لودینگ

نگاهی به تازه ها

تازه‌ها

نگاهی به تازه ها

آمار کرونا در جهان تا ۳ آذر

تعداد مبتلایان به ویروس کرونا در جهان، تا صبح چهارشنبه (۳ آذر) به بیش از ۲۵۹ میلیون و ۳۳ هزار نفر رسید و تعداد قربانیان این ویروس نیز از پنج میلیون و ۱۸۳ هزار نفر فراتر رفت. در حال حاضر آمریکا با بیش از ۴۸ میلیون و ۸۳۵ هزار مبتلا، از نظر تعداد مبتلایان به این ویروس در رده اول قرار دارد و کشورهای هند، برزیل و انگلستان در رده‌های دوم تا چهارم هستند. ایران نیز از نظر تعداد مبتلایان کووید-۱۹ هم‌اکنون در رده هشتم قرار دارد. در این اینفوگرافیک، آمار ۱۵ کشور اول جهان از نظر تعداد مبتلایان و تازه‌ترین آمار کلی جهان درمورد ویروس کرونا را مشاهده می‌کنید.

گرافیک: پدرام آقایی

منبع داده‌ها: worldometers

 

 

دستفروشان باغ هنر

جمعه بازار تهران که تا قبل از پیدا شدن سروکله کرونا در پارکینگ پاساژ پروانه به پا می‌شد و ماه‌ها بود خلا عدم برپایی‌اش حس می‌شد، اکنون مردم را در تپه‌های عباس آباد گرد هم جمع می‌کند.

به گزارشخبرگزاری مهر، جمعه بازار تهران که تا قبل از پیدا شدن سروکلهکرونادر پارکینگ پاساژ پروانه به پا می‌شد و ماه‌ها بودخلأعدم برپایی‌اش حس می‌شد، اکنون مردم را در تپه‌های عباس آباد گرد هم جمع می‌کند که روزنامه ایران در گزارشی به این فعالیت در مکانی جدید پرداخته: «میان قاب‌های رنگی، صورت خندان دختر جوان که نور مایل بعدازظهر آخر آبان بر آن تابیده، درخششی خاص دارد. اصلاً همه چیز زیر نور زرد ملایم پاییز زیباست. حالا تصورش را بکنید آن همه رنگ و نقش، زیر همین نور جادویی چطور آدم را مسحور می‌کند.

جمعه بازار را خیلی‌ها هنوز با همان نام جمعه بازار پروانه می‌شناسند. نام پروانه از پاساژ پروانه گرفته شده که سال‌ها جمعه بازار تهران در پارکینگ طبقاتی‌اش برپا می‌شد.کروناآمد و بساط جمعه بازاری‌ها را جمع کرد و داشت خاطره آن روزهای شلوغ و آن رنگ‌ها و نقش‌ها و شور و حال آدم‌ها از یاد می‌رفت که دوباره وعده‌گاه جمعه‌های مردم برقرار شد؛ مردمی که آنها را هنردوستان می‌نامند چون حال و هوای بازارجوریاست که اگر به اصطلاح «اهل دل» نباشی، شاید آن‌قدرها همبرائتجاذبه نداشته باشد. حالا پروانه‌ها در تپه‌های عباس‌آباد به پرواز درآمده‌اند، در باغ هنر.

دختر جوان قاب‌های کوچک را کنار هم می‌چیند تا مشتری راحت‌تر بتواند از میانشان انتخاب کند. یک تکه فرش قاب شده، برای خودش چه داستان‌ها دارد. چه آدم‌ها بر آن نشسته‌اند و چه گفت‌وگوها کرده‌اند. چای نوشیده‌اند و وقتی قندان روی فرش برگشته، کل کشیده‌اند که عروسی در راه است. روی همین فرش‌ها عروس و داماد شده‌اند و بچه‌هایشان راه افتاده‌اند وتاتیتاتیکرده‌اند. زمین خورده‌اند و از جا بلند شده‌اند. هر تکه از فرش‌های کهنه حالا توی یک قاب کوچک نشسته‌اند. یکی مال همدان است و یکی شیراز. آن یکی فرش نهاوند است و دیگری بافت کاشان. این یعنی شما می‌توانید یک تکه از آن خاطره دیرینه را قاب شده به خانه بیاورید و در تداومش شریک شوید.

مشتری آخر سر به سختی انتخاب می‌کند چون به نظرش قاب‌ها آنقدر قشنگ هستند که انتخاب سخت است. دختر جوان فروشنده وسواس خاصی روی درست نصب کردن قاب‌ها در خانه مشتری دارد: «این را باید حتماً لوزی نصب کنید تا گلش بالا بیفتد. این یکی کناره است و پایین و بالایش فرقی نمی‌کند اما این را نمی‌توانید لوزی روی دیوار بزنید. همان مربعی باید باشد. بهتر است سهتایییا چهارتایی کنار هم نصب شوند اما دوتایی هم بد نیست. ترکیبشان با هم جور دربیاید قشنگ می‌شود.»

قاب‌ها کار خودش است وجورینگاهشان می‌کند که انگار بچه‌هایش هستند. روی فرش‌ها دست می‌کشد: «این ریزبافت و ۷۵ هزار تومان است. آن یکی درشت بافت‌ها ۵۰ هزار تومان.» آدم فکر می‌کند با ۱۵۰ هزار تومان می‌شود سه تکه کوچک فرش از سه نقطه به خانه برد؛ یک گوشه از هرکدام.

«از ساعت ۴ صبح اینجاییم و داریم کارها را ردیف می‌کنیم. هر هفته کارمان همین است. الان کمی سرد شده و به این ساعت که می‌رسد سرما حسابی توی جانمان رفته است.»
دختر این را می‌گوید و مشغول توضیح به مشتری دیگری می‌شود که دنبال قاب زمینه لاکی ترکمنی می‌گردد. یک دانه پیدا می‌کند که کنارش اثر سوختگی کوچکی قابل رؤیت است. انگار که زنی عجولانه قابلمه داغ را روی فرش گذاشته باشد. بوی غذای گرم در سرم می‌پیچد.

«ما را سر قله قاف آورده‌اند.» این را مردی می‌گوید که زیورآلات می‌فروشد. دستبندهای رنگی در فضای باز تلألؤ بیشتری دارند و دارم فکر می‌کنم قبلاً رنگ‌ها اینقدر جلا نداشتند چون در فضای نسبتاً تاریک و مسقف پارکینگ خیلی نمی‌شد محو درخشش رنگ‌ها شد. اینجا اما فضا باز است و می‌توان از کرونا ترس چندانی نداشت. البته شلوغی فضا بههرحالایجاب می‌کند که ماسک بزنید و تقریباً تمام بازدیدکنندگان هم ماسک دارند.
مرد که از قدیمی‌های جمعه بازار است، دلش پیش همان جای قبلی است. «جمهوری کجا و اینجا کجا! آنجا عشق بود. چهارراه مخبرالدوله، سه راه جمهوری، پلاسکو…»

اسم پلاسکو را که می‌آورد ساکت می‌شود. دلش می‌گیرد انگار و یاد آن روزها می‌افتد و یاد آن رفتگان. یکهو انگار که بداند ذهنش را خوانده‌ام شروع می‌کند به گفتن: «روزی که پلاسکو ریخت من آنجا بودم، سمت کوچهبرلن. مردمهاجو واج بودند. بعضی می‌دویدند سمت ساختمان. یکی می‌گفت جایی نروید. مبهوت شده بودیم. الانپلاسکویجدید را دیده‌ای؟» سرتکانمی‌دهم.

«اینجا دارد جا می‌افتد اما جایش دور است. برای خیلی‌ها سخت است بیایند اینجا. آنجا دم دست بود. کرونا خیلی به ما ضربه زد. داشتیمکاسبی‌مانرا می‌کردیم. بعضی‌ها مغازه دارند اما خیلی‌ها هستند که از شهرستان می‌آمدند. هفته‌ای یک‌بار جنس جمع می‌کردند و می‌آوردند به امید یک روز جمعه. امیدشان همین جمعه بازار بود. راستش من خودم آنقدر ناامید بودم که فکر نمی‌کردم دیگر جمعه بازاری در کار باشد. بالاخره اگر این امکان هم نباشد آدم می‌رود و یک فکر دیگر می‌کند. اینجا هنوز مثل قبل نیستیم اما بد هم نیست. راستش من خودم بیشتر از این خوشحالم که این شور و حال برگشته و مردم مثل قبل بیرون می‌آیند واینجورجاها دور هم جمع می‌شوند. دلم بیشتر از همه چیز برای مردم تنگ شده بود.»

زن و مرد جوان دو تا کاسه چوبی دستشان گرفته‌اند و دارند با فروشنده چانه می‌زنند. زن چشمش کاسه‌های بزرگ و کوچک دست‌ساز را گرفته و تخفیف می‌خواهد. فروشنده آخر راضی می‌شود. چشم‌های زن می‌خندد. کاسه‌ها در دل هم می‌روند و داخل کیسه نایلونی جا می‌گیرند و به دست زن سپرده می‌شوند تا بخشی از دکور خانه‌اش شوند.

کمی آن‌سوتر زنی برای دختر کوچکش پاپوش‌های بافتنی انتخاب می‌کند که فروشنده می‌گوید کار دست است و زن‌های سرپرست خانوار آنها را می‌بافند. دختر کوچولو یک پاپوش صورتی با طرح زرد و آبی را انتخاب می‌کند. مادر خوشش می‌آید و همان را می‌خرد.

برای کسانی که تعطیلی طولانی مدت جمعه بازار را تاب آورده‌اند، حالا اوقات خوشی در فضای دلخواهشان سپری می‌شود. اینجا قصد آدم‌ها فقط خرید نیست. خیلی‌ها برای تماشا می‌آیند و آن را به چشم نمایشگاهی از آثار هنری می‌بینند. خصوصاً بخش فروش لوازم آنتیک که همیشه طرفداران خودش را داشته و دارد و حالا در فضایی مجزا درش به روی بازدیدکنندگان باز است. این بخش برای گردشگران خارجی هم جاذبه بیشتری دارد که البته این روزها به خاطر شرایط کرونایی چندان سفر نمی‌کنند.

اصغر لطفی از فروشنده‌های بازار می‌گوید: «وجود توریست‌ها در بازار آن را به جاذبه‌ای بین‌المللی تبدیل می‌کند. الان هم امیدواریم باز شرایطی برقرار شود که گردشگران خارجی برای بازدید از این جاذبه بیایند. جمعه بازار دیگر برای خودش هویت دارد و آن را از جاذبه‌های گردشگری تهران به حساب می‌آورند. در کنار آن اگر شرایط اقتصادی مردم بهتر شود قطعاً کسب و کار ما هم رونق می‌گیرد و شور و حال تمام بازارها بیشتر می‌شود. اینجا از آذر پارسال راه افتاد و مدتی هم دوباره به خاطر شیوعکرونایدلتاتعطیل بود اما وقتی بازگشایی شد مردم دوباره برای بازدید و خرید آمدند. الان هم شاید هنوز شرایط بازار مثل قبل نباشد اما امیدواریم شرایط بهتر شود.»
نزدیک عصر است و جمعیت کم کم دارد پراکنده می‌شود. غرفه‌دارها هم باید جمع‌وجور کنند چون بازار تا ساعت ۵ عصر باز است و قبلاً هم نهایتاً تا همین ساعت بود. باد سرد عصر پاییز آدم‌ها را در خود مچاله می‌کند، با این حال صورت‌هایشان به وضوح شاداب به نظر می‌رسد. جادوی رنگ‌ها و نقش‌ها کار خودش را کرده است.»

 

 

یکی از دست نوشته‌های آلبرت انیشتین در حراجی به قیمت ۱۳.۱۷ میلیون دلار (۹.۸ میلیون پوند) فروخته شد. انیشتین این تحقیق را با همکاری مایکل بسو انجام می داده است.

به گزارشخبرگزاری مهربه نقل از اسکای نیوز، این تحقیق ۵۴ صفحه‌ای که دستخط انیشتین نیز در آن وجود دارد، یکی از دو اسناد شناخته شده‌ای است که در آن به نظریه نسبیت پرداخته شده است.

دست نوشته انیشتین ۱۳ میلیون دلار فروخته شد

انیشتین این تحقیق را با همکاری مایکل بسو انجام می داده است. حراجی کریستیز تخمین می‌زد ارزش آن بین ۲.۳ تا ۳.۴ میلیون دلار باشد. صفحات این تحقیق نزد بسو (فیزیکدان سوئیسی و دوست نزدیک انیشتین) بودند. آنها این تحقیق را بین ۱۹۱۳ تا ۱۹۱۴ نوشتند.

دست نوشته انیشتین ۱۳ میلیون دلار فروخته شد

وینسنت بلوی یکی از کارشناسان کریستیز و میزبان حراجی مذکور در پاریس می‌گوید: اهمیت این دست نوشته از آنجا است که اسناد موجود به تحقیقات انیشتین قبل از ۱۹۱۹ میلادی بسیار نادر هستند. او به ندرت یادداشت می‌کرد و این حقیقت که دست نوشته تا به اکنون باقی مانده، بسیار خارق العاده است.

در صفحات این تحقیق محاسباتی با جوهر مشکی روی کاغذ زرد رنگ نوشته شده است.

نظریه انیشتین زمینه را برای کهکشان شناسی مدرن و فناوری‌هایی مانند ناوبری جی پی اس فراهم کرد.

 

 

نشست روسای کمیسیون‌های کنگره علوم انسانی اسلامی برگزار می شود

نشست ویژه رؤسا و دبیران کمیسیون‌های تخصصی شانزده‌گانه کنگره، پنج‌شنبه ۴ آذر ماه در محل خانه اندیشه‌ورزان برگزار می شود.

به گزارش خبرگزاری مهر، در آستانه برگزاری ششمین کنگره بین‌المللی علوم انسانی اسلامی و همچنین پنجمین دوره جایزه جهانی علوم انسانی اسلامی، نشست ویژه رؤسا و دبیران کمیسیون‌های تخصصی شانزده‌گانه کنگره، پنج‌شنبه ۴ آذر ماه در محل خانه اندیشه‌ورزان برگزار می شود.

این نشست با حضور حجت‌الاسلام والمسلمین رضا غلامی رئیس شورای سیاست‌گذاری مجمع عالی علوم انسانی اسلامی و اعضای شورای علمی ششمین کنگره برگزار می شود.

اعضای علمی کنگره در این جلسه ضمن ارائه گزارش آخرین اقدامات کمیسیون‌های تخصصی در هفته‌های منتهی به برگزاری ششمین کنگره بین‌المللی علوم انسانی اسلامی، آخرین هماهنگی‌ها در خصوص انتخاب مقالات برتر و چگونگی ارائه و نقد آن‌ها در روزهای تعیین شده را انجام می‌دهند.

علاوه بر این، بررسی‌های نهایی درباره گزینه‌های جایزه جهانی علوم انسانی اسلامی انجام می‌شود.

اعضای شورای علمی ششمین کنگره بین‌المللی علوم انسانی اسلامی که در این نشست حاضر هستند، عبارتند از:

۱. حمید ابدی مرزونی، دبیر کمیسیون مدیریت تحول علوم انسانی

۲.رجبعلی اسفندیار، دبیر کمیسیون علوم سیاسی اسلامی

۳.حمید بالایی، دبیر کمیسیون سیاست‌گذاری عمومی و حکمرانی اسلامی

۴.حجت الاسلام علیرضا پیروزمند، رئیس کمیسیون مدیریت تحول علوم انسانی

۵. سمانه تقدیر، قائم مقام کمیسیون معماری و شهرسازی اسلامی

۶. محمدجواد توکلی، دبیر کمیسیون اقتصاد اسلامی

۷.فرزاد جهان بین، عضو شورای علمی کنگره

۸. محمدرضا حسنی آهنگر، رئیس کمیسیون سیاست‌گذاری عمومی و حکمرانی اسلامی

۹. مهدی حسین زاده، دبیر کمیسیون ارتباطات و جامعه‌شناسی اسلامی

۱۰. محمود حکمت‌نیا، رئیس کمیسیون حقوق اسلامی

۱۱.حجت الاسلام سید کریم خوب بین خوش نظر، دبیر کمیسیون قرآن و علوم انسانی

۱۲. مسعود درخشان، رئیس کمیسیون الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت

۱۳. آیت الله علی‌اکبر رشاد، رئیس کمیسیون فقه و علوم انسانی

۱۴. عطاءالله رفیعی آتانی، عضو شورای علمی کنگره

۱۵. حجت الاسلام دکتر سید احسان رفیعی علوی، دبیر کمیسیون فقه و حقوق اسلامی

۱۶. سید سعید زاهد، رئیس کمیسیون ارتباطات و جامعه‌شناسی اسلامی

۱۷.امیر سیاهپوش، مشاور دبیر مجمع عالی علوم انسانی اسلامی

۱۸. حجت الاسلام احمدحسین شریفی، رئیس دبیرخانه دائمی و دبیر علمی کنگره

۱۹. سعید صحت، دبیر کمیسیون مدیریت اسلامی

۲۰. حجت الاسلام مجید عبادی، عضو شورای علمی کنگره

۲۱.جمیله علم الهدی، رئیس کمیسیون تعلیم و تربیت اسلامی

۲۲. حجت الاسلام دکتر رضا غلامی، رئیس کمیسیون تمدن نوین اسلامی

۲۳. مهرداد کلانتری، عضو شورای علمی کنگره

۲۴. غلامرضا گودرزی، رئیس کمیسیون مدیریت اسلامی

۲۵. حجت الاسلام نجف لکزایی، رئیس کمیسیون علوم سیاسی اسلامی

۲۶.محمدعلی متفکر آزاد، رئیس کمیسیون اقتصاد اسلامی

۲۷. مهدی محمدزاده، رئیس کمیسیون هنر اسلامی

۲۸.سید محمدتقی موحد ابطحی، دبیر کمیسیون فلسفه و روش‌شناسی علوم انسانی اسلامی

۲۹.حجت الاسلام سید نقی موسوی، دبیر کمیسیون تعلیم و تربیت اسلامی

۳۰.حجت الاسلام رضا مهکام، رئیس کمیسیون روانشناسی اسلامی

۳۱.حجت الاسلام منصور میراحمدی، قائم مقام کمیسیون علوم سیاسی اسلامی

۳۲.کریم میرزایی، دبیر کمیسیون هنر اسلامی

۳۳. مهدی نادری، دبیر کمیسیون تمدن نوین اسلامی

۳۴. محمد نعمتی، قائم مقام کمیسیون الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت

۳۵. عبدالحمید نقره کار، رئیس کمیسیون معماری و شهرسازی اسلامی

۳۶.حجت الاسلام محمد نقیب، رئیس کمیسیون قرآن و علوم انسانی

۳۷. حجت الاسلام حیدر همتی، دبیر کمیسیون فقه و علوم انسانی

۳۸.حجت الاسلام جعفر هوشیاری، دبیر کمیسیون روانشناسی اسلامی

 

 

۴ پروژه علوم شناختی رونمایی شد

۴ پروژه حوزه علوم شناختی در معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری که توسط یک شتابدهنده به نتیجه رسیدند، رونمایی شدند.

به گزارش خبرنگار مهر، ظهر امروز مراسم رونمایی از محصولات سیکل اول شتابدهی یک شتابدهنده شناختی مورد تایید ستاد توسعه‌ علوم و فناوری های شناختی در محل معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری برگزار شد.

۴ محصول شامل «اپلیکیشن شناختی تقویت حافظه سالمندان»، «اپلیکیشن جامع شناختی اتیسم»، «بازی موبایلی» و «پلتفرم جامع شناختی» می شود.

همچنین در این مراسم اختتامیه‌ دوره‌ پیش شتابدهی چالش «توسعه فناوری، محصولات و خدمات شناختی ویژه کودکان با اختلالات عصب رشدی» که توسط یک شتاب دهنده شناختی و با حمایت ستاد توسعه‌ی علوم و فناوری‌های شناختی و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری از شهریورماه ۱۴۰۰ آغاز شده بود، برگزار شد.

در این مراسم داورانی نیز از دانشگاه علوم پزشکی ایران، پژوهشکده علوم شناختی و مغز دانشگاه شهید بهشتی، صندوق نوآوری و شکوفایی، صندوق مالی توسعه تکنولوژی ایران و سازمان آموزش و پرورش استثنایی کشور حضور داشتند.

در جریان این رویداد ۱۶ تیم در زمینه‌ تولید، توسعه و بومی سازی بازی‌های دیجیتال، مداد – کاغذی و فیزیکی، اپلیکیشن و سایت‌های e – learning و m – learning؛ فناوری و ابزارها و بسته‌های ارتقا و توانبخشی شناختی به مرحله‌ پیش شتابدهی راه یافتند که خدمات منتورینگ در زمینه های علوم شناختی و کسب و کار و فنی و همچنین کارگاه‌های انتقال تجربه در حوزه های کاربردی به صورت آنلاین با همکاری اساتید و متخصصین این حوزه‌ها به تیم‌ها ارائه شد.

در مراسم اختتامیه تیم‌ها به صورت حضوری_آنلاین به ارائه‌ طرح‌های خود پرداختند و در پایان پنج تیم برتر برگزیده شدند.

تیم‌های برتر از حمایت‌های نقدی و غیر نقدی ستاد توسعه‌ علوم و فناوری‌های شناختی و شتابدهنده شناختی COGNOTECH بهره مند خواهند شد.

 

جهش قابل توجه سرعت واکسیناسیون علیه کرونا در ایران

جهش قابل توجه سرعت واکسیناسیون علیه کرونا در ایران
عکس از سایت وزارت بهداشت.

وزیر بهداشت گفت: در سه ماه گذشته در ایران سرعت واکسیناسیون جهش قابل توجهی یافت به گونه ای که تا امروز حدود ۸۴ درصد از جمعیت هدف، دُز اول و حدود ۶۷ درصد نیز دُز دوم واکسن کرونا را تزریق کرده اند.

به گزارش ایسنا، دکتر بهرام عین اللهی در دیدار مدیران موسسه کخ و سفیر آلمان در ایران که شب گذشته در ستاد وزارت بهداشت برگزار شد، اظهار داشت: وضعیت کنترل بیماری کرونا در ایران، مناسب است اما نگرانی هایی داریم. بروز موج جدید کرونا در سایر کشورها، ما را برای آینده نگران کرده است.

وی ادامه داد: شرایط بیماری کرونا در ایران تا چندماه پیش، مناسب نبود و روزانه حدود ۵۰ هزار بیمار جدید کرونایی در کشور شناسایی می شد و حتی به ۷۰۰ مورد مرگ و میر بیمار کرونایی در یک روز هم رسیده بودیم اما با تقویت واکسیناسیون و البته مشارکت عظیم مردمی در واکسیناسیون، امروز وضعیت بیماری در ایران، بهتر شده است.

وزیر بهداشت گفت: در ایران امکانات بهداشتی و درمانی خوبی داریم. در کشور علاوه بر خدمات ارزنده و شبانه روزی نیروهای بهداشتی و درمانی، حدود یک هزار بیمارستان، ۲۰ هزار عضو هیات علمی و ۱۵۰ هزار تخت بیمارستانی فعال هستند.

عین‌اللهی یادآور شد: در ایران واکسن‌های ۵ مجموعه داخلی شامل برکت، پاستور، رازی، فخرا و سیناژن تا کنون وارد سبد واکسیناسیون کشوری کرونا شده است و این واکسن های داخلی در انواع پلتفرم های مطرح دنیا در ایران ساخته شده است.

ایران و آلمان توان بالای خود در مدیریت این بحران را نشان داده‌اند

بنابر اعلام وبدا، همچنین دکتر آندریاس یانسن – معاون موسسه روبرت کخ آلمان در حاشیه این دیدار، گفت: ایران و آلمان در تعداد جمعیت، مجموع مبتلایان به کرونا و قربانیان این بیماری تقریبا با همدیگر شباهت های زیادی دارند و در دو کشور تلاش های بسیار زیادی برای کنترل کرونا شده است. ایران و آلمان توان بالای خود در مدیریت این بحران را نشان داده اند.

وی اظهار داشت: سال گذشته در ابتدای ماه مارس به همراه نمایندگان سازمان جهانی بهداشت سفری به ایران داشتم. برداشت ما از بیمارستان‌های شهرهای مختلف ایران این بود که کادر بهداشتی و درمانی در مهار کرونا، تلاش های زیادی می کنند و این حرکت مثبتی در جهت پایان دادن به پاندمی کرونا است.

وی ادامه داد: ساخت واکسن‌های متعدد کرونا توسط ایران و تزریق گسترده واکسن، یک موفقیت بسیار بزرگ است و خیلی از افراد و مجامع بین المللی به موفقیت های ایران در واکسیناسیون اذعان کرده اند.

معاون موسسه روبرت کخ تاکید کرد: سازمان جهانی بهداشت و رییس این سازمان بر توزیع عادلانه و دسترسی همگانی در دنیا به واکسن‌های کرونا تاکید دارند.

معاون موسسه روبرت کخ آلمان گفت: دو روز پیش که آلمان را به قصد ایران ترک کردیم، تعداد مبتلایان جدید کرونا به رکورد ۵۰ تا ۶۰ هزار مورد رسید و همزمان شاهد این بودیم که تعداد موارد مرگ و میر و بیماران بستری در بخش‌های مراقبت‌های ویژه، کاهش یافت که این نشان دهنده تاثیر واکسیناسیون است و به طور متوسط حدود ۲۰۰ مورد مرگ و میر در آلمان ثبت می‌شود.

فرصت خوبی برای تبادل تجربیات ایران و آلمان در مدیریت کرونا به وجود آمده است

همچنین مدیرکل همکاری های بین الملل وزارت بهداشت گفت: تیمی از موسسه روبرت کخ آلمان اخیرا به دعوت مرکز مبارزه با بیماری های واگیر وزارت بهداشت به ایران سفر کرده اند. این موسسه در آلمان نقشی شبیه مرکز مدیریت بیماری ها را دارد.

به گزارش وبدا، دکتر محمد حسین نیکنام در حاشیه دیدار مدیران موسسه روبرت کخ و سفیر آلمان با وزیر بهداشت که در ستاد وزارت بهداشت برگزار شد، اظهار داشت: شباهت هایی از نظر جمعیت، مجموع مبتلایان کرونا و مرگ و میر کووید۱۹ بین ایران و آلمان وجود دارد و فرصت خوبی برای تبادل تجارب در این حوزه بین دو کشور به وجود آمده است.

وی افزود: آلمان این روزها با موج فزاینده‌ای از کرونا روبرو است. روز گذشته حدود ۶۰ هزار بیمار جدید در آلمان شناسایی شد که یکی از عوامل بروز موج جدید، عدم مراقبت و کاهش رعایت پروتکل‌های بهداشتی در سطح جامعه آلمان بوده است. در شرایط کنونی در این کشور، بیشتر جوانان مبتلا به کرونا می‌شوند.

مدیرکل همکاری‌های بین‌الملل وزارت بهداشت تصریح کرد: یکی از مشکلات آلمان، ساختار فدرالی آن است. موسسه روبرت کخ برنامه های بسیار خوبی را برای مقابله با کرونا در آلمان تدوین کرده اما ۱۶ فدرال آلمان، بر حسب شرایط خودشان این برنامه‌ها را اجرا می‌کنند.

نیکنام گفت: بررسی قرنطینه و تشدید محدودیت‌ها برای مقابله با موج جدید کرونا در دستور کار مقامات آلمانی است. در این کشور همچنین اجباری کردن تزریق واکسن در حال بررسی و مطالعه است اگرچه در برخی کشورهای اروپایی در حال حاضر، تزریق واکسن، اجباری است و این موضوع در آلمان نیز در حال بررسی است.

 

 

 

 

تکرار تهدیدهای بهداشتی کرونا سبب اضطراب کودکان می‌شود

تهران – ایرنا – عضو دبیرخانه کشوری گروه آموزشی مشاوران وزارت آموزش و پرورش معتقد است، تکرار مکرر توصیه‌های بهداشتی توسط والدین سبب بروز اضطراب درونی کودکان و ممانعت از یادگیری دانش‌آموزان شده و والدین در این رابطه باید به فرزندان و کادر مدرسه هم اعتماد کنند.

زهرا مستدامروز چهارشنبه در گفت وگو با خبرنگار اجتماعی ایرنا افزود: امروز بازگشایی مدارس برای والدین با نگرانی‌های متعددی همراه بوده و بنابراین فرزندان را با کوله‌باری از نصایح و تهدیدهای بهداشتی روانه مدرسه می‌کنند.

وی افزود: تکرار مکرر برخی عبارات همچون «به دوستانت نزدیک نشوی، الکل را فراموش نکنی، در حیاط مدرسه از همکلاسی‌هایت فاصله بگیر، از سرویس بهداشتی مدرسه استفاده نکن و…» سبب ذخیره فراوانی از اضطراب‌ها و دلواپسی‌هایی خواهد شد، که امیدواری فرزندان را کاهش می‌دهد.

مستدام تصریح کرد: این کودک که با کوله‌باری از نصایح و تهدیدهای بهداشتی بدرقه محیط آموزشی می‌شود، در کلاس درس به طور مرتب به ضدعفونی ابزار و وسایل آموزشی، نشیمنگاه و استفاده از ماسک می اندیشد و این مساله تمرکز او را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

این روان درمانگر ادامه داد: در حال حاضر کودکان و نوجوانان به دلیل شیوع کرونا، قرنطینه خانگی، تعطیلی مدارس و مراکز آموزشی، ورزشی، هنری و دورهمی‌های خانوادگی از یک خلاء عاطفی و اجتماعی رنج می‌برند و تکرار مکرر سفارشات هم لایه‌های اضطراب زیرین، درونی و پنهان کودکان را آشکار خواهد کرد.

این روانشناس توضیح داد: دانش‌آموزان با دو گونه اضطراب وارد محیط‌های آموزشی می‌شوند، یک اضطراب که در سنین بالاتر هم دیده می‌شود، به دلیل جدا شدن از خانواده اتفاق می‌افتد که طی دو سال اخیر به دلیل شیوع کرونا، آموزش‌های آنلاین و حمایت‌های افراطی والدین افزایش نیز یافته و اضطراب نوع دوم به عنوان اضطراب فراگیر به جهت ترس از بیماری (کووید۱۹) بروز می‌کند.

مستدام تاکید کرد: امروز نزدیک به دو سال از شیوع بیماری همه‌گیر کرونا می‌گذرد، بنابراین باید گفت، کودکان و نوجوانان نیز با این ویروس بی‌رحم آشنا شده و رویدادهای تلخ ناشی از این بیماری همچون مرگ عزیزان را لمس کرده‌ و چگونگی مقابله و محافظت در برابر آن را هم آموخته‌اند.

عضو دبیرخانه کشوری گروه آموزشی مشاوران وزارت آموزش و پرورش افزود: بر این اساس تکرار مکررات لازم نیست و نصایح بهداشتی والدین نباید رنگ افراط به خود گرفته و روحیه آرامش و امیدواری را از فرزندان سلب کند.

مستدام تاکید کرد: اکنون زمان تزریق روحیه نشاط و امیدواری است. خانواده‌ها باید از اضطراب درونی کودکان و نوجوانان آگاه شده و به فرزندان اعتماد کنند. در درون هر یک از کودکان نیز یک ندا به عنوان هشدار برای پیشگیری از کرونا و رعایت ضوابط بهداشتی زنگ می‌زند.

وی اضافه کرد: بنابراین خانواده‌ها بخشی از نصایح بهداشتی را نیز به کادر مدرسه واگذار و تلاش کنند، مدارس در صورت بازگشایی به یک محیط امن برای رشد و بالندگی فرزندان ایران باشد.

به گزارش ایرنا، معاون فنی مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ۸ آبان ماه از ابلاغ شیوه‌نامه‌های بهداشتی پیشگیری از کرونا به منظور بازگشایی مدارس به وزارت آموزش و پرورش خبر داد.

 

 

 

 

با «حراج جمعه سیاه» در دام کلاهبرداران نیفتید!

رئیس مرکز تشخیص و پیشگیری از جرایم سایبری پلیس فتای ناجا گفت: خریداران اینترنتی از حراجی‌های جمعه سیاه باید قبل از پرداخت وجه نسبت به صحت و سلامت اجناس خریداری‌شده خود اطمینان حاصل کنند.

با «حراج جمعه سیاه» در دام کلاهبرداران نیفتید!/ پلیس فتا: قبل از پرداخت وجه از صحت کالا مطمئن شوید

سرهنگ علی محمد رجبی رئیس مرکز تشخیص و پیشگیری از جرایم سایبری پلیس فتا ناجا در گفت‌وگو با خبرنگار انتظامی خبرگزاری فارس به موضوع « حراج جمعه سیاه» اشاره و اظهار داشت: هر سال در روزهای حوالی بلک فرایدی(جمعه سیاه) شاهد شکایت قابل توجهی از مردم به خاطر کلاهبردارهای صورت گرفته در خصوص پرداخت بهای کالای مورد نظر و عدم دریافت کالا یا تقلبی بودن کالای تحویلی به آنها هستیم.

رئیس مرکز تشخیص و پیشگیری از جرایم سایبری پلیس فتا ناجا تصریح کرد: افراد سودجو با سوءاستفاده از اعتماد هموطنان با ایجاد سایت‌های جعلی و تقلبی، اعتبار دیگر فروشگاه‌های اینترنتی که دارای فعالیتی سالم هستند را زیر سوال برده و از مردم کلاهبرداری می کنند.

وی گفت: این صفحات جعلی از نظر ظاهری کاملاً به درگاه اصلی شبیه بوده و به راحتی اعتماد کاربر را مبنی بر ورود اطلاعات بانکی جلب کرده و شماره کارت، رمز دوم، cvv2 و تاریخ انقضاء کارت بانکی را به سرقت برده و در فرصتی مناسب اقدام به برداشت غیر مجاز از حساب بانکی قربانی می‌ کند.

سرهنگ رجبی خاطرنشان کرد:خریداران اینترنتی از حراجی های جمعه سیاه باید قبل از پرداخت وجه نسبت به صحت و سلامت اجناس خریداری شده خود اطمینان حاصل کنند.

اشتراک گذاری
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on telegram
Telegram
Share on email
Email
Share on print
Print
جدیدتربن مطالب
مطالب مرتبط
دیدگاه‌ها

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *