لودینگ

گوشه چشمی به تازه ها

تازه‌ها

گوشه چشمی به تازه ها

 

 

مدرسه حقوق بشردوستانه در دانشگاه عالی دفاع ملی برگزار شد

 

تهران- ایرنا- مدرسه پاییزه حقوق بین الملل بشردوستانه برای نیروهای مسلح با همکاری و مشارکت دبیرخانه و کتابخانه تخصصی کمیته ملی حقوق بشردوستانه و دانشگاه و پژوهشگاه عالی دفاع ملی و تحقیقات راهبردی از امروز به مدت سه روز در دانشگاه عالی دفاع ملی آغاز به کار کرد.

 

به گزارش روز دوشنبه ایرنا ازجمعیت هلال احمر، سردار نصرالله کلانتری، رییس پژوهشکده امنیت ملی دانشگاه عالی دفاع ملی ضمن قدردانی از ستادکل نیروهای مسلح و تبریک هفته بسیج گفت: تلاش ما این بوده که با برگزاری این دوره ها و همکاری بین نیروهای مسلح به نتایج سودمندی برسیم. پیش از این نیز همکاری های ارزشمندی با نهضت بین المللی صلیب سرخ و هلال احمر در راستای حقوق بین الملل بشردوستانه داشته ایم.

 

وی ضمن توصیف حقوق بین الملل بشردوستانه به عنوان مجموعه قواعد و اصول حاکم بر مخاصمات مسلحانه در سطح ملی و بین المللی بیان کرد: اصول و قوانین بین الملل بشردوستانه، جزیی از رفتار و منش نیروهای مسلح در مخاصمات مسلحانه است.

 

وی ادامه داد: در راستای تحقق این قانون، دانشگاه عالی دفاع ملی اقدام به پذیرش دانشجوی رشته دکتری حقوق بین الملل راهبردی در سال ۱۳۹۹ کرد که این پذیرش از بین فرماندهان لشگری و کشوری در حوزه های دفاعی بود.

 

سردار کلانتری با توضیح جزییات این دوره اضافه کرد: این دوره با حضور ۳۷ نفر از فرماندهان، مدیران و کارشناسان اعزامی از تمامی ارگان های نظامی از جمله ارتش، سپاه، نیروی انتظامی، وزارت دفاع و ستاد کل نیروهای مسلح برگزار خواهد شد تا گام ابتدایی در راستای اجرای مفاد تفاهمنامه مشترک دبیرخانه کمیته ملی حقوق بشردوستانه و دانشگاه عالی  دفاع ملی باشد.

 

رییس پژوهشکده امنیت ملی دانشگاه عالی دفاع ملی  همچنین گفت: برگزاری چنین دوره هایی ضمن شناسایی ظرفیت ها و رفع برخی کاستی ها و تلاش برای اجرای اهداف دیگر تفاهمنامه از جمله همکاری تدوین پیش نویس لایحه قانون جرایم جنگی و تهیه جزوات آموزشی و دستورالعمل برای نظامیان، اهتمام دارد تا این دوره ها در فصول مختلف نیز برگزار شود.

 

جبار اصلانی، مدیر کل اصول و قوانین و مسئول دبیرخانه و کتابخانه تخصصی کمیته ملی حقوق بشردوستانه جمعیت هلال احمر نیز ضمن ابراز خرسندی از برگزاری نخستین مدرسه پاییزه حقوق بین الملل بشردوستانه که نتیجه ای از پیگیری ها و تلاش های چند جانبه  بود، گفت: کمیته ملی حقوق بشردوستانه، به موجب آیین نامه مصوب هیأت محترم وزیران در سال ۱۳۷۸ و در راستای ایفای تعهدهای دولت جمهوری اسلامی ایران به واسطه‌ی عضویت در کنوانسیون های چهارگانه ژنو ۱۹۴۹ و به منظور آموزش و ترویج اصول، قواعد و مفاهیم حقوق بین الملل بشردوستانه در سطح ملی و میان آحاد جامعه و به ویژه، نیروهای مسلح تأسیس گردیده است.

 

اصلانی ادامه داد: آموزش و ترویج حقوق بین الملل بشردوستانه همواره در دستور کار کنفرانس های بین المللی صلیب سرخ و هلال احمر، که هر چهار سال یکبار، با حضور نمایندگان تمامی دولت ها و نمایندگان جمعیت های صلیب سرخ و هلال احمر برگزار می شود، قرار داشته و در آخرین کنفرانسی که سال ۲۰۱۹ در ژنو سوئیس برگزار شد، قطعنامه مهمی در این زمینه با عنوان «حقوق بین الملل بشردوستانه را به خانه بیاوریم: نقشه راهی برای اجرای بهتر حقوق بین الملل بشردوستانه در سطح ملی» به تصویب رسید. این قطعنامه، که دولت ایران نیز آن را امضاء کرده است، ضمن تأکید بر اهمیت رعایت و تضمین به رعایت حقوق بین الملل بشردوستانه در مخاصمه‌های مسلحانه بین المللی و غیربین المللی، در بند سوم خود، از تلاش ها و ابتکارهای دولت ها در رابطه با ترویج دانش حقوق بشردوستانه در میان عموم مردم و به ویژه کارکنان نظامی قویاً استقبال می کند.

 

اصلانی با تاکید بر اهمیت و نقش حیاتی نیروهای نظامی در میادین سخت و حساس نبرد در کلیه سطوح و مسئولیت سنگین نیروهای مسلح، به ویژه فرماندهان ارشد، گفت: در هدایت و مدیریت مخاصمه و نظارت عالی و مستقیم آنان بر فرایند مهم و حساس نظارت بر ضرورت و تناسب بکارگیری سامانه های کلاسیک، نیمه‌خودکار و تمام‌خودکار تسلیحاتی، حاکی از تولیت تام و تمام نیروهای مسلح در رعایت و یا نقض قواعد حقوق حاکم بر مخاصمه‌های مسلحانه یا همان حقوق بین الملل بشردوستانه است. از این رو، آموزش، آگاهی بخشی، دانش افزایی و در نتیجه، نهادینه سازی دانش حقوق بین الملل بشردوستانه در لایه های مختلف نیروهای مسلح در زمان صلح به قطع یقین می تواند ضامن حسن انجام تعهد بین المللی دولت و به تبع آن تحکیم و تضمین منافع ملی کشور باشد.

 

مدیر کل اصول و قوانین بشردوستانه جمعیت هلال احمر با اشاره به رویه و عملکرد نیروهای مسلح، به ویژه، در طول هشت سال جنگ تحمیلی عراق علیه کشورمان بیان کرد: همگی این اقدامات نه تنها گویای پایبندی به دکترین دفاعی و نه تهاجمی نیروهای مسلح کشور بر پایه آموزه های ایرانی-اسلامی است، بلکه نویدبخش اهتمام مجدانه به رعایت و تضمین به رعایت تعهد بین المللی کشورمان در سطح بین المللی به موجب کنوانسیون های چهارگانه ژنو نیز می باشد. به یقین، با همکاری، هم اندیشی و هم افزایی و با بهره گیری از دانش استادان محترم در دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی کشور می توان مقوله مهم آموزش و ترویج حقوق بشردوستانه را در میان نیروهای مسلح پربارتر ساخت.

 

در این دوره سه روزه عناوین آموزشی از جمله درآمد و اصول و حقوق بین الملل بشردوستانه، تسلیحات در زمان مخاصمه های مسلحانه، جنگ سایبری و حقوق بین الملل بشردوستانه، مسئولیت کیفری در قبال نقض حقوق بین الملل بشردوستانه، حمایت از کارکنان پزشکی و امدادی را مخاصمه مسلحانه، وضعیت ایران جنگی در حقوق بین الملل بشردوستانه و حمایت از اموال فرهنگی و محیط زیست در مخاصمه های مسلحانه توسط اساتید دانشگاه دانشگاه تهران و دانشگاه علامه طباطبایی آموزش داده خواهد شد

 

 

دبیر کارگروه ساماندهی مد و لباس منصوب شد

 

عکس تزیینی است

 

سرپرست معاونت امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در حکمی طیبه عزت‌اللهی‌نژاد را به‌عنوان دبیر کارگروه ساماندهی مد و لباس منصوب کرد.

 

به گزارش ایسنا، محمود شالویی، سرپرست معاونت امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و رییس کارگروه ساماندهی مد و لباس در حکم عزت اللهی نژاد نوشته است: «با عنایت به تجارب کاری و سوابق ارزشمند علمی و نظر به شناخت از توانایی، تعهد و روحیه انقلابی‌تان و به استناد تبصره(۴) ماده(۱) آیین‌نامه اجرایی قانون ساماندهی مد و لباس، به موجب این حکم به عنوان  «دبیر کارگروه ساماندهی مد و لباس» منصوب می‌شوید.

 

–  برنامه ­ریزی و تلاش در جهت  تقویت فرهنگ و معرفی هرچه بهتر هویت ایرانی ـ اسلامی با استفاده از ظرفیت تولید کنندگان و طراحان داخلی پوشاک

 

–  همکاری و همفکری با سایر اعضای کارگروه در جهت ترغیب و تشویق عموم مردم به ویژه جوانان به استفاده از پوشاک وطنی با الگوهای بومی

 

– ساماندهی فرهنگی ـ هنری طراحان پارچه و لباس کشور در قالب حمایت از ساختار مناسب از جمله تشکیل خانه طراحان پارچه و لباس ایران»

 

سرپرست معاونت امور هنری همچنین با اهدای لوحی از خدمات مریم پورشهابی دبیر سابق کارگروه ساماندهی مد و لباس قدردانی کرد.

 

محمود شالویی در تکریم و معارفه دبیران سابق و فعلی کارگروه ساماندهی مد و لباس گفت: «تلاش‌های بسیاری در حوزه مد و لباس در کارگروه انجام شده و رویدادها و جشنواره‌هایی برگزار شده است اما فعالیت‌های این حوزه به جشنواره محدود نیست. در کارگروه ساماندهی مد و لباس تحول و نگاه علمی مورد توجه است و ضرورت دارد تعامل با تشکل‌ها و اصناف و نهادهای مرتبط و انگیزه‌های استان‌ها برای برنامه‌ریزی و فعالیت در این حوزه تقویت شود.

 

مریم پورشهابی در ادامه گفت: «در این دوره تلاش شد که با همکاری و تعامل با تشکل‌ها و اصناف و همچنین استان‌ها برنامه‌های حوزه مد و لباس در حیطه وظایف کارگروه به شکل مناسب انجام شود و از تعامل و همکاری آنها و همکاران انجمن قدردانی می‌کنم.»

 

طیبه عزت اللهی نژاد در ادامه مراسم گفت: «در حوزه زیبایی شناسی بومی فعالیت می‌کنم و بر مبحث خودتزیینی که چندان به آن توجه نشده است، تمرکز دارم. هیچ کاری به نحو مطلوب انجام نمی‌شود مگر با همکاری و عشق به وطن و امیدوارم تمام سرزمین ایران در حوزه پوشش نقش داشته باشد. این ظرفیتی است که باعث شده ایران هزاران سال سربلند خود را از دیگر جوامع متمایز کند و امیدوارم با همکاری گامی کوچک برای این سرزمین بزرگ برداریم.»

 

طیبه عزت اللهی نژاد متولد ۱۳۵۷ دارای دکتری پژوهش هنر از دانشگاه الزهرا و عضو هیات علمی پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات است و تاکنون مقالات و کتاب های متعددی از او منتشر شده که کتاب خودتزیینی زنان ترکمن، درآمدی بر انسان شناسی زیبایی شناسی از جمله آثار عزت اللهی نژاد است.

 

 

 

 

بررسی چالش‌های متخصصان پزشکی خانواده

 

رئیس مرکز مدیریت شبکه ضمن اعلام بررسی چالش‌های پیش روی متخصصان پزشکی خانواده در دیدار با نمایندگان این پزشکان، از پیگیری جذب پزشکان عمومی در دوره تخصصی پزشکی خانواده خبر داد.

 

به گزارش ایسنا، دکتر مصطفی رضایی گفت: برای اجرای باکیفیت‌تر برنامه پزشک خانواده شهری ناگزیر از پرورش بیشترِ متخصص پزشکی خانواده در کشور هستیم که در این رابطه طی نامه‌ای با امضای معاون بهداشت وزارت بهداشت خطاب به مقام وزارت خواستار استمرار جذب پزشکان عمومی در دوره تخصصی پزشکی خانواده شده‌ایم.

 

وی افزود: با افزایش تعداد متخصصان پزشکی خانواده می توان کیفیت ارائه خدمات در سطح یک را ارتقاء داد.

 

وی بیان داشت: در راستای رفع موانعی که در نحوه به کارگیری متخصصان پزشکی خانواده در نظام سلامت وجود دارد، جلسه‌ای با نمایندگان این متخصصان برگزار کردیم.

 

رئیس مرکز مدیریت شبکه وزارت بهداشت گفت: این افراد به ویژه آنها که متعهد به ضریب k هستند دغدغه هایی درباره بکارگیری پزشکان خانواده در نظام سلامت دارند.

 

دکتر رضایی بیان داشت: افراد فارغ التحصیل تخصص پزشکی خانواده برابر قانون می بایست دوره ای را  تحت عنوان تعهدات ضریب k در مناطق مجری پزشک خانواده برابر با تعهد محضری که می‌دهند، بگذرانند.

 

وی ادامه داد: این تعهد تا حدودی موجب رنجش این متخصصان شده است چون بحث به کارگیری آنها در سایر جاهایی که توانمندی خدمت دارند را محدود می‌سازد.

 

رئیس مرکز مدیریت شبکه با اشاره به اینکه از متخصصان پزشکی خانواده می توان در امور آموزشی، مشاوره‌ای و اجرایی بهره‌گیری کرد، گفت: ولی تعهدات خاص یا عام این پزشکان را ملزم می‌کند حتما در مناطق مجری برنامه پزشک خانواده که در حال حاضر روستاها و شهرهای زیر ۲۰ هزار نفر هست، خدمت کنند.

 

دکتر رضایی افزود: در این نشست تصمیم بر این شد که رفع آن دسته از مشکلاتی که قادر به پیگیری هستیم را پیگیری کنیم.

 

بنابر اعلام روابط عمومی معاونت بهداشت، وی ادامه داد: از جمله این موارد استفاده از توانمندی های خاص متخصصان پزشکی خانواده در پاسخگویی نیازهای حوزه سلامت در سطح یک ارائه خدمات است و همچنین رفع موانع و محدودیتهای اقدامات تشخیصی درمانی  پاراکلینیکی و تجویز برخی داروها که پزشکان عمومی اجازه تجویزشان را ندارند، خواهد بود.

 

رضایی تصریح کرد: یکی از چالش های اساسی در اجرای برنامه پزشک خانواده شهری به کیفیت خدمات سطح یک باز می‌گردد که توانمندسازی پزشکان عمومی و بکارگیری متخصصان پزشکی خانواده تا حد زیادی می‌توانند کیفیت خدمات را ارتقا دهند.

 

 

 

سند صیانت از کودکان و نوجوانان در فضای مجازی حافظ نسل آینده کشور است/ کلیات سند تصویب شد

اولین جلسه کارگروه اجرایی‌سازی «سند صیانت از کودکان و نوجوانان در فضای مجازی» در مرکز ملی فضای مجازی برگزار شد و کلیات این سند مورد تأیید تمام دستگاه‌ها و سازمان‌های مربوط قرار گرفت.

سند صیانت از کودکان و نوجوانان در فضای مجازی حافظ نسل آینده کشور است/ کلیات سند تصویب شد

به گزارش گروه علم و پیشرفت خبرگزاری فارس به نقل از روابط عمومی مرکز ملی فضای مجازی، سید ابوالحسن فیروزآبادی، دبیر شورای عالی و رئیس مرکز ملی فضای مجازی در این جلسه گفت: سند صیانت از کودکان و نوجوانان در فضای مجازی یکی از مهمترین سندهایی است که در راستای تاکیدات مقام معظم رهبری در مورد رها بودن فضای مجازی تدوین شده چرا که بر آسیب پذیرترین بخش جامعه که کودکان هستند تاکید داشته و برای کاهش آسیب پذیری در این حوزه موثر است.

وی افزود: این سند حاصل مذاکرات متعدد با سازمان ها و دستگاه های ذی ربط بوده و باید تمامی مسئولان همت کنند تا این مهم به انجام برسد تا بخش بزرگی از فضای مجازی که بصورت بسیار حساس نسل آینده ما را می سازد بیش از پیش امن و قابل استفاده شود و بتوانیم در برابر آسیب های فضای مجازی از کودکان و نوجوانان حفاظت کنیم.
فیروزآبادی با تاکید بر این که سند صیانت نیاز به نگاه حمایتی دارد، تصریح کرد: می توان برای اجرای این سند از ظرفیت بسیاری از سازمان های فعال دراین حوزه نیز استفاده کرد و مرکز ملی فضای مجازی از این همکاری استقبال می کند.
وی با اشاره به مباحث محتوایی این سند تاکید کرد: باید به مساله بازی های فضای مجازی در حوزه کودکان توجه شده و همچنین نقش خانواده ها در این سند پررنگ تر شود.
گفتنی است؛ این جلسه با حضور مسئولان دستگاه های مرتبط همچون وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، وزارت دادگستری،حوزه علمیه قم، دادستانی،معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری،نیروی انتظامی، آموزش و پرورش، سازمان تبلیغات اسلامی، سازمان امور اجتماعی کشور، صدا و سیما، سازمان بهزیستی و اعضای حقیقی شورای عالی فضای مجازی برگزار شده و در خصوص چگونگی تشکیل کمیته مدیریت، راهبری و تدوین مقررات عمومی، پیگیری اقدامات ضروری و وظایف دستگاه ها و تاکید بر مباحث کارگروه مقابله با آسیب های فرهنگی و اجتماعی فضای مجازی تبادل نظر صورت گرفت

 

 

اندیشکده‌ها به میدان بیایند و وارد عمل شوند

در عصرانه هفدهم اندیشگاهی که پیروی نامه اندیشکده‌ها به دولت سیزدهم و سند تحول دولت برگزار شده بود مطرح شد که لازم است اندیشکده‌ها به میدان عمل بیایند و در مسیر اجرای سند تحول را بردارند.

به گزارشخبرگزاری مهر، عصرانه هفدهم اندیشگاهی (سومین پیش‌نشست کنفرانس حکمرانی و سیاستگذاری عمومی) در سالن همایش‌های مجموعه فرهنگی شهدای انقلاب اسلامی (سرچشمه) برگزار شد.

در این رویداد مدیران و پژوهشگرانی از پژوهشکده سیاستگذاری دانشگاه صنعتی شریف، پژوهشکده آیندگان، اندیشکده معنا، اندیشکده عصر پیشرفت، اندیشکده شفافیت برای ایران، اندیشکده طلوع تمدن، اندیشگاه گفتمان، اندیشکده سروا و … حضور داشتند و به بحث و گفت‌وگو پیرامون نامه اندیشکده‌ها به دولت سیزدهم و سند تحول دولت پرداختند.

در این جلسه بیان شد که بعد از نامه اندیشکده‌ها به دولت در خصوص دو مؤلفه تعارض منافع و شاخص‌های قابل اندازه گیری و ارائه راهکارهایی به دولت سیزدهم در قالب سند تحول، لازم است اندیشکده‌ها به میدان عمل آمده و گام بعدی در مسیر اجرای سند تحول را بر عهده بگیرند.

محسن دنیوی مدیر عصر پیشرفت در رابطه با نامه اندیشکده‎‌ها به دولت گفت: اغلب رسانه‌ها واکنش مثبتی نسبت به این موضوع داشتند؛ برنامه و هدف ما این بودکه به صورت جمعی موضوع نامه را پیگیری کرده و هر یک از اندیشکده‌ها بخشی از مسئله را عهده‌دار شوند تا با مشارکت همدیگر بتوانیم موج وسیع‌تری برای کمک به دولت ایجاد کنیم.

مصطفی زمانیان مدیر اندیشکده آیندگان در خصوص سند تحول بیان کرد:این سند معتبرترین و جامع‌ترین کنش اندیشگاهی و نقطه عطفی برای جامعه اندیشگاهی است؛ نگارش سند تحول در یک نگاه چتر گونه، می‌تواند مبنای تحول قرار بگیرد.

وی وضوح، صراحت و مسئله محور بودن را از ویژگی‌های مهم این سند برشمرد و در ادامه به توجه سند تحول دولت به شبکه‌سازی نخبگانی بانوان و همچنین اشتراک این سند با نامه اندیشکده‌ها در مؤلفه شاخص‌های قابل اندازه‌گیری، با قابلیت ارزیابی عمومی و نخبگانی اشاره کرد.

در پایان جلسه هم علی ملکی مدیر پژوهشکده سیاستگذاری دانشگاه صنعتی شریف نکاتی را در خصوص پنجمین کنفرانس حکمرانی بیان کرد و افزود: این کنفرانس‌ها باید به بستری برای تعامل میان اندیشکده‌ها تبدیل شود و با توجه به اینکه فاصله‌ حاکمیت با مردم کم شده است، بهتر است از این فرصت استفاده کرده و در حل مسائل کشور به دولت کمک کنیم.

در ادامه، اعضای حاضر در جلسه به بحث و گفتگو پیرامون موارد مطرح شده درباره نامه اندیشکده ها به رییس جمهور ، سند تحول دولت سیزدهم و فرصت پنجمین کنفرانس حکمرانی و سیاستگذاری عمومی به عنوان محیطی برای گردهمایی اندیشکده ها پرداختند

افراد واکسن نزده ۲۰ برابر بیشتر در معرض مرگ‌ هستند

بر اساس نتایج یک مطالعه در تگزاس، در ماه سپتامبر افرادی که واکسن کرونا دریافت نکرده بودند، ۲۰ برابر بیشتر از افرادی که به طور کامل واکسینه شده بودند با خطر عوارض کرونا و مرگ روبرو بودند.

به گزارشخبرنگار مهربه نقل از وب مد، این داده‌ها همچنین نشان داد که احتمال مثبت شدن تست کووید ۱۹ در افراد واکسینه نشده ۱۳ برابر بیشتر از افرادی است که به طور کامل واکسینه شده بودند.

«جنیفرشافورد»، سرپرست تیم تحقیق، گفت: «واکسن‌های کووید ۱۹ برای محافظت از مردم در برابر بیماری و مرگ بر اثر کووید ۱۹ عملکرد بسیار خوبی دارند. واکسیناسیون بهترین راه برای در امان نگه داشتن خود و افراد نزدیک به شما از این بیماری کُشنده است.»

به عنوان بخشی از این مطالعه، محققان گزارش‌های آزمایشگاه الکترونیکی، گواهی‌های فوت و سوابق ایمن‌سازی ایالتی را با تمرکز ویژه بر روی ماه سپتامبر، زمانی که نوعمُسریدلتادر سراسرتکزاسافزایش یافت، تجزیه و تحلیل کردند.

اثر محافظتی واکسیناسیون در بین گروه‌های جوان بیشتر محسوس بود. در ماه سپتامبر، خطر مرگ ناشی از کووید ۱۹ در افراد ۳۰ ساله واکسینه نشده ۲۳ برابر و برای افراد ۴۰ ساله واکسینه نشده ۵۵ برابر بیشتر بود.

علاوه بر این، کمتر از ۱۰ مورد مرگ ناشی از کووید ۱۹ در ماه سپتامبر در میان افراد کاملاً واکسینه شده بین سنین ۱۸ تا ۲۹ سال، در مقایسه با ۳۳۹ مرگ در میان افراد واکسینه نشده در همان گروه سنی، وجود داشت.

محققان با نگاهی به یک دوره زمانی طولانی‌تر- از ۱۵ ژانویه تا ۱ اکتبر- دریافتند که احتمال ابتلاء به کووید ۱۹ در افراد واکسینه نشده ۴۵ برابر بیشتر از افراد کاملاً واکسینه شده است. اثر محافظتی واکسیناسیون در برابر عفونت در تمام گروه‌های سنی بزرگسالان قوی بود، اما در سنین ۱۲ تا ۱۷ سال بیشتر بود.

 

 

 

۰۱ آذر ۱۴۰۰ | ۰۹:۴۵
کد خبر:۷۷۵۹۳۷

شمار مبتلایان ویروس کرونا در جهان تا یکم آذر به بیش از ۲۵۷ میلیون و ۸۳۲ هزار نفر رسیده و بیش از ۵ میلیون و ۱۶۸ هزار نفر نیز بر اثر ابتلا به این ویروس جان باخته اند.

خبرگزاری میزان– بیماریکرونا، بزرگ‌ترین بحران بهداشتی جهان تا روز دوشنبه، یکم آذر، مرگ ۵,۱۶۸,۰۶۹ نفر را در سراسر جهان رقم زده و سبب ابتلای ۲۵۷,۸۳۲,۸۸۱ نفر شده است.

شمار بهبود یافتگان از این بیماری نیز به رقم ۲۳۲,۷۵۶,۱۴۹ نفر رسید.

کشور‌های کرونازده جهان با بیشترین شمار ابتلا:

آمریکا
قربانیان: ۷۹۳,۶۵۱
مبتلایان: ۴۸,۵۹۲,۸۱۰

هند
قربانیان: ۴۶۵,۹۱۱
مبتلایان: ۳۴,۵۱۸,۹۰۱

برزیل
قربانیان: ۶۱۲,۷۲۲
مبتلایان: ۲۲,۰۱۷,۲۷۶

انگلیس
قربانیان: ۱۴۳,۹۲۷
مبتلایان: ۹,۸۴۵,۴۹۲

روسیه
قربانیان: ۲۶۴,۰۹۵
مبتلایان: ۹,۳۳۱,۱۵۸

ترکیه
قربانیان: ۷۵,۰۴۲
مبتلایان: ۸,۵۷۱,۵۵۴

فرانسه
قربانیان: ۱۱۸,۴۶۱
مبتلایان: ۷,۴۱۴,۹۷۱

قاره اروپا
مبتلایان: ۷۰,۴۶۳,۲۳۳
قربانیان: ۱,۳۷۹,۹۰۶

قاره آفریقا
مبتلایان: ۸,۶۵۹,۹۳۳
قربانیان: ۲۲۲,۱۵۷

قاره آسیا
مبتلایان: ۸۱,۳۲۶,۹۱۶
قربانیان: ۱,۲۰۱,۳۲۴

آمریکای شمالی
مبتلایان: ۵۸,۲۱۲,۹۳۵
قربانیان: ۱,۱۸۲,۲۱۹

آمریکای جنوبی
مبتلایان: ۳۸,۸۱۹,۸۷۶

 

 

 

 

 

۰۱ آذر ۱۴۰۰ | ۰۸:۰۸
کد خبر:۷۷۵۸۴۵
گزارش|

هر ذهن فعالی می‌داند که تولید بدون منابع انسانی و نیروی کارگران ممکن نیست و درنتیجه تقویت نیروی کار و توسعه تولید سرمایه ملی کشور افزایش خواهد یافت ازاین‌رو دغدغه‌های معیشتی کارگران باید موردتوجه ویژه قرار بگیرد.
خبرگزاری میزان– اهمیت وجود کارگران به‌عنوان بازوان محرک چرخه تولید بر هیچ‌کس پوشیده نیست و هر ذهن فعالی می‌داند که تولید بدون منابع انسانی و نیروی کارگران ممکن نیست و درنتیجه تقویت نیروی کار و توسعه تولید سرمایه ملی کشور افزایش خواهد یافت ازاین‌رودغدغه‌های معیشتی کارگران باید موردتوجهویژهقرار بگیردتا با رفع مشکلات وتأمین نیاز آنان به امنیت شغلی، تأمینمعیشت و حق بیمه این قشر زحمتکش و مولد به حداقل خواسته‌های به حقخود برسند.

بی‌توجهی به قانون کار
برای دفاع از حقوق کارگران و حمایت از آنان، قانون‌گذار در سال ۱۳۶۹ قانون کار را در ۲۰۳ ماده و چندین تبصره به تصویب رساند. این قانون به وظایف کارگران و کارفرمایان اشاره می‌کند و نمونه کوچکی در حمایت از کارگران است که تبعیت از آن به‌راحتی همه مشکلات جامعه کارگری را حل خواهد کرد.

علاوه بر این قانون کار به تضمین اجرای قوانین حمایتی نیز پرداخته است؛ به این معنی که تخلف از قوانین حمایتی حقوق کار برای کارفرمایان امکان‌پذیر نبوده و عدم اجرای قوانین و موازین حمایتی پیش‌بینی‌شده، ضمانت‌های اجرایی را برای آنان در پی خواهد داشت؛ و برای اینکه کارگر و کارفرما هر دو به این قانون پایبند باشند، در ضمن ماده ۱۷۱ قانون کار ذکرشده است که در صورت تخلف از مواد این قانون، شخص متخلف به مجازات حبس، جریمه نقدی یا هر دو محکوم می‌شود.

مشکلات تعیین دستمزد کارگران
یکی از مشکلات مطرح جامعه کارگری تعیین دستمزد کارگران است که در ماه‌های پایانی هرسال و بدون احتساب افزایش نرخ تورم سال بعد تعیین می‌شود و با توجه به افزایش نرخ تورم در سال بعد  دستمزد کارگران کفاف گردش چرخ زندگی کارگران را نمی‌دهد و خوشبختانه نمایندگان مجلس شورای اسلامی، نمایندگان جامعه کارگری و حتی نمایندگان کارفرمایان در شورای عالی کار نیز به این موضوع اذعان دارند.
علی بابایی کارنامی رئیس فراکسیون کارگری مجلس شورای اسلامی در خصوص مشکل تعیین دستمزد کارگران به میزان گفته بود: باید برای مشکل کمبود دستمزد کارگران برنامه‌های جبرانی در نظر گرفته شود، البته مشکلات ناشی از افزایش نرخ تورم تنها مختص کارگران نیست، بلکه همه مزدبگیرانی که بین ۵ الی ۷میلیوندرآمد دارند و  دهک‌های پایین جامعه  با این مشکل مواجه هستند.
علی خدایی نماینده کارگران در شورای عالی کار نیز در این خصوص گفت: متأسفانه برای تعیین دستمزد کارگران تورم ایجادشده در سال گذشته در نظر گرفته می‌شود و به همین دلیل همواره حقوق کارگران به‌اندازه در صد بالایی از نرخ تورم از هزینه‌های زندگی عقب‌افتاده است.
همچنینمحمد عطاردیاندبیر کل کانون عالی انجمن‌های صنفی کارفرمایان ایران در خصوص مشکل تعیین دستمزد کارگران، گفت: مشکل تعیین دستمزد کارگران فقط با توافق دولت قابل‌حل است و این مشکل بین کارفرمایان و کارگران نیست، من و همه کارفرمایان می‌دانیم که دستمزد کارگران پایین است و هرچقدر اضافه شود بازهم کم است و در جلسه شورای کار هم به این موارد اشاره‌کرده‌ام.
تشکیل اولین جلسه شورای عالی کار در دولت جدید
در راستای حل مشکل دستمزد کارگران بنا به درخواست نمایندگان جامعه کارگری اولین جلسه شورای عالی کار در دولت سیزدهم با حضور وزیر کار، نمایندگان کارگران و کارفرمایان چند هفته پیش برگزار شد و خوشبختانه تداوم برگزاری جلسات شورای عالی کار به‌صورت ماهیانه از مصوبات قابل‌توجه  این جلسه بود.  اما برای افزایش دستمزد کارگران در ماه‌های پایانی تصمیمی گرفته نشد و به‌منظور بهبود و بررسی سهجانبه وضعیت معیشتی کارگران کمیته دستمزد نیز در وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی تشکیل شد که اولین جلسه این کمیته به‌زودی برگزار خواهد شد.
علی خدایینماینده کارگران در شورای عالی کار در این زمینه به میزانگفته بود: خروجی جلسه شورای عالی در این باب تشکیل کمیته دستمزد برای بررسی سه‌جانبه وضعیت معیشتی کارگران بود که این کمیته به زودی شروع به کار خواهد کرد.
حمایت‌های جانبی از کارگران برای جبران قدرت خرید آنان
با توجه به وضعیت موجود و به دلایلی از قبیل افزایش نرخ تورم، افزایش قیمت کالاهاو عدم توانایی کارفرمایان و… افزایش دستمزد کارگران در ماه‌های پایانی سال کمیخوش‌بینانه  به نظر می‌رسد و احتمالاً برای بهبود وضعیت معیشتی و جبران قدرت خرید کارگران حمایت‌های جانبی در نظر گرفته شود.
افزایش دستمزد کارگران در سال جاری بعید است
فرامرز توفیقیرئیس کمیته دستمزد کانون عالی شورای اسلامی کار در خصوص احتمال افزایش دستمزد کارگران در سال جاری، گفت: با توجه به این‌که کمیته دستمزد برای بررسی وضعیت معیشتی کارگران باید تشکیل شود و در جلسات این کمیته راهکار‌های بهبود وضعیت معیشتی کارگران و افزایش قدرت خرید کارگران بدون ایجاد تبعات در گردش نقدینگی جامعه ارائه شود و این زمان‌بر است به نظر من افزایش دستمزد کارگران در مدت باقیمانده تا پایان سال بسیار بعید است.
علی حسین رعیتی فردمعاون روابط کار «وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی» در پاسخ به سؤال خبرنگار میزان مبنی بر این که در صورت عدم امکان افزایش دستمزد کارگران در سال جاری آیا وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی برای حمایت‌های جانبی دیگر از کارگران برنامه‌ای دارد؟ گفت: ان‌شاءالله امیدواریم که این اتفاق بیفتد.
تشکیل اولین جلسه کمیته دستمزد
فرامرز توفیقیدر خصوص زمان و نحوه برگزاری اولین جلسه کمیته دستمزد شورای عالیکار به میزان گفت: اولین جلسه کمیته دستمزد شورای عالی کار عصر روز دوشنبه۱آذر۱۴۰۰ و با حضور سهجانبه و هر سه ضلع شرکای اجتماعی برگزار می‌شود.
وی ادامه داد: در این جلسهراهکارهایجبران کاهش قدرت خرید کارگران و ورود به بحث دستمزد سال ۱۴۰۱در دستور کار جلسه  قراردادهشده است پیشنهادات نمایندگان کارگری از قبل آماده بوده است و همیشه گفته‌ایم که اجراشدن قانون احترام و بازگشت به آن فصل الخطاب همه ما بوده است و باید به این سمت‌وسو قدم برداریم.
نماینده کارگران در کمیته دستمزد کانون عالی شورای کار در خصوص راهکارهای نمایندگانکارگران که در اولین جلسه کمیته دستمزد مطرحمی‌شود بابیان اینکه ما حداقل ۵راهکار که بتواند بدون هیجان و ایجاد شوک نقدینگی به کارگران برای ترمیم سبد معیشتی آنان کمک کرد،  آمادهکرده‌ایم افزود: راه‌های راحتی وجود دارد تا ارتباط کارگر و کارفرما را مسجل کنیم و در همین راستا می‌شوداز طریق کارفرما و با کمک دولتبه‌عنوانپدرخوانده و کارفرمای بزرگ  به کارگران کمک کرد تا بلافاصله کارگران نتیجه این حمایت را در سبد معیشتی خود ببینند.

آثار برگزاری جلسات سه جانبه مثبت خواهد بود؟
وضعیت کارگران نیاز به کنکاش و بررسی دارد تا معیشت و امنیت شغلی آنان مورد بازنگری قرار گیرد، خوشبختانه توجه به دغدغه‌های کارگران این روز‌ها بیشتر شده از طرفی موافقت دولت و وزیر کار  برا ی تشکیل جلسات با رعایت سه جانبه گری و مشاوره تشکلات کارگری روزنه امیدی در دل کارگران بازکرده است و باید منتظر ظهورو بروز آثار مثبت این تعاملات سه جانبه در سبد معیشتی کارگران باشیم.

حال باید منتظر ماند و دید که آیا از جلسه امروز دود سفید بلند خواهد شد تا کارگران یک قدم به افزایش حقوق نزدیک‌تر شوند
درجلسه نقد کتاب «چرا تو سنگی؟» سروده بیوک ملکی، در مورد توجه به علائم نگارشی، موضوع جنگ، نحوه تصویرگری، وجه تسمیه و… برای مخاطبان صحبت شد.
وظیفه همه ماست که در مورد «صلح» و «محیط زیست» حرف بزنیم
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، بیوک ملکی شاعر «چرا تو سنگی؟» در نقد این اثر که در نشست «دو پنجره» کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان برگزار شد، به سوالات مخاطبان نوجوان ‌‌پیرامون علائم نگارشی، موضوع جنگ،نحوه تصویرگری، وجه تسمیه و…پاسخ داد.

این شاعر در مورد لزوم توجه به علایم نگارشی در شعرخوانی، گفت: لازم است که علایم نگارشی در خواندن اشعار مورد توجه قرار گیرد. بی‌توجهی به این موضوع بعضا مفهوم شعر را، کاملا متفاوت می‌کند. این علائم باعث می‌شوند که شاعر شعر را درست بخواند.

شاعر مجموعه شعر «مترسک عاشق بود» تصریح کرد: مجموعه شعرهای من، تماما با موضوع صلح است؛ حتی آنهایی که به مسایل جنگ پرداخته‌اند. من فکر کنم در حال حاضر، این وظیفه همه ماست که در مورد صلح و محیط زیست حرف بزنیم. البته این به شاعر و اینکه تا چه اندازه او توانسته است به این‌ موضوعات نزدیک شود، بستگی دارد.

شاعر «روزهای بادبادک» در واکنش به انتقادات مربوطه در زمینه زبان برخی از اشعار این مجموعه تاکید کرد: ما، در شعر کودک زبان محاوره نداریم ولی من معتقدم در شعر نوجوان می‌توان از زبان محاوره استفاده کرد. چون نوجوانان هم از طریق شنوایی هم و بینایی با کلمات محاوره‌ای آشنا هستند و استفاده از کلمات محاوره‌ای در شعر نوجوان جایز است.

وی افزود: در زبان محاوره‌ای الزامی در آن نیست که کلمات کشیده شود و بعضا قانون اینگونه است که کلمات با سرعت خوانده شوند؛ اما زمانی که شاعر از زبان معیار در سرودن شعر خود استفاده می‌کند، باید متوجه این موضوع باشیم که برخی از کلمات الزاماً باید کشیده ادا شوند.

شاعر کتاب «‌بوق سگ» در بخش دیگری از سخنان خود، با انتقاد از نحوه تصویرگری آثار نوجوانان گفت: من فکر می‌کنم ما، در زمینه تصویرگری آثار نوجوانان خیلی کم کار کرده‌ایم و خیلی از آنچه به اسم نوجوانان تصویرگری شده، در واقع تصاویری کودکانه دارد.

ملکی تاکید کرد: در تصویرگری کار نوجوانان، تصویرگر باید به سراغ لایه‌های زیرین هر شعر برود؛ همانطور که یک نوجوان کتابخوان در پس از خواندن هر شعر، به مباحث پشت کلمات آن توجه می‌کند و آنها را کشف می‌کند.

این شاعر در زمینه این وجه تسمیه «چرا تو سنگی؟» تصریح کرد: در مورد ا انتخاب این عنوان، من هنوز نظر بچه‌ها را نمی‌دانم؛ اما، می‌توانم در مورد اسم‌گذاری مجموعه اشعار بگویند که یکی از سخت‌ترین کارهاست. یکی از ملاک‌های اصلی برای انتخاب عنوان یک مجموعه، زیبایی آن است. پیشانی یک اثر باید الزاماً زیبا باشد یعنی جذاب باشد و در ذهن مخاطب سوال ایجاد کند. به همین دلیل من برای انتخاب عنوان یک اثر خیلی فکر می‌کنم. گاهی یک کلمه کلی می‌تواند عنوان یک مجموعه باشد و گاه یک مصراع از شعر.

‌در این نشست علی خدایی تصویرگر کتاب «چرا تو سنگی» نیز گفت: تصویرگری مجموعه اشعار، موضوعی است که الزاماً با تخیل تصویرگر باید همراه باشد. من بیشتر کتاب کودک کار کرده‌ام. آنچه برای من در تصویرگری مهم است، برداشتی است که از شعر حاصل می‌کنم.

وی افزود: من بدون اینکه لطمه‌ای به درونمایه اصلی شعر وارد کنم، لایه‌های پنهان آن را کشف می‌کنم و فکر می‌کنم زبان تصویر با زبان متن الزاما متفاوت است. نمی‌شود تصویرگر هر آنچه را، که در متن وجود دارد، تصویر کند. او موظف است لایه‌های پنهانی اثر را کشف کند. تصویرگر در شعر برای اینکه جنبه خیال‌پردازی‌اش با اشعار هماهنگ شود، در ذهن خود، در متن دخل و تصرف ‌کند.

این تصویرگر در مورد انتخاب رنگ‌ها تاکید کرد: یکی از مواردی که در مورد تصویرگری کتاب‌های نوجوان مطرح است و من پیوسته بر آن نقد دارم و نمی‌پذیرم، این است که تصویر اشعار نوجوانان بهتر است تیره باشد. به شخصه فکر می‌کنم تصاویر اشعار این گروه سنی هم می‌توانند رنگی باشند ولی اینطور جا افتاده است. رنگ‌های سیاه و سفید را هم می‌توان تلطیف کرد مثلاً با به کار بردن مقداری رنگ سبز و آبی می‌توان رنگ لاجوردی ایجاد کرد. این کاری بود که من کردم؛ اما در چاپ درست درنیامد.

علی خدایی همچنین با اشاره به کتاب «چرا تو سنگی» تصریح کرد: من این مجموعه را تلخ و سیاه نمی‌دانم اگرچه که به موضوع جنگ هم پرداخته است. شاعر در عین اینکه به موضوع جنگ پرداخته است، به جنبه‌های تیره آن مثل کشته شدن مردم اشاره‌ای نداشته و تصویرگر هم به آنها نپرداخته است. من فکر می‌کنم رنگ سیاه و سفید در همراهی با سبز و آبی می‌تواند مفهوم دیگری را در ذهن مخاطب ایجاد کند که در نهایت اثر را از غم‌زدگی دور می‌کند.

حسین تولایی نیز در این نشست که در زمره نشست‌های «دو پنجره» کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان بود گفت: بیوک ملکی در زمره شاعرانی است که در آثارش می‌توان ردپای انتقادات اجتماعی و سیاسی را دید و از این رو شاعر شاعری متفاوت است.

کتاب «چرا تو سنگی؟» شامل ۲۰ قطعه شعر است که در سال ۱۳۹۵ برای نوجوانان بالای ۱۲ سال از سوی کانون منتشر شده است. بهار، صلح، ردّ بال پرنده، جنگ، سکوت، آخرین درخت، زندگی، گلایه، سنگ و آیینه، خواب، سایه و… عنوان برخی از سروده‌های این کتاب است.

اشتراک گذاری
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on telegram
Telegram
Share on email
Email
Share on print
Print
جدیدتربن مطالب
مطالب مرتبط
دیدگاه‌ها

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *