لودینگ

توسعه خانه‌های خلاق و نوآوری

تازه‌ها

توسعه خانه‌های خلاق و نوآوری

 

گوشه چشم – پرویز کرمی رئیس ستاد اجرایی سازی سند ملی فناوری‌های نرم، با اشاره به این مطلب که حمایت از توسعه خانه‌های خلاق و نوآوری سراسر کشور گامی برای تامین مالی ایده‌های نوآورانه است عنوان کرد: یکی از ضرورت‌های توسعه کسب و کارهای خلاق، شکل‌دهی زنجیره تامین و حمایت‌های مالی است که این خانه‌ها با حمایت ستاد و سرمایه‌گذاری بخش خصوصی، سرمایه مورد نیاز برای تبدیل ایده به پدیده و محصول و نیز تکمیل زنجیره ارزش افزوده از فناوری و نوآوری را فراهم می‌آورند.

وی با بیان اینکه این خانه‌ها به عنوان یک پلتفرم و پل اصلی برای شبکه‌ای از نوآوران و جوانان خلاق عمل می‌کنند که می‌توانند به هر شکل و اندازه‌ای در بیایند، گفت: با توجه به تنوع مدل‌های کسب و کار و سیستم‌های مختلف در سراسر جهان، راهکارهای متعددی برای توسعه این خانه‌ها در نظر گرفته شده است. بنابراین خانه‌های خلاق و نوآوری به عنوان پروژه‌ای راهبردی و محوری برای توسعه پایدار ایجاد اشتغال و ثروت‌افزایی در سطح هر منطقه، تعریف و طراحی می‌شود که توانایی جذب جمعیت خلاق بالایی را بر اساس داشته‌های فرهنگی، هنری و مزیت‌های بومی دارند.

مشاور معاون علمی و فناوری رئیس جمهور به روش دیگر تامین مالی خانه و شرکت‌های خلاق اشاره کرد و گفت: در کنار صندوق‌های جسورانه، یک روش، تامین مالی جمعی است که ظرفیت‌های بسیاری دارد. این روش بدین ترتیب است که آن خانه یا شرکت خلاق به سراغ یک جمعیت هدف، مثلا اساتید دانشگاهی حوزه‌های مرتبط، خیرین یا سرمایه‌گذاران خرد رفته و اعتماد مالی آنها را برای راه‌اندازی یک پروژه یا یک کارآفرینی جلب می‌کند. البته که در این روش، علاوه بر تسهیلات بلاعوض، کمک‌ها به صورت قرض و مشارکت نیز خواهد بود که البته اخیرا در تعامل صندوق نوآوری و شکوفایی، ریسک حاصل از این سرمایه‌گذاری را در کنار سکوهای تامین مالی به عهده می‌گیرد.

کرمی در ادامه به روش سرمایه‌گذاری فرشته اشاره کرد و گفت: یک روش دیگر نیز معمول است که از آن تحت عنوان سرمایه‌گذاری فرشته نام برده می‌شود. سرمایه‌گذار فرشته شخصی است با سرمایه خالص بالا که از سرمایه‌ شخصی خود برای سرمایه‌گذاری استفاده می‌کند و برای این سرمایه‌گذاری تنها به تصمیمات خود متکی است. سرمایه‌گذاران فرشته معمولا به حوزه خاصی از کسب و کارها علاقمند هستند. آنها معمولا به‌ امید رسیدن به سود و معمولا با خرید سهام، در کسب‌ و کاری سرمایه‌گذاری می ‌کنند برای همین نه‌ تنها کسب ‌و کار خلاق را با افزایش سرمایه حمایت می ‌کنند، بلکه تجربه و دانش خود را نیز در راستای کسب موفقیت در اختیار شرکت قرار می‌دهند. این سرمایه‌گذاران می‌توانند به ‌تنهایی و یا در قالب اتحادیه، سرمایه‌گذاری کنند.

اشتراک گذاری
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on telegram
Telegram
Share on email
Email
Share on print
Print
جدیدتربن مطالب
مطالب مرتبط
دیدگاه‌ها

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *