانه به ۱۰ هزار نفر از فرزندان تحت سرپرستی، هزینه درمان و نگهداری به ۲۵۰۰ نفر از کودکان مجهول الهویه، ارائه خدمات توانبخشی و درمان اختلالات دهانی بلع و تغذیه به ۲ هزارنفر، ارائه خدمات توان پزشکی به ۳ هزار و ۷۵۰ نفر از معلولین، پرداخت کمک هزینه به ۹۰ هزار نفر از دانش آموزان و دانشجویان معلول نیازمند، تأمین حق پرستاری معلولین ضایعه نخاعی به ۱۶ هزار و ۲۰۰ نفر، تأمین وسایل بهداشتی به ۲۳ هزار و ۱۲۵ نفر از معلولین، تأمین وسایل توانبخشی ۱۰ هزار نفر از معلولین و تأمین وسایل کمکی و اندام های مصنوعی به ۴ هزار و ۶۲۵ نفر از معلولین نیازمند را می توان از جمله دیگر اقدامات این سازمان نام برد.

این گزارش می افزاید: مناسب سازی محیط زندگی و وسایل نقلیه ۴۴۰۰ نفر از معلولین، کمک به ایاب و ذهاب ۲۰ هزار و ۳۱۳ نفر معلول ،کمک به توانبخشی و آموزش ۱۶ هزار و ۸۸۶ نفر از معلولین در مراکز غیردولتی روزانه، کمک به مراقبت ،نگهداری و توانبخشی ۳۳ هزار و ۶۰ نفر از معلولان، سالمندان و بیماران روانی مزمن در خانواده ، کمک به مراقبت ،نگهداری و توانبخشی به ۱۳ هزار و ۴۱۴ نفر از معلولان، سالمندان و بیماران روانی مزمن در مراکز غیر دولتی، کمک به ۶۲۵ کودک ناشنوا برای کاشت حلزون ، ارائه خدمات توانبخشی مبتنی بر جامعه شهری به ۶۰ هزار نفر، ارائه خدمات توانبخشی به ۱۹۷ بیمار روانی مزمن، ارتقاء و گسترش ورزش درمانی یک هزار معلول،غربالگری نابینایی ۲۰۰ هزار کودک ، غربالگری ناشنوایی ۲۲۵ هزار کودک، حمایت از خدمات مشاوره ژنتیک برای ۲۷ هزار و ۵۰۰ نفر، شناسایی اختلالات ژنتیکی در ۸ هزار و ۵۰۰ خانواده دارای معلول تحت پوشش، کمک به تأمین جهیزیه یک هزار و ۵۵۷مددجو، تأمین لوازم ضروری۵۰۰ خانوار مددجو، پرداخت حق بیمه پایه بازنشستگی برای ۵۰ هزار زن سرپرست خانوار روستایی، حق بیمه پایه بازنشستگی زنان ۴۹ هزار و ۵۰۰ سرپرست خانوار شهری، مداخلات تخصصصی مددکاری اجتماعی برای ۱۰۰ هزار پرونده، مراقبت تخصصی از خانواده های تحت پوشش با اولویت زنان مطلقه تحت پوشش برای یک هزار خانواده ، کمک به سلامت جسمی و روانی ۵۰۰ زن نیازمند، پرداخت مستمری به۳۴۰ هزار خانواده تحت پوشش توسط حوزه توانبخشی به گروه های هدف ، پرداخت مستمری به ۲۴۹ هزار خانواده تحت پوشش توسط حوزه اجتماعی به گروه های هدف، تأمین حق پرستاری ۱۰ هزار و ۸۰۰ معلول ضایعه نخاعی، کمک به توانبخشی و آموزش روزانه ۲۹ هزار و ۱۱۴ معلول در مراکز غیردولتی، کمک به مراقبت ،نگهداری و توانبخشی معلولان و بیماران روانی مزمن در خانواده به ۲۳ هزار و ۹۴۰ نفر، کمک به مراقبت ،نگهداری و توانبخشی ۲۹ هزار و ۲۵۶ معلول و بیمار روانی مزمن در مراکز غیر دولتی، تامین وسایل توانبخشی ۸ هزار و ۱۲۵ معلول، کمک به درمان، بازتوانی و کاهش آسیب ۱۲ هزار و ۹۷۱ معتاد، را می توان از دیگر اقدامات قابل ذکر از سوی این سازمان نام برد.

طبق این گزارش، کمک به ۹۸ هزار و ۹۷۵ نفر از معتادان بهبود یافته تحت پوشش برنامه های توانمندسازی و آموزشی ، کمک به ۶ هزار نفر از افراد تحت پوشش برنامه های پیشگیری و کنترل ایدز، کمک به ۳ میلیون و ۵۲۵ هزار و ۲۸۸ نفر از افراد تحت پوشش خدمات پشیگیری از سوء مصرف مواد مخدر و روان گردان ها، پرداخت کمک هزینه ارتقاء گروه های همیار و پایگاه های سلامت به ۴۷۰گروه از دیگر اقدامات این سازمان در طول سه ماه گذشته است.
در این گزارش تصریح شده است: تعداد دانش آموزان تحت پوشش برنامه های سلامت اجتماعی ( مانا ) ۷۵۵گروه، افراد تحت پوشش خدمات پیشگیری از آسیب های اجتماعی ( با سه ریز فعالیت: همیار مادر و کودک، پیشگیری از خودکشی و ارتقاء سلامت جنسی ) شامل ۳۰ هزار و ۱۵ نفر در این سازمان است و (ساماندهی کودکان خیابانی) برای ۱۹۱۴ نفر، نگهداری از ۲ هزار نفر از کودکان کار، کمک و حمایت از ۷۸ فرد مبتلا به اختلال هویت جنسی ، کمک و حمایت از ۱۵۷ دختر در معرض آسیب واقع در خانه های سلامت، حمایت روانی – اجتماعی از ۴۲۰ دختر و خانواده ( ندای مهر) ، حمایت و بازپروری ۶۰۰ نفر از دختران و زنان آسیب دیده اجتماعی، حمایت و بازپروری از ۹۰ نفر دختران و زنان آسیب دیده اجتماعی ( راه نوین) ، حمایت از یک هزار و ۲۵ نفر از زنان در معرض خشونت واقع در خانه های امن، اجرای برنامه اورژانس اجتماعی برای ۴۹۰ هزار نفر (تعداد پیش بینی شده در ۴ فعالیت برنامه اورژانس اجتماعی)، از دیگر اقدامات و برنامه های این سازمان قلمداد می شود.

به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی ، ارائه خدمات توانبخشی به ۹۹ سالمند، راهبری و نظارت بر مناسب سازی ۳ هزار و ۲۴۰ مکان عمومی و دولتی، ارائه خدمات مالی خرد به یک هزار فرد دارای معلولیت ، کمک هزینه درمان و توانبخشی به ۲ هزار نفر دارای بیماری های متابولیک، پرداخت شهریه به ۱۳ هزار دانشجوی دارای معلولیت، پرداخت کمک هزینه تشویقی به ۱۵۰۰ دانشجوی دارای معلولیت دانشگاه های دولتی، ارتقای توانمندی ۵۴۰۰ فرد دارای معلولیت و سالمند، تشخیص نوع و شدت معلولیت و سنجش سطح توانمندی ۳۵ هزار نفر، ارائه کمک هزینه درمان و نگهداری ۱۴ هزار و ۵۴۶ نفر از معلولین، سالمندان و بیماران روانی مزمن مجهول‌الهویه ، پرداخت مستمری به ۴۶۵ هزار خانواده تحت پوشش از سوی حوزه توانبخشی ، تأمین وسایل بهداشتی ۱۰ هزار و ۴۶۱ معلول، پرداخت کمک هزینه بهبود تغذیه روزانه به ۲۱ هزار و ۶۶۶ کودک معلول، کمک به ۷۹ هزار نفر از معلولان تحت پوشش برنامه های هنردرمانی، کمک هزینه به ۴ هزار و ۵۸ کارگاه تولیدی به کار گیرنده افراد دارای معلولیت و آگاه سازی پیشگیری از معلولیت ها برای ۳۰ هزار نفر از معلولان تحت پوشش این سازمان از دیگر اقدامات این سازمان محسوب می شود.

 

 

 

 

درمان رایگان ایدز در کشور

دکتر پیام طبرسی رییس بخش عفونی بیمارستان مسیح دانشوری، عدم مراجعه به بیمارستان ها و مراکز درمانی به دلیل ترس از کرونا را یکی از علل کاهش شناسایی موارد جدید مبتلا به ایدز در پاندمی کرونا دانست و عنوان کرد: با واکسیناسیون عمومی و کاهش آمار مبتلایان به کرونا، برنامه مبارزه با ایدز با جدیت بیشتر دنبال خواهد شد.

استاد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با بیان این که بیش از ۴۰سال از شناسایی ویروس ایدز می گذرد، اظهار کرد: قبل از شیوع کرونا، ویروس ایدز از لحاظ شیوع، تعداد افرادیکه در سراسر دنیا درگیر این بیماری هستند و مرگ و میرهای ناشی از آن، یکی از مهمترین بیماری های مورد توجه بود.

عضو هیئت علمی دانشگاه با تاکید بر ضرورت اطلاع رسانی و ارتقای سواد عمومی با هدف پیشگیری از ایدز در جامعه گفت: این ویروس از سه روش عمده اعتیاد تزریقی، تماس جنسی و از مادر به جنین قابل انتقال است.

وی پرهیز از ارتباط های جنسی پر خطر را برای پیشگیری از ابتلا به ایدز ضروری دانست و افزود: شرکای جنسی متعدد می تواند شانس ابتلا به ایدز را به میزان قابل توجهی افزایش دهد.

این متخصص عفونی دانشگاه نسبت به انتقال ایدز از مادر آلوده به جنین هشدار داد و توصیه کرد: آزمایش HIVحتما باید از مادران باردار گرفته شود و در صورت مثبت شدن نتیجه تست حتما از داروهای موثر برای پیشگیری انتقال از مادر به جنین استفاده شود.

این استاد دانشگاه با بیان این که درمان ایدز در کشور به صورت کاملا رایگان انجام می شود، ادامه داد: هرچه زودتر این بیماری در افراد شناسایی و درمان شود، پیش آگهی علایم و درمان ها روند بهتری خواهد داشت و در نتیجه زندگی مبتلایان همانند سایر افراد جامعه خواهد بود.

وی یادآور شد: همه می توانند با خیال راحت آزمایش دهند و بعد از یک هفته از نتیجه آزمایش مطلع شوند، اگر مبتلا بودند با شروع مصرف دارو و توجه به اصول مشاوره های تخصصی، بعد از مدتی به حدی تعداد ویروس در بدنشان کم می شود که دیگر ناقل ویروس ایدز محسوب نمی شوند و زندگی کاملا معمولی خواهند داشت.

اشتراک گذاری
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on telegram
Telegram
Share on email
Email
Share on print
Print
جدیدتربن مطالب
مطالب مرتبط
دیدگاه‌ها

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *