لودینگ

گوشه چشمی به تازه ها

تازه‌ها

گوشه چشمی به تازه ها

زمان برگزاری ششمین کنگره سلامت مردان

ششمین کنگره سلامت مردان سوم تا ششم اسفندماه سال جاری، به مدت چهار روز و در دو محور اصلی «سلامت روان مردان» و «تروما، حوادث و بلایا» برگزار می‌شود.

دکتر سید جلیل حسینی در گفت‌وگو با ایسنا،ضمن اعلام خبر برگزاری ششمین کنگره سلامت مردان گفت: هفته سلامت مردان هر سال اول اسفندماه آغاز شده و کنگره سلامت مردان نیز به صورت سالانه در همین  هفته برگزار می‌شود.

وی افزود: امسال نیز این کنگره از سه‌شنبه سوم اسفند تا جمعه ششم اسفندماه، به مدت چهار روز، به صورت حضوری و مجازی برگزار می‌شود.

رییس کنگره سلامت مردان در خصوص موضوعات مطرح‌شده در این کنگره، توضیح داد: متخصصان و اعضای هیئت‌علمی کنگره، با توجه به مطالعات و موضوعات روز، دو محور اصلی «سلامت روان مردان» و «تروما، حوادث و بلایا» را انتخاب کرده‌اند و امسال در کنگره سلامت مردان، حدود ۱۶ پنل و شش سخنرانی در ابعاد مختلف طراحی شده است و اساتید دانشگاه‌های مختلف و مسئولین سلامت روان و حوادث و بلایا در این کنگره حضور خواهند داشت.

وی افزود: سیاست ما در کنگره سلامت مردان این است که متخصصین در کنار مسئولین قرار گیرند و اقدامات اجرایی مسئولین را در پنل‌ها مورد بررسی و نقد قرار می‌دهند و مسئولین کشور هم در جریان آخرین پیشرفت‌های علمی کشور توسط متخصصین قرار می‌گیرند.

حسینی به مشارکت مردم نیز در این کنگره اشاره کرد و گفت: ما از سال گذشته محور «مردم» را نیز به کنگره اضافه کردیم؛ تا مردم نیز بتوانند در این کنگره شرکت کنند و به طور مستقیم و به تفصیل اطلاعات علمی را دریافت کنند و متخصصان بتوانند به سوالات آن‌ها پاسخ دهند.

زمان برگزاری ششمین کنگره سلامت مردان/ مراحل نهایی تصویب سند سلامت مردان

رییس مرکز تحقیقات سلامت مردان و بهداشت باروری در مورد دیگر مطالبی که در این کنگره بررسی می‌شود، توضیح داد: در این کنگره موضوعاتی مانند جمعیت و وضعیت ناباروری، سلامت نوجوانان، مدیریت کووید-۱۹ در دنیا، مولفه‌های اجتماعی مرتبط با سلامت مردان،‌ تاثیر تغییر اقلیم و اثرات جسمی، روانی و معنوی که ایجاد کرده، مورد بررسی قرار می‌گیرند.

وی افزود: علاوه بر این؛‌ موضوعاتی مانند سواد سلامت مردم، نقش سواد سلامت روان و تاثیر پاندمی بر سلامت روان مردان و حتی جنبه‌های روانی اجتماعی مشکلات زناشویی در دوران کووید، پاندمی کووید و رفتارهای پرخطر نوجوانان و مصادیق خشونت در دوران کرونا و پساکرونا و به خصوص نقش رسانه در سلامت روان مردان، دیگر موضوعاتی هستند که هیئت‌علمی کنگره به عنوان پنل پیشنهاد کرده‌اند.

حسینی گفت: ایران جزو کشوهای پیشرو در طرح سلامت مردان است و از ۱۵ سال قبل وقتی این موضوعات را مطرح کردیم تنها چند کشور، موضوع سلامت مردان را پیگیری می‌کردند.

وی با اشاره به اقدامات انجام‌شده در تدوین «سند سلامت مردان»، عنوان کرد: با پیگیری‌های انجام‌شده، سند سلامت مردان در کشور توسط وزارت بهداشت، سازمان جهانی بهداشت و دانشگاه‌ها نهایی شده و در حال تصویب توسط ریاست جمهوری است.

رییس کنگره سلامت مردان در پایان ضمن تاکید بر اهمیت سلامت روان مردان و افزایش خشونت‌ در جامعه و همچنین با اشاره به نقش رسانه، هنرمندان و اصحاب رسانه در ارتقای سلامت روان مردان، از آن‌ها خواست با همراهی در برگزاری پنل سلامت روان مردان، در کاهش این مشکل مشارکت داشته باشند.

 

 

 

 

 

راه اندازی دانشکده میان رشته‌ای حکمرانی در دانشگاه تهران

تهران- ایرنا- سرپرست دانشگاه تهران از طراحی و پیگیری ایده راه‌اندازی دانشکده میان رشته ای حکمرانی در این دانشگاه خبر داد و گفت: مطالعه اولیه برای راه‌اندازی این دانشکده انجام و مأموریت‌های آن طراحی و تدوین شده است.

به گزارش روز چهارشنبه گروه علم و آموزش ایرنا از دانشگاه تهران، سید محمد مقیمی در نشست انعقاد تفاهم‌نامه سه‌جانبه برای برگزاری دوره‌های آموزشی حکمرانی افزود: در ایده راه‌اندازی دانشکده حکمرانی به دنبال این هستیم مجموعه‌ای از رشته‌ها را در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری که دربرگیرنده انواع و اقسام حکمرانی مانند حکمرانی کشاورزی، صنعتی، شهری و … باشد، ایجاد کنیم و فارغ‌التحصیلان مقطع کارشناسی یک حوزه تخصصی مانند کشاورزی با شرایط و ضوابطی برای ادامه تحصیل در مقطع بالاتر، در رشته حکمرانی مرتبط با تحصیلات مقطع کارشناسی خود ادامه تحصیل دهند.

مقیمی، هدف از برگزاری دوره‌های آموزشی حکمرانی و در گام بعد طراحی و ایجاد رشته‌های حکمرانی را درهم آمیختن مهارت فنی و تئوریک با مهارت‌های مدیریتی و تربیت مدیرانی در تراز نظام اسلامی بیان کرد.

محمدصادق خیاطیان، رییس مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست جمهوری نیز در این نشست، با استقبال از برنامه ساختارمند دانشگاه تهران برای تربیت افراد موثر در حوزه حکمرانی، گفت: امید است با نقش‌آفرینی جدی دانشگاه تهران برای جبران خلاء در حکمرانی، هم در الگوسازی و پیاده‌سازی و اجرا و هم در تربیت افراد متخصص، متعهد و صاحب دانش و توان مدیریتی، قدم‌های مثبتی برداریم.

راه اندازی دانشکده میان رشته‌ای حکمرانی در دانشگاه تهران

علی‌اصغر پورعزت، رییس انجمن مدیریت دولتی ایران نیز درباره ایده راه‌اندازی دانشکده حکمرانی، اظهار داشت: مسائل اجتماعی متعهد به مرزهای رشته‌ای نیست. بنابراین مجبور هستیم بین‌رشته‌ای حرکت کنیم که این موضوع در دانشکده حکمرانی قابل پیگیری است. همچنین به نظر می‌رسد فعالیت‌های پژوهشی در این دانشکده باید معطوف به حل مسئله و در راستای پاسخگویی به یک سوال جامعه باشد.

تفاهم‌نامه سه‌جانبه برای برگزاری دوره‌های آموزشی حکمرانی منعقد شد

راه اندازی دانشکده میان رشته‌ای حکمرانی در دانشگاه تهران

تفاهم‌نامه همکاری سه‌جانبه دانشگاه تهران، مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست‌جمهوری و اندیشکده سیاست‌پژوهی منابع انسانی اسما در محل سالن شورای دانشگاه تهران منعقد شد.

این تفاهم‌نامه همکاری سه‌جانبه به منظور برگزاری دوره‌های آموزشی حکمرانی کوتاه‌مدت و میان‌مدت و با هدف کمک به تعالی حکمرانی در کشور، از سوی سرپرست دانشگاه تهران، رییس مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست‌جمهوری و ساسان زارع رئیس هیأت مدیره اندیشکده سیاست‌پژوهی منابع انسانی اسما، امضا و مبادله شد.

بر اساس این تفاهم‌نامه، دوره‌های آموزشی حکمرانی در بستر مجازی یا کلاس‌های حضوری با تدریس اساتید دانشگاه و با استفاده از ظرفیت‌های مرکز آموزش‌های آزاد دانشگاه تهران، اندیشکده سیاست‌پژوهی منابع انسانی اسما و مرکز آموزش‌های الکترونیکی دانشگاه تهران برگزار می‌شود.

خیاطیان گفت: در دانشگاه‌ها سعی کرده‌ایم بعد فنی و تئوریک موضوعات را خوب پوشش دهیم. ولی در بحث آموزش مهارت‌های مدیریتی کمتر توجه شده است. امید است دانشگاه تهران در دوره‌های حکمرانی، با استفاده از ظرفیت کل کشور بتواند به جبران این خلا کمک کند.

ساسان زارع نیز به تشریح ظرفیت‌های این اندیشکده در حوزه مشارکت در برگزاری دوره‌های آموزشی حکمرانی پرداخت.

برگزاری کرسی‌های آزاداندیشی در مسائل مبتلابه کشور با محوریت حکمرانی از دیگر محورهای این تفاهم‌نامه است. مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست‌جمهوری نیز ضمن حمایت مادی و معنوی از فرآیند برگزاری دوره‌های آموزشی حکمرانی، با فراهم کردن بسترهای لازم برای همکاری دانش‌پذیران دوره‌های حکمرانی در تیم‌های مطالعاتی این مرکز، در این تفاهم‌نامه مشارکت دارد.

در پایان این نشست، تفاهم‌نامه همکاری بین سرپرست دانشگاه تهران، رییس مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست‌جمهوری و رییس هیأت مدیره اندیشکده سیاست‌پژوهی منابع انسانی اسما مبادله شد.

 

 

 

تصویب کلیات «تدریس زبان‌های محلی و قومی در مدارس» در کمیسیون آموزش مجلس

رئیس کمیسیون آموزش، تحقیقات و فناوری مجلس از تصویب کلیات تدریس زبان‌های محلی و قومی در مدارس در کمیسیون آموزش، تحقیقات و فناوری مجلس خبر داد.

تصویب کلیات «تدریس زبان‌های محلی و قومی در مدارس» در کمیسیون آموزش مجلس

به گزارش خبرگزاری فارس از تبریز، علیرضا منادی‌سفیدان اظهار داشت: در نشست  کمیسیون آموزش، تحقیقات و فناوری مجلس کلیات طرح اجرای اصل پانزدهم قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران درباره تدریس زبان‌های محلی و قومی در مدارس و دانشگاه‌های کشور با رأی اعضا به تصویب رسید.

نماینده مردم تبریز، اسکو و آذرشهر در تشریح این جزئیات این طرح، عنوان کرد: حق آموزش به زبان مادری در بسیاری از اسناد و معاهدات حقوق بشری مانند منشور زبان مادری، اعلامیه جهانی حقوق زبانی، بندهای ۳ و ۴ اعلامیه حقوق اشخاص متعلق به اقلیت‌های قومی، ملی، زبانی و مذهبی، ماده ۳۰ کنوانسیون حقوق کودک، ماده ۲۷ میثاق بین‌المللی حقوق مدنی و سیاسی مورد تاکید قرار گرفته است.

منادی تاکید کرد: همچنین در اصل ۱۵ قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران هم بر حق تحصیل به زبان مادری در کنار زبان فارسی در مدارس تاکید شده است. اصل ۱۵ قانون اساسی می‌گوید؛ «زبان و خط رسمی و مشترک مردم ایران فارسی است، اسناد و متون رسمی و کتب درستی باید با این زبان و خط باشد، ولی استفاده از زبان های محلی و قومی در مطبوعات و رسانه های گروهی و تدریس ادبیات آنها در مدارس در کنار زبان فارسی آزاد است».

درخواست ۳۰ نماینده برای تصویب طرح تدریس ادبیات زبان‌های محلی و قومی

وی با یادآوری اینکه طرح مذکور به امضای بیش از ۳۰ نماینده مجلس یازدهم رسیده است، گفت: تنوع و تکثر نیروهای اجتماعی و قومی، جامعه ایران اسلامی را از ظرفیت‌ها و استعدادهایی برخوردار می‌سازد که بهره‌گیری مناسب از آنها می‌تواند موتور رشد، توسعه، همگرایی و همسان‌سازی فرهنگی، اجتماعی ، سیاسی و اقتصادی را فراهم کند.

رئیس کمیسیون آموزش، تحقیقات و فناوری مجلس تاکید کرد: در راستای پاسخ به یکی از مهم‌ترین مطالبات اقوام کشور این طرح تدوین شده و امروز در دستور کار کمیسیون آموزش مجلس قرار گرفت.

منادی با بیان اینکه زبان‌های قومی و محلی در گوشه و کنار ایران همچون گنجینه‌های ارزشمندی بوده که در حال از بین رفتن هستند، متذکر شد: باید برای حفظ این مهم نهایت تلاش خود را به خرج دهیم و اجازه ندهیم این گنجینه‌های ارزشمند از بین برود. این زبان نیز مانند آثار ارزشمند ثبت شده در یونسکو نیاز به مراقبت و حفظ و نگهداری دارد.

وی اضافه کرد: در نشست امروز گزارشی از برنامه وزارت آموزش و پرورش در این رابطه بیان شد و نحوه چگونگی تدریس این ادبیات زبان‌های قومی و محلی در مناطق مختلف کشور مورد بحث قرار گرفت که پیشنهادهای مختلفی  مبنی بر تدریس ادبیات این زبان‌ها در پایه دهم و ششم مطرح شد.

گزارش فارس حاکی است، این نماینده مردم در مجلس از تصویب کلیات طرح مذکور در نشست کمیسیون آموزش خبر داد و گفت: جزئیات این طرح در جلسات آتی کمیسیون بررسی خواهد شد.

منادی همچنین از بررسی ادامه بررسی شور دوم طرح اصلاح موادی از قانون تأسیس و اداره مدارس و مراکز آموزشی و پرورشی غیردولتی همچنین بررسی طرح اصلاح قانون تأسیس و اداره مدارس و مراکز آموزشی و پرورشی غیردولتی در بخش پایانی نشست امروز کمیسیون آموزش خبر داد و خاطرنشان کرد: بررسی این طرح نیز ادامه دارد.

 

 

 

 

 

 

“قانون جوانی جمعیت” نخستین قانون دقیق و جامع حمایت از فرزندآوری است

یک کارشناس سیاست‌های جمعیتی گفت: قانون جوانی جمعیت و حمایت‌ از خانواده‌ها پس از گذشت ۷ سال از ابلاغ سیاست‌های جمعیتی به تصویب رسید و این قانون نخستین قانون دقیق و جامع حمایت از فرزندآوری در ایران محسوب می‌شود.

صالح قاسمی در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم درباره وضعیت جمعیت کشور، گفت: شاخص‌های جمعیتی کشور در شرایط بسیار نگران‌کننده قرار دارد و تقریباً تمام شاخص‌های جمعیتی کشور رکورددار شده‌اند یعنی کمترین رقم‌ها را ثبت کردند.

وی با ابراز اینکه “در زمان حاضر نرخ رشد جمعیت به ۶دهم درصد رسیده است”، تصریح کرد: این نرخ کمترین میزان نرخ رشد جمعیت در طول تاریخ ایران است و تا سال ۱۴۱۵ نرخ رشد جمعیت به صفر خواهد رسید که بعد از آن نرخ رشد منفی و کاهش جمعیت کشور را تجربه خواهیم کرد. نرخ باروری در زمان حاضر به ۱.۶ فرزند به‌ازای هر زن رسیده است یعنی هر زن کمتر از دو فرزند به دنیا می‌آورد و کلان‌شهرهایی داریم که نرخ باروری‌شان ۱.۳ فرزند است و این به‌معنای “تله جمعیتی” است.

این کارشناس سیاست‌های جمعیتی درباره نرخ سالمندی، گفت: امروز ۱۰.۵ درصد جمعیت ما بالای ۶۰ سال است  که رکورد محسوب می‌شود و تا سه دهه آینده این ۱۰.۵ درصد به بیش از ۳۰ درصد افزایش پیدا خواهد کرد که یک سونامی سالمندی در کشور ایجاد می‌شود و ساختارهای اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و… کشور را متزلزل خواهد کرد.

وی با تذکر اینکه “رکورددار شدن شاخص‌های جمعیتی نگران‌کننده است چراکه آینده جمعیتی خوبی را متصور نیستیم”، ادامه داد: برخی از پژوهش‌ها “آینده تاریک” را در حوزه جمعیت برای ایران تعبیر می‌کنند، در چنین فضایی شاهد دو دسته مانع اصلی برای خانواده‌ها در فرزندآوری هستیم.

قاسمی با اشاره به اینکه دسته‌ای از موانع فرزندآوری در حوزه اقتصاد و دسته دیگر در حوزه فرهنگی است، گفت: البته وزن موانع فرهنگی بیشتر است اما هردوی این موانع باید برطرف شود چراکه کشورهایی در سیاست‌های جمعیتی موفق شدند که درصدد رفع موانع اقتصادی و فرهنگی بودند و برای آن کار کردند.

این کارشناس سیاست‌های جمعیتی خاطرنشان کرد: در ایران، قانون جوانی جمعیت و حمایت‌ از خانواده‌ها پس از گذشت ۷ سال از ابلاغ سیاست‌های جمعیتی به تصویب رسید و این قانون نخستین قانون دقیق و جامع حمایت از فرزندآوری در ایران محسوب می‌شود.

  • "قانون جوانی جمعیت" نخستین قانون دقیق و جامع حمایت از فرزندآوری است

وی با تصریح به اینکه قانون جوانی جمعیت و حمایت از خانواده بیشتر درصدد رفع موانع اقتصادی است اما نیاز به پیوست‌های فرهنگی و رسانه‌ای دارد، ادامه داد: البته در برخی از مواد این قانون به این موضوع پرداخته است به همین دلیل با رفع موانع اقتصادی و رفع موانع نگرشی و سبک زندگی، فرزندآوری در خانواده ایرانی افزایش پیدا خواهد کرد.

قاسمی با تأکید به اینکه قانون جوانی جمعیت تمام ماجرا نیست البته قدم نخست بسیار مؤثری است، گفت: در کشور نیازمند این هستیم که کارهای تکمیلی در حوزه فرهنگ‌سازی اتفاق بیفتد که نگرش خانواده نسبت به فرزندآوری رفع شود.

این کارشناس سیاست‌های جمعیتی اظهار کرد: باتوجه به  اینکه زمان کمی داریم، حق نداریم فرصت‌سوزی کنیم چراکه در دولت گذشته اقداماتی صورت نگرفت و ۸ سال از بهترین سال‌های پنجره جمعیتی ایران فرصت‌سوزی شده است و حداکثر ۸ تا ۱۰ سال فرصت باقی‌مانده داریم به همین دلیل دولت سیزدهم باید بدون حتی یک روز از اتلاف فرصت باقی‌مانده، اجرای قانون جوانی جمعیت را در دستور کار قرار دهد تا از فرصت باقی‌مانده حداکثر استفاده شود.

وی خاطرنشان کرد: در این فرصت باقی‌مانده دولت سیزدهم می‌تواند ساختار جمعیتی ایران  را نجات دهد و این دولت می‌تواند دولت نجات ساختار جمعیت ایران باشد و یا می‌تواند دولتی باشد که آخرین فرصت‌های پنجره جمعیتی را از بین ببرد. امیدوارم عزم ملی شکل گیرد و خانواده ایرانی به سبک اصیل ایرانی ـ اسلامی در حوزه فرزندآوری خود بازگردد و پیامدهای سالمندی به حداقل برسد.

 

 

 

 

 

 

«نشناختن مشاوره خوب» و «هزینه‌های بالای» دلایل عدم رجوع به مراکز مشاوره

«نشناختن مشاوره خوب» و «هزینه‌های بالای» دلایل عدم رجوع به مراکز مشاوره

مدیرکل دفتر برنامه ریزی و توسعه اجتماعی جوانان با اشاره به نتایج پیمایش “دیدگاه جوانان در خصوص اثربخشی کارگاه‌های آموزشی ازدواج”، گفت: در میان افرادی که با وجود احساس نیاز به مشاوره، از رفتن به مراکز مشاوره خودداری کردند، ۲۴ درصد «نشناختن مشاوره خوب» و ۱۶.۷ درصد «هزینه‌های بالای خدمات مشاوره» را دلیل عدم رجوع به مراکز مشاوره عنوان کرده‌اند.

اعظم کریمی در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به نتایج مطالعه ای که به روش پیمایش از میان شرکت کنندگان کارگاههای آموزشی ازدواج در ۲۰ استان و با همکاری مرکز افکارسنجی دانشجویان ایران (ایسپا) درباره اثر بخشی مراکز تخصصی مشاوره ازدواج و خانواده انجام شده است، اظهار کرد: پیمایش “دیدگاه جوانان در خصوص اثربخشی کارگاه‌های آموزشی ازدواج ” و نقش مشاوره ازدواج و مراجعه به این مراکز به سفارش وزارت ورزش و جوانان توسط مرکز افکارسنجی دانشجویان ایران (ایسپا) انجام و در آن نتایج قابل تاملی از اثرگذاری مشاوره پیش از ازدواج در انتخاب آگاهانه و حل مسائل خانوادگی با مراجعه به مراکز  مشاوره استخراج شده است.

وی ادامه داد: وزارت ورزش و جوانان  با برگزاری کارگاه‌های آموزشی ازدواج و معرفی افراد شرکت کننده در کارگاه‌ها به مراکز تخصصی مشاوره ازدواج و خانواده جهت دریافت مشاوره های رایگان تلاش کرده به فرهنگسازی مشاوره ازدواج و خانواده در کشور به ویژه در میان جوانان و زوج های جوان بپردازد و به انتخاب آگاهانه و پیشگیری از طلاق کمک کند. همچنین زوج های جوان نیز برای حل مسائل خود به مراکز مشاوره ارجاع می شوند و خدمات مشاوره و روانشناختی دریافت می کنند.

کریمی با بیان اینکه از آنجا که ضرورت داشت اثربخشی این قبیل مراکز و مشاوره‌ها در قالب پیمایشی استخراج شود، با همکاری مرکز افکارسنجی دانشجویان ایران (ایسپا) طی مطالعه‌ای که به روش پیمایش از میان شرکت کنندگان در کارگاه‌های آموزشی ازدواج در ۲۰ استان انجام شد، درباره نتایج این پیمایش توضیح داد: در بحث کمک مراجعه به مراکز مشاوره پیش از ازدواج برای انتخاب درست، ۸۳.۷ درصد از پاسخگویان مجرد معتقدند که رجوع به مراکز مشاوره پیش از ازدواج در انتخاب درست به آنان کمک زیادی کرده است. از سوی دیگر در خصوص «تجربه» نیاز شرکت کننده به مشاوره درباره مسائل زندگی؛ اکثر آنها یعنی ۷۳.۹ درصد در طول زندگی شان با مسائلی روبه رو شده اند که نیاز به مشاوره را ضروری دانسته اند و از این تعداد ۷۴.۱  درصد از آنان جهت حل مشکل، به مراکز مشاوره رجوع کرده اند و ۲۵.۹ درصد با وجود احساس نیاز به مشاوره، به مراکز مشاوره نرفته اند.

به گفته کریمی، در میان افرادی که با وجود احساس نیاز به مشاوره، از رفتن به مراکز مشاوره خودداری کردند، ۲۴ درصد «نشناختن مشاوره خوب» و ۱۶.۷ درصد «هزینه های بالای خدمات مشاوره» را دلیل عدم رجوع به مراکز مشاوره عنوان کرده‌اند.

مدیرکل دفتر برنامه ریزی و توسعه اجتماعی جوانان در پایان سخنان خود خاطر نشان کرد: همچنین «نداشتن وقت کافی» و «عدم دسترسی به خدمات مشاوره» به ترتیب با ۱۵.۶ و ۱۴.۶ درصد در مراتب بعدی قرار گرفتند.

 

 

 

 

ثبت بیش از ۲۵۵ میلیون مبتلا به کرونا در جهان

ثبت بیش از ۲۵۵ میلیون مبتلا به کرونا در جهان

شمار مبتلایان به بیماری «کووید-۱۹» در جهان تاکنون به ۲۵۵ میلیون و ۹۹ هزار و ۸۷۰ نفر رسیده، مرگ پنج میلیون و ۱۲۹ هزار و ۸۴۷ نفر بر اثر ابتلا به این بیماری تأیید شده است همچنین ۲۳۰ میلیون و ۶۳۵ هزار و ۸۵۳ نفر از مبتلایان به کووید-۱۹ بهبود یافته‌اند.

به گزارش ایسنا، روند افزایش آمار ابتلا به بیماری کووید-۱۹ که تاکنون در ۲۲۲ کشور و منطقه در جهان شیوع یافته، ادامه دارد و این بیماری همچنان در دنیا قربانی می‌گیرد.

بر اساس آمارهای جهانی، آمریکا با بیش از ۴۸.۱ میلیون مبتلا و بیش از ۷۸۶ هزار قربانی همچنان در صدر فهرست کشورهای درگیر با بیماری کووید-۱۹ قرار دارد.

هند نیز با آمار بیش از ۳۴.۴ میلیون مبتلا پس از آمریکا در رتبه دوم جهانی به لحاظ میزان ابتلا قرار دارد و آمار مبتلایان به کووید-۱۹ در برزیل هم از ۲۱.۹ میلیون نفر فراتر رفته و در حال حاضر سومین کشور جهان به لحاظ بالاترین شمار مبتلایان است. همچنین پس از ایالات متحده، کشورهای برزیل با بیش از ۶۱۱ هزار و هند با بیش از ۴۶۴ هزار جانباخته، بالاترین آمار قربانیان کووید -۱۹ را در این فهرست جهانی گزارش داده‌اند.

بنابر جدول به روز شده در پایگاه اطلاع‌رسانی “ورلداُمتر”، شمار مبتلایان و قربانیان این بیماری در ۱۰ کشوری که طبق گزارش‌های رسمی بالاترین آمارها را تاکنون داشته‌اند تا صبح امروز (چهارشنبه) به ترتیب به شرح زیر است:

# نام کشور مجموع مبتلایان مجموع قربانیان
۱ ایالات متحده ۴۸,۱۶۱,۳۷۷ ۷۸۶,۲۶۸
۲ هند ۳۴,۴۶۶,۵۹۸ ۴۶۴,۱۵۳
۳ برزیل ۲۱,۹۶۵,۶۸۴ ۶۱۱,۵۲۴
۴ انگلیس ۹,۶۳۷,۱۹۰ ۱۴۳,۱۵۹
۵ روسیه ۹,۱۴۵,۹۱۲ ۲۵۷,۸۳۷
۶ ترکیه ۸,۴۵۷,۱۱۹ ۷۳,۹۷۳
۷ فرانسه ۷,۳۱۰,۶۶۴ ۱۱۸,۲۷۱
۸ ایران ۶,۰۵۱,۶۴۲ ۱۲۸,۴۰۶
۹ آرژانتین ۵,۳۰۸,۷۸۱ ۱۱۶,۲۹۴
۱۰ آلمان ۵,۱۰۸,۹۰۴ ۹۸,۶۶۰

بر اساس این فهرست، روسیه نیز با گذشتن از آمار ۲۵۷ هزار جانباخته تاکنون بیشترین تلفات کرونا را در بین کشورهای اروپایی داشته است. با این حال انگلیس با ثبت رسمی ۹ میلیون و ۶۳۷ هزار و ۱۹۰ بیمار کرونایی، رکورد مجموع مبتلایان به این بیماری را در قاره سبز دارد.

همچنین ایران با مجموع شش میلیون و ۵۱ هزار و ۶۴۲ ابتلا و ۱۲۸ هزار و ۴۰۶ مورد فوت ناشی از بیماری کووید-۱۹ در رتبه هشتم در بین ۱۰ کشور دارای بیشترین آمار مبتلایان کرونا قرار گرفته است.

به گزارش ایسنا، بر اساس آمار فوق در حال حاضر در ۱۷ کشور، شمار مبتلایان از رقم سه میلیون نفر عبور کرده‌ است و پس از ایالات متحده، هند و برزیل – که همچنان سه کشور رکورددار شمار مبتلایان در دنیا هستند – کشورهای انگلیس، روسیه، ترکیه، فرانسه، ایران، آرژانتین، آلمان، اسپانیا، کلمبیا، ایتالیا، اندونزی، مکزیک، اوکراین و لهستان نیز بیش از سه میلیون مبتلا را ثبت کرده‌اند.

 

 

 

 

 

جمع‌آوری اطلاعات زیر ۱۸ ساله‌ها توسط شبکه‌های اجتماعی

تحقیقات نشان می‌دهد که فیسبوک و اینستاگرام در حال جمع‌آوری داده‌های مرور و جستجوی اینترنتی افراد زیر ۱۸ سال هستند.

جمع‌آوری اطلاعات زیر 18 ساله‌ها توسط شبکه‌های اجتماعی/ زاکربرگ کتمان کرد!

به گزارش خبرگزاری فارس به نقل ازگاردین، تحقیقات اخیر نشان می‌دهد که فیسبوک و اینستاگرام در حال جمع آوری داده‌های جستجوی اینترنتی افراد زیر ۱۸ سال هستند. این در حالی است که «متا» شرکت مادر فیسبوک و اینستاگرام استفاده از داده‌ها برای هدف قرار دادن کاربران جوان در بخش تبلیغات بر اساس فعالیت مرور آنها رد می‌کند.

طبق تحقیقات فیسبوک و اینستاگرام با استفاده از نرم‌افزاری که فعالیت وبگردی کاربران را ردیابی می‌کند، داده‌ها را از افراد زیر ۱۸ سال جمع‌آوری می‌کنند.

شرکت مادر پلتفرم‌های فیسبوک و اینستاگرام در ماه جولای اعلام کرده بود که به تبلیغ‌کنندگان اجازه می‌دهد تا کاربران جوان را فقط بر اساس سه دسته سن، جنسیت و مکان به جای طیف وسیعی از گزینه‌ها از جمله علایق شخصی آنها هدف قرار دهند.

با این حال، تحقیقات سه گروه از کمپین‌ها نشان می‌دهد که فیس‌بوک و اینستاگرام از نرم‌افزاری که به نام APIهای تبدیل شناخته می‌شود، استفاده می‌کنند که جزئیات فعالیت‌های وبگردی نوجوانان را جمع‌آوری می‌کند.

متا، مالک فیسبوک و اینستاگرام، اما استفاده از داده‌ها توسط سیستم تحویل تبلیغات مبتنی بر الگوریتم این شرکت را برای ارائه تبلیغات به کاربران زیر ۱۸ سال رد کرد.

اثبات جمع‌آوری داده‌ها توسط فیسبوک و اینستاگرام، در تحقیقات گروه‌های زیست‌محیطی «Global Action Plan»(طرح اقدام جهانی) «Reset Australia»(ریست استرالیا)، که به دنبال اصلاح شرکت‌های بزرگ فناوری هستند، و گروه «Fairplay»، که علیه بازاریابی برای کودکان فعالیت می‌کند، علامت‌گذاری شده است.

۴۴ گروه مدافع حقوق بشری در نامه‌ای سرگشاده به مارک زاکربرگ، مدیر اجرایی متا، از بنیانگذار فیسبوک خواستند جمع‌آوری داده‌ها را لغو کند که گفته می‌شود از آن برای فعال کردن «تبلیغات» برای کاربران جوان استفاده می‌شود.

 

 

 

 

 

۹ آسیب برنامه‌های پرورشی مدارس

فعالیت‌های پرورشی و تربیتی مدارس با ۹ چالش جدی مواجه است؛ یکی از آسیب‌های جدی در این حوزه نگاه به آمار و ارقام و ایجاد رقابت بی‌هدف در بین استان‌ها برای ارائه آمار است.

به گزارش خبرنگار اجتماعیخبرگزاری تسنیم؛ احمد بانی ابیانه از فرهنگیان در یادداشتی به آسیب‌شناسی فعالیت‌های پرورشی و تربیتی در نظام آموزش و پرورش کشور پرداخته است:

۱. عدم تناسب فعالیت‌ها با مولفه‌های فرهنگی کشور

اگر نظری به مولفه‌ها و شاخص‌های مهم فرهنگی که توسط شورای عالی انقلاب فرهنگی تبیین و تشریح شده است بیندازیم به این موضوع پی خواهیم برد که بسیاری از فعالیت‌هایی که در آموزش و پرورش در بخش معاونت پرورشی صورت می‌گیرد تناسب چندانی با این مولفه‌ها و شاخص‌ها ندارد. فعالیت‌های متنوع و مختلف آموزش و پرورش در حوزه تربیت چه اندازه توانسته است بر اخلاق فردی و اجتماعی دانش‌آموزان اثرگذار باشد؟ اساساً میزان انطباق این فعالیت‌ها و برنامه‌ها با مبانی اخلاقی تا چه اندازه است؟ به دور از نادیده گرفتن فعالیت‌های خوب و موثری که با توجه به علاقه برخی از مربیان پرورشی در مدارس انجام گرفته که موثر هم بوده است نمی‌توان پاسخ صریح و شفافی به میزان انطباق فعالیت‌ها با مبانی اخلاقی داشت.

۲. نمایشی بودن فعالیت‌ها

یکی از مولفه‌های مهم فعالیت‌های تربیتی بر طبق سند تحول بنیادین آموزش و پرورش  تأثیرات عمیق آن بر روح و جسم متربیان است. سوالی که در اینجا مطرح می‌شود، این است که آیا فعالیت‌های مختلفی که در دوره‌های مختلف گذشته با روش‌ها و اشکال مختلف انجام شده مثمر ثمر بوده است؟ آیا این فعالیت‌ها ما را به سوی داشتن جامعه‌ای آرمانی سوق خواهد داد؟ جامعه‌ای که در آن دانش‌آموزانی با تربیت تمام ساحتی و رشد یافته در ابعاد مختلف داشته باشیم؟

به نظر می‌رسد پاسخ این سوالات را باید در خود جامعه امروز جستجو کرد. جامعه‌ای که نوجوانان و جوانانش بیش از آنکه تربیت یافته در مکتب و نظام آموزشی و پرورشی کشور باشند گویا تأثیرات بیشتری را از جوامع دیگر دریافت کرده‌اند. خوب حال باید به دنبال واکاوی موضوع بود به نظر با نگاهی به فعالیت‌های تربیتی در نظام آموزش و پرورش کشور به راحتی می‌توان به این نکته پی برد که اغلب فعالیت‌ها در این نظام بیشتر جنبه شکلی، همایشی و نمایشی پیدا کرده است و شاهد عدم تناسب محصولات و بازار آن محصولات در نظام آموزش و پرورش کشور هستیم به این معنا که اگر محصولی خواهان داشته باشد، افراد جامعه بازار آن محصول را می‌سازند.

9 آسیب برنامه‌های پرورشی مدارس/ آمارسازی در فعالیت‌های تربیتی برای انحراف مدیران

۳.عمومی نبودن و نخبه‌گرا بودن  فعالیت‌ها

جای تأمل دارد که در فعالیت‌های پرورشی اگر مسابقات گوناگونی که هر ساله تکرار می‌شود را از برنامه حذف کنیم به جز چند فعالیت خوب و اثر بخش که آن هم به جهت حضور افراد ایده پرداز و مبدع در بدنه تصمیم‌گیر آموزش و پرورش است دیگر اثری از کار تربیتی و پرورشی باقی نمی‌ماند. متاسفانه رقابت نادرستی بین استان‌ها و مناطق در کسب عناوین مختلف راه افتاده است که حاصلی جز اتلاف وقت و بی‌اثر بودن کارها ندارد. در اغلب اوقات قبل از برگزاری بسیاری از مسابقات، نفرات برتر در سطح استان‌ها و کشور برای مجریان مشخص بوده و کل انرژی و زمانی که گذاشته می‌شود صرفاً جهت اجرای خوب و بی‌نقص ظاهر کار است. این موضوع باعث می‌شود اغلب دانش‌آموزان خود را مخاطب این مسابقات ندانسته و درصد پایینی از دانش‌آموزان در این مسابقات شرکت کنند.

۴.عدم اعتقاد قلبی مجریان به فعالیت‌های تربیتی

یکی از مهم‌ترین عوامل در حصول نتیجه فعالیت‌ها و رسیدن به اهداف برنامه‌ریزی شده در هر امری داشتن نیروی انسانی معتقد به اهداف برنامه‌هاست.به نظر می‌رسد یکی از دلایل عدم رسیدن به موفقیت و اثربخشی کافی در امر تربیت حضور افرادی است که اعتقاد قلبی و واقعی به وظایف خود ندارند. دیده شده است خیلی از افراد برای بهبود معیشت و بهبود وضعیت معیشت خود در مدارس پست معاونت پرورشی را قبول می‌کنند.

همچنین در برخی موارد  نیروهای ناکارآمد که هیچ جایگاهی برایشان قابل تعریف نیست را به سمت حوزه پرورشی سوق می‌دهند ضمن اینکه با توجه به کمبود نیرو در آموزش و پرورش و اولویت نبودن معاونت پرورشی در بحث ساماندهی نیروی انسانی بسیاری از مدارس کشور فاقد نیروی پرورشی هستند که در چنین وضعیتی اصلاً مجری برای فعالیت‌های مذکور در مدارس وجود ندارد. در نهایت چنین وضعیت اسفباری در حوزه نیروی انسانی قطعاً نظام آموزش و پرورش کشور را به اهداف متصور در حوزه برنامه‌ها و فعالیت‌های پرورشی نخواهد رساند.

۵.عدم تخصیص منابع مالی کافی

یکی دیگر از عوامل مهم در به ثمر نشستن اهداف هر امری پیوست اعتباری و بودجه‌ای آن موضوع است، طی سال‌های اخیر معاونت پرورشی و فرهنگی آموزش و پرورش بودجه مناسبی را به استان‌ها و مناطق اختصاص نداده است. فعالیت‌های فرهنگی و هنری و برنامه‌های مربوط به امور قرآن، عترت و نماز در طی سالیان اخیر به اقرار کارشناسان این حوزه‌ها در تنگناهای شدید مالی قرار گرفته تاجایی که حق الزحمه داوران مسابقات عریض و طویل خود را نیز نمی‌توانند تأمین کنند چه برسد به اینکه به تشویق و تقدیر از دانش‌آموزان برتر و نخبه بپردازند.

بسیار دیده شده است که دانش‌آموزان علاقه‌مندی در عرصه مسابقات مختلف دانش‌آموزی پای نهاده اما با بی‌توجهی، این عرصه را رها کرده و شاهد استعدادسوزی‌های فراوان به جای پرورش استعدادها بوده‌ایم.

۶.به‌روز نبودن و تکراری بودن برنامه‌ها

یکی از مهم‌ترین آموزه‌های دینی در کلام اهل‌بیت، زمان‌شناسی است، زمان‌شناسی یعنی در هر عصر و زمانی که زندگی می‌کنید در برنامه‌های خود زبان و مقتضیات زمانه خودتان را به طور دقیق شناسایی نموده و با این شناخت به سوی اهداف خود حرکت کنید.

مقصود از زمان‌شناسی در فعالیت‌های تربیتی اولویت‌بندی در برنامه ریزی‌ها و استفاده از ابزارهای نوین است. از حضرت علی(ع) نقل شده است که فرمودند: آداب و رسوم زمان خود را با زور و فشار به فرزندان خویش تحمیل نکنید، زیرا آنان برای زمانی غیر از زمان شما آفریده شده‌اند.

حال باید این سوال را پاسخ دهیم، چرا بسیاری از برنامه‌ها و فعالیت‌های تربیتی هنوز به شکل چند دهه گذشته در حال انجام است، آیا زمان آن نرسیده است تا با استفاده از افکار و افراد نو طرحی نو در انداخته و شیوه برگزاری برنامه‌ها و فعالیت‌های مختلف را به روز آوری و حتی تغییر داده و به نوعی برنامه‌ریزی کرد که این فعالیت‌ها پاسخگوی نیازهای دانش‌آموزان باشد.

۷.عدم هماهنگی خانواده‌ها با اهداف تربیتی

به نظر می‌رسد در به ثمر نشستن اهداف والای تربیتی و آنچه در سند تحول به عنوان، رسیدن به حیات طیبه و نیل به ویژگی‌های انسان صالح بسیار مهم است، همراهی نهادهای دیگر جامعه به‌ویژه خانواده است. تصور کنید مربیان در طی یک سال برنامه‌ریزی نموده تا چند خصلت اخلاقی منفی را به صورت هدف‌گذاری شده در دانش‌آموزان کمرنگ نموده یا ازبین ببرند، حال اگر این ویژگی منفی اخلاقی را متربی هر روز در پدر یا مادر خودمشاهده کند در چنین شرایطی به طور حتم اهداف مورد نظر مربیان محقق نخواهد شد و یا کمتر به ثمر می‌نشیند. به نظر می‌رسد یکی دیگر از آسیب‌های جدی در فعالیت‌های تربیتی عدم آگاهی دادن به اولیای دانش‌آموزان از اهداف مورد نظر است.

بسیار دیده شده است که در جلسات مختلفی که مدارس با خانواده‌ها برگزار می‌کنند آموزگاران و دبیران، مدیر واحد آموزشی و معاون آموزشی نظرات و اهداف خود را برای اولیا تشریح و تبیین می‌کنند و از آنها در رسیدن به این اهداف درخواست یاری و کمک می‌کنند اما این موضوع در خصوص معاونین و مربیان پرورشی و تربیتی مدارس به ندرت دیده است که جای تأمل دارد.

۸.عدم قبول مسئولیت تربیت توسط فعالان آموزشی مدارس

یکی از مواردی که در سند تحول بنیادین آموزش و پرورش به آن اشاره شده این است که در امر تربیت همه ارکان آموزش و پرورش مانند مدیر مدرسه، معاونین آموزشی، اجرایی، فناوری و مشاور و تمام دبیران و آموزگاران و حتی راننده سرویس مدارس، سرایدار و خدمتگزار نقش یکسانی داشته و همه مربی هستند.اما به نظر می‌رسد به جز مواردی که از علاقه ذاتی افراد سرچشمه می‌گیرد در اغلب اوقات این افراد این وظیفه را به درستی نشناخته و توقعات سازمانی خود را در زمینه‌های تربیتی برآورده نمی‌کنند، به نظر می‌رسد در این زمینه باید گام‌هایی تعریف و در راستای شناخت بیشتر همه افراد درگیر تعلیم و تربیت برنامه ریزی کرد.

۹.توجه بیش از اندازه به آمار و ارقام در فعالیت‌های تربیتی

یکی دیگر از آسیب‌های جدی که طی چند سال اخیر به برنامه‌های پرورشی مدارس وارد شد نگاه بسیار جدی به آمار و ارقام و حتی ایجاد رقابت بی‌هدف در بین استان‌ها برای ارائه آمار و ارقام بود. ایجاد سامانه‌های مختلفی همچون سامانه همگام و اتلاف وقت معاونین و مربیان برای آمار سازی‌های غیر دقیق از نمونه‌های این موضوع است.

داستان وقتی جالب می‌شود که برخی از معاونین پرورشی و فرهنگی استان‌ها دست به تلفن شده و با کارشناسان مختلف حوزه پرورشی در ادارات و حتی معاونین پرورشی مدارس تماس گرفته و بیان می‌کردند که آمار ارائه شده توسط شما پایین است و به عنوان مثال تا فلان ساعت حداقل چند هزار نفر را به آمار ثبت شده خود اضافه کنید، داستان وقتی جنبه طنز پیدا می‌کند که در نهایت افرادی که گزارش‌ها و آمارهای بیشتری ارائه کرده‌اند مورد تشویق و تقدیر نیز قرار می‌گیرند.! متاسفانه با این مدل آمار سازی مدیران بالادستی نیز آمارهای واقعی به دستشان نمی‌رسد و این ارقام اشتباه برنامه ریزی‌ها را با اشکال جدی روبرو می‌کند.

به عنوان مثال یکی از مدیران سال گذشته با استناد به سامانه همگام بیان کرد که ۷ میلیون دانش‌آموز در مسابقات شرکت کرده و مدیر دیگری نیز برای اینکه از قافله عقب نماند آمار دیگری ارائه می‌کند، به نظر می‌رسد اگر در فعالیت‌های تربیتی بخواهیم به موفقیت برسیم باید از نگاه کمّی خود دست برداشته و مربیان را در استفاده از زمان و وقت خود یاری کنیم.

ادبیاتی اسلامی در عرصه اخلاق پژوهش

این کتاب عهده‌دار فراهم کردن ادبیات اسلامی در عرصه اخلاق پژوهش است و در پی احساس این نیاز و با این پیش فرض فراهم شده که اخلاق اسلامی مستند به کتاب الهی و بیانات و سیره معصومین برای پوشش دادن به همه جنبه‌ها و ابعاد حیات بشری از ظرفیت و توانایی کافی برخوردار است.
ادبیاتی اسلامی در عرصه اخلاق پژوهش
به گزارشخبرگزاری کتاب ایران(ایبنا)،این کتاب عهده‌دار فراهم‌کردن ادبیات اسلامی در عرصه اخلاق پژوهش است و در پی احساس این نیاز و با این پیش‌فرض فراهم شده که اخلاق اسلامی مستند به کتاب الهی و بیانات و سیره معصومین برای پوشش‌دادن به همه جنبه‌ها و ابعاد حیات بشری از ظرفیت و توانایی کافی برخوردار است. محقق محترم در این نوشته، بیش از آن که در پی پاسخ به سوالات باشد در صدد برآمده تا ادله و مستندات پاسخ‌های محتمل به هر سوال را جمع‌ آوری کند. به همین دلیل مسائلی که در شریعت اسلامی از مستندات بیشتری برخوردارند، در این نوشته با طول و تفصیل بیشتری مطرح شده است.

فصل اول این کتاب درباره پژوهش سخن گفته است و دانستیم تحقیق و پژوهش با آن که از نظر مفهوم لغوی متفاوتند، در اصطلاح تفاوتی با هم ندارند. به طوری که علاوه بر تعریف یکسان، آنها را به جای هم نیز به کار می‌برند. صاحب نظران در مورد تعداد و اسامی مراحل پژوهش هماهنگ نیستند. مولف برای سازماندهی مباحث کتاب، مراحل عمده پژوهش را در سه عنوان خلاصه کرده است: مرحله سؤال، مرحله پاسخگویی و مرحله دستیابی به نتیجه. پژوهش بر مبنای شیوه جمع‌آوری اطلاعات دارای دو نوع تجربی و نظری است. پژوهشی که با ابزار آزمایش یا مصاحبه و پرسشنامه صورت بگیرد، پژوهش تجربی است و در صورتی که محقق گمشده خود را از راه مطالعه کتب و بررسی اسناد دنبال کند، پژوهش نظری است. تفاوت انواع پژوهش تنها در مرحله پاسخگویی، آن هم فقط در ناحیه مسائل مربوط به موضوع است. علم دارای خصلت جمعی است و هیچ کس در هیچ دوره‌ای به تنهایی موجب پیشرفت دانش نشده، ولی در عصر ما، علاوه بر این، بزرگی و گسترش قلمرو علم سازمان پژوهش را پدید آورده است.

در فصل دوم درباره اخلاق پژوهش بحث شده است و معلوم شد اخلاق پژوهش، به معنی دانشی که با بیان مسئولیت‌های اخلاقی پژوهنده در حرفه، او را در مسیر پژوهش از ارتکاب رفتارهای غیراخلاقی حفظ می‌کند، با توجه به عواملی مثل ماهیت علم، ویژگی‌ها و روابط نوین آن، فرایند و ماهیت پژوهش، ظروف و شرایط پژوهش و موقعیت ویژه نتایج پژوهش‌ها در جامعه بشری در عصر ما ضرورت پیدا کرده است. اخلاق پژوهش دو رسالت عمده دارد. نخست، بیان نظام‌مند مسئولیت‌های اخلاقی در حرفه پژوهش و دیگر تشخیص دقیق و حل اثربخش مسائل اخلاقی حرفه و سه فایده تکمیل و تعالی حرفه، توسعه و تداوم سازمان و تهذیب و تعالی جامعه را به بار می‌آورد. اخلاق پژوهش در سه مرتبه اخلاق فردی اخلاق کار و اخلاق سازمانی مرتبه‌بندی می‌شود.

اخلاق زیستی، با رویکری که اخلاق پزشکی و همه مشکلات و مسائل گوناگون و پیچیده اخلاقی، اجتماعی، سیاسی و حتی اقتصاد مربوط به آن را شامل شود، اخلاق در پژوهش‌های پزشکی و زیستی را نیز در بر می‌گیرد. اخلاق زیستی به این معنی و به تبع آن اخلاق در پژوهش‌های انسان‌محور چهار مبنا دارد: خودمختاری، عدالت، سودرسانی و خودداری از زیان رساندن.

فصل سوم به اخلاقیات مرحله سؤال اختصاص یافته است و روشن شد پژوهنده در ارتباط با حرفه پژوهش دو وظیفه اخلاقی دارد: احراز صلاحیت حرفه‌ای، به معنی احراز مهارت و آگاهی در حرفه پژوهش و شجاعت و شهامت در مرحله انتخاب موضوع، صلاحیت حرفه‌ای از سه عنصر تشکیل می‌شود؛ اول دغدغه، علاقه‌مندی به حرفه پژوهش و توسعه گستره دانش. دوم دانش حرفه‌ای، تخصص علمی در یک رشته خاص. سوم مهارت حرفه‌ای، اطلاعات و تجربه کافی در یک رشته. در ارتباط با جامعه، اخلاق اقتضا می‌کند پژوهشگر برای پژوهش طرحی را انتخاب کند که خودش قابل اجرا، نتیجه‌اش نو، مورد نیاز مردمان و برخوردار از اولویت باشد. در ارتباط با جامعه علمی، مهم‌ترین رفتار اخلاقى التزام به اصالت سؤال، یعنی خودداری از ایده ربایی و طرح دزدی و همکاری عالمانه است.

در فصل چهارم درباره اخلاق در مرحله پاسخ گویی سخن گفته شده و نشان داده است در این مرحله، پژوهش‌ها با هم متفاوت می‌شوند و حداقل در برخی مقاطع اخلاق متفاوتی را اقتضا می‌کنند و در فصل پنجم به گفتگو درباره اخلاق پژوهش در مرحله دستیابی به نتیجه پرداخته شده است.

در «مقدمه» این کتاب می‌خوانیم: «پژوهش، به معنی عام، از فروع دانشوری است که در فرهنگ اسلامی ریشه‌دار است. در حوزه اخلاق اسلامی نیز، به پیروی از قرآن کریم و بیانات معصومین درباره اخلاق دانشوری و شئون مختلف آن، از قبیل تعلیم و تعلم، قلم‌های فراوان فرسوده و متون ارزشمندی پرداخته شده است؛ با این حال، به عنوان شاخه‌ای از اخلاق کاربردی در جهان اسلام سابقه چندانی ندارد؛ چرا که پژوهش، به معنی خاص امروزین، از پدیده‌های نوظهوری است که با جهش علمی و تحقیقاتی در سده‌های اخیر متولد شده و هر مسئله‌اش با پیدایش دانشی نو و گونه‌ای جدید از تحقیق مطرح شده است.

اخلاق پژوهش، در جهان معاصر، با اولین بیانیه اجلاس عمومی انجمن جهانی پزشکی در هلسینکی، پایتخت فنلاند، به تاریخ ژوئن ۱۹۶۴، مطرح شد. این بیانیه نه درصدد طرح یک دانش بلکه به مثابه اعلامیه اصول اخلاقی در پژوهش‌های پزشکی که انسان را مورد آزمایش قرار می‌داد، صادر و پس از آن هشت بار در نشست‌های مختلف انجمن مزبور ویرایش شد و اکنون آخرین ویرایش آن که به سال ۲۰۰۸ در پنجاه و نهمین اجلاس عمومی انجمن جهانی پزشکی در سئول صورت گرفته، ملاک عمل پژوهشگران حوزه پزشکی است.

به دنبال توجه انجمن جهانی پزشکان به این موضوع مهم، اندیشمندان دیگر نیز جای اخلاق را در فعالیت‌های پژوهشی در همه حوزه‌های دانش خالی یافتند و درصدد پر کردن این خلا آثار زیادی به رشته تحریر درآوردند، حاصل این تلاش ناچیز را در پنج فصل تنظیم کردم: دو فصل اول را به مفاهیم و کلیات اختصاص دادم. در فصل اول درباره پژوهش و در فصل دوم درباره اخلاق پژوهش به تفصیل سخن گفتم. در فصل سوم که بررسی مسائل اخلاقی در مرحله سؤال را بر عهده دارد، تحت سه گفتار از اخلاق مرتبط با حرفه، اخلاق مرتبط با جامعه و اخلاق مرتبط با جامعه علمی بحث شد.

در فصل چهارم که به اخلاق در مرحله پاسخ گویی اختصاص یافته، یک گفتار به اصول اخلاقی مشترک بین انواع پژوهش (نظری، تجربی و تجربی انسان محور) پرداخته و مسائلی مثل تعهد حرفه‌ای، رهیافت نقادانه، خودانتقادی و آزاداندیشی را بحث کرده است. در گفتار دوم به بررسی اصول اخلاقی ویژه پژوهش‌های تجربی پرداخته و درباره مسائلی مثل اخلاق مهندسی ژنتیک، استفاده از حیوانات در پژوهش و صداقت علمی سخن گفته‌ام. در گفتار سوم به اصول اخلاقی ویژه پژوهش‌های انسان محور پرداخته شده و درباره رضایت آگاهانه، حریم خصوصی و رازداری تحقیق شده است. فصل پنجم در دو گفتار مبانی و اصول اخلاق نتیجه را بررسی کرده است. در گفتار اول از مالکیت نتیجه تحقیق، شعاع سلطه محقق بر نتیجه تحقیق، تأثیر پشتیبانی مالی در ایجاد سلطه بر نتیجه تحقیق و مسئولیت پژوهنده نسبت به نتیجه تحقیق سخن گفته شده است و در گفتار دوم درباره کتمان و اظهار نتیجه تحقیق گفتگو و اصول اخلاقی هریک از دو موقعیت معرفی شده است.

کتاب «اخلاق پژوهش» نوشته محمدرضا جباران از سوی انتشارات پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی در ۳۸۰ صفحه و با قیمت ۸۲۰۰۰ تومان روانه بازار نشر شده است.

 

 

 

 

نشست «تصویر آرنت از محبت تا داوری» برگزار می‌شود

نشست «تصویر آرنت از محبت تا داوری» روز سه‌شنبه ۲ آذر در مرکز فرهنگی شهر کتاب برگزار می‌شود.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روابط عمومی مرکز فرهنگی شهر کتاب، نشست هفتگی شهرکتاب با عنوان «تصویر آرنت از محبت تا داوری» با سخنرانی فرهنگ رجایی، روز سه‌شنبه ۲ آذر در مرکز فرهنگی شهر کتاب برگزار می‌شود.

هانت آرنت (۱۹۰۶- ۱۹۷۵) از نامی‌ترین متفکران اندیشه‌ورزی سیاسی و از مطرح‌ترین و پربحث‌شده‌ترین نظریه‌پردازان سال‌های اخیر است. افق بنای فکری او از امر انسانی تا امر سیاسی را دربرمی‌گیرد. در سال‌های اخیر بیشتر آثار آرنت به فارسی ترجمه و منتشر شده است.

نشست «تصویر آرنت از محبت تا داوری» برگزار می‌شود

فرهنگ رجایی دانشور فلسفه سیاسی و روابط بین‌الملل است که بیش از دو دهه است که عمر نزدیک به چهار دهه از دانشوری خود را به تدریس آرنت اشتغال دارد که هنوز ادامه دارد. او به تازگی دو اثر از آرنت به فارسی برگردانده است؛ «درس‌گفتارهایی از فلسفه سیاسی کانت [داوری]» توسط نشر انتشارات دمان و «محبت و آگوستین قدیس» توسط بنگاه ترجمه و انتشار کتاب پارسه.

رجایی در نشست مورد اشاره، به روایت خود از هانا آرنت و شرح این‌مساله می‌پردازد که چرا از میان آثار آرنت به برگردان این دو اثر اهتمام ورزیده است؛ که اولی آخرین آفرینش فکری و دومی اولین آفرینش فکری وی است.

این‌برنامه روز سه‌شنبه ۲ آذر از ساعت ۱۴ در مرکز فرهنگی شهر کتاب برگزار و به‌طور زنده از اینستاگرام مرکز فرهنگی شهرکتاب به نشانی ketabofarhang، کانال تلگرام bookcitycc و صفحه‌ این مرکز در سایت آپارات پخش می‌شود.

اشتراک گذاری
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on telegram
Telegram
Share on email
Email
Share on print
Print
جدیدتربن مطالب
مطالب مرتبط
دیدگاه‌ها

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *