لودینگ

نگاهی به تازه ها

تازه‌ها

نگاهی به تازه ها

زنده نگه داشتن مغز انسان برای ۱۲ ساعت

زنده نگه داشتن مغز انسان برای ۱۲ ساعت

محققان دانشگاه کپنهاگ در مطالعه اخیرشان برای نخستین بار موفق شدند تکه‌ای از مغز انسان را به مدت ۱۲ ساعت در یک پتری دیش زنده نگه دارند.

به گزارش ایسنا و به نقل از دیلی میل، محققان دانمارکی در مطالعه اخیرشان موفق به برداشتن یک قطعه کوچک(یک سانتی متری) از قشر مغز انسان و زنده نگه داشتن آن به مدت ۱۲ ساعت شدند. این گام رو به جلو و موثر محققان دانمارکی می‌تواند به دانشمندان در توسعه داروها و درمان‌های جدید برای بیماری‌های کشنده کمک کند.

گروهی از دانشمندان به سرپرستی “اما لوئیز لوث”(Emma Louise Louth) از دانشگاه کپنهاگ، تکه‌ای از بافت مغز را از قشر مغز یک بیمار استخراج کردند و به سرعت فرآیند جدیدی را برای اطمینان از زنده ماندن آن آغاز کردند.

محققان دانمارکی برای انجام این کار ابتدا بافت را خنک کردند و آن را در معرض اکسیژن قرار دادند تا سلول‌ها زنده بمانند. سپس قطعه کوچکی از آن را در مخلوطی از یون‌ها و مواد معدنی(همان مواد موجود در مایع مغزی نخاعی) قرار دادند.

“اما لوئیز لوث” در یک بیانیه مطبوعاتی که به اشتراک گذاشت اظهار کرد که او و دیگر همکارانش در این مطالعه توانستند بافت مغز را به مدت ۱۲ ساعت زنده نگه دارند و موفق به انجام کاری شدند که تاکنون تنها بر روی حیوانات امکان پذیر بود.

لوث در ادامه افزود: انجام مطالعه بر روی موش‌ها در مقابل انجام آزمایش بر روی انسان‌ها همانند نگاه کردن به نوکیا ۳۳۱۰ به منظور یادگیری تعمیر آیفون است. عملکردهای اساسی بافت هر دو(انسان و موش) یکسان است اما پیچیدگی مغز انسان بسیار بیشتر است. ما می‌دانیم که تفاوت‌هایی در انواع سلول‌ها و بیان گیرنده‌های خاص وجود دارد. بنابراین، امکان آزمایش مستقیم بر روی بافت انسانی یک فرصت منحصر به فرد است.

این اولین مطالعه بود که محققان در آن بر روی ارتباطات تقویت شده با دوپامین بین نورون‌ها در انسان و موش متمرکز بودند. یافته‌های مطالعه نشان داد انتقال‌دهنده عصبی مرتبط با پاداش، ارتباطات بین نورون‌ها را در مغز انسان تقویت می‌کند.

به گفته لوث، دانستن این موضوع می‌تواند به توسعه درمان‌های جدید منجر شود.

لوث در ادامه گفت: نتایج حاصل از این مطالعه به ما این فرصت را داد تا دریابیم که دوپامین نقش متفاوتی در انسان و موش ایفا می‌کند.

دوپامین یک ترکیب آلی از خانواده کاتکولامین‌ها و فنتیل‌آمین‌ها است که نقش حیاتی در بدن و مغز دارد. دوپامین از پیش‌سازهایش در مغز و کلیه سنتز می‌شود، دوپامین همچنین در بیشتر گیاهان و جانوران سنتز می‌شود. دوپامین در مغز نقش پیامرسان عصبی و در خون نقش هورمونی دارد، دوپامین به صورت عمده در وزیکول‌های نورون‌های دوپامینرژیک و همچنین در غدد آدرنال ذخیره می‌شود.

این گروه تحقیقاتی در حال حاضر روی روشی کار می‌کنند که بتوانند برش‌های کوچک مغز را تا ۱۰ روز زنده نگه دارند.

 

 

 

سازمان جهانی بهداشت سویه جدید را »نگران‌کننده» طبقه‌بندی کرد

سازمان جهانی بهداشت سویه جدید ویروس کرونا را «اومیکرون» نام گذاشته و آن را نگران‌کننده طبقه‌بندی کرده است.

سازمان جهانی بهداشت سویه جدید را »نگران‌کننده» طبقه‌بندی کرد

به گزارش خبرنگار گروه علم و پیشرفت خبرگزاری فارس به نقل از بی‌بی‌سی، سازمان جهانی بهداشت سویه جدید ویروسکرونارا «اومیکرون» نام گذاشته وآن رانگران‌کننده طبقه‌بندی کرده است.

اومیکرون جایگزین «B.۱.۱.۵۲۹» خواهد شد که نام علمی سویه جدید کروناویروس محسوب می‌شود.

اومیکرون، همانند نام‌های قبلی (آلفا، بتا، گاما و دلتا) یکی از حروف الفبای یونانی است و جایگزین «B.۱.۱.۵۲۹» خواهد شد که نام علمی آن محسوب می‌شود.

این سازمان یادآور شد، سویه جدید دارای جهش‌های زیاد و شواهد اولیه حاکی از افزایش خطر عفونت است.

این سویه تاکنون در آفریقای جنوبی، بوتساوانا، بلژیک، هنگ‌کنگ و رژیم صهیونیستی شناسایی شده و گفته می‌شود یکی از تغییریافته‌ترین موارد جهش ویروس کروناست.

این سویه نگرانی‌ها از بازگشت دوباره محدودیت‌های سفر را به همراه داشته و موجب شد تا سهام شرکت‌های هواپیمایی و گروه‌های سرمایه‌گذاری صنعت گردشگری و هتل‌داری تحت تاثیر قرار گیرد.

سازمان جهانی بهداشت نسبت به اعمال عجولانه محدودیت‌های سفر توسط کشورها هشدار داده و گفته است که آنها باید به «رویکرد علمی و مبتنی بر ریسک» توجه کنند.

 

 

 

آمار سقط جنین غیرقانونیِ ایران بالاست

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس آمار سقط جنین‌های غیرقانونی ایران را بالا و قابل توجه دانست. علی‌اصغر عنابستانی عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی بهباشگاه خبرنگاران جوانگفته است: معتقدم انگیزه‌های مالی در پشت پرده برخی اظهار نظرهای مخالفان غربالگری وجود دارد و آمار سقط جنین‌های غیرقانونی ایران بالاست. سقط‌های غیرقانونی در مراکز زیرزمینی رخ می‌دهد که به پزشک و پرستار نیاز دارد و این برای جمهوری اسلامی ایران خطرناک است. اگرچه برای همه پزشکان متعهد شبکه بهداشت احترام قائلم، اما این ادعای چند صد هزار سقط جنین کجا رخ می‌دهد؟

موضوع سقط جنین و غربالگری زنان باردار به ویژه پس از تأیید و ابلاغ قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت در هفته‌های گذشته، بیشتر برجسته شده است. مدیرکل وقت دفتر سلامت جمعیت، خانواده و مدارس وزارت بهداشت خرداد ماه امسال در کلاب هاوس گفته آخرین برآوردها نشان می‌دهد سالانه بیش از ۳۰۰ هزار سقط جنین غیرقانونی در ایران انجام می‌شود.

این مقام مسئول در وزارت بهداشت آمار داده سالانه حدود ۱۲ هزار درخواست برای سقط جنین قانونی به پزشکی قانونی ارسال می‌شود که از این تعداد بر اساس استاندارد‌های موجود، سهم سقط قانونی با تشخیص پزشکی قانونی و بر اساس قوانین کشور عددی کمتر از ۹ هزار است.

ماده ۵۶ قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت سقط جنین را ممنوع کرده و آن را یک جرم با جنبه عمومی و با مجازات دیه، حبس و ابطال پروانه پزشکی دانسته است. بر اساس این بند از قانون، تنها در مواردی مانند در خطر جدی قرار گرفتن جان مادر و منحصر شدن حفظ جان به سقط جنین، درخواست سقط قابل ارائه به مراکز پزشکی قانونی است.

عنابستانی گفته غربالگری جنین در نظام کنونی بهداشت و درمان کشور، الزامی و اجباری نیست اما ساختار وزارت بهداشت طوری عمل کرده که زنان باردار، به شکلی از سوی مراکز بهداشتی به سمت غربالگری و آزمایش‌های مربوط به آن هدایت می‌شوند.

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس افزوده که در قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت الزامی نبودن غربالگری را تصریح کرده است اما با تشخیص پزشک، مادران بالای ۳۵ سال و با ازدواج فامیلی به غربالگری هدایت خواهند شد.


این نماینده مجلس توضیح داده غربالگری برای جلوگیری از تولد فرزندان سندروم داون است و در دنیا و کشورهای پیشرفته از جمله انگلستان، می‌گویند مادران زیر ۳۵ سال غربالگری نکنند، چون احتمال به دنیا آمدن فرزند سندروم داون تقریباً نزدیک به صفر است. البته در مورد ازدواج فامیلی غربالگری را الزامی می‌کنند ولی در مجموع تعداد موارد هدایت شده به سوی غربالگری بسیار کم است.

آمارهای این عضو کمیسیون اجتماعی مجلس نشان می‌دهد در انگلستان بین ۳ تا ۴ درصد از کسانی که غربالگری می‌روند، احتمال سندروم داون تشخیص داده می‌شود تا برای مراحل بعدی اقدام کنند اما، در ایران به دلیل اینکه استاندارد غربالگری بسیار گسترده‌تر دیده شده، حدود ۱۶ درصد آزمایش‌های غربالگری به مرحله دوم و آزمایش‌های گران و سنگین می‌رسند.

عنابستانی گفته با پرداخت هزینه سنگین بارداری، احتمال بارداری‌های بعدی کاهش می‌یابد. به علاوه ممکن است از ترس، بچه را سقط کنند و همین موجب افزایش تعداد سقط غیر قانونی در کشور شده است. منتقدان باید پاسخ دهند که در حال حاضر با وجود هدایت همه مادران به سمت غربالگری، چرا تعداد فرزندان با سندروم داون از حد متوسط بیشتر است؟

قانون موسوم به جوانی جمعیت، ارجاع داده نشدن مادر باردار به غربالگری ناهنجاری‌های جنین را به خودی خود تخلف و مورد پیگرد ندانسته مگر آنکه پزشک علم یا ظن قوی به لزوم ارجاع برای درمان مادران و جنین را حفظ جان مادر داشته باشد. برخی انتقاد دارند این قانون به حاکمیت اجازه می‌دهد تا در مسائل شخصی مردم دخالت کند، اما عنابستانی پاسخ داده است : «مسائل مربوط به فرزندآوری شخصی است اما نه به این معنا که حاکمیت نسبت به آنها ضابطه و قاعده وضع نکند. برای نمونه شاید فردی بگوید به او آمپول هوا بزنند، اما اجازه چنین کاری به او داده نمی‌شود. قانون هم با پزشک و مرکز بهداشتی که افراد را به صورت دائمی عقیم می‌کند، مخالفت کرده است، چراکه امکان تغییر تصمیم افراد وجود دارد.»

ماده ۵۳ قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت، عقیم سازی دائم زنان و مردان و یا مواردی مانند بستن لوله ها که احتمال برگشت پذیری در آنها ضعیف یا بسیار دشوار باشد، ممنوع است، اما در مواردی که بارداری مادر، خطر جانی یا ضرر مهم و غیرقابل تحمل را برای دوران بارداری یا پس از زایمان ایجاد کند، استثناء قائل شده است.

وزارت بهداشت حداکثر ۳ ماه پس از لازم الاجرا شدن این قانون باید کلیه دستورالعمل‌های مرتبط با بارداری و سلامت مادر و جنین که پزشکان و کارکنان بهداشتی درمانی و مادران را به سقط جنین توصیه می‌کند یا سوق می‌دهد، حذف کند؛ البته مواردی که جان مادر در خطر قرار بگیرد یا عوارضی برای مادر یا جنین ایجاد کند، در این دستور قرار نمی‌گیرند.

 

 

 

 

 

معرفی برگزیدگان پنجمین جایزه بازی‌های جدی/«چلچلی» بازی سال شد

برگزیدگان پنجمین‌دوره جایزه بازی‌های جدی دیروز جمعه ۵ آذر در قالب یک‌مراسم اختتامیه معرفی شدند.

به گزارشخبرگزاری مهربه نقل از روابط‌عمومی بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای، برگزیدگان پنجمین‌دوره جایزه بازی‌های جدی دیروز جمعه ۵ آذر در قالب یک‌مراسم اختتامیه معرفی شدند.

با اعلام آرای داوری‌ها در هر سه بخش این رویداد، بهترین‌های هکاتون، جشنواره و سمپوزیوم ۱۴۰۰ معرفی شدند تا ۶۴ عنوان جایزه، ۲۵۴ میلیون تومان جوایز نقدی و ۱۶۲۰ میلیون تومان تسهیلات تجاری‌سازی میان برترین‌های حوزه بازی‌های جدی ایران تقسیم شود.

در رویداد امسال جایزه بازی‌های جدی که شبکه‌ای بزرگ از همکاری نهادهای مختلف برای حمایت از تحقیق، تولید و تجاری‌سازی بازی‌ و سرگرمی برای اهدافی جدی همچون آموزش، سلامت، تبلیغات و مهارت‌آموزی است، بیش از ۲۰ نهاد مختلف، به شکل‌های مختلف، حامی برگزیدگان بودند و مجموعاً بیش از ۱ میلیارد و ۸۰۰ میلیون تومان جایزه نقدی و تسهیلات تجاری‌سازی به منتخبان آن اختصاص دادند.

در حالی آیین اختتامیه پنجمین دوره جایزه بازی‌های جدی به میزبانی دانشکده مهندسی برق و کامپیوتر دانشگاه تهران برگزار شد که در این رویداد همچون سال‌های گذشته، برندگان جوایز بنیاد و سایر حامیان در سه بخش انتخاب شدند.

معرفی برگزیدگان پنجمین جایزه بازی‌های جدی/«چلچلی» بازی سال شد

در هر بخش این‌رویداد که از سه قسمت جشنواره (شناسایی و حمایت از آثار برگزیده)، هکاتون (تجربه ساخت یک بازی جدی) و سمپوزیوم (بررسی جدیدترین تحقیقات علمی در این حوزه) تشکیل می‌شود، علاوه بر اهدای جایزه بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای به عنوان برگزارکننده، نهادهای مختلف نیز به برندگان جوایزی اعطا کردند. در جشن اختتامیه پنجمین دوره این رویداد که به میزبانی دانشگاه تهران و در محل پردیس دانشکده‌های فنی برگزار شد، از برگزیدگان هر یک از این سه بخش به شرح زیر تقدیر شد:

* بخش جشنواره ۱۴۰۰

بخش جشنواره که قدیمی‌ترین و حساس‌ترین قسمت جایزه بازی‌های جدی محسوب می‌شود، امسال میزبان بیش از ۸۰ سرگرمی هدفمند بود که این آثار در سه قسمت بهترین بازی دیجیتال، بهترین سرگرمی جدی و بهترین به‌روزرسانی داوری شدند. داوری آثار جشنواره در سه شاخص ابعاد علمی، فنی و تجاری و با نظر داوران خبره حوزه بازی و سرگرمی مورد بررسی قرار گرفت و علاوه بر بنیاد که جوایز اصلی این بخش را تقسیم می‌کند، برخی از سایر حامیان نیز به اهدای جوایز در حوزه مرتبط به خود پرداختند.

جوایز اهدایی بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای در جشنواره بازی جدی سال ۱۴۰۰ به شرح زیر هستند؛ در عین حال بنیاد تا سقف ۲۰۰ میلیون تومان تسهیلات تجاری‌سازی را به منتخبان این بخش در قالب ساختار همگرا اعطا خواهد کرد.

بازی چلچلی از تیم چلچلی برنده جایزه ۲۰ میلیون تومانی، تندیس و عنوان بازی جدی سال ۱۴۰۰

اتاق فرار شناختی از تیم راش برنده جایزه ۵ میلیون تومانی، تندیس و برنده بخش سرگرمی جدی ۱۴۰۰

بازی یورِکا از تیم هزارتو برنده جایزه ۳ میلیون تومانی، تندیس و برنده عنوان بهترین به‌روزرسانی ۱۴۰۰

بازی بومهن از تیم رویا سازان برنده جایزه ۵ میلیون تومانی به عنوان رتبه دوم جشنواره بازی جدی سال ۱۴۰۰

بازی شابیلو از تیم شابیلو برنده جایزه ۳ میلیون تومانی به عنوان رتبه سوم جشنواره بازی جدی سال ۱۴۰۰

بازی‌های دادفر از موسسه فرهنگی هنری تبیان و داستان یک زندگی از تیم ردفاکس به طور مشترک برنده جایزه ۱ میلیون تومانی به عنوان رتبه چهارم جشنواره بازی جدی سال ۱۴۰۰

بازی آنالیز و بازی‌وارسازی تمرین‌های توانبخشی با قابلیت استفاده از راه دور از تیم ناجی برنده جایزه ۱ میلیون تومانی به عنوان رتبه پنجم جشنواره بازی جدی سال ۱۴۰۰

بازی بهران از مرکز نوآوری صنایع سرگرمی دانشگاه اصفهان برنده جایزه ۱ میلیون تومانی به عنوان رتبه ششم جشنواره بازی جدی سال ۱۴۰۰

بازی بهگام از مرکز نوآوری صنایع سرگرمی دانشگاه اصفهان برنده جایزه ۱ میلیون تومانی به عنوان رتبه هفتم جشنواره بازی جدی سال ۱۴۰۰

بازی ماسکتو بزن از تیم تیرنام برنده جایزه ۱ میلیون تومانی به عنوان رتبه هشتم جشنواره بازی جدی سال ۱۴۰۰

بازی افکتا از دانشگاه هنر اسلامی تبریز برنده جایزه ۱ میلیون تومانی به عنوان رتبه نهم جشنواره بازی جدی سال ۱۴۰۰

نرم‌افزار واقعیت مجازی ارتقای سطح ایمنی کارکنان راه‌آهن از تیم منشور فناوری فردای ایرانیان برنده جایزه ۳ میلیون تومانی به عنوان رتبه دوم بخش سرگرمی جدی سال ۱۴۰۰

اپلیکیشن ری‌اکشن تایم از تیم بازیخود برنده جایزه ۲ میلیون تومانی به عنوان رتبه سوم بخش سرگرمی جدی سال ۱۴۰۰

جوایز ستاد توسعه علوم و فناوری‌های شناختی برای انتخاب بهترین سرگرمی‌های شناختی نیز به شرح زیر هستند؛ اگرچه در این بخش، تیم های برگزیده ستاد علاوه بر جوایز نقدی، از خدمات شتابدهی، منتورینگ شناختی و سوبسید فروش تا سقف ۴۰ میلیون تومان برخوردار خواهند شد:

بازی پایپز از تیم هزارتو بازی منتخب ستاد و برنده جایزه ۵ میلیون تومانی

بازی مِموتایم از تیم ساتوِی گیمز منتخب ستاد و برنده جایزه ۵ میلیون تومانی

بازی رفتن به ماه از تیم گیلان‌گیم منتخب ستاد و برنده جایزه ۵ میلیون تومانی

بازی چلچلی از تیم چلچلی شایسته تقدیر برای بهترین به‌روزرسانی و برنده جایزه ۱.۵ میلیون تومانی

بازی نورولند از تیم آمولای شایسته تقدیر برای بهترین به‌روزرسانی و برنده جایزه ۱.۵ میلیون تومانی

بازی یورِکا از تیم هزارتو شایسته تقدیر برای بهترین به‌روزرسانی و برنده جایزه ۱.۵ میلیون تومانی

نوروکید: اپلیکیشن جامع اوتیسم از تیم نوروکید شایسته تقدیر برای بهترین به‌روزرسانی و برنده جایزه ۱.۵ میلیون تومانی

اتاق فرار شناختی از تیم راش شایسته تقدیر برای بهترین به‌روزرسانی و برنده جایزه ۱.۵ میلیون تومانی

ستاد توسعه فناوری‌های حوزه اقتصاد دیجیتال و هوشمندسازی نیز آثار برگزیده خود را در حوزه فناوری‌های محوری و اولویت‎دار به شرح زیر تقسیم کرد:

بازی بهران از تیم مرکز نوآوری صنایع سرگرمی دانشگاه اصفهان برنده رتبه اول و جایزه ۱۵ میلیون تومانی به علاوه تسهیلات تجاری‌سازی طرح به مبلغ ۵۰ میلیون تومان

شبیه‌ساز اَفِکتا از تیم دانشگاه هنر اسلامی تبریز برنده رتبه دوم و جایزه ۱۳ میلیون تومانی به علاوه تسهیلات تجاری‌سازی طرح به مبلغ ۵۰ میلیون تومان

نرم‌افزار آموزشی ارتقای ایمنی کارکنان راه‌آهن از تیم منشور فناوری فردای ایرانیان، برنده رتبه سوم و جایزه ۱۱ میلیون تومانی به علاوه تسهیلات تجاری‌سازی طرح به مبلغ ۵۰ میلیون تومان

بازی بَت‌سایت از تیم کارلَب دانشگاه هنر اسلامی تبریز، برنده رتبه چهارم و جایزه ۹ میلیون تومانی به علاوه تسهیلات تجاری‌سازی طرح به مبلغ ۵۰ میلیون تومان

بازی SaVR از تیم کارلَب دانشگاه هنر اسلامی تبریز، برنده رتبه پنجم و جایزه ۷ میلیون تومانی

بازی زرنگولوم از تیم برنا فناوران سیمرغ سپیدار، برنده رتبه ششم و جایزه ۵ میلیون تومانی

در این بخش موسسه ملی توسعه تحقیقات علوم پزشکی ایران یا نیماد، به نمایندگی از وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی کشور که نهاد حامی جایزه در حوزه سلامت بود از آثار زیر تقدیر کرد:

نرم‌افزار ری‌اکشن تایم از تیم بازیخود، برنده رتبه اول و جایزه ۷ میلیون تومانی

بازی بَت‌سایت از تیم کارلَب دانشگاه هنر اسلامی تبریز، برنده رتبه دوم و جایزه ۵ میلیون تومانی

نرم‌افزار واقعیت افزوده بهخوان از تیم مرکز نوآوری صنایع سرگرمی دانشگاه اصفهان، برنده رتبه سوم و جایزه ۳ میلیون تومانی

بازی ماسکت رو بزن از تیم تیرنام، شایسته تقدیر برای تجاری‌سازی بازی و جایزه ۵ میلیون تومانی

همچنین در این بخش، کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان نیز در حوزه آموزش کودکان و نوجوانان، از آثار زیر تقدیر کرد:

بازی نورولند از تیم آمولای، برنده رتبه سوم و جایزه ۲ میلیون تومانی

بازی پایپس از تیم هزارتو شایسته تقدیر و برنده جایزه ۱ میلیون تومانی

بازی کندو از تیم گریز شایسته تقدیر و برنده جایزه ۱ میلیون تومانی

بازی رهادست از تیم ققنوس شایسته تقدیر و برنده جایزه ۱ میلیون تومانی

بازی واقعیت افزوده بهخوان از تیم مرکز نوآوری صنایع سرگرمی دانشگاه اصفهان شایسته تقدیر و برنده جایزه ۱ میلیون تومانی

بازی ایمنی در مدرسه از تیم راشاگیم شایسته تقدیر و برنده جایزه ۱ میلیون تومانی

بازی بومَهَن نسخه ۲۰۲۱ از تیم رویاسازان شایسته تقدیر و برنده جایزه ۱ میلیون تومانی

بازی هوش افزوده از تیم درینکوگیمز شایسته تقدیر و برنده جایزه ۱ میلیون تومانی

در نهایت در بخش جشنواره، ستاد توسعه فناوری‌های نرم و هویت‌ساز، شرکت‌های برگزیده بخش جشنواره را بدون ارزیابی مجدد، وارد برنامه توسعه زیست‌بوم شرکت‌های خلاق خود می‌کند.

* بخش هکاتون آنلاین ۱۴۰۰

هکاتون ۱۴۰۰ با حمایت ستاد توسعه علوم و فناوری‌های شناختی به عنوان طراح مسئله و حامی اصلی در سراسر کشور به صورت آنلاین و به میزبانی سه شهر تهران، تبریز (در دانشگاه هنر اسلامی تبریز) و اصفهان (دانشگاه اصفهان) برگزار شد. در این ماراتن بازی‌سازی که در هفته دوم آبان‌ماه برپا بود، در نهایت ۳۹ تیم بازی‌هایی با موضوع استعدادیابی و توانمندسازی با رویکرد شناختی توسعه دادند که برندگان هر بخش جوایز ستاد را به شرح زیر دریافت کردند. اگرچه در این بخش، تیم های برگزیده ستاد علاوه بر جوایز نقدی از خدمات شتابدهی، منتورینگ شناختی و سوبسید فروش تا سقف ۴۰ میلیون تومان برخوردار خواهند شد. در عین حال بنیاد تا سقف ۳۰۰ میلیون تومان تسهیلات تجاری‌سازی را به منتخبان این بخش در قالب ساختار همگرا اعطا خواهد کرد.

در هکاتون تهران

تیم آندراگوژی برای بازی نوشدارو شایسته تقدیر و برنده جایزه ۲ میلیون تومانی

تیم پرانیوس برای بازی آتاری River Raid Cognitive شایسته تقدیر و برنده جایزه ۲ میلیون تومانی

برنده رتبه اول، تندیس و جایزه ۱۲ میلیون تومانی هکاتون تهران: تیم تیرنام برای بازی Green Head

برنده رتبه دوم و جایزه ۱۰ میلیون تومانی: تیم رایا برای بازی راه ابریشم

برنده رتبه سوم و جایزه ۸ میلیون تومانی: تیم فان‌تراپی برای بازی جیکو

در هکاتون تبریز

با توجه به ملاک‌های شناختی و کیفیت فنی بازی‌های ارائه شده و با وجود در نظر گرفتن نظرات منتورها، ستاد در نهایت تنها یک تیم را برگزیده و ۴ تیم را شایسته تقدیر معرفی کرد.

تیم آراما برای بازی انعکاس تیم منتخب و برنده جایزه ۵ میلیون تومانی

تیم استارجم برای بازی آژیر نجات شایسته تقدیر و برنده جایزه ۲ میلیون تومانی

تیم مادو برای بازی جویا شایسته تقدیر و برنده جایزه ۲ میلیون تومانی

تیم مولتی ویتامین برای بازی راز زاگرس شایسته تقدیر و برنده جایزه ۲ میلیون تومانی

تیم استارلایت برای بازی فراشهر شایسته تقدیر و برنده جایزه ۲ میلیون تومانی

در هکاتون اصفهان

برنده رتبه اول، تندیس و جایزه ۱۲ میلیون تومانی هکاتون اصفهان: تیم کوک برای بازی کوک

برنده رتبه دوم و جایزه ۱۰ میلیون تومانی: تیم ۸-Bit Adventure برای بازی SeriousMobs

برنده رتبه سوم و جایزه ۸ میلیون تومانی: تیم الوند برای بازی نابغه

تیم آکوگیم برای بازی چالش سیم و زر شایسته تقدیر و برنده جایزه ۲ میلیون تومانی

تیم استودیو شونیکو برای بازی هوران شایسته تقدیر و برنده جایزه ۲ میلیون تومانی

همچنین در این بخش، بنیاد ملی نخبگان با به رسمیت شناختن هکاتون در طرح شهید بابایی خود، به برگزیدگان امتیاز نخبگی اعطا خواهد کرد.

* بخش سمپوزیوم ۱۴۰۰

برای تمام ۳۰ مقاله علمی ارسال شده به دبیرخانه پس از ۳ مرحله داوری تعیین تکلیف شد؛ بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای به مقالات زیر جایزه داد:

مقاله “The Impact of Competition on the Effectiveness of Cognitive Games” تالیف شیدا میرزاخانی و هادی مرادی برنده جایزه ۵ میلیون تومانی و تندیس مقاله برتر سمپوزیوم بین‌المللی بازی‌های جدی ۱۴۰۰

مقاله “The Effects of Neuroland Digital Cognitive Game On Children’s Cognitive Skills”، تالیف سایناز مودت، الهام کبیری و حدیثه فرهندی برنده جایزه ۱ میلیون تومانی به عنوان مقاله شفاهی رویداد

مقاله “Impact Assessment as a new horizon for assessing the game’s intervention: A framework for the impact assessment of educational games”، تالیف امیر عسگری برنده جایزه ۱ میلیون تومانی به عنوان مقاله شفاهی رویداد

مقاله Identifying Factors Affecting the Empathy Identification of Players in Serious” Games”، تالیف رضا مرادی رحیم‌آباد و محمدحسین رضوانی برنده جایزه ۱ میلیون تومانی به عنوان مقاله شفاهی رویداد

مقاله “Cheat in Word Maker Game with Specific Letters”، تالیف بهزاد سلیمانی نیسیانی، محمداسماعیل شهابیان و سید معین خیام نکویی برنده جایزه ۱ میلیون تومانی به عنوان مقاله شفاهی رویداد

همچنین در این بخش ستاد توسعه علوم و فناوری‌های شناختی، به مقالات برگزیده خود در حوزه مطالعات شناختی بدین شکل جایزه اهدا کرد:

مقاله:

The Impact of Competition on the Effectiveness of Cognitive Games

تالیف شیدا میرزاخانی و هادی مرادی برنده جایزه ۱ میلیون تومانی

مقاله:

Effectiveness of “Maghzineh” Attention Cognitive Video Games on Executive Functions of Children with Autism Spectrum disorder

تالیف افین احمد محمود، لیلا کاشانی وحید و هادی مرادی برنده جایزه ۱ میلیون تومانی

مقاله:

Serious Interactive Digital Narrative: Explorations in Personalization and Player Experience Enrichment

تالیف: آرش مرادی برنده جایزه ۱ میلیون تومانی

مقاله:

The Effects of Neuroland Digital Cognitive Game On Children’s Cognitive Skills

تالیف ساناز مودت، الهام کبیری و حدیثه فرهندی برنده جایزه ۱ میلیون تومانی

مقالات شفاهی و پوستری پذیرفته شده در این بخش برای نمایه‌سازی به پایگاه معتبر IEEE Xplore ارسال خواهند شد.

پرونده جایزه بازی‌های جدی۱۴۰۰ (SeGaP۲۰۲۱) در میان خوشحالی همه برگزیدگان این رویداد که جایزه و تندیس و لوح تقدیر، میان دستانشان جا خوش کرد و شادی‌شان با نگاه به لنز دوربین‌ها ثبت و ضبط شد، بسته شد و در پس همه تلاش‌ها برای وقوع اتفاقات خوب برای سیگپ ۲۰۲۱، دبیرخانه این رویداد همچنان امیدوار به شکل‌دهی اتفاقات بزرگ‌تر برای صنعت بازی ایران و فعالان حوزه بازی‌های جدی، برنامه‌ریزی برای برگزاری رویداد ششم در سال ۱۴۰۱ را آغاز می‌کند.

 

 

 

نشست «دلالت‌های هبوط حضرت آدم در الاهیات» برگزارمی‌شود

نشست «دلالت‌های هبوط حضرت آدم در الاهیات» با سخنرانی عبدالله محمدی استادیار موسسه پژوهشی حکمت و فلسفه ایران برگزارمی‌شود.

به گزارشخبرگزاری مهر، پنجمین نشست از سلسله‌نشست های تخصصی موسسه حکمت و فلسفه با عنوان «دلالت‌های هبوط حضرت آدم در الاهیات» برگزار می‌شود.

سخنران این نشست عبدالله محمدی استادیار موسسه پژوهشی حکمت و فلسفه ایران است.

نشست «دلالت‌های هبوط حضرت آدم در الاهیات» برگزارمی‌شود

نشست«دلالت‌های هبوط حضرت آدم در الاهیات» روز سه‌شنبه ۹ آذرماه ۱۴۰۰، ساعت ۱۵ الی ۱۷ برگزار می‌شود.

علاقه‌مندان می‌توانند از طریق اینلینکدر این سخنرانی شرکت کنند.

 

 

 

 

۱۰ درصد سالمندان ایرانی وارد فضای مجازی می شوند

۱۰ درصد سالمندان ایرانی وارد فضای مجازی می شوند

عضو هیأت علمی دانشگاه علوم توانبخشی گفت: کمتر از ۱۰ درصد افراد بالای ۶۰ سال ایران، از فناوری‌های دیجیتال و فضای مجازی استفاده می‌کنند درصورتی که این رقم در اروپا و امریکا، ۶۷ تا ۷۰ درصد است.

به گزارش خبرگزاری مهر، یدالله ابوالفتحی ممتاز به عنوان متخصص و محقق حوزه سالمندی، بر برقراری عدالت در استفاده از فضای مجازی و فناوری‌های دیجیتال برای همه سنین، تاکید کرد و افزود: متأسفانه قشر زنان و جمعیت سالمندان کشورمان، از کمترین امکانات در این زمینه برخوردارند.

وی تصریح کرد: استفاده از امکانات دیجیتال و فضای مجازی، در کاهش اختلالات شناختی، کاهش افسردگی و احساس تنهایی، مؤثر است و به دلیل تأثیرات آن بر سلامت روانی و اجتماعی سالمندان، امسال شعار روز جهانی سالمند، به این موضوع اختصاص داده شد.

عضو هیأت علمی گروه آموزشی و مرکز تحقیقات سالمندی دانشگاه علوم توانبخشی و سلامت اجتماعی گفت: سه دلیل برای استفاده کم سالمندان کشورمان از امکانات فضای مجازی و فناوری‌های دیجیتال بیان کرد و گفت: آگاهی کم سالمندان نسبت به طریقه استفاده از امکانات دیجیتال، دسترسی کم سالمندان به این امکانات و نگرش مردم و خانواده‌ها نسبت به استفاده سالمندان از فضای مجازی دلایلی هستند که سبب استفاده کم جمعیت سالمندان کشورمان از این امکانات می‌شوند.

وی، کلیشه‌های منفی فرهنگی نسبت به این موضوع را بسیار تأثیرگذار دانست و افزود: متأسفانه بسیاری از خانواده‌های ایرانی براساس نگرش اشتباه، فضای مجازی را مربوط به سالمندان نمی‌دانند و سالمندان نیز بر اساس این نگرش، برای بیان نیازشان به این امکانات، احساس شرمندگی و خجالت می‌کنند.

ممتاز ادامه داد: ضمن آنکه مکان‌هایی برای آموزش سالمندان جهت استفاده از فناوری‌های دیجیتال و فضای مجازی نداریم، در صورتی که باید بدون توجه به این تفکر اشتباه که سالمندان آموزش پذیر نیستند، آموزش اختصاصی برای سالمندان در این خصوص، پیش بینی شود.

وی با اشاره به اینکه هزینه بر بودن تهیه امکانات دیجیتال برای سالمندان و آموزش آنان، عامل دیگری برای عدم تمایل خانواده‌ها نسبت به این موضوع خواهد بود، گفت: در همین راستا، حمایت از خانواده‌هایی که سالمندان را در کنار خود مراقبت می‌کنند، مخارج زندگی و خدمات بهداشت و درمان آنان را هزینه کرده و به نیازهای روانی و اجتماعی آنان توجه می‌کنند، از ضروریات زندگی امروزی است، چرا که خانواده‌های امروزی، به نسل ساندویچی معروف شده اند، یعنی از دو طرف و برای نگهداری دو نسل (کودکان و سالمندان) تحت فشارند، و لذا، این خانواده‌ها باید مورد حمایت مادی و معنوی دولت‌ها قرار بگیرند، در صورتی که در کشور ما، حمایتی از این خانواده‌ها نمی‌شود.

این استاد دانشگاه افزود: در کشورهای پیشرفته، مراقبت از سالمندان توسط خانواده‌ها، مورد توجه قرار می‌گیرد و به روش‌های مختلف از این خانواده‌ها حمایت می‌شود. در برخی از کشورها، مرخصی مراقبت از والدین وجود دارد و کارمندان برای مراقبت از والدین خود، از مرخصی اختصاصی این موضوع استفاده می‌کنند، در بعضی دیگر از کشورها، با کاهش یا حذف مالیات، از خانواده‌ای که سالمندی را در کنار خود دارد، حمایت می‌شود و با این حمایت‌ها، علاوه بر اینکه خانواده تشویق شده و بخشی از هزینه‌های سالمندش جبران می‌شود، تأثیرات روانی و اجتماعی آن روی سالمندان، ارزشمند است، چرا که سالمند احساس سرباری در خانواده را نخواهد داشت و می‌داند که در مقابل مراقبت از او، دولت حمایت خوبی به خانواده اش می‌کند.

گفتنی است؛ دانشگاه علوم توانبخشی و سلامت اجتماعی با ۲۳ گروه آموزشی و ۸ مرکز تحقیقات تحت نظارت وزارت بهداشت، علاوه بر تعلیم و تربیت نیروی متخصص در رشته‌های سه حوزه سلامت (توانبخشی، سلامت اجتماعی و سلامت روانی)، از طریق مراکز درمانی تابعه، نسبت به ارائه خدمات مربوط به این سه حیطه فعالیت دانشگاه اقدام می‌کند که خدمات مربوط به سالمندان نیز از آن جمله اند.

اشتراک گذاری
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on telegram
Telegram
Share on email
Email
Share on print
Print
جدیدتربن مطالب
مطالب مرتبط
دیدگاه‌ها

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *