لودینگ

گوشه چشمی به تازه ها!

تازه‌ها

گوشه چشمی به تازه ها!

 تلفیق آموزش مجازی و حضوری

با شیوع کرونا به شکل گسترده آموزش مجازی در کشور انجام شد. این نوع آموزش خوبی ها و بدی های خودش را دارد و در حال حاضر مشخص شده است که برای جلوگیری از آسیب های آموزش مجازی، باید هر دو نوع آموزش حضوری و مجازی، به فراخور موضوع درسی و رده تحصیلی تلفیق شوند.

آموزش حضوری به کلیه فعالیت هایی گفته می شودکه از سوی مدرس به منظور آسان نمودن یادگیری با نگاه فردی به آموزش ویادگیری طرح ریزی می شود و بین مدرس و یک یا چند فراگیر به صورت کنش متقابل جریان می یابد. یکی دیگر از روشهای آموزشی که در طی چند سال اخیر هم زمان با توسعه فناوری اطلاعات و ارتباطات درآموزش های رسمی و غیر رسمی عنوان گردیده و سعی بر جایگزینی آموزش سنتی با آن است، آموزش مجازی است.

آموزش حضوری، در حقیقت نظام آموزشی است که در آن برنامه‌ ها و فعالیت‌ های آموزشی به صورت حضوری و در مکان و زمان مشخصی برگزار می‌شود و مدرس در یک زمان و مکان مشخص به امر آموزش می‌پردازد. هرچند که از این نظام به عنوان نظام آموزش سنتی در مجامع علمی یاد می‌شود، اما در نگاه اول نسبت به آموزش غیرحضوری هزینه‌ های بیشتری اعم از هزینه رفت و آمد، زمانی که فرد برای حضور در کلاس و برگشت از آن از دست می‌دهد و هزینه‌ های نگهداشت مکان آموزش و غیره را در برمی‌گیرد. اما فواید این نظام هم کم نیست. جامعه پذیری و اجتماعی شدن، آموختن قواعد تعاملات اجتماعی، یادگیری فعالیت‌ های گروهی، پذیرش مسوولیت در جمع و داوطلب شدن و ایجاد فرصت‌های سرگرمی و فراغتی در کنار آموزش از فواید آموزش حضوری است.

آموزش مجازی مهمترین مساله اختلال در جامعه‌ پذیری کودکان و نوجوانان است. کودک و نوجوان بدون حضور در مدرسه، در امر اجتماعی شدن با مشکل مواجه می‌شود. رفتارهای فردی و جمعی کودک در فضای مدرسه امکان یادگیری تعاملات را برای کودک فراهم می‌کند. کودکی که تا ۵ سال اول زندگی خود تمامی تعاملاتش محدود به اعضای خانواده بود، همچنان در آموزش غیرحضوری نیز از تجربه تعاملات حضوری با گروه همالان باز می‌ماند. این امر به ویژه با توجه به تعداد کم فرزندان در خانواده‌ها حایز اهمیت است.

بدون شک نمی‌توان آموش غیرحضوری را برای همه رده‌های سنی دارای یکسری مشکلات مشابه دانست. دانشجویان از تجربه آموزش حضوری در فضای دانشگاه محروم می‌شوند. آنها هم از کارها و فعالیت های جمعی باز می‌مانند. فعالیت‌های داوطلبانه و تعاملات اجتماعی شان کیفیت متفاوتی به خود می‌گیرد، اما توجه داشته باشیم که آنها بخشی زیادی از فرایند جامعه‌پذیری را از طریق نهاد آموزش به صورت حضوری تجربه کرده اند. پس کیفیت و تاثیر آموزش مجازی بر آنها می‌تواند متفاوت از سنین مدرسه باشد. شبکه‌های اجتماعی محدود فرصت‌های شغلی تحصیلی و چه بسا ازدواج و تشکیل خانواده را برای آتها با مشکل مواجه می‌سازد. چه بسا ورود دانشجویان به عرصه اقتصادی و اجتماعی را به تاخیر بیندازد. تجربه زندگی مستقل دانشجویی و خوابگاهی را بخصوص از دانشجویان غیربومی می‌گیرد. تجربه تعاملات علمی- فرهنگی و اجتماعی در فضای دانشگاهی را از آنان دریغ می‌کند.به هرحال ما نمی‌توانیم همه آموزش را به حضوری محدود کنیم. نیاز به آموزش مجازی با توجه به تجربه دو سال گذشته احساس شده است. اما تلاش برای تلفیق هر دو آنها، به فراخور موضوع درسی و نیز رده تحصیلی مهم است. بدون شک باید سازوکارهای نظارتی بر آموزش مجازی نیز همانند آموزش حضوری شکل بگیرد. فرهنگ سازی و آگاهی بخشی برای تلفیق این دو نوع آموزش ضروری است.

 نگاهی به صدور گواهینامه موتورسیکلت برای بانوان

سردار محمد حسین حمیدی رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی تهران بزرگ درباره صدور گواهینامه موتورسیکلت برای بانوان گفت: برای ما زن و مرد فرقی نمی‌کند و ما طبق قانون رفتار می‌کنین و سلیقه شخصی را در کار دخیل نمی‌کنیم.

حمیدی عنوان کرد: در حال حاضر قانون این اجازه را به ما نداده است که بتوانیم برای بانوان گواهینامه صادر کنیم. هر وقت ضرورت ایجاب کرد که برای بانوان گواهینامه صادر شود و این موضوع از سوی جامعه نخبگانی ما به مجلس رفت و در قالب قانون مورد تصویب قرار گرفت و این قانون از سوی دستگاه‌های ذی ربط مورد تأیید قرار گرفت ما اقدام به صدور گواهینامه خواهیم کرد.

وی ادامه داد: پلیس به صورت شفاف اعلام کرده و موضوعات مرتبط با آن را هم هیچ گونه کتمانی هم نکرده است. ما می‌گوئیم هر چه قانون می‌گوید. یک گروهی می‌گویند گواهینامه به بچه‌ها هم بدهید. چه ۱۸ سال، حتی ۱۵ سال هم می‌شود گواهینامه داد. می‌گویند بچه من خیلی می فهمد و ما هم می‌گوئیم برو قانون آن را درست کن.
سردار حمیدی در پاسخ به این سوال که موضوع حذف گواهینامه برای دارندگان موتورهای تمام برقی به کجا رسیده است گفت: در حال حاضر همه کسانی که وسیله نقلیه شان از حالت دوچرخه در می‌آید و تبدیل می‌شود به یک قدرت محرکه چه برقی و چه بنزینی باید برای راندن آن وسیله نقلیه گواهینامه بگیرد و این موضوع ربطی هم به حجم موتور وسیله نقلیه آنها ندارد.

جدیدترین رتبه بندی دانشگاه‌های جهان برای ۴ رشته منتشر شد

جدیدترین رتبه بندی دانشگاه‌های جهان برای ۴ رشته منتشر شد

جدیدترین رتبه‌بندی دانشگاه‌های دنیا برای رشته‌های “حقوق”، “تجارت و اقتصاد”، “علوم اجتماعی” و “آموزش” از سوی نظام رتبه‌بندی “تایمز هایر اجوکیشن” منتشر شد.

به  گزارش ایسنا، پایگاه رتبه‌بندی تایمز از سال ۲۰۰۴ میلادی، یکی از معتبرترین نظام‌های رتبه‌بندی بین‌المللی است و دانشگاه‌های جهان را رتبه‌بندی می‌کند. این نظام رتبه‌بندی به تازگی رتبه‌بندی موضوعی دانشگاه‌های جهان برای رشته‌های “حقوق”، “تجارت و اقتصاد”، “علوم اجتماعی” و”آموزش” را منتشر کرده است.

جدول موضوعات این رتبه‌بندی‌ها  از همان شاخص‌های عملکردی قابل اعتماد و دقیق دانشگاه تایمز نیز استفاده می‌کند ، اما این روش به تناسب این رشته‌ها مجدداً تنظیم شده است.

۱۰ دانشگاه برتر این رتبه‌بندی برای رشته‌های مذکور به شرح ذیل است:

حقوق

۱- دانشگاه استنفورد(آمریکا)

۲- دانشگاه کمبریج(انگلیس)

۳- دانشگاه نیویورک (آمریکا)

۴- دانشگاه آکسفورد(انگلیس)

۵- دانشگاه ملبورن(استرالیا)

۶- کالج دانشگاهی لندن(انگلیس)

۷- دانشگاه هاروارد(آمریکا)

۸- دانشگاه ملی سنگاپور(سنگاپور)

۹- دانشگاه ییل(آمریکا)

۱۰- دانشگاه کاتولیک لووِن(بلژیک)

تجارت و اقتصاد

۱- موسسه فناوری ماساچوست(آمریکا)

۱- دانشگاه استنفورد(آمریکا)

۳ دانشگاه کمبریج(انگلیس)

۴- دانشگاه آکسفورد(انگلیس)

۵-دانشگاه هاروارد(آمریکا)

۶- دانشگاه کالیفرنیا، برکلی(آمریکا)

۷- دانشگاه شیکاگو(آمریکا)

۸- دانشگاه ییل(آمریکا)

۹- مدرسه اقتصاد و علوم سیاسی لندن(انگلیس)

۱۰-دانشگاه دوک(آمریکا)

علوم اجتماعی

۱- دانشگاه آکسفورد(انگلیس)

۲- موسسه فناوری ماساچوست(آمریکا)

۳- دانشگاه استنفورد(آمریکا)

۴- دانشگاه هاروارد(آمریکا)

۵- دانشگاه پرینستون(آمریکا)

۶- دانشگاه کالیفرنیا، برکلی(آمریکا)

۷- مدرسه اقتصاد و علوم سیاسی لندن(انگلیس)

۸- دانشگاه کمبریج (نگلیس)

۹- دانشگاه میشیگان آن‌اربر(آمریکا)

۱۰- دانشگاه شیکاگو(آمریکا)

آموزش

۱- دانشگاه استنفورد(آمریکا)

۲- دانشگاه کالیفرنیا، برکلی(آمریکا)

۳- دانشگاه هاروارد(آمریکا)

۴- دانشگاه آکسفورد(انگلیس)

۵- دانشگاه کمبریج(انگلیس)

۶- دانشگاه هنگ کنگ(هنگ‌ کنگ)

۶ دانشگاه شینهوا(چین)

۸- دانشگاه پکن(چین)

۹- دانشگاه وندربیلت(آمریکا)

۱۰- دانشگاه میشیگان آن‌اربر(آمریکا)

جایزه مارگریت دوراس ۲۰۲۱ به آنتوان واترز رسید

آنتوان واترز [Antoine Wauters] نویسنده بلژیکی برای نگارش رمان «محمود و یا برآمدن آب‌ها» [Mahmoud or the rising waters] برنده جایزه مارگریت دوراس ۲۰۲۱ شد.

آنتوان واترز [Antoine Wauters] محمود و یا برآمدن آب‌ها» [Mahmoud or the rising waters]

به گزارش کتاب نیوز به نقل از ایبنا، داستان این رمان -که بازگویی شعروار بخشی از تاریخ سوریه نیز هست- به سال ۱۹۷۳ و در سوریه برمی‌گردد. ساخت سد فرات منجر به غرق شدن روستایی در نزدیکی دریاچه اسد می‌شود و پیرمردی که با شوق و آرزوی دوباره دیدن خانه دوران کودکی خود راهی دریا می‌شود و می‌کوشد در این سفر دریایی مخاطره‌آمیز، خاطراتش، فرزندانش، همسرش و عشقش به شعر آزادی و صلح کشور را بازیابد.

این رمان همچنین جزء نامزدهای کتابخانه‌های نانسی، لوپوئن ۲۰۲۱، جایزه کتابخانه‌های لوموند ۲۰۲۱ و نیز جایزه رمان دانشجویان فرانس کولتور تلرما ۲۰۲۱ بوده است.

جایزه یادشده به یاد مارگریت دوراس (۱۹۱۴ – ۱۹۹۶) نویسنده و فیلمساز فرانسوی اهدا می‌شود. او که با لقب «بانوی داستان‌نویسی مدرن» شناخته می‌شد، جایزه ادبی گنکور را در سال ۱۹۸۴ برای نوشتن رمان «عاشق» دریافت کرد.

سال گذشته ریتی پنه و کریستوفر بتی برای رمان «صلح با مردگان» برنده این جایزه شدند. پاتریک مودیانو و آنی ارنو نیز از دیگر برندگان سرشناس جایزه دوراس بوده‌اند.

وبینار «آشنایی با علم داده» برگزار می‌شود

وبینار «آشنایی با علم داده» برگزار می‌شود

انجمن مهندسی صنایع دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی و مرکز مطالعات مهندسی دانشگاه تهران، وبینار آشنایی با علم داده را برگزار می‌کند.

به گزارش باشگاه دانشجویان ایسنا، “علم داده”، “یادگیری ماشین”، “هوشمند سازی کسب و کار”، “مهندسی داده”، “تحلیل کلان داده”، “فرایند پروژه های علم داده و هوش تجاری”، “معرفی نرم افزار های کابردی”، “حوزه های کاری” و “معرفی منابع کاربردی” از جمله مباحث و سرفصل هایی است که در این دوره به آن‌ها پرداخته می شود.

این برنامه با حضور و ارائه مهندس علیرضا جعفری ـ فعال در حوزه تحلیل و هوش کسب و کار و کارشناسی ارشد مهندسی صنایع دانشگاه تهران، به صورت آنلاین برگزار می شود.

علاقه‌مندان می‌توانند جهت ثبت نام به لینک https://www.iekntu.ir/courses/webinar_elmedade/ مراجعه کنند.

 

 

رایگان از وضعیت سلامت خود مطلع شوید

به مناسبت هفته تربیت بدنی و ورزش، افراد متقاضی می‌توانند به صورت رایگان از وضعیت سلامت جسمانی خود در محل ایستگاه‌های رایگان تندرستی مطلع شوند.

به گزارش ایسنا، دوشنبه هفته جاری هم‌زمان با آغاز هفته تربیت بدنی و ورزش، طرح سراسری ایستگاه رایگان تندرستی از سوی فدراسیون پزشکی ورزشی اجرا می‌شود و قرار است کنترل فشار خون، قند خون، چربی خون، سطح اکسیژن خون، ارائه مشاوره، تشویق مردم به ورزش همگانی و…برای متقاضیان به صورت رایگان مدنظر قرار گیرد.

رایگان از وضعیت سلامت خود مطلع شوید + آدرس

محل برپایی ایستگاه‌های رایگان تندرستی سراسر کشور به شرح ذیل است:

مشهد: پارک ملت و اداره کل ورزش و جوانان

شیراز: باغ جنت

سمنان: پارک شقایق و ورزشگاه تختی

ستاد مرکزی فدراسیون پزشکی ورزشی: ورزشگاه انقلاب

سنندج: ورزشگاه استقلال

ایلام: اداره کل ورزش و جوانان

کرمان: مجموعه ورزشی امام علی (ع)

اردبیل: ورزشگاه تختی

قم: بوستان نرگس

کرمانشاه: درمانگاه هیات پزشکی ورزشی

هیات تهران: ورزشگاه شیرودی

همدان: دفتر هیات پزشکی ورزشی

اصفهان: باغ تجربه

اهواز: ورزشگاه تختی

شهرکرد: ورزشگاه انقلاب

کرج: اداره ورزش و جوانان شرق(سالن استقلال)

اراک: پارک امیر کبیر

زنجان: ورزشگاه انقلاب

یاسوج: ورزشگاه دولت آباد

تبریز: ورزشگاه تختی

گلستان: اداره کل ورزش و جوانان

بندرعباس: پارک جنگلی

ارومیه: پارک گل‌ها

بوشهر: میدان رییس علی دلواری

گفتنی است به محض مشخص شدن سایر ایستگاه‌های رایگان تندرستی در استان‌های کشور، فهرست مربوطه به روزرسانی می‌شود.

 

تهران-ایرنا- «نسیم السادات محبوبی شریعت پناهی»، مدرس و پژوهشگر به خبرنگار ایرنا گفت: در شرایط کنونی، تلاش برای تلفیق هر دو نوع آموزش حضوری و مجازی، به فراخور موضوع درسی و نیز رده تحصیلی راهکاری مهم و ضروری است.

با شیوع ویروس کرونا در دنیا، جوامع  با محدودیت‌ های فراوانی مواجه شد که یکی از آن‌ ها، محدودیت در برگزاری اجتماعات به ویژه اجتماعات مربوط به امور آموزشی همچون کلاس درس بود. بعد از گذشت حدود ۲ سال از آمدن کرونا به کشورمان شاهد آن هستیم که برخی حوزه‌های مختلف، دستخوش آسیب‌ ها و تغییرات جبران ناپذیری شده‌اند که یکی از مهمترین آن‌ها حوزه آموزش است؛ چرا که در نخستین گام، آموزش حضوری که سالیان سال شکل غالب آموزش بود، متوقف و به جای آن آموزش مجازی متداول شد. هر چند در این مدت برقراری آموزش مجازی نوعی دستاورد برای جوامع شناخته می‌شد، اما با این حال بسیاری از کارشناسان و متخصصان برای این نوع آموزش، خصوصا برای برخی رده‌های سنی نظیر کودکان معایبی قایل هستند که توجه به آن ها و تلاش برای رفع آنها از سوی مسوولان، لازم و ضروری است.

آموزش حضوری به کلیه فعالیت هایی گفته می شودکه از سوی مدرس به منظور آسان نمودن یادگیری با نگاه فردی به آموزش ویادگیری طرح ریزی می شود و بین مدرس و یک یا چند فراگیر به صورت کنش متقابل جریان می یابد. یکی دیگر از روشهای آموزشی که در طی چند سال اخیر هم زمان با توسعه فناوری اطلاعات و ارتباطات درآموزش های رسمی و غیر رسمی عنوان گردیده و سعی بر جایگزینی آموزش سنتی با آن است، آموزش مجازی می باشد.شعار شیوه آموزش مجازی این است: ” می بایستی آموزش را نزد افراد ببریم نه افراد را نزد آموزش، با نگاه اجتماعی به آموزش و یادگیری، سازماندهی شبکه ای و تاکید بر مشارکت“.  نوع سوم آموزش، ترکیبی است. آموزش ترکیبی؛ترکیب متفکرانه تجارب یادگیری حضوری و مجازی است. اصل اساسی این رویکرد این است که ارتباطات شفاهی حضوری و ارتباطات نوشتاری مجازی را به طرز مناسبی تلفیق نماید، به طوریکه نقاط قوت هریک از آنها دردرون یک تجربه یادگیری اکتشافی مناسب با زمینه و اهداف مورد نظر آموزشی، ترکیب شوند.[۱]  اهمیت پرداختن به  بهترین نحوه آموزش در دوران کرونا و واکاوی ابعاد آن، سبب شد پژوهشگر ایرنا با “نسیم السادات محبوبی شریعت پناهی” مدرس و پژوهشگر به گفت و گو بنشیند که مشروح  آن را در ذیل می‌خوانید:

فواید آموزش حضوری

شریعت پناهی پیرامون اهمیت و ضرورت آموزش حضوری گفت: آموزش حضوری، در حقیقت نظام آموزشی است که در آن برنامه‌ ها و فعالیت‌ های آموزشی به صورت حضوری و در مکان و زمان مشخصی برگزار می‌شود و مدرس در یک زمان و مکان مشخص به امر آموزش می‌پردازد. هرچند که از این نظام به عنوان نظام آموزش سنتی در مجامع علمی یاد می‌شود، اما در نگاه اول نسبت به آموزش غیرحضوری هزینه‌ های بیشتری اعم از هزینه رفت و آمد، زمانی که فرد برای حضور در کلاس و برگشت از آن از دست می‌دهد و هزینه‌ های نگهداشت مکان آموزش و غیره را در برمی‌گیرد. اما فواید این نظام هم کم نیست. جامعه پذیری و اجتماعی شدن، آموختن قواعد تعاملات اجتماعی، یادگیری فعالیت‌ های گروهی، پذیرش مسوولیت در جمع و داوطلب شدن و ایجاد فرصت‌های سرگرمی و فراغتی در کنار آموزش از فواید آموزش حضوری است.

آموزش مجازی و معایب آن

محبوبی شریعت پناهی در خصوص آموزش مجازی و معایب آن گفت: مهمترین مساله اختلال در جامعه‌ پذیری کودکان و نوجوانان است. کودک و نوجوان بدون حضور در مدرسه، در امر اجتماعی شدن با مشکل مواجه می‌شود. رفتارهای فردی و جمعی کودک در فضای مدرسه امکان یادگیری تعاملات را برای کودک فراهم می‌کند. کودکی که تا ۵ سال اول زندگی خود تمامی تعاملاتش محدود به اعضای خانواده بود، همچنان در آموزش غیرحضوری نیز از تجربه تعاملات حضوری با گروه همالان باز می‌ماند. این امر به ویژه با توجه به تعداد کم فرزندان در خانواده‌ها حایز اهمیت است.

شیوه ترکیبی در آموزش؛ راهکاری مناسب در دوران کرونا

وی افزود: از طرف دیگر کشف جامعه و چه بسا بخش مهمی از آموزش نیازمند حضور و تعامل میان معلم و کودک است. آموزش غیرحضوری امکان این را فراهم می‌کند که کودک به راحتی از زیر بار تعامل با معلم و همکلاسان فرار کند. وابسته به کمک والدین باشد. همچنان در فضای خانه آموزش را تجربه کند. نظم پذیری کمتر و مسوولیت پذیری کمتری را بیاموزد و استقلال کمتری را تجربه کند.

این استاد دانشگاه  در ادامه اظهار داشت: بدون شک نمی‌توان آموش غیرحضوری را برای همه رده‌های سنی دارای یکسری مشکلات مشابه دانست.  دانشجویان از تجربه آموزش حضوری در فضای دانشگاه محروم می‌شوند. آنها هم از کارها و فعالیت های جمعی باز می‌مانند. فعالیت‌های داوطلبانه و تعاملات اجتماعی شان کیفیت متفاوتی به خود می‌گیرد، اما توجه داشته باشیم که آنها بخشی زیادی از فرایند جامعه‌پذیری را از طریق نهاد آموزش به صورت حضوری تجربه کرده اند. پس کیفیت و تاثیر آموزش مجازی بر آنها می‌تواند متفاوت از سنین مدرسه باشد. شبکه‌های اجتماعی محدود فرصت‌های شغلی تحصیلی و چه بسا ازدواج و تشکیل خانواده را برای آتها با مشکل مواجه می‌سازد. چه بسا ورود دانشجویان به عرصه اقتصادی و اجتماعی را به تاخیر بیندازد. تجربه زندگی مستقل دانشجویی و خوابگاهی را بخصوص از  دانشجویان غیربومی می‌گیرد. تجربه تعاملات علمی- فرهنگی و اجتماعی در فضای دانشگاهی را از آنان دریغ می‌کند.

تحقق عدالت آموزشی از طریق آموزش حضوری

پناهی درباره تحقق عدالت آموزشی توضیح داد: بدون شک تحقق عدالت اجتماعی نیازمند ایجاد دسترسی به فرصت های آموزشی است. قدمت آموزش حضوری و سال‌ ها سیاستگذای در این حوزه، این امکان را فراهم کرده که بخش زیادی از دانش آموزان و دانشجویان به آموزش حضوری دسترسی داشته باشند.  هرچند همچنان تحقق دسترسی عدالت برای همه ممکن نیست. اما بدون شک فرهنگ آموزش حضوری و پذیرش این آموزش در گروه‌ های مختلف جامعه وجود دارد. از طرفی نظارت بر این نوع آموزش از سوی متولیان سازو کار روشنی داشته و راحت‌تر نیز هست.

تلفیق آموزش حضوری و مجازی بر اساس رده تحصیلی 

محبوبی شریعت پناهی به راهکارهایی در زمینه آموزش در دوران کرونا اشاره و تاکید کرد: به هرحال ما نمی‌توانیم همه آموزش را به حضوری محدود کنیم. نیاز به آموزش مجازی با توجه به تجربه دو سال گذشته احساس شده است. اما تلاش برای تلفیق هر دو آنها، به فراخور موضوع درسی و نیز رده تحصیلی مهم است. بدون شک باید سازوکارهای نظارتی بر آموزش مجازی نیز همانند آموزش حضوری شکل بگیرد. فرهنگ سازی و آگاهی بخشی برای تلفیق این دو نوع آموزش ضروری است.

اشتراک گذاری
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on telegram
Telegram
Share on email
Email
Share on print
Print
جدیدتربن مطالب
مطالب مرتبط
دیدگاه‌ها

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *