لودینگ

تازه ها از نگاه گوشه چشم

تازه‌ها

تازه ها از نگاه گوشه چشم

نشست علمی «معنویت و سلامت روان» برگزار می‌شود

نشست علمی «معنویت و سلامت روان» برگزار می‌شود

کانون دانش‌ آموختگان دانشگاه تهران، یازدهمین نشست علمی دانش‌آموختگان دانشگاه تهران را با موضوع «معنویت و سلامت روان» را برگزار می کند.

به گزارش باشگاه دانشجویان ایسنا، این برنامه با حضور دکتر فاطمه نصرتی ـ رئیس دفتر ارتباط با دانش‌آموختگان، دکتر جعفر بوالهری ـ استاد دانشگاه علوم پزشکی ایران و دانش‌آموخته دانشگاه تهران، دکتر علی کرمی ـ استاد دانشگاه علوم پزشکی بقیه الله (عج) و دانش‌آموخته دانشگاه تهران و دکتر باقر غباری بناب ـ استاد دانشکده روانشناسی و علوم تربیتی و دانش آموخته دانشگاه تهران روز چهارشنبه ۲۶ آبان ۱۴۰۰ ساعت ۱۶ تا ۱۸ به‌صورت مجازی برگزار می‌شود.

علاقه‌مندان می توانند جهت شرکت در این برنامه به لینک https://vroom.ut.ac.ir/utpr مراجعه کنند.

نشست علمی «معنویت و سلامت روان» برگزار می‌شود

انتهای پیام

برگزاری چهارمین نشست تخصصی همایش ادبیات و تفکر میان‌فرهنگی

برگزاری چهارمین نشست تخصصی همایش ادبیات و تفکر میان‌فرهنگی

چهارمین نشست تخصصی همایش بین‌المللی «ادبیات و تفکر میان‌فرهنگی» شنبه ۲۹ آبان ۱۴۰۰ به صورت مجازی برگزار می‌شود.

به گزارشخبرگزاری مهر، چهارمین نشست تخصصی همایش بین‌المللی «ادبیات و تفکر میان‌فرهنگی» برگزار می‌شود.

در این نشست علی‌اصغر فهیمی‌فر، عضو هیأت علمی گروه پژوهش و تاریخ هنر دانشگاه تربیت مدرس درباره نسبت فلسفه با دگردیسی‌های فرمی در ادبیات و هنر و شمس‌الملوک مصطفوی، عضو هیأت علمی گروه فلسفه دانشگاه آزاد اسلامی درباره گفت‌وگوی ادبیات و فلسفه با نگاهی به آثار سارتر سخنرانی می‌کند.

دبیری نشست هم به عهده محمدتقی طباطبائی‌ است.

نشست تخصصی همایش بین‌المللی «ادبیات و تفکر میان‌فرهنگی» شنبه ۲۹ آبان ۱۴۰۰ ساعت ۱۷ تا ۱۹ به صورت مجازی برگزار می‌شود.

لینک ورود به جلسه عبارتست از:https://webinar.ihcs.ac.ir/b/ihc-mmz-zj۱-۳۱f

بررسی سازوکارهای سیاستی ارائه خدمات روان‌شناسی و مشاوره در تحکیم نهاد خانواده

معاونت مطالعات آموزش و فرهنگی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی طی گزارشی به بررسی سازوکارهای سیاستی ارائه خدمات روان شناسی و مشاوره در تحکیم نهاد خانواده پرداخت.

به گزارش ایسنا، به نقل از مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی در این گزارش بیان شده: اگرچه سیاستگذاران از ابتدای دهه ۱۳۸۰ تلاش نمودند با تصویب سیاست های توصیه ای و اجباری از ظرفیت روان شناسان و مشاوران در جهت تشکیل، تحکیم و تعالی نهاد خانواده و پیشگیری از تزلزل و فروپاشی آن استفاده کنند و همواره بر سیاست های نظارتی در جهت ساماندهی مراکز روان شناسی و مشاوره تأکید داشته اند، اما همچنان موضوع تشکیل خانواده و کاهش طلاق های غیرضروری از دغدغه های جدی سیاستگذاران است. تحلیل محتوای سیاست ها و بررسی عملکرد دستگاه های فعال در عرصه مجوزدهی به فعالیت مراکز روان شناسی و مشاوره نشان می دهد سیاست ها در دو قالب تقنینی و اجرایی با چالش هایی روبه رو است.بررسی سازوکارهای سیاستی ارائه خدمات روان‌شناسی و مشاوره در تحکیم نهاد خانواده

در این گزارش آمده: تعدد نهادهای تصمیم گیر و سیاستگذار، کمبود وفاق بین مراجع سیاستگذار و اجرا، عدم پالایش و تنقیح قوانین گذشته، وجود قوانین تکراری و پراکندگی قوانین و تصویب یک موضوع در قوانین متعدد از مهم ترین چالش های تقنینی پیش رو و تداخل وظایف دستگاه ها در صدور پروانه و مجوز فعالیت، نبود دستورالعمل واحد در صدور پروانه فعالیت، نبود تعریف دقیق و مشخص از اصطلاحات، فقدان نظام یکسان سازی تعرفه ها، پراکندگی اعتبارات، ضعف در نظام عملکردی و نبود رویکرد دینی و بومی در ارائه خدمات مشاوره ای و روان شناسی از مهم ترین چالش های اجرایی این حوزه به شمار می آید.

در این گزارش آمده: لازمه رفع موانع تقنینی و اجرایی مذکور، برگزاری آزمون یکسان برای سنجش توانایی های علمی افراد درخواست کننده پروانه مراکز یا دفاتر و سپس مصاحبه علمی و عمومی، ساماندهی نظام تعیین تعرفه ها، شفاف بودن هزینه کرد اعتبارات، راه اندازی سامانه ای جهت ساماندهی نظام ارجاع به منظور سنجش وضعیت زوج هایی که حین و پس از ازدواج و پیش از طلاق از خدمات مشاوره ای استفاده نموده اند، بومی سازی و دینی سازی رشته مشاوره و روان شناسی (سرفصل ها و واحدهای درسی) به خصوص گرایش خانواده، استفاده از ظرفیت مراکز مشاوره ای در جهت افزایش تجربه کاری دانشجویان در حین تحصیل، ایجاد نظام مراقبت فراگیر مشاوره ای قبل، حین و پس از ازدواج.

در این گزارش تاکید شده: آنچه در این میان بیش از همه حائز اهمیت است توجه به «طرح اصلاح قانون تشکیل سازمان نظام روان شناسی و مشاوره» (به شماره ثبت ۲۴۲) اعلام وصول شده در مجلس یازدهم است که برخی از چالش های ذکر شده را می توان در اصلاح طرح گنجاند و همچنین ارائه طرحی به منظور «ساماندهی نظام روان شناسی و مشاوره ای» در مجلس شورای اسلامی است تا بر انسجام بخشی و کارامدی نظام روان شناسی و مشاوره در جهت تحکیم نهاد خانواده بیفزاید.

کسب مدرک دانشگاهی در ۷۷ سالگی!

کسب مدرک دانشگاهی در ۷۷ سالگی!

یک زن ۷۷ ساله انگلیسی با نزدیک شدن به فارغ‌التحصیل شدن خود در دانشگاه، رویای کودکی خود را محقق می‌کند.

به گزارش ایسنا به نقل از بی‌بی‌سی، “جانت مک دوگال”( Janet MacDougall) اهل منطقه روستایی “تاتنهال”( Tettenhall) در ” ولورهمپتون ” ( Wolverhampton) انگلیس، در دوران جوانی خود به دلیل ازدواج اجباری و تشکیل خانواده مجبور به ترک تحصیل شده بود اما او اکنون پس از گذشت سال‌ها، رویای تحصیلی خود را محقق می‌کند.

وی که هم اکنون دانشجوی سال آخر دانشگاه ” ولورهمپتون ”  است، در حال تحصیل در رشته هنری طراحی الگو است.

مک دوگال گفت: پس از اینکه دخترم را از دست دادم،‌ به دلیل غم و اندوهی که داشتم، سراغ نقاشی رفتم و در دانشگاه ثبت نام کردم.

وی ادامه داد: دخترم، فردی خلاق بود و الهام بخش من بود تا ادامه تحصیل را از سرگیرم.

این زن ۷۷ ساله افزود: من از دوران کودکی فرد خلاقی بودم اما والدینم به من گفتند: دختران فقط باید ازدواج کنند و با کسب مدرک در یک رشته هنری، نمیشود کار پیدا کرد.

وی اظهار کرد: در آن زمان، رفتن به دانشگاه گزینه‌ای نبود که همه انتخاب کنند؛ اما من بالاخره توانستم رویای کودکی خود را محقق کنم.

دانشگاه ولورهمپتون اعلام کرد که این دانشگاه، “سفیر یادگیری مادام‌العمر” است و خانم مک دوگال نشان داد که به حقیقت بخشیدن به رویاها و یادگیری هیچگاه دیر نیست .

کمیته پیگیری مطالبات بازنشستگان کشوری تشکیل شد

کمیته پیگیری مطالبات بازنشستگان کشوری تشکیل شد

با دستور مدیر عامل صندوق بازنشستگی کشوری، «کمیته پیگیری مطالبات بازنشستگان» تشکیل شد.

به گزارشخبرگزاری مهر، در دو جلسه تشکیل شده این کمیته، بیش از ۲۰ مورد از مطالبات مطرح‌شده از سوی اعضای کانون‌های بازنشستگی سراسر کشور دسته‌بندی و اقدامات و فعالیت‌های انجام‌شده از سوی صندوق بازنشستگی کشوری درباره آنها بررسی و موانع حقوقی و اداری لازم برای تحقق آنها نیز مورد توجه قرار گرفت.

طبق تصمیم اعضای کمیته و تأیید مدیرعامل صندوق بازنشستگی کشوری، مقرر شد این کمیته ضمن بررسی درخواست‌های طرح‌شده در جلسات خود، توضیحات و پاسخ لازم را تهیه و به اطلاع بازنشستگان برساند.

در حال حاضر، گزارش این کمیته درباره مطالبات و جمع بندی جلسه با کانون‌های بازنشستگی تهیه شده که در روزهای آینده از سوی صندوق بازنشستگی کشوری منتشر خواهد شد.

کمیته پیگیری مطالبات بازنشستگان درعین‌حال یادآور شده است که انجام برخی از درخواست‌ها در حوزه اختیارات صندوق بازنشستگی کشوری قرار ندارد که در این خصوص می‌بایست پیگیری و مطالبات از طریق مذاکره، گفتگو یا مکاتبه با مراجع ذی‌صلاح مربوطه انجام شود.

ثبت ۵۳۳ هزار و ۸۸ تولد در ۶ ماه نخست سال جاری

تهران – ایرنا – سخنگوی سازمان ثبت احوال کشور گفت: در ۶ ماه نخست سال جاری ۵۳۳ هزار و ۸۸ ولادت در پایگاه اطلاعات جمعیت کشور ثبت شده است.

سیف‌الله ابو ترابی روز سه شنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا افزود: از بین نوزادانی که در ۶ ماه نخست سال جاری ولادت آنها در پایگاه اطلاعات جمعیت کشور ثبت شده ۲۸۸ هزار و ۳۰ نوزاد پسر و ۲۶۹ هزار و ۵۰۲ نوزاد دختر بودند.

وی گفت: اکنون بیش از ۹۹ درصد از ولادت ها در کشور در مهلت قانونی (۱۵ روز) ثبت می شوند و هموطنان باید دقت داشته باشند که ولادت را در مهلت قانونی ثبت کنند.

سخنگوی سازمان ثبت احوال خاطرنشان کرد: بر اساس ماده ۱۲ قانون ثبت احوال کشور درمورد ثبت ولادت، ولادت هر طفل در ایران اعم از اینکه پدر و مادر طفل ایرانی یا خارجی باشند، باید به نماینده یا مأمور ثبت احوال اعلام شود و ولادت اطفال ایرانیان مقیم خارج از کشور هم به مأمور کنسولی ایران در محل اقامت، در غیر این صورت به نزدیکترین مامور کنسولی و یا سازمان ثبت احوال کشور اعلام شود.

ثبت ۵۳۳ هزار و ۸۸ تولد در ۶ ماه نخست سال جاری

وی در مورد اینکه چه افرادی می توانند برای ثبت ولادت نوزاد و اخذ شناسنامه اقدام کنند، تصریح کرد: پدر یا جد پدری با ارائه شناسنامه، مادر در صورتی که ازدواج او قانونی به ثبت رسیده باشد، وصی یا قیم یا امین با ارائه مدارک ذیربط، متصدی یا نماینده موسسه ای که طفل به آنجا سپرده شده و صاحب واقعه(ولادت) که سن او ۱۸ سال تمام به بالا باشد، می توانند برای ثبت ولادت و گرفتن شناسنامه اقدام کنند.

میانگین سن مادران ۲۹ سال و ۳ ماه است

ابوترابی گفت:‌ بررسی سن مادران و پدرانی که در ۶ ماه نخست سال ۱۴۰۰ صاحب فرزند شده‌اند، نه لزوما فرزند اول، نشان می‌دهد که میانگین سن مادران در ولادت‌های ثبت شده ۲۹ سال و ۳ ماه و میانگین سن پدران در ولادت‌های ثبت شده، ۳۳ سال و ۸ ماه است.

وی ادامه داد:‌ بیشترین فراوانی ولادت‌ها متعلق به مادران ۳۰ ساله (با فراوانی ۳۳ هزار و ۲۰ نوزاد زنده متولد شده) و بیشترین فراوانی ولادت‌ها مربوط به پدران ۳۲ساله (با فراوانی ۳۷ هزار و ۴۹نوزاد زنده متولد شده) است.

سخنگوی سازمان ثبت احوال اعلام کرد: بر اساس تعداد متولدان ثبت شده در ۶ ماه نخست امسال، میانه سن مادران و پدران در زمان تولد فرزند به ترتیب ۲۹ و ۳۳ سال است، همچنین سهم پدران و مادران جوان ۱۸ تا ۳۵ ساله از کل ولادت‌های جاری ثبت شده،   بدون توجه به مرتبه تولد فرزند(فرند اول، دوم، سوم و…)، به ترتیب ۶۴.۲ و ۸۱.۱درصد است.

ابوترابی گفت: بیشترین سهم ولادت‌های رخ‌داده در ۶ ماه نخست سال ۱۴۰۰، با ۲۶.۷ درصد مربوط به مادران ۳۰ تا ۳۴ ساله و پس از آن با ۲۵.۵ درصد مربوط به مادران  ۲۵ تا ۲۹ ساله است و همچنین ۷۵.۶ درصد از ولادت‌های جاری ثبت شده  مربوط به مادرانی است که کمتر از ۳۵ سال سن داشتند.

 

 

 

 

شرایط تغییر نام خانوادگی در شناسنامه

برخی افراد زمانی که به سن قانونی ۱۸ سال می‌رسند به هر دلیلی قصد تغییر در شناسنامه خود را دارند. شناسنامه سند رسمی است که برای تغییر در آن نیاز به تایید و تصویب مراجع صالح است.

به گزارش گروه رسانه‌های دیگر خبرگزاری آنا، افرادی که قصد تغییر نام خانوادگی خود را دارند، هم خود باید دارای شرایطی باشند و هم نام خانوادگی که قصد تغییر آن را دارند.

اولین نکته کلی مهم درباره شرایط تغییر نام خانوادگی این است که اصل بر ثابت بودن نام خانوادگی اشخاص در شناسنامه است و طبق ماده ۹۹۷ قانون مدنی هر کس باید دارای نام خانوادگی باشد و طبق ماده ۴۰ قانون ثبت احوال کشور تغییر نام خانوادگی با تصویب سازمان ثبت احوال است.

در ماده ۸ قانون ثبت احوال بیان شده: «اسناد ولادت و مرگ و شناسنامه و برگ ولادت و گواهی ولادت و اعلامیه‌ها و اطلاعیه‌ها و دفاتر ثبت کل وقایع و نام خانوادگی از اسناد ‌رسمی است و تا زمانی که به موجب تصمیم هیأت حل اختلاف یا رأی دادگاه بر حسب مورد تصحیح یا باطل نشده به قوت خود باقی است.»

شرایط تغییر نام خانوادگی در شناسنامه

افرادی که قصد تغییر نام خانوادگی خود را دارند باید دارای شرایط ذیل باشند:

ـ اشخاص ۱۸ سال به بالا

ـ اشخاص کمتر از ۱۸ سال که دارای حکم رشد باشند.

ـ پدر یا جد پدری با ارائه شناسنامه خود جهت فرزندان کمتر از ۱۸ سال در صورتی که نام خانوادگی پدر تغییر کرده باشد.

ـ قیم یا وصی برای اطفال تحت سرپرستی خود با ارائه مدارک مستند که سمت او احراز شده باشد.

زمانی که فردی دارای شرایط تغییر نام خانوادگی فوق از لحاظ سن قانونی و غیره بود می‌تواند اقداماتی در زمینه تغییر نام خود انجام دهد. نام خانوادگی افراد متقاضی باید دارای شرایطی باشد که طبق ایین نامه اجرایی ماده ۴۰ قانون ثبت احوال به شرح ذیل است:

ـ نام‌ خانوادگی از واژه‌های نامناسب نباشد.

ـ نام‌ خانوادگی بیش از دو کلمه نباشد.

ـ نام‌ خانوادگی از واژگان خارجی نبوده یا با آن ترکیب نشده باشد.

ـ نام‌ خانوادگی از کلمات مذموم و یا مغایر با ارزش‌های فرهنگ اسلامی نباشد.

ـ نام‌ خانوادگی از واژه‌های منسوب به مناصب یا القاب و عناوین نباشد.

ـ نام‌ خانوادگی از اسامی محل یا منسوب به محل و نامناسب نباشد.

ـ هرگاه محکومیت جزایی مؤثر برای یکی از افراد خانواده پیش بیاید و داشتن آن نام‌ خانوادگی موجب ننگ و سرافکندگی باشد.

ـ هرگاه تغییر نام‌ خانوادگی به منظور وحدت با نام‌ خانوادگی پدر، جد پدر، فرزند، برادر، خواهر و عمو باشد.

ـ تغییر نام‌ خانوادگی به منظور وحدت با نام‌ خانوادگی مردی که مادر پس از فوت پدر طفل طبق مقررات ایران رسماً با او ازدواج نموده با رعایت سایر مقررات مربوطه بلااشکال است.

مرجع صالح برای تغییر نام خانوادگی که هر فردی باید اقدامات خود را از آنجا شروع کند، همانند سابق نیست، بلکه اخیرا هیات عمومی دیوان عدالت اداری در رایی که صادر کرده است، با حذف مراجعه به دادگاه تغییری در پروسه تغییر نام ایجاد کرد که موجب سهولت در امر مراجعه به مرجع صالح برای تغییر نام خانوادگی برای افراد شده است.

فرد متقاضی با در دست داشتن مدارک لازم می‌تواند برای تقاضای خود به سازمان ثبت احوال شهرستان محل صدور شناسنامه مراجعه نماید.

 

 

 

 

نشست «حوزه علمیه و مساله معرفت دینی تمدن ساز» برگزار می‌شود

نشست علمی «حوزه علمیه و مساله معرفت دینی تمدن ساز؛ چالش‌ها و افق‌ها» در مدرسه علمیه مروی و با مشارکت اندیشکده مطالعات راهبردی علوم انسانی برگزار می‌شود.

به گزارش خبرنگار مهر، نشست علمی «حوزه علمیه و مساله معرفت دینی تمدن ساز؛ چالش‌ها و افق ها» با حضور حجت الاسلام حیدر همتی مدیر اندیشکده مطالعات راهبردی فقه و علوم انسانی برگزار می‌شود.

نشست «حوزه علمیه و مساله معرفت دینی تمدن ساز» برگزار می‌شود

این نشست ویژه طلاب برادر بوده و روز چهارشنبه ۲۶ آبان ماه رأس ساعت ۱۵ در کتاب خانه تخصصی فقه و اصول حوزه علمیه فخریه مروی برگزار خواهد شد.

نشست علمی «حوزه علمیه و مساله معرفت دینی تمدن ساز؛ چالش‌ها و افق ها» به همت جنبش عزم و اندیشکده مطالعات راهبردی علوم انسانی برگزار می‌شود.

 

 

«ناکوک» ساعت ۲۱ کوک می‌شود!

نخستین پویش رسانه‌ای «ناکوک» با موضوع آسیب‌های فرهنگی و اجتماعی در قالب فیلم پویانمایی طی چهل شب، رأس ساعت ۲۱ در بستر فضای مجازی نمایش داده می‌شود.

«ناکوک» ساعت ۲۱ کوک می‌شود!به گزارشخبرگزاری صدا و سیمابه نقل از روابط عمومی سازمان تبلیغات اسلامی، آقای «محمد مهرابی» رییس حوزه هنری البرز پویش رسانه‌ای ناکوک، این پویش را گامی مهم در جهت توجه به معضلات و آسیب‌های فرهنگی و اجتماعی برشمرد و گفت: این پویش به همت حوزه هنری با مشارکت سازمان امور اجتماعی وزارت کشور برگزار شد و طی این همکاری بر اساس پایش‌های میدانی به عمل آمده ۹ آسیب عمده و فراگیر در جامعه شامل: «اخلاف زوجین»، «سالمندان»، «سرقت»، «معضلات نوجوانان»، «کودک آزاری»، «نزاع»، «اعتیاد»، «خودکشی» و «خیانت به همسر» مورد توجه کارشناسان قرار گرفت و در این زمینه با همراهی هنرمندان و فیلمسازان کشور آثاری با مضامین فوق تولید شد.
وی افزود: در گام نخست این پویش، چهل فیلم و پویانمایی کوتاه تولید شد و در مراکز استانی حوزه‌هنری با موضوع: «معضلات و آسیب‌های اجتماعی، به‌صورت همزمان طی چهل شب، رأس ساعت ۲۱ در بستر فضای مجازی نمایش داده می‌شود.
وی یادآور شد: برای این پویش رسانه‌ای در گام‌های بعدی و بر اساس یک نقشه راه مستمر آثار دیگری از هنرمندان با موضوع معضلات اجتماعی ارائه خواهد شد.
گفتنی است، پخش پویانمایی و فیلم‌های پویش رسانه‌ای «ناکوک» در فضای رسانه‌ای پخش می‌شود و علاقه‌مندان علاوه بر مشاهده آثار در پیج اینستاگرام مراکز استانی، می‌توانند از پایگاه اطلاع‌رسانی ناکوک www.nakook.ir آثار فوق را دریافت کنند.

آمازون شکایت درباره مخفی کردن ابتلا به کرونا را تسویه می کند

دادستان کل ایالت کالیفرنیا اعلام کرد آمازون شکایت مربوط به پرونده مخفی کردن تعداد کارگران مبتلا به کووید ۱۹ از بقیه کارگران و مقامات بهداشت محلی را تسویه می‌کند.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از رویترز، ایالت کالیفرنیا این خرده فروشی آنلاین را متهم کرده قانون را نقض کرده و اطلاعات به روز درباره انتشار کووید ۱۹ را در اختیار کارگران قرار نداده و علاوه بر آن اطلاعات درباره طرح‌های ایمنی و مزایای مربوط به ویروس کرونا را اطلاع رسانی نکرده است.

راب بونتا دادستان کل این ایالت اعلام کرد آمازون با عدم اطلاع رسانی به ده‌ها هزارتن از کارگران انبارها و مقامات بهداشتی، از ردیابی مؤثر ویروس جلوگیری کرده است.

آمازون شکایت درباره مخفی کردن ابتلا به کرونا را تسویه می کند

آمازون توافق کرده تا حداکثر یک روز پس از مشاهده یک مورد جدید ابتلاء به کووید ۱۹ در انبارها به کارگران اطلاع رسانی کند. همچنین این شرکت فناوری باید ۵۰۰ هزار دلار بپردازد تا صرف قوانین حفاظت از مشتریان این ایالت شود.

علاوه بر آن با انجام تسویه، آمازون از اقرار به هرگونه اشتباه و پذیرش مسئولیت خودداری کرده است.

آمازون به دلیل شیوه کنترل کووید ۱۹ در انبارهای خود با انتقادات زیادی روبرو شده است.

اشتراک گذاری
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on telegram
Telegram
Share on email
Email
Share on print
Print
جدیدتربن مطالب
مطالب مرتبط
دیدگاه‌ها

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *