لودینگ

تازه ها به روایت گوشه چشم

تازه‌ها

تازه ها به روایت گوشه چشم

 بیش از ۵ میلیون و ۱۷۰ هزار فوتی از بیماری کرونا

گوشه چشم – افزایش آمار ابتلا به بیماری کووید-۱۹ که تاکنون در ۲۲۲ کشور و منطقه در جهان شیوع یافته، ادامه دارد و این بیماری همچنان در دنیا قربانی می‌گیرد.

تعداد مبتلایان به این بیماری تاکنون به ۲۵۸ میلیون و ۴۳۷ هزار و ۳۶ نفر رسیده و مرگ پنج میلیون و ۱۷۴ هزار و ۸۵۷ نفر بر اثر ابتلا به این بیماری تأیید شده است همچنین ۲۳۳میلیون و ۹۱۴ هزار و ۲۷۲ نفر از مبتلایان به کووید-۱۹ بهبود یافته‌اند.

آمریکا با بیش از ۴۸.۷ میلیون مبتلا و بیش از ۷۹۴ هزار قربانی همچنان در صدر فهرست کشورهای درگیر با بیماری کووید-۱۹ قرار دارد. هند با آمار بیش از ۳۴.۵ میلیون مبتلا پس از آمریکا در رتبه دوم جهانی به لحاظ میزان ابتلا قرار دارد و آمار مبتلایان به کووید-۱۹ در برزیل هم از ۲۲ میلیون نفر فراتر رفته و در حال حاضر سومین کشور جهان به لحاظ بالاترین شمار مبتلایان است همچنین پس از ایالات متحده، کشورهای برزیل با بیش از ۶۱۲ هزار و هند با بیش از ۴۶۶ هزار جانباخته، بالاترین آمار قربانیان کووید -۱۹ را در این فهرست جهانی گزارش داده‌اند.

ایران با مجموع شش میلیون و ۸۲ هزار و ۸۶۵ ابتلا و ۱۲۹ هزار و ۵۳ مورد فوت ناشی از بیماری کووید-۱۹ در رتبه هشتم در بین ۱۰ کشور دارای بیشترین آمار مبتلایان کرونا قرار گرفته است.

در حال حاضر در ۱۷ کشور، شمار مبتلایان از رقم سه میلیون نفر عبور کرده‌ است و پس از ایالات متحده، هند و برزیل – که همچنان سه کشور رکورددار شمار مبتلایان در دنیا هستند – کشورهای انگلیس، روسیه، ترکیه، فرانسه، ایران، آلمان، آرژانتین، اسپانیا، کلمبیا، ایتالیا، اندونزی، مکزیک، لهستان و اوکراین نیز بیش از سه میلیون مبتلا را ثبت کرده‌اند.

 

جشنواره «نوآوری در آموزش» با هدف تغییر سبک یادگیری برگزار می شود

گوشه چشم –علیرضا کمرئی معاون آموزش متوسطه وزارت آموزش و پرورش با اشاره به اینکه این جشنواره باید در محصول نهایی یعنی دانش آموزان و تغییر شیوه فکر کردن و سبک یادگیری آنها مؤثر باشد عنوان کرد: همکاران شرکت کننده در این جشنواره علاوه بر مشارکت در یک رقابت سالم علمی با هدف به نمایش گذاشتن توانمندی های حرفه‌ای خود، در راستای کیفیت بخشی به فرآیند های یاددهی و یادگیری و ترویج روش های خلاقانه در حیطه آموزش گام بر می دارند.

کمرئی گفت: حرفه ای عمل کردن، بهره‌وری و اثربخشی کار معلم را افزایش می‌دهد، برگزاری این جشنواره‌ها به معلمان کمک می کند ضمن خود آگاهی در مورد توان حرفه‌ای خود آن را نقد و بهبود ببخشند، بهبود توان حرف‌های معلمی نیز عاملی برای بهبود کیفیت اثربخشی یادگیری دانش آموزان به شمار می رود.

معاون آموزش متوسطه وزارت آموزش و پرورش با بیان این که نوآوری پیوند نزدیکی با خلاقیت و فناوری دارد، بیان کرد: خلاقیت امری ذهنی است و وقتی به محصول تبدیل می شود نوآوری متولد می‌شود، لذا ابتدا باید معلم هایی داشته باشیم که از هنر خلاقیت‌های ذهنی در عرصه‌های مختلف بهره مند باشند.

وی با بیان این که تلاش ما بهبود فرآیندها است که آن تنها بخشی از نوآوری است، گفت: ما موظفیم دانش های مهارتی را آموزش دهیم دانش هایی که ثبات در یادگیری ایجاد می کنند. لذا باید به دنبال روش‌های برویم که این دانش های را توسعه دهد تا دانش آموزان در یادگیری پایدار وارد شوند و مهارت یادگیری را بیاموزند، روش هایی که مبتنی بر مهارت و درگیری یادگیرنده در فرایند آموزش هستند.

به گزارش مرکز اطلاع رسانی و روابط عمومی وزارت آموزش و پرورش، وی با بیان این که دانش‌آموزان باید پرسشگر باشند و یادگیری عمیق داشته باشند و ایده های نوآورانه تولید کنند، گفت: برگزاری این گونه جشنواره‌ها باید در محصول نهایی یعنی دانش آموزان و تغییر شیوه فکر کردن و سبک یادگیری آنها مؤثر باشد، باید کیفیت یادگیری دانش آموزان را از طریق برگزاری این گونه جشنواره‌ها را افزایش دهیم.

حضور ۱۵ دانشمند ایرانی در بین برترین پژوهشگران دنیا

گوشه چشم – جعفر مهراد مؤسس مرکز منطقه‌ای اطلاع‌رسانی علوم و فناوری به اعلام اسامی پژوهشگران پراستناد سال ۲۰۲۱ توسط کلاریویت انالتیکس پرداخت.

جعفر مهراد عنوان کرد: انتخاب این پژوهشگران مبتنی بر عملکرد استثنایی آنان در یک یا چند رشته علمی است. در این فهرست اسامی ۶ هزار و ۶۰۲ پژوهشگر پراستناد معرفی شده است، تعداد ۲ هزار و ۷۷۴ پژوهشگر در رشته های موضوعی و تعداد ۲ هزار و ۸۲۸ پژوهشگر دیگر در حوزه های میان رشته ای مطرح شده‌اند. چهار سال متوالی است که کلاریویت انالتیکس نسبت به معرفی دانشمندان پراستناد در حوزه های میان رشته ای اقدام می کند.

مؤسس مرکز منطقه‌ای اطلاع‌رسانی علوم و فناوری با بیان اینکه امریکا با ۲۶۲۲ دانشمند پراستناد (۳۹/۷ درصد از کل پژوهشگران) در راس جدول این رتبه بندی قرار گرفته است، گفت: درصد این پژوهشگران در فاصله سال های ۲۰۲۰ تا ۲۰۱۸ به ترتیب ۴۱/۵ درصد، ۴۴ درصد و ۴۳/۳ گزارش شده است. رتبه چین از نظر تعداد دانشمندان پراستناد در جایگاه دوم جدول رتبه بندی است. این کشور دارای ۹۳۵ پژوهشگر پراستناد است (۱۴/۲ درصد از کل پژوهشگران پراستناد جهان). این درصد در فاصله سال های ۲۰۲۰ تا ۲۰۱۸ به ترتیب ۱۲/۱ درصد، ۱۰/۲ درصد و ۷/۹ درصد اعلام شده است.

وی با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران در بین ۶ هزار و ۶۰۲ دانشمند پراستناد جهان دارای ۱۵ دانشمند برجسته است، گفت: تعداد ۹ تن از دانشمندان میان رشته ای و ۶ دانشمند دیگر در رشته های موضوعی جزو دانشمندان یک درصد جهان معرفی شده‌اند، مصطفی عباس زاده در رشته ریاضی از دانشگاه صنعتی امیرکبیر با ۹۳ اثر، محمد عبداللهی میان رشته ای از دانشگاه علوم پزشکی تهران با ۹۳۵ اثر، مرتضی اغباشلو میان رشته ای از دانشگاه تهران با ۱۹۶ اثر، محمد حسین احمدی میان رشته ای از دانشگاه صنعتی شاهرود با ۱۹۶ اثر، مهدی دهقان از رشته ریاضی از دانشگاه صنعتی امیرکبیر با ۷۵۲ اثر جزء برترین دانشمندان دنیا معرفی شدند.

به گفته مهراد، در این لیست اسامی سید فاضل نبوی در رشته علوم کشاورزی از دانشگاه بقیه الله اعظم، نورالدین قدیمی در رشته مهندسی از دانشگاه آزاد اسلامی، عزیز حبیبی ینگجه میان رشته ای از دانشگاه محقق اردبیلی، احمد حسینی بنده قرایی میان رشته ای از دانشگاه آزاد اسلامی ایران، حامد میرزایی میان رشته ای از دانشگاه علوم پزشکی مشهد، سید محمد نبوی در رشته علوم کشاورزی از دانشگاه بقیه الله اعظم ، امید رحمتی میان رشته ای از دانشگاه تهران، بهرام رمضان زاده میان رشته ای از پژوهشگاه علوم و فناوری رنگ، مسعود رضایی در رشته علوم کشاورزی از دانشگاه تربیت مدرس و جواد شریفی راد میان رشته ای از دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی دیده می‌شود.

 

 

 رونمایی از برنامه جامع در حوزه زنان و خانواده در هفته های آتی

 

 

گوشه چشم –دکتر انسیه خزعلی معاون رییس جمهوری در امور زنان و خانواده با اشاره به اینکه کارگروه‌های تخصصی در دو بخش توانمندسازی زنان و آسیب زدایی مشغول به فعالیت هستند، از رونمایی برنامه جامع این معاونت در حوزه زنان و خانواده در هفته های آتی خبر داد.

خزعلی گفت: در هفته‌های آینده، از برنامه جامع معاونت که از روز اول شروع به تدوین آن کردیم، رونمایی خواهیم کرد. در این برنامه که کارشناسان و گروه‌های کاری در حال تدوین آن هستند، از نظرات متخصصان توانمند این حوزه نیز استفاده شده است.

وی با عنوان این مطلب که کارگروه‌های تخصصی در دو بخش توانمندسازی زنان و آسیب زدایی مشغول به فعالیت هستند ادامه داد: بخشی از توانمندسازی مرتبط با تغییر الگوها، ارتقای فرهنگ، مساله‌ هویت و سبک زندگی ایرانی اسلامی است. بخشی از توانمندسازی نیز مرتبط با زنان بد سرپرست، سرپرست خانوار و خود سرپرست است که حاصل تجرد قطعی زنان است که متاسفانه روز به روز این امر در حال افزایش است.

معاون رئیس جمهوری با بیان اینکه یک لایحه هفت ماده‌ای را به دولت ارسال کردیم که در کمیسیون اجتماعی مجلس در حال بررسی است، تاکید کرد: این طرح برای این است که موقعیت دستگاه‌هایی که مرتبط با معاونت هستند مثل مشاوران وزارتخانه‌ها و استانداری‌ها که هم تصمیم‌ گیری‌های استان‌ها و وزارتخانه‌ها و هم انجام بسیاری از کارهای اجرایی که بر عهده آن‌ها است، بهبود یابد و امکان داشته باشند که به صورت جدی وارد عمل شوند.

 

 

گرامیداشت کتاب و کتابدار فقط به هفته کتاب محدود نباشد

باقر میرعبداللهی مدیرکل تامین منابع نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور در آیین گرامیداشت روز کتاب، کتابخوانی و کتابدار در استان فارس با بیان اینکه کتابداران عینی‌ترین مواجهه با کاربران را دارند، عنوان کرد: بعد از مرحله سیاست‌گذاری، مرحله اجرا آغاز می‌شود که کتابداران در آن مرحله ایفای نقش می‌کنند.

میرعبداللهی گفت: کتابداری از جمله مشاغلی است که رشته تحصیلی و حرفه‌اش با هم مرتبط است و به نوعی کتابداری تلفیق مهارت و دانش است.بیشتر کتاب‌ها و منابع ارسالی به کتابخانه‌های عمومی مربوط به گروه سنی کودک و نوجوان است و کودکان مشتریان خوب کتابخانه‌های ما هستند؛ هرچند منابع ترجمه ای برای این سنین زیاد است و باید آسیب‌شناسی شود. آثار شبه ترجمه‌ای در بازار نشر وجود دارد که به زبان و ذهن کودک آسیب می‌رسانند‌ زیرا مترجمان عموما با لحن و زبان مبدا و مقصد آشنایی چندانی ندارند. همچنین برای این کتاب‌ها نیازسنجی صورت نگرفته و تناسبات فرهنگی در آن رعایت نمی‌شود.

در این آیین همچنین عبدالرضا قاسم پور معاون توسعه مدیریت و منابع استانداری فارس با اشاره به اینکه تولیدکنندگان و عرضه‌کنندگان کتاب را باید تکریم کنیم، گفت: گرامیداشت کتاب و کتابدار فقط به هفته کتاب محدود نباشد؛ همه روزها باید روز کتاب و همه هفته‌ها هفته کتاب و کتابخوانی باشد.

وی اضافه کرد: اهمیت کتاب و کتابخوان بر کسی پوشیده نیست کتاب برای توسعه کشور ضروری است. کیفیت زندگی را کتاب تعیین می‌کند. بزرگترین اختراع بشر کتاب است و ساعت‌های لذت‌بخش را با کتاب می‌شود.

بدالعلی رحیمی مظفری، نماینده مردم شهرستان‌های کوار، سروستان و خرامه در مجلس شورای اسلامی نیز در این برنامه، گفت: هیچ چیز حتی فضای مجازی نمی‌تواند جای کتاب را بگیرد و هیچ‌چیز نمی‌تواند استنادش به اندازه کتاب باشد. ‌حتی در فضای مجازی نیز تا کتاب نباشد نمی‌توان مطلبی را بیان و به آن استناد کرد.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی فارس نیز در این آیین که در سالن همایش‌های شهر شیراز برگزار شد، ضمن قدردانی از خدمات کتابداران کتابخانه‌های عمومی عنوان کرد: کتابخانه‌ها در ایام کرونا تلاش‌های بسیار کردند و فصل جدیدی از ارائه خدمات را شاهد بودیم؛ همچنین در این ایام برای ارائه خدمات جدید در کتابخانه‌های عمومی برنامه ریزی شده است. خیرین فارس در سال گذشته، بیش از ۱۰۴ میلیارد ریال در حوزه‌های ساختمان، زمین، کتاب و تجهیزات به کتابخانه‌های عمومی کمک کردند. همچنین در سال گذشته بیش از ۱۷۶ هزار جلد کتاب به کتابخانه‌ها اضافه شده است و برای اولین بار در کشور برای ناشنوایان کتاب تولید کردیم.

 

 

هر کتاب یک موزه محسوب می‌‌شود

گوشه چشم –نشست «نگاهی به کتاب و میراث مستند جهانی» با سخنرانی سیداحمد محیط طباطبایی، رییس ایکوم ایران، از نشست‌های تخصصی در چارچوب مجموعه برنامه‌های موسسه کتابخانه و موزه ملی ملک ویژه هفته کتاب به شمار می‌آید که با همکاری کمیسیون ملی یونسکو و موسسه کتابخانه و موزه ملی ملک، وقف‌شده بر آستان قدس رضوی برگزار شد.

محیط طباطبایی با اشاره به این مطلب که موزه جایی است که بخشی از میراث فرهنگی، تاریخی و طبیعی بشر در آن ثبت و نگهداری عنوان کرد:اگر موزه بخواهد عملکرد بشری را به بعد منتقل کند، هر کتاب یک موزه محسوب می‌شود. کتابخانه به عنوان نهادی است که اطلاعات را در درون خود ثبت می‌کند و در این راستا کتابخانه دیجیتال و فضای مجازی با دارا بودن همه‌ این مشخصات یک موزه محسوب می‌شود. میراث مکتوب آن چیزی است که حوزه کتاب را شامل می‌شود و حاملی است برای اندیشه انسانی در حوزه‌های مختلف.

وی با اشاره به اینکه در دهه اخیر یونسکو به منظور حفاظت، ثبت و ضبط آثار فرهنگی را شروع کرده است، ادامه داد: ۱۴گونه مهم ثبت جهانی آثار ملموس و غیر ملموس انجام گرفته است. اما چگونه می‌توانیم حافظه بشری را ثبت و ضبط کنیم؛ حافظه بشری به سه بخش تقسیم شده است. بخش اول میراث مستند مکتوب یعنی کتاب، اسناد، اوراق و هر آنچه را که به صورت نوشته از گذشتگان باقی مانده است، در برمی‌گیرد. بخش دوم میراث دیداری است که فیلم، تصویر و هر آنچه دیدنی را در برمی‌گیرد و بخش سوم میراث شنیداری است. میراث شنیداری میراثی است که به صورت صوت از حوزه‌های مختلف به جا مانده است، مانند اذان موذن‌زاده اردبیلی، سخنرانی‌های مختلف و حتی موسیقی.

رییس ایکوم ایران با بیان این‌که در حوزه ملی بیشتر این آثار مورد ثبت ملی قرار گرفته‌اند، گفت: پرونده مجموعه وقف‌نامه بقعه شیخ‌ صفی و مجموعه نامه‌های حکام در وزارت خارجه از جمله مواردی هستند که امسال برای ثبت به یونسکو ارجاع داده می‌شوند. نکته مورد توجه برای ثبت آثار این است که یونسکو برای ثبت آثار چه در میراث مکتوب و چه در میراث غیرمکتوب هیچ محدودیتی برای مشترک نگذاشته است. یعنی به عنوان مثال نسخه دیوان سنایی غزنوی از افغانستان و همچنین نسخه‌ دیگری از ایران، هر دو می‌توانند به ثبت مشترک برسند و این ثبت مشترک نزدیکی جوامع مختلف را در پی دارد.

طباطبایی افزود: ثبت، نخستین گام برای معرفی به حساب می‌آید. بعد از معرفی همگان می‌دانند که اثر ثبت شده چه اهمیتی دارد و افراد از حضور یک پدیده فرهنگی آگاه می‌شوند و نظارت بر اثر شکل می‌گیرد. هم‌اکنون ایکوم با نظارت بر کتابخانه‌هایی که این کتاب‌ها در آنجا نگهداری می‌شوند، بر شرایط کامل نگهداری آنها نظارت کرده و چنانچه شرایط نگهداری مطلوب نباشد، تا رسیدن به شرایط مطلوب نظارت ادامه می‌یابد. به نوعی نگهدارنده اثر باید اثر را از خطرات فیزیکی، حقوقی و… به دور نگه دارد. در مرحله بالاتر بعد از ثبت اثر با استفاده از تکنولوژی جدید باید اثر در ویترین آن کتابخانه قرار بگیرد تا همگان به آن دسترسی داشته باشند. به صورت دیجیتال نیز بازدید انجام می‌گیرد تا شرایط درست نگهداری مورد بررسی قرار بگیرد.

اشتراک گذاری
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on telegram
Telegram
Share on email
Email
Share on print
Print
جدیدتربن مطالب
مطالب مرتبط
دیدگاه‌ها

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *