لودینگ

زمینه ایفای نقش شورای عالی انقلاب فرهنگی در سیاستگزاری علمی فراهم شود

تازه‌ها

زمینه ایفای نقش شورای عالی انقلاب فرهنگی در سیاستگزاری علمی فراهم شود

 

حمیدرضا طیبی رییس جهاد دانشگاهی با عنوان این مطلب که سه ماموریت مهم و استراتژیک از سوی مقام معظم رهبری به شورای عالی انقلاب فرهنگی واگذار شده که شامل تحول در حوزه آموزش، تحول در حوزه علم و فناوری و تحول در حوزه فرهنگ است گفت: شورای عالی انقلاب فرهنگی باید بتواند نقش خود در توسعه علمی فناورانه و توسعه فرهنگی و آموزشی کشور را به خوبی ایفا کند.

وی با طرح این سوال که چرا سندهای شورای عالی انقلاب فرهنگی به صورت موفق اجرا نشده است، عنوان کرد: دولت‌های قبلی شورای عالی انقلاب فرهنگی را به عنوان سیاستگزار قبول نداشتند. آنها به دلیل اتکا به درآمد نفتی به این موضوع توجه جدی نداشتند و می‌خواستند خودشان هم سیاستگزار عالی باشند هم برنامه‌ریز، هم مجری و هم ناظر، که این کار نمی‌شود.

رییس جهاد دانشگاهی با تاکید بر اینکه با تغییرات سیاسی، برنامه‌های این شورا نباید تغییر کند و منحرف شود، گفت:‌ ساختارهای لازم برای توسعه را داریم و باید از ساختارها استفاده شود. در دولت آقای دکتر رئیسی که وی توجه ویژه‌ای به شورای عالی انقلاب فرهنگی دارند، این شورا بتواند نقش سیاستگزاری خود را در توسعه علمی فناورانه و توسعه فرهنگی و آموزشی کشور به خوبی ایفا کند، اگر لازم است در برنامه‌ها تجدیدنظری کند و بعد هم نظارت بر حسن اجرای آن داشته باشد.

رئیس جهاد دانشگاهی افزود: ما از توسعه علم و فناوری دو هدف عمده را دنبال می‌کنیم؛ یکی اقتدار اقتصادی دانش‌بنیان که منجر به سعادت دنیوی و رفاه مردم البته همراه با اخلاق و عدالت می‌شود و دیگری اقتدار دفاعی و نظامی. موفقیت های ما در بحث اقتدار اقتصادی دانش‌بنیان محدود است اما در اقتدار دانش‌بنیان نظامی و دفاعی موفق بوده‌ایم؛ زیرا آن‌جا یک فرماندهی واحد دارد، فرماندهی که نگاه روشنی به بحث علم و فناوری دارد و در جریان‌های سیاسی کشور به هیچ‌وجه برنامه‌هایش عوض نمی‌شود.

اشتراک گذاری
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on telegram
Telegram
Share on email
Email
Share on print
Print
جدیدتربن مطالب
مطالب مرتبط
دیدگاه‌ها

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *