لودینگ

گوشه چشمی به تازه ها

تازه‌ها

گوشه چشمی به تازه ها

رتبه چهارم دنیا در تولید علم در حوزه طب سنتی برای ایران

 

نفیسه حسینی یکتا مدیرکل طب ایرانی و مکمل وزارت بهداشت در ارتباط ویدئوکنفرانس با مراسم رونمایی از محصولات دانش بنیان گیاهی موثر در درمان کرونا در کرمان گفت: رتبه ایران در تولید علم در حوزه طب سنتی و گیاهان دارویی در سال قبل در دنیا پنجم و امسال در رتبه چهارم بعد از هند، چین و امریکا قرار دارد که در ۱۰ سال گذشته به شکل صعودی در سطح کشور این شرایط اتفاق افتاده است.

 

حسینی یکتا عنوان کرد: رتبه ایران در تولید علم در حوزه طب سنتی و گیاهان دارویی در سال قبل در دنیا پنجم و امسال در رتبه چهارم بعد از هند، چین و امریکا قرار دارد که در ۱۰ سال گذشته به شکل صعودی در سطح کشور این شرایط اتفاق افتاده است. یکی از محورهای مورد تاکید علاوه بر اقتصاد دانش بنیان، نگاه ویژه به توان بومی است و در تمام دانشگاه ها گروه های طب سنتی می توانند یک دریچه جهشی برای سرعت ورود دانشگاه به دانشگاه های نسل سوم و چهارم باشند.

 

 

وی در پایان با اشاره به اینکه در طب سنتی ممکن است حواشی مختلف بشنویم گفت: هرچه بحث های ایجابی و موارد تحقیقاتی مبتنی بر طی مسیر علمی مانند این داروهایی که امروز رونمایی می شود، بیشتر نمود پیدا کند، موضوعات دغدغه آور و حواشی آفرین برای نظام سلامت کمتر خواهد شد.

 

 زندانیان مستعد به دلیل محرومیت از آزادی نباید نادیده گرفته ‌شوند

 

حمیدرضا عزیزیان مدیرکل فرهنگی و تربیتی سازمان زندان‌های کل کشور در خصوص برگزاری چهارمین دوره مسابقات ورزش‌های زورخانه‌ای و کشتی پهلوانی زندانیان سراسر کشور به میزبانی مشهد عنوان کرد: مسابقات ورزشی زندانیان سراسر کشور سال‌های متمادی به عنوان یکی از مولفه‌های اثرگذار نشاط اجتماعی، اصلاح تربیتی و حرفه‌ای وجود داشته و جزو برنامه‎‌های ثابت در سلسله اقدامات فرهنگی سازمان زندان‌هاست. در ۲ سال اخیر به علت شیوع کرونا مسابقات کشوری به تاخیر افتاد، اما مسابقات استانی درون زندان‌های بزرگ کشور برقرار بود.

وی با اشاره به اینکه هیچ استعدادی در داخل زندان‌ها به واسطه محرومیت از آزادی نباید نادیده گرفته شود گفت: جشنواره‌های هنری و مسابقات ورزشی دیگری در حیطه سربازان وظیفه زندان‌ها، کارکنان و زندانیان خواهیم داشت که آغاز آن با مسابقات ورزش‌های زورخانه‌ای و کشتی پهلوانی در مشهد بوده است. حدود ۲۸ استان برای شرکت در این مسابقات اعلام آمادگی کرده‌اند.

عزیزیان با تاکید بر نقش واکسیناسیون گفت: واکسیناسیون ضربتی زندانیان سراسر کشور کمک کرد بتوانیم این مسابقات را برگزار کرده و مجددا فستیوال‌های ورزشی و همایش تربیت‌بدنی را آغاز کنیم. یکی از اهداف برگزاری این دسته از مسابقات دیده شدن زندانیانی است که توانمندی‌های اجتماعی، ورزشی و فرهنگی دارند. بخش عمده زندانیان که مدتی مهمان سازمان زندان‌ها هستند، به دلایل متعدد قضایی دوران محکومیت خود را سپری می‌کنند، اما توانمندی‌های این افراد به واسطه بودن در حبس نباید تحت تاثیر قرار بگیرد.

عزیزیان در پایان صحبت های خود گفت: در حال حاضر حدود ۱۰ الی ۱۵ رشته از زیرمجموعه ورزش‌های همگانی در زندان‌ها برگزار می‌شود. پنجمین دوره المپیاد ورزشی زندانیان سراسر کشور همزمان با المپیک و پارالمپیک توکیو در زندان‌های سراسر کشور برگزار شد و حدود ۵۰ هزار نفر از زندانیان در رشته‌های مختلف شرکت کردند. اگر زندانی مشغول به اشتغال، آموزش، حرفه‌آموزی و ورزش نباشد، عملا در حوزه بازتوانی اجتماعی کاری انجام نداده‌ایم. توجه به هدفمند کردن اوقات زندانیان در زندان یکی از برنامه‌های اصلی سازمان زندان‌ها است.

 

رویکرد ما این است که تا حد ممکن کودکان را از هم جدا نکنیم

 

محمدحسن عظیم عراقی معاون تشخیص و پیشگیری سازمان آموزش و پرورش استثنایی کشور با اشاره به این موضوع که یکی از علت‌هایی که موجب می‌شود، کودکان دچار مشکل گفتاری شوند این است که با آنها حرف زدن تمرین نمی‌شود گفت: طبق آخرین آمار ارجاعی از پایگاه‌های سنجش دانش آموزان، ۱۵۴ هزار نفر ارجاعی هوش شدند و طبق ارزیابی کیفی انجام شده تا کنون ۷۱ هزار و ۷۷۸ نفر از آن‌ها به عنوان دیرآموز شناسایی شدند.

 

 

عظیم عراقی ادامه داد: از میان ۱۵۴ هزار نفر، تعداد ۵ هزار و ۵۴۱ نفر نیز دانش آموز استثنایی بودند که تعداد چهار هزار و ۸۸۱ نفر آموزش‌پذیر هستند؛ یعنی از نظر نمره هوشی نسبت به دیگران پایین‌تر بوده و کم توان ذهنی محسوب می‌شوند. بر اساس آخرین گزارشات ۱۱۲ نفر ناشنوا و ۱۲۱ نابینا، ۲۲۸ نفر با معلولیت جسمی حرکتی و ۱۸۹ دانش آموز اوتیسم شناسایی شدند.

 

او گفت: رویکرد ما این است که تا حد ممکن، کودکان را از هم جدا نکنیم. زیرا ممکن است یک دانش آموز در یکی دو سال اول سال تحصیلی خود بعد از اینکه مدتی با او تمرین شد، حتی تعاملات اجتماعی را هم بهتر یاد بگیرد.

 

معاون تشخیص و پیشگیری سازمان آموزش و پرورش استثنایی با تاکید بر اینکه ما تقریباً در همه استان‌ها مدارس اتیسم داریم ادامه داد: علاوه بر اینها این کودکان شاید از جمله افرادی هستند که زیاد صحبت نمی‌کنند و با آن‌ها تمرین حرف زدن نمی‌شود. متاسفانه خانواده‌ها به سمت تعداد فرزند کم هستند و در خانواده‌های کم جمعیت کودکان زیاد صحبت نمی‌کنند.

معاون تشخیص و پیشگیری سازمان آموزش و پرورش استثنایی در پایان گفت: خوشبختانه تا کنون نزدیک به هفتاد هزار نوآموز پیش دبستان برای سنجش نوبت‌گیری شده‌اند. خانواده‌ها برای این کار می‌توانند در همان مرکز پیش دبستانی که ثبت نام کرده‌اند با اعلام به مدیر مدرسه نسبت به نوبت گیری فرزند خود اقدام کنند.

 

خون‌‌آشام کودکان در کنیا از بازداشت گریخت

مردی که به کشتن بیش از ۱۰ کودک در کنیا اعتراف کرده بود توانسته از بازداشتگاه فرار کند.

اعتمادآنلاین| مردی که به کشتن بیش از ۱۰ کودک در کنیا اعتراف کرده بود توانسته از بازداشتگاه فرار کند.

به گزارش یورونیوز، قرار بود ماستن وانجالا، ۲۰ ساله، روز چهارشنبه برای اتهام قتل ۱۴ پسر در دادگاه حاضر شود.

قتل‌های زنجیره‌ای کودکان در نایروبی، پایتخت، و همچنین مناطق شرقی و غربی کشور، مردم کنیا را به شدت متاثر کرده بود.

ماستن وانجالا در ماه ژوئیه بازداشت شده بود. پلیس می‌گوید در سرشماری صبحگاهی روزانه متوجه فرار او شدند.

گفته شده در زمانی که این متهم به قتل‌های زنجیره‌ای از بازداشتگاه فرار کرده سه مامور پلیس در این محل سر پست بودند.

 

 

 

 

 

 

سخنگوی وزارت آموزش و پرورش با اشاره به این‌که فاصله‌گذاری اجتماعی و تهویه مناسب فضا و رعایت نکات بهداشتی از ملزومات بازگشایی مدارس است، درباره روند بازگشایی مدارس از ابتدای مهر تاکنون توضیح داد.

بازگشایی مدارس

به گزارش همشهری‌آنلاین به نقل از ایسنا علیرضا کمرئی سخنگوی وزارت آموزش و پرورش اظهار کرد: وزارت آموزش‌وپرورش در سال تحصیلی ۱۴۰۱-۱۴۰۰ فعالیت‌های آموزشی و تربیتی خودش را در مهر آغاز کرد.

وی افزود: با توجه به بهبود شرایط واکسیناسیون در کشور و شتاب گرفتن آن، کاهش نگرانی‌ خانواده‌ها، ضرورت انجام فعالیت‌های آموزشی و تربیتی حضوری، کاهش آسیب‌هایی که گریبانگیر دانش‌آموزان در جریان یادگیری شده بود آموزش و پرورش سیاستش را به سمت بازگشایی حضوری مدارس برده و تلاش دارد به صورت تدرجی، آرام، با تأنی و رعایت جوانب بهداشتی آموزش‌های حضوری را به تدریج از سر بگیرد.

سخنگوی وزارت آموزش و پرورش در امر بازگشایی مدارس با بیان اینکه این وزارتخانه به همین دلیل الگویی را برای آغاز فعالیت‌های حضوری طراحی کرد و در دست اجرا دارد، گفت: بر اساس این الگو در اولویت اول مدارس روستایی کشور فعالیت‌های حضوری خود را از سرگرفتند، زیرا تراکم جمعیت کمتری دارند و از طرف دیگر معمولاً در مناطق محروم دسترسی به سایر شیوه‌های آموزشی نیز کمتر است.

کمرئی افزود: حدود ۳.۵ میلیون جمعیت دانش‌آموزی در مدارس روستایی و عشایری مشغول به تحصیل هستند که در دو گروه اولویت‌بندی شدند. در نیمه اول مهر همه مدارس دارای کلاس‌های ۱۵ نفره مشمول بازگشایی شدند، زیرا نیازی به گروه‌بندی نبود و از اول مهر مجاز بودند با رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی و پرکردن فرمی که آمادگی آنها را ارزیابی می‌کند بازگشایی را انجام دهند که این اتفاق افتاد.

وی با اشاره به اینکه در نیمه دوم مهر نیز مدارس روستایی و عشایری با جمعیت حدود ۳۰ دانش‌آموز مجاز به بازگشایی با رعایت پروتکل‌های بهداشتی بودند که این اتفاق هم افتاده است، گفت: در مجموع مدارس روستایی یا فعالیت‌های حضوری را آغاز کرده‌اند یا با ارزیابی مناطق آموزشی از وضعیت بهداشتی مجوز را دریافت و در شرف بازگشایی هستند.

سخنگوی وزارت آموزش و پرورش در امر بازگشایی مدارس ادامه داد: در مهر دسته دیگری از دانش‌آموزان مجاز به حضور در مدرسه بودند که فنی‌وحرفه‌ای و کاردانشی‌ها بودند. این گروه در دروس مهارتی مجاز به فعالیت حضوری شدند. ماهیت دروس مهارتی، عملی است و باید در فضای کارگاهی آموزش ببینند. بنابراین گرایش برای بازگشایی در اینجا بیشتر بود. همچنین تراکم دانش‌آموزان مهارتی کمتر است و فضاهای کارگاهی وسیع هستند.

کمرئی ادامه داد: گروه سوم که امکان آموزش حضوری داشتند، دانش‌آموزان پایه اول ابتدایی بودند که می‌توانستند به صورت مدیریت‌شده در مدرسه حضور یابند و یک روز در هفته با معلم خود، فضای مدرسه و شرایط محیطی آن آشنا شوند تا بعد شرایط بهتری برای آنها ایجاد شود.

او اضافه کرد: دانش‌آموزان اول ابتدایی هیچ تصوری از مدرسه و معلم ندارند و پیش بردن آموزش آنها در فضای مجازی کار دشواری است. مدارس ابتدایی مجاز بودند این کار را به صورت مدیریت شده انجام دهند.

وی تاکید کرد: دو شاخص برای ورود به پروسه بازگشایی ضروری بوده؛ نخست رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی و دوم تهویه مناسب فضا و رعایت نکات بهداشتی؛ توزیع اقلام بهداشتی نیز انجام شده و نظارت بر بهداشت فردی و آگاهی دادن به خانواده‌ها نیز صورت پذیرفته و در جریان است.

 

 

بین بیماری آلزایمر و شدت کرونا ارتباط وجود دارد

 

در یک مطالعه جدید، دانشمندان به ارتباط ژنتیکی بین ابتلا به آلزایمر و عوارض شدید کووید ۱۹ پی بردند.

 

به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، بیماری آلزایمر شایع‌ترین نوع زوال عقل است، سندرمی که در آن عملکرد شناختی به تدریج در طول زمان کاهش می‌یابد.

طبق گزارش سازمان بهداشت جهانی، بیش از ۵۵ میلیون نفر در سراسر جهان با زوال عقل زندگی می‌کنند و پزشکان سالانه ۱۰ میلیون مورد جدید را تشخیص می‌دهند. حدود ۶۰ تا ۷۰ درصد از این موارد آلزایمر هستند.

دکتر «درویس صالح»، سرپرست تیم تحقیق از دانشگاه کالج لندن، در این باره گفت: «در حالی که آلزایمر در درجه اول با تجمع مضر پروتئین آمیلوئید و گره خوردگی در مغز مشخص می‌شود، اما التهاب گسترده‌ای هم در مغز وجود دارد که اهمیت سیستم ایمنی بدن در آلزایمر را برجسته می‌کند.»

مطالعات ژنتیکی قبلی نشان داد که ژن‌های مختلف می‌توانند خطر ابتلاء به بیماری آلزایمر را تغییر دهند. این “ژن‌های پرخطر” نحوه واکنش میکروگلیا یا سلول‌های ایمنی مغز به پروتئین آمیلوئید و درهم پیچیدگی را تغییر می‌دهد.

در این مطالعه، دانشمندان بر زیرگروهی از سلول‌های میکروگلیا معروف به «میکروگلیای پاسخ اینترفرون» (IRM) متمرکز شدند که با افزایش سن و در پاسخ به پروتئین‌های آمیلوئید افزایش می‌یابد.

سلول‌های IRM به پروتئین‌های اینترفرون که بدن برای مبارزه با عفونت‌های ویروسی مانند کروناویروس آزاد می‌کند پاسخ می‌دهند.

محققان در این مطالعه، گونه‌ای از ژن اولیگوآدنیلات سنتتاز ۱ (OAS ۱) تحریک شده توسط اینترفرون را شناسایی کردند که می‌تواند خطر ابتلاء به آلزایمر را ۱۱ تا ۲۲ درصد افزایش دهد.

دانشمندان همچنین نشان داده اند که OAS ۱، که پروتئین‌های التهابی را تنظیم می‌کند، با ریسک ژنتیکی مرتبط با عوارض شدید کووید ۱۹ مرتبط است.

این تحقیق نشان می‌دهد که بدن برای کاهش میزان پروتئین‌های ایجاد کننده التهاب به OAS ۱ نیاز دارد.

این یافته‌ها همچنین اهمیت التهاب را در ابتلاء به بیماری آلزایمر و شدت کووید ۱۹ نشان می‌دهد.

 

 

 

اشتراک گذاری
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on telegram
Telegram
Share on email
Email
Share on print
Print
جدیدتربن مطالب
مطالب مرتبط
دیدگاه‌ها

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *